Най-издирваният беглец от Родопите е поискал убежище в Беларус, научи репортер на 24rodopi.com Месеци наред осъденият за убийство на македонски гражданин Стайко Иванов е бил в затвор за нелегално влезли в страната. Кърджалиецът чакал решението на местните власти за определяне на статута му, разкрива групата във Фейсбук „Справедливост за Стайко Иванов”.
Както вече 24rodopi писа, последно за 51-годишния кърджалиец се чу, че се е укривал в Италия. Когато обаче Интерпол отново влиза в дирите на Стайко, мъжът напуска страната и през април 2014 година влиза нелегално в Черна гора. Там Иванов се предава в полицейския участък в град Херцег Нови. Малко преди полунощ местният кмет бива уведомен за българин, който твърди, че е влязъл нелегално в страната и е издирван от властите в България. Стайко Иванов настоява да му бъде дадено убежище заради несправедлива присъда от българското законодателство, посочва групата „Справедливост за Стайко Иванов”. След пет дни, прекарани в ареста в Херцег Нови, кърджалиецът е изпратен в столицата Подгорица. След още няколко дни в „Zatvor za kratke kazne” 51-годишният кърджалиец е помолен да напусне страната като му е издаден отпусен лист.
Интересното в него е, че нашенецът е записан с имената Стайко Делчев Иванов-Киров. Фамилия, която той не е използвал, а по лична карта имената му са Стайко Делчев Иванов. Това навежда на мисълта, че властите в Черна гора са поискали информация от българските за лицето, но въпреки това молба за екстрадация не е постъпила, коментират от групата във Фейсбук за защита на осъдения за убийство Стайко Иванов. Дирите на мъжа отново се губят след опита за спасение в Черна гора, като две години по-късно кърджалиецът се озовава в Беларус.
Животът на Стайко се преобръща на 11 май 1997 година. Делтапланеристът се прибира на стоп от Пловдив, където е разглеждал новите летателни машини на пролетния технически панаир. На околовръстното го качва  македонски бус „Фиат Дукато". С шофьора Киро Тодоровски бързо се сприятеляват, бъбрят на различни теми. Край хасковското село Клокотница някакъв мъж вдига ръка за стоп, македонецът качва и него.
„На отклонението за Димитровград помолих шофьора да спре, за да продължа към Кърджали. Когато Тодоровски намали скоростта, оня отзад извади пистолет, стреля от упор в слепоочието на шофьора и го уби в движение”, обяснява Иванов по-късно пред следователите. Бусът се удря челно в крайпътно дърво. Убиецът, както и оръжието, не са открити и Иванов става основен заподозрян.
Кошмарите за делтапланериста тепърва предстоят. В продължение на три дни Стайко е разпитван само от следовател,  отказват му адвокат.
Половин година лежи в хасковския следствен арест, където се разболява тежко.  Прехвърлен е в Старозагорския затвор, откъдето с температура 40 градуса го   прехвърлят в затворническата болница в Ловеч. Развива и белодробна туберкулоза. „Превърнах се в жив скелет”, разказва Иванов. Но оцелява по чудо.
По време на разследването не е намерено нито оръжието, нито гилзата от патрона - най-сериозните веществени доказателства. Първоначалният оглед е направен като за пътнотранспортно произшествие, а не за убийство. Въпреки, че Стайко обяснява на полицаите, че се е стреляло, те решават, че той е в шок и халюцинира. Още първия месец след престъплението бусът, в който имало изградени тайници, дрехите и багажът на убития са върнати в Македония. По време на делото близки на Тодоровски не се появяват, никой не претендира и за обезщетение.
Делото се точи с години, криминалистите така и не успяват да намерят нито мотив, нито категорични доказателства, че Стайко Иванов е убил  македонеца. През декември 2005 г. прокуратурата прекратява наказателното производство срещу него поради липса на достатъчно доказателства. Дори му връщат паричната гаранция от 500 лева.
Иванов, който през цялото време твърди, че е невинен, решава да изчисти името си и през 2006 г. завежда дело срещу държавата за незаконно задържане. Тогава изненадващо Пловдивската апелативна прокуратура му възобновява спряното дело, без да го уведоми за това и без да му даде възможност да обжалва.
Междувременно Стайко е сполетян и от лична драма - съпругата му Антоанета не издържа на притеснението, заболява от рак и през 2007 г. умира в ръцете му с думите: "Аз не съм толкова силна като теб. Дано ти да оцелееш".
Въпреки противоречия в разследването, при възобновеното дело магистратите решават, че Стайко Иванов е убиец, и го признават за виновен. През 2011 г., 14 години след мистериозното убийство, 8-годишната ефективна присъда на делтапланериста е потвърдена и на последна инстанция. Стайко изпада в шок.
„Отказвам да поема чужда вина. Невинен съм и ще дам живота си, за да го докажа”, казва Иванов на тогавашната си приятелка, взима колелото си, раница с дрехи и храна и изчезва.
На 12 май на тел. 112 се обажда мъж, представил се за Стайко Иванов, който предупреждава, че е поставил бомби в Хасково. Стайко пише и до ВКС.
В писмото Иванов предупреждава, че подготвя  няколко бомбени атентата. „Всеки, доближил се до мен, ще бъде взривен от бомбата, прикрепена към тялото ми, с която нося постоянно моя еднопосочен билет към отвъдното. Ако има Господ, нека ми прости!”, пише отчаяният мъж, превърнал се в най-издирвания терорист в България.
Никакви взривни устройства не са открити. От този момент от осъдения официално няма вест. Гранични войски издирват  „опасния престъпник" с кучета по чукарите в Ардинско. Интерпол поставя снимката на делтапланериста до тези на дупнишките босове братя Галеви.
След бягството Стайко Иванов се крие в Италия, където започва да работи. Кърджалиецът дори се снимал в научнопопулярен филм, копродукция на японска телевизия и RAI 1. За заснемане на лентата за миграцията на гъските  наели Стайко като делтапланерист, който да осигурява водещия Акиле Чезарано.
Доброто сърце и лоялността погодили номер на Стайко. Пожелал да се реваншира на свой стар познат бизнесмен, на когото дължал дребни суми. Нашенецът обаче веднага сигнализирал в полицията къде се крие беглецът, издирван  от Интерпол. Стайко отървал ареста на косъм, а пътят му отново е зад граница…
24rodopi.com
На снимките:
Стайко заедно с Акиле Чезарано-пилот, известен в цяла Италия;
Кърджалиецът-беглец
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

5 comments so far,Add yours

  1. Анонимен13/12/16 21:12

    Много ясно ,че ще търси помощ извън ЕС, където съдят без доказателства невинни хора. Дано успее човека.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен13/12/16 23:39

    Не ви е вярна информацията.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен14/12/16 00:17

    Той не е доказан, а е обявен за убиец. Така се съди в Бг-то. Дано не го екстрадират. В България няма правосъдие, но трябва лично да се сблъскаш, за да разбереш.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен5/3/17 21:35

    Български Хелсински Комитет спасил мен от екстадации в Беларус, спас мен от запланированой смерти в концлагере Беларуси. БХК да помогне и в случае с Стойко Иванов.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.