Амбициозна цел: Да се възстанови питейната вода край Орловите скали и мястото, където някога са лежали болните и са получавали изцеления!

Христо КРАСИН
През 80-те години на миналия век сътрудничех на тогавашния окръжен вестник в Кърджали в качеството си на официален кореспондент за Ардинска община. Като завеждащ партийния отдел на вестника работеше незабравимият човек, журналист, писател, историк и общественик Михаил Иванов. При всяко мое посещение в редакцията,  наред с останалите завеждащ отдели, се виждах и с бате Мишо… Той разпитваше за Ардино, подаваше теми за материали, обсъждахме ежедневието както и темата „Орфизъм”, която му беше голяма слабост. Той можеше с часове да говори за Великата Майка-богиня, за това как тя се самооплождала и раждала светлина и живот. Как от светлината се е появил Орфей, и че Орфей от финикийски език се превеждал като „лекуващ със светлина и звук!” Унасяше се да описва  „орфическите оргии”, жертвоприношенията, любовните страсти на вакханките, на различните орфичесеки празненства и ритуали… Описваше как фуриите разкъсали Орфей на парчета, изгаряни от унищожителна ревност. И разказваше толкова разпалено сякаш всичко се случваше пред него, пред очите му…
При една поредна среща с Мишо Иванов, той със светнало лице ми се похвали, че е попаднал на един любопитен текст на Тит Ливий, един от най-известните римски историци. В своето мащабно историческо изследване „ От основаването на града”, именитият римлянин пише, че някои от храмовете и скалните светилища в чест на Великата Богиня-майка са се намирали по западните брегове на река Марица както и по някои от притоците на Арпеза, днешна Арда.
„Ардинска река е приток на Арпеза,- каза Мишо,- следователно категорично може да се смята, че Орловите скали са едно от скалните светилища на Великата майка, създателка на живота… Ти знаеш ли, че тези ваши там скали може да се окажат нещо невероятно”,- заключи умислено приятелят ми…Михаил Иванов каза, че горната страна на скалата, източната е добре видима и ясна. Знае се къде са се правели жертвоприношенията и къде са преспивали болните хора… Но западната страна на скалата крие някаква тайна. Възможно било там да има огромно изображение на Майката-богиня. Но за да се видело, то трябвало да се гледа от отсрещните скатове, които са отвъд Гърбищенския ръкав на Ардинска река…
По онова време гората около скалата бе твърде ниска, а скатовете отвъд гърбищенското дере бяха ливади и ниви… Така че един ден, когато с Михаил Иванов нагазихме по прясно окосената трева отсреща, от към връх Калето Орловата скала се извиси пред очите ни с цялата си могъща снага и  величие… Мишо носеше два  бинокъла, по-голям и по-малък и един огромен фотоапарат…                                                                                                 
По западната скална стена наистина можеше да се различи огромна човешка фигура, сякаш на едро, на едро изчуквана в камъка от огромна великанска ръка… Отделните форми бяха доста замъглени и някак си туширани от хилядолетното въздействие на слънцето, вятъра, водата и студа…
Бате Мишо се радваше почти по детински, щракаше с фотоапарата и току подвикваше, виж, виж как ясно си личи главата, извивките на таза са малко по-замъглени, а ръцете, ръцете направо са изсечени като че вчера… Огромната скална форма наподобяваше приседнала жена, която беше протегнала ръце към небето. Към небесната синева бе отправила и взора си…
След като изщракахме цялата фотолента, поехме надолу към дерето, за да се прехвърлим отсреща и се изкачим  до самата скалата по другия скат… Напалихме малък огън и поседнахме да похапнем… Мишо дъвчеше, но не спираше да говори… Показа ми мястото на жертвеника върху по-нисък камък в близост до голямата скала. Обясняваше как помощниците на главния жрец нагласяли животното…След  приколването, приятелят показваше по кои улеи потичала кръвта, къде се завихряла и пак се спускала надолу… Жрецът следял внимателно кървавата вада и пророкувал за миналите и бъдни времена, за хората и стихиите…После приятеля ми обясняваше къде долу в ниското, плътно до скалата са нощували болните, дошли да потърсят изцеление на това свещено място. Показваше къде е бил чучурът с водата… Повечето от болните, след ден, два  или три се вдигали свежи и бодри, очевидно  възстановени и благославяйки Богинята-майка, се разотивали… Но по няколко дни, до седмица оставали по-тежко болните и жените които не можели да заченат… Когато получели просветление, че вече са прочистени от болеста или знак, че не след дълго ще имат рожби, и те си тръгвали… Освободените места край скалата веднага се заемали от новодошли, които прииждали на върволици! Според византийския летописец Теодор Трохинат самата скала и мястото около нея били под мощната закрила на самата Богиня, даваща живота…Скалата и мястото около нея били „облизвани от живото творния дъх” на повелителката на живота… На това се дължала и тяхната удивителна целебност…  Около скалата е било оживено целогодишно…При тежки зими наоколо горели множество огньове… Гората  постепенно „издимяла”, топлейки болните, а на нейно място се показали голи камъни, които с десетилетията се превръщали в ситнокаменни сипеи…

