ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Катастрофа е затворила едното платно за движение след „Маказа“, предаде репортер на 24rodopi.com.

Лек автомобил е самокатастрофирал след първия тунел след граничния пункт. Колата е с пловдивска регистрация, зад волана е била жена. „Вероятно поради невнимание е изгубила контрол. На място пристигна линейка и полиция. Няма пострадали. Провериха всички документи и лиценз на дошлата пътна помощ „Строй Арт 06“ от България. Всичко е изрядно. Професионалистите вдигнаха автомобила и отпушиха трафика“, посочи репортер на 24rodopi.com.

От 1-ви юли всички коли на Пътна помощ над 2,5 тона трябва да бъдат оборудвани с тахограф.

24rodopi.com/Регион

Молебен за здраве, берекет и благоденствие събра жители от чернооченския район в село Вождово, превръщайки местността „Емироглар“ в център на общностно единение и съхранена духовна традиция.

Под откритото небе местните проповедници Шабан Мюслюм и Селяхтин Изет водиха молитвата, а атмосферата се изпълни с уважение към ритуала, който поколения наред обединява местното население.

Прозвучаха откъси от Мевлида на пророк Мохамед, както и айети и песнопения от Свещения Коран, неизменна част от духовния обичай в района.

Сред присъстващите бяха кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед, председателят на Общинския съвет инж. Месру Мюмюн, зам.-кметът Мюмюн Бекир, секретарят на Общината инж. Рушен Фейзула и др., които уважиха събитието и подкрепиха местната инициатива.

Особено значим момент бе традиционната молитва за дъжд. Ритуал, който се изпълнява в пълно единение. Всички присъстващи произнесоха молитвата заедно, а духовниците четоха айети от Корана.

Според обичая вярващите насочват пръстите си към земята, а духовните водачи обръщат расото си на обратно - символика, която пази живи древните практики.

Организацията на молебена бе осъществена от настоятелството и кметствата Вождово, Бостанци, Драганово, Пряпорец и Среднево.

Кметът на село Вождово Апти Фетта и колегите му изразиха благодарност към местните жители и дарителите, чиято подкрепа е ключова за съхраняването на тези общностни ритуали.

След молитвата бе раздаден традиционен пилаф, приготвен от Фахри Мустафа.

В раздаването се включиха младежи-доброволци от Вождово, което беше ясен знак, че традицията продължава да живее чрез новото поколение.

Молебените в чернооченските села ще продължат през лятото, а кулминацията на тази вековна традиция ще бъде през ранната есен с последния ритуал в село Каблешково.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

24rodopi.com/Общество

14 евро на месец се струват доста пари за гурбетчията. И той просто не ги дава.

Пореден осъден собственик на апартамент в региона, който не е плащал за поддръжка на общите части във входа. Вземането бе поискано от дружество „Чиста къща“, с което Етажната собственост има договор.

В рамките на 18 месеца има натрупан дълг от 261 евро, като в сумата се включва възнаграждение за професионален домоуправител, фонд ремонт и обновление, електроенергия общи части, почистване на вход, електроенергия асансьор и техническа поддръжка на съоръжението. Съдът призна за установено дължимото.

Набъбва броят на подобни дела в региона. Обичайно те са срещу собственици, на които защитната теза е „Идвам си за месец-два, няма да плащам за цяла година“.

Десетки са и други подобни искове в съдилищата в Родопите. Те идват от топлофикации в големи градове в страната, където родопчани имат жилища, но не са плащали. Причината отново е същата – постоянното им пребиваване е извън страната.

24rodopi.com/ Общество

Представители на български и европейски институции в законодателната и изпълнителната власт обсъдиха в София проблемите с фалшифицирането на пчелния мед и възможните методи за справяне с него – в Европа, и в България. Те дискутираха над три часа по време на конференцията „Пазарът на мед в ЕС: Борбата с фалшификациите“, организирана от независимия евродепутат, избрана с листата на ДПС Елена Йончева.

Представете си свят без пчели. Ако медът продължава да се фалшифицира с тези темпове, с които това се случва сега, популацията на тези важни опрашители, ще намалее. Няма да има мед, но това е една малка част от проблема. Една трета от храните, които човечеството консумира, съществуват благодарение на пчелите, каза Елена Йончева в началото. Тя припомни, че Европа произвежда хиляди тонове пчелен мед, България като традиционен производител – 11 000 тона, а в същото време се внасят количества от Китай, от Украйна. От месец се прилага и споразумението с държавите от Меркосур, което допуска до 45 000 тона годишно да се внасят на европейския пазар без мито. Евродепутатът съобщи, че редица независими изследвания показват, че процентът на фалшифициран мед на някои европейски пазари достига 60-80%. Анализи от 2024  г. на Европейската комисия и други проучвания отчитат манипулации в 47-70% от вносния мед. Какъв е начинът да се открие кой продукт е истински – това е основната трудност, посочи Елена Йончева.

