Над 1 000 души, сред които и 200 болни деца, се качиха тази година на връх Дамбалъ в Нощта на чудесата.
В нощта срещу Гергьовден - 6 май, от чешма на скалата потича лековита вода, вярват хората. Това се случва в полунощ, когато дъбовата гора прошумолява по особен начин. Мястото е свещено от древни времена, почита се и от християни, и от мюсюлмани.
Името „Дамбалъ" на турски означава капка. Местността се намира на около 8 км североизточно от Момчилград. Вярва се, че заекващи се изцеляват, като се потопят във водата от чешмата или пият от нея, но само във времето от полунощ до първи петли и изгрев слънце. Обредното къпане помага и на деца с различни нервни заболявания. Дрехите се връзват по клоните на дърветата. В коритото на чешмата се пускат монети като дар на извора.
За бликването на водата и нейните чудотворни свойства се разказват различни предания. Според едно от тях лековитата вода е творение на алианските светци Кърклар (Четиридесетте), невидими за грешните и видими за чистите и съвършени праведници. Това са духовни водачи, дошли по тези земи от Хорасан, притежаващи божествена сила и правещи само добрини. Събрали се веднъж на платото над скалата, като всеки донесъл божествена храна - фурми, грозде, цитрусови плодове. Седнали на Софра кая (каменна трапеза), нахранили се, но нямало вода да утолят жаждата си. Тогава Яран баба ударил с юмрук скалата, а оттам бликнала вода. Плиснала към долината и близкото село Летовник (Язла). Стреснал се Яран баба, че селото ще се удави, грабнал серна вълна и запушил извора. "Като не тече, нека поне да капе...", изрекъл той.
Местните хора разказват, че единият извор лекува говорни дефекти на деца. Родители топят децата голи в каменно корито. Плачът им оглася цялата околност. Тези деца, които заекват успяват да преодолеят говорния дефект. Има и случаи, когато малчугани проговарят, след като години са били неми.
Вторият извор също е лековит. Според преданията, тук хората намират изцеление за очни болести. С лечебната вода се мажат очите.
Според традицията дошлите на Дамбалъ пренощуват на върха. Те разпъват палатки или правят навеси от полиетилен. Палят огньове.
24rodopi.com
Автор на снимките е колегата Исмаил Кьосеюмер
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.