Поредната сесия на Форума на Европейския парламент по финансовите услуги от тематичната група “Съюз на капиталовите пазари: Раздел за устойчиви финанси”, се състоя на 11 юли в Брюксел. Българският евродепутат Неджми Али взе участие в сесията в качеството си на член на Управителния съвет на Форума.
Основната задача на Европейският парламентарен форум по финансовите услуги е насърчаване на диалога с индустрията на финансовите услуги като дава възможност за обсъждане на политическите въпроси, засягащи финансовия сектор. На редовните сесии на Форума  присъстват и представители на потребителски групи, банковия сектор, финансови институции, органи и регулатори, както и представители на екипите на комисарите от Европейската комисия.
В поредната сесия на Форума от страна на финансовата индустрия присъстваха като участници в дебата следните представители на европейската финансова индустрия: Антъни Балабрига - ръководител на структурата за отговорен бизнес в BBVA; Робърт Шарфе - главен изпълнителен директор на Люксембургската фондова борса; Кристина Михай - ръководител на регулациите за разумно инвестиране и международни дейности, Insurance Europe; Едмънд Лейкин - заместник ръководител на групата за политики, глобални пазари и устойчиво финансиране, HSBC; Дейвид Харис - ръководител на департамента за устойчив бизнес. Лондонска фондова борса; Александър Шиндлер - член на изпълнителния съвет, Union Asset Management Holding AG; Тиери Богати - директор на департамента за Социално отговорно инвестиране в инвестиционния фонд Amundi, Франция; Джеймс Пърсел - директор на инвестиционния офис, UBS; Барбара Габор - служител по прилагане на политиките, главна дирекция Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари (DG FISMA), Европейска комисия.
Според Европейската комисия устойчивото финансиране обикновено се отнася до процеса на отчитане на екологичните и социалните съображения при вземането на решения за инвестиции, което води до увеличаване на инвестициите в дългосрочни и устойчиви дейности. Устойчивото финансиране в годините се разви от преобладаващо репутационен в дългосрочен макрофинансов механизъм. Във връзка с тази еволюция сега се решават конкретни въпроси относно: как да се класифицират устойчивите финансови активи; как да се измерват рисковете, възможностите и дългосрочното влияние; как да се осигурят ресурси за смекчаване на тяхното въздействие; как да се осъществи преходът към нисковъглеродна икономика, за да бъдем по-малко зависими от замърсяващите енергийни източници и да насърчаваме чистите такива.
Преходът към устойчив икономически модел изисква сериозни инвестиции в икономиката. За да се постигнат целите на ООН за устойчиво развитие, се оценява, че до 2030 г. са необходими между 4.7 и 6.7 трилиона щатски долара годишни инвестиции в устойчива инфраструктура. Само в областта на климата и енергетиката се оценява, че ЕС трябва да покрие годишен инвестиционен дефицит от близо 180 милиарда евро, за да постигне целите си в областта на климата и енергетиката до 2030 г.
Затова е необходима пълна координация между публичния и частния сектор на всички равнища. Покриването на този инвестиционен недостиг изисква от финансовия сектор да играе роля, главно чрез подпомагане на преориентирането на капиталовите потоци към по-устойчива икономика. Създателите на политиките на ЕС съвместно с надзорните органи и регулаторните органи играят също така важна роля при създаването на подходяща регулаторна рамка и подходяща система за стимулиране, която насърчава устойчивостта, не пречи на икономическия растеж и подкрепя финансовата стабилност. Всичко това е необходимо, за да се включат съображенията за устойчивост в управлението на риска и да се насърчи прозрачността и дългосрочните решения във финансирането.
Дебатите по време на сесията на Финансовия форум продължиха почти два часа, като се осигури възможност да се обсъдят евентуалните решения на Европейският парламент за пренасочването на необходимите инвестиции за преориентиране на ЕС към нисковъглеродна икономика, както и за осигуряване за икономически растеж, съвместим с опазването на околната среда.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.