Големият проблем, който може да се реши още тази година, е създаването на европейска референтна лаборатория за меда, категорична беше тя. Според нея трябва да се инвестира в методите за откриване на фалшифициран мед, защото измамите все повече се усъвършенстват.

Форумът беше открит от министъра на земеделието и храните Пламен Абровски. Той подкрепи позицията й, че е необходимо в бързи темпове ЕС да определи европейска референтна лаборатория за мед. Министърът подчерта уникалната българска природа, почвени дадености и географско разположение, които позволяват да произвеждаме единствени по рода си продукти – като българското розово масло, мед и вино. Пламен Абровски спомена, в паралел по темата, че в България няма лаборатория, която да разграничи естественото розово масло от синтетичното. 

Министърът, чиято професионална биография е свързана и с ЕС като представител на България към Съюза, засегна и в по-широк план европейската политика в сектор земеделие. Вместо да направи европейските производители в земеделския сектор по-конкурентоспособни на останалия свят, ЕС ги постави в съревнование по между  им. А те трябваше да работят заедно, за да вземат допълнителни търговски пазари, каза той. Засега България е единствената държава, която защитава тази позиция в Съвета. Европейската комисия не говори по темата, но трябва да се работи по нея, коментира министърът.

Пламен Абровски сподели, че в семейството му има пчелари, познава работата им и разбира техните проблеми. Контролът не е панацея за борба с фалшифицирания мед, но слага ред на пазара, каза той.

За цялостно европейско законодателство за етикетирането, призова народният представител от ДПС Атидже Алиева – Вели, която беше европейски депутат в мандата 2019-2024 и член на Комисията по земеделието и селските райони. ЕС не може да си позволи да чака достатъчно дълго време. Стоим пред въпроса – тази храна истинска ли е или не, каза тя. Атидже Алиева – Вели припомни с тревога, че преди години имитиращите продукти се открояваха с по-ниските цени, но сега вече това не е така. Пчеларят трябва да получи реалното за труда си, каза тя - медът да е истински, конкуренцията – справедлива, да има качествен лабораторен анализ.

Голяма част от проблемите на сектора в България произхождат от липсата на общностно законодателство на ниво ЕС, коментира Сребрин Илиев от името на Националния браншови пчеларски съюз. Той обърна внимание на няколко конкретни настоявания на производителите в страната – засилване на контрола от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), пчеларите да имат възможност да реализират продукцията си директно, на справедлива цена. Сребрин Илиев посочи проблеми със законодателството като например възможността пчелният мед да се „преработва“, което отваря вратите към евентуални манипулации. Той отбеляза забраната в Наредба №9/2005 г. в търговската мрежа да се реализират мед и пчелни продукти без технологична преработка в предприятия. Възмутително, според него, е предложението директната доставка на мед да се ограничава до 2000 кг за пчелар. Браншът протестира и срещу ограничението за пчелини да се разполагат в защитени територии и национални паркове.

Това е начинът, по който проблемите трябва да се решават – първо да се изкажат на глас, каза председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите към Народното събрание Явор Гечев. Той подкрепи тезата, че европейската политика в земеделието е довела до проблеми в сектора. Производството на храни се оскъпи. Заради цените се позволи евтин и не толкова качествен внос, което застрашава продоволствената сигурност, каза председателят на комисията по земеделие. Явор Гечев заяви, че в редица случаи вместо пазар на мед, има пазар на псевдомед и захарни сиропи.

Той изрази категоричната си позиция, че трябва да бъде преустановено смесването на мед. Съществуващата практика позволява заедно да се опакова пчелен мед, произведен от различни региони. Затова от средата на юни се прилага европейска директива, която задължава търговците да указват страните на произход върху етикета.

Явор Гечев се обяви и за увеличаване на възможността за директни продажби на мед, както и за достъп на производителите до търговските вериги. Той подкрепи и искането на сектора кошери да се разполагат в защитени територии и природни паркове.

Като възможно решение срещу измамите в сектора с храни, включително и срещу фалшифицирането на мед, Явор Гечев припомни промените, които бяха направени преди няколко седмици в Закона за защита на конкуренцията. До два месеца Министерството на земеделието и храните трябва да изработи платформа, чрез която ще се проследява хранителната верига. Всяка храна ще бъде регистрирана във „виртуален склад на едро“ като движението на количествата ще бъде видимо до складове на дребно. Защо медът да не е първият продукт в този регистър, предложи председателят на комисията по земеделие. Така ще е ясно, например, ако влязат 20 тона мед, а от компании опаковчици са излезли 200 тона на пазара, че има проблем, каза той.