*
По инициатива  на  Общинския музей и Общинските ръководители в Ардино, ще започне реализацията на амбициозната цел да се възстанови питейната вода край Орловите скали. Ще се възстанови и мястото, където някога са лежали болните и са получавали изцеления! Там ще бъде подготвен терен, подходящ за палатков къмпинг, където туристи и любители на историята ще могат да опъват палатките си. Ще бъдат обособени места за палене на огньове, ще бъдат изградени  барбекю и открита скара… Ще бъде изградена според даденостите на терена и малка естествена сцена. На нея самодейни групи и театрални състави от цяла България ще показват своите орфически игри, шеметни магии, сладострастни танци и оргии, така както те били изпълнявани от древните траки, последователи на Орфей. Всичко това ще се случва при провеждането на Ардинските Орфически мистерии, каквито Общинското ръководство възнамерява да  учреди и утвърди като ежегодни!
„Орлови скали”,
Ардино, 2017

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

12 comments so far,Add yours

  1. Анонимен18/6/17 16:13

    Порядъка на думите, магията в разказа, формата и начина на самото изложение и духът, извиращ от Историята и от Ардино сгряват душата и изцеряват човека

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен18/6/17 16:54

    Добре са се сетили. Браво, знаеше се че има нещо лечебно в тази скала чувала съм го от моя баба. По-рано често ходели жени на тази скала Много е добре.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен18/6/17 17:45

    Живеехме в махала Гурулар под белите Брези. Дядо беше работник по пътя за Кърджали. от него знам че като бил малак нещо бил болен. И баба го водела сутрин на Орловата скала няколко пъти така оздравял

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен18/6/17 20:05

    Поздравления за ардинските шефове. Това ако направят ще са върхът.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен19/6/17 00:06

    чалга, чалга навсякъде. Едни ще отиват там да търсят изцеление, други - на барбекю и веселба. Ма то е така, животът е шарен - един гледа сватба, друг - брадва, и те така...

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен19/6/17 06:05

    Кви ги пишете глупости бе...можетели камак да лекува Този журналист е добър ама да пише за проблеми на Ардино, пълно е...

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен19/6/17 07:07

    Добре е, че ги има такива като Красин да ни припомнят историята... Поздравления!

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен19/6/17 09:05

    Орловите скали4 като място за отдих, за почивка и лечение... Идеално, давайте ардинци това се вика работа.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен19/6/17 10:26

    Помни се как едно време общината организираше общоградски походи до скалата.Имаше лозунг "До Орловите скали-за здраве!" Много доктори от Пловдив и София, които работеха в ардинската болница всяко свободно време отиваха на Орловите скали... Там хапваха, почиваха, спяха... И тогава се е знаело, че има нещо лекуващо в това място...

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен19/6/17 16:03

    Доктор Нешева и синът й през всяко свободно време ходеха на Орловите скали... Съботите и неделите беше пълно.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен19/6/17 20:58

    Нашата махала, Исолар е близо до Орловите скали. Дядо се беше разболял от нещо, плюеше кръв.Един ден баба го натовари на магарето, сложи храна и завивки и го отведе към скалата. Върна се без него...Така баба десет дена всяка вечер отиваше с магарето при дядо и му носеше храна. Когато се върна, дядо започна да влиза в нивите с тютюна и да помага. Той живя до 94 години, а баба до 97 години... Тези скали там лекуват да знаете, видях какво стана с дядо.

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен20/6/17 05:40

    Орловите скали са природно съкровище под носа на ардинчани...И на всички в държавата ни които обичат природата и искат да са здрави!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.