Над 7000 птици от 32 вида бяха регистрирани на тазгодишното традиционно среднозимно преброяване на водолюбивите птици във водоемите по долината на река Арда в Източните Родопи. На интересни и разнообразни видове се натъкнаха екипите на фондация „По-диви Родопи", Българското дружество за защита на птиците и представители на ловно стопанство„Студен кладенец“. Сред наблюдаваните птици имаше далечни северни гости като тундровия лебед. Този вид лебед гнезди далеч на север в тундрата на Северна Америка, Североизточна Европа и Сибир. Птицата зимува в крайбрежните низини на Северна Европа и Източна Азия, а у нас рядко. 500 тундрови лебеди са забелязани по-рано през януари в района Бургаските езера. Според експерти,  наблюдения на вида в страната се дължат на значителното застудяване на времето в по-северните страни, където обикновено прекарва зимите.
Освен северни птици, екипите наблюдаваха и гости от Средиземноморието като по-топлолюбивото и екзотично за нас розово фламинго.  Най-близките места, където редовно се среща този вид са в Гърция – езерото Керкини и Порто Лагос. Най-многобройни тази година са зеленоглавата патица, зимното бърне, гмурците. На тазгодишното преброяване на водолюбивите птици експертите отбелязаха значително присъствие и на лебеди – поен и ням, над 200 птици. По време на мониторинга бяха регистрирани и някои световно застрашени видове - кадифена и кафявоглава  потапница, къдроглав пеликан, което потвърждава значението на района за опазването на световното биологично разнообразие. Интересно е,  че тази година в района на „Студен кладенец” бяха наблюдавани и два вида гъски - голяма белочела и сива гъска, като последно тези двата вида са наблюдавани тук в края на 90-те.
По време на ежегодното наблюдение беше направен мониторинг на язовирите в областта – „Студен кладенец”, „Кърджали” и „Ивайловград”. В дните на преброяването най-много птици  бяха забелязани в района на язовир „Студен кладенец” - над 5000 птици. Най-малко птици преброиха експертите в района на язовир „Кърджали”, едва 175 птици. За разлика от язовира на територията на града, във Водното огледало, бяха преброени над 1700 птици.  „Все още не са ясни причините, но в последните години се забелязва тенденция към намаляване на броя на наблюдаваните птици“, отбелязва Христо Христов, експерт от фондация „По-диви Родопи”.
Среднозимното преброяване на водолюбивите птици е инициатива на Wetlands International и се провежда от 1967 г. в почти всички европейски държави. В България координатор на инициативата е Българското дружество за защита на птиците. Целите на преброяването са да се определи размерът на европейските популации на водолюбивите птици и да се оцени състоянието на влажните зони, където те зимуват.
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.