По отношение на контрола, Явор Гечев обясни, че Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) има правомощия да осъществява контрол, но той се простира до съдържанието на етикета на продукта. Ако измамата е направена при производителите, институцията, която може да наложи санкция е Комисията за защита на конкуренцията. В случай че се прецени, че потребителите са въведени в заблуждение, за това отговаря Комисията за защита на потребителите. Според него координацията между ведомствата ще се осъществява много по-лесно чрез платформата за проследяване на хранителната верига. Контролът трябва да е ефективен, но без да пречи на производителите, каза той.

На същото мнение беше и д-р Татяна Николова от БАБХ. Тя подчерта, че агенцията осъществява контрол от кошера до потребителя. Според нея, въпреки че БАБХ не разполага с всички най-модерни методи за изследване на меда, които бяха представени на конференцията, тя може да разчита на качествени лаборатории. В националната лаборатория вече се разработва метод, който в голяма степен доказва наличието на захарен сироп в меда, съобщи доктор Николова. Тя подчерта отговорността на производителя – връзката между потребителя и търговеца е етикетът.

Експертът по безопасност на храните и бивш зам.-министър на земеделието Георги Събев направи паралел между фалшифицирането на меда и на други хранителни продукти като зехтина, виното, кафето, кленовия сироп. Той посочи конкретни данни, които показват темповете на нарастване на проблема с меда. В инициатива „От кошерите“, в която се включват 16 държави от ЕС плюс Норвегия и Швейцария, през 2021-2022 г. са изследвани проби на внос от 20 държави, които показват, че в 46% от тях има съмнение за фалшифициране на меда. За периода 2015-2017 г. този процент е 14%.

Георги Събев набеляза няколко мерки, които трябва да се вземат – да се подобри проследимостта, да се въведат общи методи за анализ в ЕС, контролът да е базиран на риска. Той предлага и позитивен подход – единно доброволно означение на истинския мед, например „(произведено със) 100% естествен мед от Европейския съюз“.

Борбата срещу фалшифицирания мед е едновременно защита на пчеларите, защита на потребителите и защита на европейския вътрешен пазар. В Европа не можем да позволим честните европейски пчелари да изчезнат под натиска на нелоялна конкуренция. След години ще установим, че сме загубили не само производство, но и знания, традиции и капацитет, които трудно могат да бъдат възстановени, каза Георги Събев.

И докато от БАБХ съобщават, че само 11% от проверените проби с мед през 2025 г. показват, че не отговарят на законодателните изисквания, представители на пчеларите в Германия споделят, че в търговските вериги там през 2024 г. се откриват между 60 % и 80% фалшифициран мед. Бернхард Хойвел, главен изпълнителен директор на Глобалния съвет за интегритет на меда и бивш президент на Европейската асоциация на професионалните пчелари, изследва пробите в лаборатория в Естония, която използва един от най-съвременните методи за ДНК анализ. Той обяви, че чрез традиционните методи е почти невъзможно да се открие неистински мед, защото фалшификаторите му постоянно се усъвършенстват.

Според Бернхард Хойвел Европа се бави с мерките срещу фалшифицирането като обсъжда излишно дълго научни методи и варианти за хармонизация. Пчеларите имат продукция от една-две години и тя не се продава, защото фалшифицираният мед е много евтин, каза той. Според него, ако ситуацията продължи още една година така, много пчелари ще спрат работата си. Някои още по-нови научни методи откриват до 90% фалшифициран мед на европейските пазари.

Фалшифицирането не се прави в задния двор на малки фермери, а индустриално. Ние не сме срещу конкуренцията между истинските пчелари, но нито един истински пчелар не може да устои на конкуренцията на фалшивия продукт, каза още Бернард Хойвел. Той даде пример с цените на меда в Германия – докато преди няколко години килограм мед е струвал 5-6 евро на едро, сега струва 1,8 евро.

Това е мафия, категоричен беше Бернард Хойвел. Той поясни, че става въпрос за организирана международна престъпна група за промишлено манипулиране на меда, която, например изнася продукта от Китай, той минава през Виетнам, откъдето официално се внася, а парите отиват в Канада. Посочи и друг пример – в Европа се продава десет пъти повече мед манука, отколкото се произвежда в света. Това е най-скъпият мед и се добива само в Нова Зеландия. Други данни  сочат, че в средата на 20 в. Китай произвежда под 55 000 тона годишно пчелен мед, а през 2019 г. – близо 500 000 тона, което според него е невъзможно.

България, имате проблем, обърна се към залата Юрген Биндер, председател на Новата асоциация на пчеларите в Германия. Той цитира данни на Световната банка, според които страната ни също изнася повече мед, отколкото произвежда. Юрген Биндер обърна внимание на вноса от Украйна в ЕС, който е нарастнал с близо 50% по време на войната.

