24rodopi.com/ОбразованиеОтборът
по роботика RoboAleko към ПГИ „Алеко Константинов“ постигна впечатляващ успех
на националните финали на програмата „Роботика за България“, които събраха
най-добрите ученически отбори от цялата страна.
Тази
година участваха 95 отбора от цялата страна, като 33 от тях се класираха за
финалното състезание. В оспорвана конкуренция нашите ученици завоюваха второ
място в дисциплината „Робоигри“ и трето място в комплексното класиране в
дивизия SPIKE B, нареждайки се сред най-силните отбори в България.
Успехът
е резултат от няколкомесечна подготовка, през която учениците усъвършенстваха
уменията си по конструиране, програмиране, работа в екип и решаване на
инженерни задачи.
Особено
се гордеем със своя научноизследователски проект „Поглед в миналото чрез
технологиите на бъдещето“, посветен на съхраняването и популяризирането на
културно-историческото наследство на област Кърджали. Проектът включва
интерактивна карта с QR кодове, образователен уебсайт, видеа, създадени с
помощта на технологии с изкуствен интелект, както и прототип на smart воденица,
вдъхновена от старата воденица в село Шумнатица.
Отборът
е съставен от осем ученици от ПГИ „Алеко Константинов“, които през цялата
учебна година работиха под ръководството на своите ментори – Пламена Дюлгерова
и Димитрия Христова.
Отличното
представяне е още едно доказателство, че когато учениците имат възможност да
развиват знанията си чрез практически проекти, съчетани с творчество и работа в
екип, те могат успешно да се конкурират с най-добрите в страната.
Първо
място за Теодора Тодорова в националния конкурс „Избери свободата!“
Днес в гимназията се състоя официалното връчване на
наградата на Теодора Тодорова от XI клас, която спечели първо място в категория
„Публицистично есе срещу агресията“ на Втория национален конкурс за изкуства
„Избери свободата!“, организиран от Ротари дистрикт 2482.
Поради невъзможността си да присъства на официалната
церемония по награждаването в град Бургас, Теодора получи своята награда лично
от представители на Ротари клуб Кърджали, които посетиха училището и я
поздравиха за нейното постижение.
Конкурсът постави пред младите хора
предизвикателството да разсъждават върху темите за агресията и зависимостите –
проблеми, които все по-често съпътстват живота на съвременните ученици. В категорията
за есе участниците разработваха темата „Моментът преди да избухна – изборът“,
насочваща вниманието към един от най-трудните моменти в човешкото поведение –
секундата, в която човек избира дали да се поддаде на гнева, или да го овладее.
Според организаторите младите автори са показали, че
агресията не започва с вика или удара, а много по-рано – в натрупаното
мълчание, в нечута болка, в страха, самотата и желанието да докажеш, че не си
слаб. Именно с дълбочината на своето послание, емоционалната искреност и
убедителната гражданска позиция есето на Теодора впечатлява журито и ѝ носи
първото място в националната надпревара.
Теодора Тодорова е председател на Ученическия съвет на
гимназията и има множество участия и отличия в областта на икономиката, българския
език и литературата, математиката, изобразителното изкуство и английския език.
Тя планира да продължи образованието си в сферата на международните отношения
или сродна специалност с обучение на английски език.
Наградата е повод за гордост както за училищната
общност, така и за град Кърджали, а успехът на Теодора е още едно
доказателство, че младите хора могат да бъдат носители на важни послания за
толерантност, самоконтрол и отговорност към другите.