24rodopi.com/Общество

„Германия вече не е това, което беше. Няма го старият живот, на моменти стресът е като в България. Все още тук се чувстваш по-сигурен от България, но ако си уредя добра работа, хващам пътя за Кърджали. 500-те евро, които давам за квартира тук махам от сметките и се оказва, че ако имам работа за 2 000 лева чисти в България, веднага приемам“, споделя пред 24rodopi.com кърджалиец Сезгин М., който от години живее и работи в район Бавария в Германия.

Само за една година 1,2 милиона души са напуснали Германия, твърди "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" (ФАЦ). Проучванията показват, че всеки четвърти си тръгва поради финансови причини, а почти всеки пети - поради неудовлетвореност от живота в Германия.

Българите, впрочем, са на четвърто място по численост сред чужденците, които са напуснали Германия през 2022 година, съобщава Федералната служба за миграцията и бежанците, цитирана от агенция Франс прес.

Всъщност повечето хора, които напускат Германия, са чужденци, завръщащи се по домовете си. Освен това по-голямата част от чужденците, които си тръгват от Германия, са пребивавали в страната сравнително кратко.

„Преди дни страната бе блокирана от стачка в 6-7 сектора. Недоволни са земеделци, ресторантьори, общопрактикуващи лекари. Социалните мрежи кипят. Вярно, че ние гурбетчиите сме някак си изолирани от местните – от вкъщи до работата, от работата до вкъщи, а в през уикенда е самота. Затова гурбетчиите живеят и спят във Фейсбук, иначе ще откачат“, добавя Сезгин. Той успява да спестява между 700 и 1000 евро, но казва, че живее с много социални ограничения. Тежи му повече липсата на „живот след работа“.

„Ако излезеш да се почерпиш сам в евтино заведение, отишли са едни 50 евро. Но сам на маса, като отчаян мъж на средна възраст“, допълва кърджалиецът. Приятел му предложил да замине за Нидерландия, където му е осигурена работа в бигада за монтиране на соларни инсталации.

„В Денах приятелите се виждат след работа, успяват да организират пикници, играят карти в кафенето. И заплащането е добре, ще се пробвав“, казва пред 24rodopi.com кърджалиецът.

"През цялото време е тъмно и сиво, почти не виждаш слънцето", казва една емигрантка в допитване на Института за приложни икономически изследвания в Тюбинген. "Дигитализацията в Германия ми създава усещането, че съм се върнал 20 години назад", твърди друг емигрант пред ФАЦ, цитиран от българската секция на "Дойче Веле".

От общо близо 700 000 емигранти, прекарали в Германия повече от три месеца, почти половината напускат Германия още след първата година. 70 процента от тях са били в страната за по-малко от четири години.

Андреас Ете от Института за демографски проучвания казва пред ФАЦ, че по-малко от една трета от напускащите Германия са германски граждани.

Често пъти става дума и за хора, които само временно заминават за чужбина - например студенти, които карат семестър в чуждестранни университети, или професионалисти, които получават трудов договор в друга страна. Според Ете повечето германци, които поемат по света, предварително са решили, че един ден ще се върнат у дома.

Така че не може да става и дума за "изтичане на мозъци" - това е обичайното състояние на подвижния международен трудов пазар, смята Ете.

В определени сектори обаче изтичането на квалифицирани специалисти осезаемо се усеща. Това важи особено за лекарите, много от които си тръгнаха в годините на пандемията: през 2022 година близо 2300 лекари, както германци, така и чужденци, напуснаха страната.

Трайно напускащите определено ще липсват на Германия, независимо от паспорта в джоба им. ФАЦ припомня, че на страната годишно ѝ трябват по 400 000 нови мигранти, за да реши проблемите на трудовия пазар. При това в случая става дума за т.нар. нетна миграция.

Тоест, ако страната напускат 1,2 милиона души, трябва да пристигнат 1,6 милиона, за да се получи този плюс от 400 000 души.

В тази връзка ФАЦ пише, че през 2022 година в Германия са пристигнали рекорден брой мигранти поради войната на Русия срещу Украйна (над 40% от мигрантите са пристигнали именно от Украйна), но иначе числото 400 000 нови заселници годишно не е постижимо: за следващите години Федералната статистическа служба очаква не повече от 290 000 души нетна миграция годишно.

Докладът за миграцията показва, че от Германия си тръгват не толкова пенсионери, които искат на старини да живеят на по-топло и по-евтино, колкото хора в активна трудова възраст. А за германския трудов пазар определено е проблем, че напускат толкова много квалифицирани кадри.

Пред ФАЦ Юлия Косякова от Института за изследвания на професиите и трудовия пазар изразява мнението, че много от тези хора са имали добри шансове в Германия, но нещо им е попречило да останат в страната.

Една пета от чужденците, които напускат Германия, посочват като причина проблеми с интеграцията, 8% са били недоволни от условията на труд, останалите не са успели да се справят с немския език или пък са си намерили по-добре платена работа другаде.

Агенция ДПА съобщава, че най-много са германските преселници в Швейцария - над 311 000 през 2022 година. В Австрия са се преселили 216 000 германци, а в Испания - 142 000. Причините са обясними: в Испания е топло и привлекателно за пенсионерите, а в съседните Австрия и Швейцария се говори немски.

И още нещо. ФАЦ цитира германци, преместили се в Швейцария, с едно простичко съобщение: "Преместихме се в Швейцария, за да печелим повече пари".

Снимки: 24rodopi.com и  Shutterstock

 

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

7 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/1/24 12:47

    Така е , 4/4 живот няма в Европа , всичко не е както в социалните мрежи

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен21/1/24 13:29

    Когато цените в България растат,парите от гурбета се обезценяват.Не е като едно време,яж пий за 50 евро

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен21/1/24 13:54

    Дълбоката Българска държава и голямата мафия не позволява работодателите в Кърджали и окръга да се плащат високи заплати на хората! Никой не смее да проговори за това.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен21/1/24 20:20

    Този коментар бе премахнат от администратор на блога.

    ОтговорИзтриване
  5. Европа отдавна е Умрял само Плащаш Данъци

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен21/1/24 23:00

    Много са зле германците- мизерия, ниски заплати, напускат страната.... Това в кръга на шегата. Германия е топ икономика, нормално е германци да се заселват навсякъде- учат, започват бизнеси, популяризират си страната. Не бягат щото са ниски заплатите и е зле.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен21/1/24 23:23

    Çok şükür halimize

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.