Елена Йончева обяви и позицията на Европейската федерация на опаковчиците, която беше изпратена до форума. В нея членуват 20 държави, 16 от които членове на ЕС. Пакетиращите компании подкрепят въвеждането на хармонизирани аналитични методи и критерии за интерпретация в целия ЕС, координиран многометодичен подход за оценка на автентичността и недискриминационни, основани на риска контроли, за да се гарантират равни условия. „Като европейска федерация, представляваща опаковчиците, вносителите и дистрибуторите на мед, ние сме твърдо ангажирани да подкрепяме ефективни действия срещу фалшифицирането на мед, като същевременно гарантираме, че прилагането остава научно обосновано, пропорционално и правно обосновано“, се казва в писмото им.

Елена Йончева вече работи по резолюция на Европейския парламент срещу фалшификацията на меда, заедно с колеги от Словения и Италия. Подкрепа за форума изрази и специално Никола Прокачини, съпредседател на групата на Европейските консерватори и реформисти.

Представителите на Европейската комисия – разследващият служител в Главната дирекция „Здравеопазване и безопасност на храните“ Жислен Марешал и Йохан Гремонт от Главна дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ съобщиха данни от извършени проверки на меда, който се внася в ЕС.

Жислен Марешал посочи, че през 2022 г. и през 2024 г. са извършени приблизително един и същи брой анализи, но установеният фалшифициран мед се е увеличил два пъти – от 10% на близо 20%. Той открои и мерките, които се взимат – регистър на предприятията, изнасящи мед за ЕС, който позволява засилени проверки от страна на държавите членки за тези от тях, за които има съмнение, че търгуват с фалшиви продукти. Изисква се официално сертифициране за меда, която се внася в Съюза. Европейската комисия призовава за засилване на националния пазарен и граничен контрол.

Йохан Гремонт призна, че разликата в цената между истинския мед и захарните сиропи, както и трудностите за откриване на употребата на сиропи в меда, предлагат атрактивни възможности за измами за някои бизнес оператори.

Той коментира и темата за установяване на европейска референтна лаборатория. Йохан Гремонт отчете обсъжданията в европейската платформа, която обединява неправителствени организации и експерти от сектора на пчеларството. Те подкрепят създаването на такава лаборатория, която да хармонизира аналитичните методи, да валидира нововъзникващи инструменти за автентичност и да разрешава несъответствия между националните контролни механизми.

Европейската комисия обаче смята, че съществуващите вече референтни лаборатории отчасти разглеждат въпроси, свързани с меда (напр. за здравето на пчелите, пестицидите и др.) и е важно дейностите им да не се припокриват. Обсъжданията продължават по въпроси като финансирането на такава лаборатория в „период на бюджетни ограничения“, необходимостта от създаване на общоевропейска лабораторна мрежа от институции във всички държави членки. Комисията призовава експертите да обмислят обхвата, структурата и очакваните ползи от потенциална европейска референтна лаборатория за меда, преди да бъдат предприети каквито и да било по-нататъшни стъпки към нейното създаване, каза Йохан Гремонт.

В заключение Елена Йончева обобщи - икономиката на фалшифицирания мед е брутално проста: когато един килограм захарен сироп струва около 50 цента, а може да бъде продаден като мед за няколко евро, стимулът за измама е огромен. При мащабите на европейския пазар това вече не е дребна измама, а потенциален нелегален бизнес за десетки, а вероятно и стотици милиони евро годишно.

Тя каза, че е добре в България да бъде проведено независимо изследване с последните научни методи за откриване на процента фалшифициран мед на българския пазар.

Съдържанието на публикацията е в отговорността на съответния член на Европейския парламент. ЕП не носи отговорност за използването й.

24rodopi.com/Регион

В сърцето на мистичните Източни Родопи, там където хълмовете пазят шепота на векове и традициите дишат като живи същества, съществува един ненарушим канон. Канонът на социалните церемонии, чиято душа тупти в златните зърна на пилафа.

Това е повече от ястие; това е обред, роден от любов, търпение и благоговение. Пилафът се ражда в ръцете на майстори, които не просто готвят - те предават памет. Всяко зрънце ориз попива не само подправки, а мъдрост, щедрост и уважение към общността. Той се консумира с охота, но и с почит - като дар, който събира хората в едно, превръщайки трапезата в празник на духа.

Всяка хапка е мост между миналото и настоящето, нишка, която свързва душите и ги прави едно цяло. Но над тази древна традиция се спускат сенки. С всеки изминал ден майсторите - пазители на свещения огън - стават все по-малко.

Ръцете, които някога са замесвали бъдещето, днес се уморяват, а знанието им бавно се отдалечава като залез над планината.

Тези безценни традиции са на изчезване. Застрашени да потънат в тишината на забравата, отнасяйки със себе си частица от нашата обща идентичност.

И тогава идва болезненият въпрос: Ако изчезнат те… няма ли да изчезнем и ние? Няма ли да се откъснем от корените, от онова, което ни прави хора - сплотени, силни, истински?

Но надежда има. Тя живее в лицата на онези, които още пазят пламъка. Вижте майстор Фахри Мустафа. На тази снимка, заедно със своите помощници, той приготвя пилаф на молебена в чернооченското село Вождово. Всяко негово движение е молитва, всяка стъпка продължение на традицията. Те са живото доказателство, че огънят още гори.

Нека техният пример ни вдъхнови да съхраним и предадем напред тази скъпоценна традиция. Нека всеки от нас стане част от веригата, която ще опази пилафа и всичко, което той символизира, като неугасващ фар за поколенията.

Защото, докато има пилаф, ще има общност. Докато има пилаф, ще има душа в Източните Родопи.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

24rodopi.com/Общество

„Махайте се, това е частна собственост!“.

Така отговаря търговецът, завзел част от тротоара на булевард „Христо Ботев“ във „Възрожденци“.

„С детска количка не може да се премине нагоре. При молба от наша страна да премести стоката си, ни беше отговорено така - махайте се от тук, това е частна собственост!“. Микробусът му е паркиран на тротоарната площ“, сигнализират читатели на 24rodopi.com.

Според тях, търговецът вече е бил санкциониран за подобно нарушение.

 

24rodopi.com/Общество

„Наложената от реалността финансова рамка!“.

Това отразявало бюджета.

By Гълъб Донев.

Гълъбът бюджетар. Човекът, под чийто нос се случи „Боташ“.

И той го подписа.

Сега ще прави бюджет- с дефицит, гонещ 6 процента.

Честито!

Поредният, който ще ви бръкне в джобовете, толкова дълбоко, че ще ви изскочат очите.

Гълъбът лети на поста, но вас ще ви приземи.

Бюджетар, нахакал ви „Боташ“?!

 

24rodopi.com/Общество

Членове на Клуба на пенсионера в Ардино посетиха в Момчилград за първи път мемориалната къща на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, който записа името си в спортната история със златни букви.

Хората от златната възраст разгледаха къщата - музей с голям интерес и вълнение, запознавайки се с живота, забележителната спортна кариера и изключителните постижения на един от най-великите щангисти на планетата. Научиха повече за приноса на трикратния олимпийски шампион към световната спортна история и за наследството, което оставя след себе си. По време на посещението пенсионерите от Ардино изразиха своето уважение и признателност към Наим Сюлейманоглу, като споделиха, че шампионите никога не умират. „Те остават завинаги в сърцата ни“, заявиха те.

В събота членовете на Клуба на пенсионера в Ардино организираха еднодневна екскурзия по маршрута Ардино – Неделино – Златоград – Бенковски – джамията на 7-те девойки в Подкова – Момчилград. Ардинските пенсионери се поклониха и отслужиха молитва и на гробовете на 20-месечната Тюркян, която е една от най-малката жертва на т.нар. „Възродителен процес“ и Айше Хасан.

Пътуването беше осъществено с финансовата подкрепа на анонимни дарители от Ардино. Ръководството на Клуба на пенсионера в Ардино изразява искрена благодарност към дарителите за техния благороден жест и оказаната подкрепа.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

 

24rodopi.com/Общество

Напусна ли палата си в „Драгалевци“ баровецът Ники Бареков?!

Днес най-върлият дудук на Доган се е настанил в тузарски хотел в столицата, съобщиха читатели на 24rodopi.com.

Бареков е бил със съпругата си и малко багаж.

Интересното е, че нощувка в единична стая в хотела струва 500 евро. Цената за апартамент достига 2300 евро на нощ.

24rodopi.com/Общество

Мостът до Подкова, който започна да потъва. След сигнали от граждани до 24rodopi.com, от Агенция „Пътна инфраструктура“ направиха огледи и констатираха: „Пукнатини и видимо вдлъбване по настилката са констатирани при мостовото съоръжение на км 44+222 на път III-508 „(Кърджали - Маказа) - Джебел - Рогозче - Фотиново - Домище – Подкова“, за което има съмнение за поддал 3-ти стълб. С цел осигуряване на безопасност се предвижда движението на тежкотоварни автомобили по него да бъде ограничено или съоръжението да бъде изцяло затворено“.

Съоръжението бе затворено през януари. До този момент обаче ремонт не е започнал.

„Хора отиват пеша до нивите си, за да ги поливат, но за събиране на реколтата ще трябва да обикалят още 5 км. Няма никаква информация кога ще започне някакъв ремонт. Що за държава е това, един мост не може да се ремонтира. Иначе само отчитаме жертвите по пътищата“, посочиха за 24rodopi.com жители на региона.

24rodopi.com/Общество

Пиян водач получи условна присъда след като е бил спипан да шофира товарен автомобил „Скания“.

Мъжът бил спрян по пътя от Кърджали към Седловина. Алкохолната му проба отчела 1,92 промила.

Осъден по бързата процедура с 10 месеца „лишаване от свобода“, глоба в размер на 520 евро. Шофьорската книжка обаче няма да бъде отнета, поради простата причина, че 28-годишният никога не е притежавал такава. Мъжът ще трябва да плати стойността на товарния автомобил, оценен на 4007 евро.

24rodopi.com/Общество

Напливът за дезинфекция на границата приключи. Няма и помен от колоните. Всички са по плажовете. По-нетърпеливите вече и по таверните.

На „Маказа“ всичко е спокойно. До утре…

24rodopi.com/Общество

„25 години запазване на традициите, на духа. Над 50 процента от участниците са деца – а те са нашето бъдеще. В тези размирни времена човешкото отстъпва, затова дълбините на фолклора, ценностите на българските традиции ще ни помогнат в тях. Ще бъдат опората, крепостта, с които да подготвим и възпитаме нашите деца в духа на българското семейство. Да съхраним българското и човещината! Пожелавам много настроение, ритми, песни, хора, докато свят светува. Да запазим традиционния морал и да го предадем на поколенията!“.

Патриотично, красиво – словото на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн, който откри 25-ия Тракийски събор, който се проведе в Кърджали.

Хиляди пяха и танцуваха в Градската градина. Най-красивата сцена за мероприятието на „духа и ценностите“.

24rodopi.com/Общество

Скъпо им идва и на британците на Слънчака.

„Бе, не е чак толкова, ама за тези пари се очаква нещо с по-високо качество, а това не е така“, казват туристи от Острова, които в момента са в най-големия ни черноморски курорт.

Затова ядат на крак преди плажа. Дюнер за 8 евро или парче пица за 3 евро.


В ресторантите в комплекса супите се предлагат за около 4,50 евро, а порция паста варира между 11 и 12 евро.

„Ще плащаш и няма да мрънкаш, това е положението“, пък казват във Варна.

Веруюто е дори документирано официално. „Без фасони, моля!“, се кипри на бара на заведение край плажа край морската ни столица. Иначе там кафето е 2,50 евро, фрапето 4,50. Голяма наливна бира е 3,30 евро. Чадър с два шезлонга – 15 евро.

24rodopi.com/Общество

Пазарният ден в Черноочене е в сряда, а главната улица става като мобилен мол. Въпреки това, търговията в централното село на общината не секва и през останалите дни. Може би единственото населено място, в което търговските обекти не затварят, дори в неделя, дори в 18 часа.

 

24rodopi.com/Общество

Чудесно време и всички към морето. Преди плажа обаче трябва да има дезинфекция. И поради тази причина – обичайните колони на „Маказа“. Дежа вю от времето преди Шенген.

През делничните дни преминаването е за секунди, но както и се очакваше – уикендът обещава тегави мигове след пункта. Преди светофара на Комотини, където „зеленото“ за туристи е няколко секунди, положението е същото.

24rodopi.com/Общество

На село дрогата е скъпа. 1022 евро за 0,6 грама „пико“.

Толкова ще трябва да плати мъж, спипан в Широко поле. В него е открит метаамфетамин. Дрогата е била оценена на 21 евро.

Месеци след задържането, съдът в Кърджали наложи условна присъда от 6 месеца „лишаване от свобода“. Изпитателният срок е 3-годишен. Наложена му бе и глоба.

 

24rodopi.com/Общество

„Това е голям проблем и ние го отчитаме. Решението е изграждане на кръгово кръстовище, което да замени светофарната уредба“.

Това е получил като отговор от гръцка страна на поставените въпроси относно дългите опашки на кръстовището край Комотини областният управител на Кърджали Бисер Николов.

Той е поставил проблема лично пред префекта на Източна Македония и Тракия Христодулос Топсидис, съобщи за 24rodopi.com Николов.

След влизането в Шенген и края на проверките на границата, именно прословутият светофар се оказа главен „трафикообразуващ“ фактор.

„Зелената светлина е толкова кратка, че преминават едва по 3-4 автомобила. Изчакването на останалите пък е по 2-3 минути. При този интензивен трафик, и без висене на ГКПП „Маказа“, за това време се образуват на моменти километрични колони“, се оплакват водачи още от миналото лято.

Изграждането на кръгово обаче ще отнеме време и най-оптимистичният срок за това вероятно ще бъде от следващия летен сезон.

 

 

24rodopi.com/Общество

Каруцарят се е запил някъде и пуснал коня да щъка из Кърджали. Свободно пашуване в центъра на областен град.

„Обикаляше из пазара, после покрай „Пентагона“. Предните му крака са вързани един за друг. Явно за да се движи бавно, да не може да тръгне в галоп. Животното сигурно се тормози, но на собственика, потънал в бутилката ром, какво ли му пука“, споделиха читатели на 24rodopi.com.

24rodopi.com/Общество

Задръстване на изхода на Кърджали. Колони спрели автомобили, патрулки.

Причината е ПТП.

Два автомобила са се ударили в района на „Ида“ около 22 часа в петъчната вечер, предаде репортер на 24rodopi.com.


„Водач на „Голф“ се включи в движението към главния път от сервизите. Тогава го блъсна друга кола, която бе в посока Момчилград. Шофьорът на ударената кола е 62-годишен. За щастие няма пострадали“, разказаха пред екипа ни очевидци.

Бърза намеса на пътна помощ „Строй Арт 06“ доведе до преместването на автомобилите.

Видео

 

24rodopi.com/Общество

Пешеходец е пострадал в Кърджали. Инцидентът е станал малко след 20 часа в петъчната вечер, научи 24rodopi.com.

Автомобил е блъснал човек на улица „Върщец“.

Очаквайте подробности!

 

24rodopi.com/Образование

„Наркотиците отнемат мечти, здраве и живот.“

Това е реалността – извод и факт, който трябва винаги да ни напомня за пагубността и сериозността на този проблем.

26 юни е ден, в който заставаме заедно срещу наркотиците и в подкрепа на превенцията, информираността и грижата един за друг. Защото всяко спасено бъдеще започва с навременен избор и подадена ръка.

По този повод в залата на Бизнесинкубатора в град Кърджали се проведе Третата областна ученическа конференция „Аз съм млад и избирам живота“, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества (ОСНВ) и Превантивно-информационния център – град Кърджали.

Многообразието от различни панели даде възможност на участниците да изразят своята позиция, да покажат своя талант и вдъхновение за изграждането на смислено настояще и здраво бъдеще. Всеки от тях носеше своето силно и различно послание.

Представителите на СУ „Петко Рачов Славейков“ се включиха в първи и четвърти панел – „Твори свободно“ и „На ход сме ние“.

Младите художници с ръководител Айлин Тасим представиха своето творчество и отправиха ясно послание: „Не“ на наркотиците и вредните навици, „Да“ на отговорността и превенцията.

Школа „ИстОрика“ представи своите дейности, постижения и инициативи, показвайки как младите хора могат да използват времето си пълноценно и да бъдат активни създатели на положителната промяна.

Славейковци останаха очаровани от организацията на това важно за общността събитие, в което младите хора изразиха себе си, своите интереси и възможности, доказвайки, че именно те са носители на промяната и посланици на отговорността и активната гражданска позиция.

Нека заедно продължим да избираме живота, здравето и надеждата, защото най-силното оръжие срещу наркотиците са знанието, отговорността и добрият личен пример.

 

 

24rodopi.com/Общество

Започна да се пече положението. Най-вече по плажовете. Най-вече и в Гръцко. Щото по нашите нямало хора, туристите не идвали заради мачовете от Световното. В Гърция сигурно на брега ги излъчват, че там е пълно, а?

Един вика – сезонът ще е силен. Друг му приглася, ама в Слънчев бряг реват хорово – „Загиваме! Пълни сме едва на 20 процента, а първият летен месец си заминава“.

Това е работата – въпрос на гледна точка. Въпрос и на вкус, рекло кучето и навряло муцуна към задника си…

Де ги онези с нашарените цици срещу „Mafiqta“?!

Това се питам и мира не ми дава. Не че харесвам физиката на Лекси Фльорката. Ама, клатиха карпузи и подскачаха, не слизаха от ефира, лица на протести бяха през декември заради онзи бюджет. Не им бе по вкуса. А, за този, какво ще рекат?! Като е тройно по-хард и ще видят де серат гладните съвсем с коро.

А, помните ли какви ги търкаляха през декември?

„Тези хора разбират само от шамари и юмруци и ще получат това!…

…Пеевски го изкарваме от кабинета,  наемаме една хамалска фирма и го изнасяме…“.

Смелият Иво Мирчев от телевизионния екран. Бригадир на хамалите сигурно ще е Лекси Фльор. Заголена, по гръд, нашарена и води джензитата от площада.

Това е, което имаме като демокрация.

Заголеният г*з от Росенец и хамали. Хамалите на Сорос.

Тръгвай, бре, Иво, тръгвай, че хляб и зрелища му трябва на окаяния народ.

От друго няма нужда. Даже бюджет не му трябва.

Сорос плаща…

Бригадирското движение на Ивчо, дето баща му е бил БКП секретар.

А, коя е Лекси?  Това е онова. Лекси Фльор, за което всички над неговата възраст били „чички и лелки, клоуни някакви“, които не говорили на неговия ТикТок и Инстаграм език.

Готовият продукт на либералната оргия, щедро финансирана по соросоидна линия.

Това нещо го пробутваха тогава по всички медии като „лицето на протеста“. Пробутваха го и политическото крило на соросоидите – пепейци и дебейци, както и всичките им медии.

Днес мълчат. Протести има само по хладинка. Сега е жега и бирата бързо се стопля – джензитата на Иво добре го знаят. Пък и Асената е затегнал розовия пеньоар.

Сиреч, не щяхте онзи бюджет, сега ще поемете целия… от този.

Пара няма, ама над 600 млн. евро са заделени за оръжие - за линейки нула. Пара няма, ама за ВСС ще отидат двойно повече – над 100 млн. евро.

Имане и нямане е въпрос на гледна точка.

Ще се купуват и нови дронове вероятно. Че как да се снимат акциите на МВР от птичи поглед?! Ей, го де. Цяло полицейско шествие във Варна да провежда акция в кметство, ама от въздуха предава дрон. Като петоразряден холивудски екшън. И мрежата превря. Хората извадиха пуканките и рекоха: „Само тъпани и зурни им липсват при тази акция“. Така де, един оркестър и тумба-лумба.

Арестували 25 общинари за „Баба Алино“. А, кметът що го бавят? Той е на върха на пирамидата?!

А, да, не е от ДПС, затуй.

Цирк бре!

Един колега написа онзи ден, че държавата е на фентанил. Затова е вцепенена като надрусано зомби и не мърда. Бих добавил, а властта е в ТикТок и фейса. И всички сеир платформи.

„Mafiqta“ пък остана по циците.

24rodopi.com/ Общество

Турското кино загуби една от най-ярките си и обичани звезди. На 26 юни 2026 г. почина легендарният актьор Кадир Инанър, оставил незаличима следа в историята на „Йешилчам“ и в сърцата на милиони зрители в Турция, България и по света.

Актьорът е издъхнал на 77-годишна възраст след продължително лечение в болница. Инанър бе приет в лечебно заведение през май с тежка пневмония. Впоследствие състоянието му се усложни, той бе поставен на апаратна вентилация, но въпреки усилията на лекарския екип не успя да пребори заболяването.

За няколко поколения български зрители името на Кадир Инанър е неразривно свързано с култовия филм „Тополчице моя“ („Selvi Boylum, Al Yazmalım“) – една от най-обичаните турски филмови класики, излъчвана многократно и в България. В ролята на Иляс той си партнира с незабравимата Тюркан Шорай, а историята за любовта, избора и саможертвата се превърна в символ на турското кино.

Новината за смъртта му предизвика вълна от съболезнования в Турция.

Хиляди почитатели се простиха с актьора, определяйки го като една от последните големи легенди на „Йешилчам“.

24rodopi.com/Общество

Днес бяха   открити четири многофамилни жилищни сгради в Кърджали, в които приключи изпълнението на инвестициите за въвеждане на мерки за енергийна ефективност -  блок „Явор“, блок „Христо Смирненски“ и блокове 29 и 39 в кв. „Възрожденци“.  В областния град бяха санирани общо 8 многофамилни жилищни сгради, като първите 4 от тях бяха открити на церемонии в началото на седмицата.

Инвестициите се финансират по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд –ЕТАП I“.

На събитията  присъстваха Даниел Делчев - заместник-кмет на община Кърджали и ръководител на проектите, представители на сдруженията на собствениците  на многофамилните жилищни сгради, представители на изпълнителите на обектите, на проектантите и авторския надзор, на консултантите по строителен надзор.

В блоковете се поставиха топлоизолация и хидроизолация на покривите,   топлоизолация на външните стени, подменена  бяха съществуващите  дървена и метална дограми, изградиха се мълниезащитни, заземителни и противопожарни инсталации,  подмениха се осветителните тела в общите части на сградите и се осигури достъпна среда до входовете.

Общата стойност на инвестицията за блок „Христо Смирненски“ е 274 085,59 евро, от които 229 153,54 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 44 932,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, обновени  2 085,00 кв.м. жилищна инфраструктура.

Инвестицията за блок "Явор" е 391 833,80 евро, от които 327 598,76 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и  64 235,04 евро национално финансиране за ДДС. Обновената сграда отговаря на клас на електропотребление "А", постигнати са над 30 % спестяване на първична енергия, обновени са  4 470,60 кв.м. жилищна инфраструктура.

За блок 29 в кв. „Възрожденци“ инвестицията е  на стойност 666 681,52 евро,  от които 557 389,47 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 109 292,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са над 30% спестяване на първична енергия, обновени  са 5 468,34  кв.м. жилищна инфраструктура.

Стойността на инвестицията за блок 39 в кв. „Възрожденци“ е 966 118,63 евро,  от които 807 738,53 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и 158 380,10 евро  национално финансиране за ДДС.  Сградата  отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, бяха обновени  6 847,64 кв.м. жилищна инфраструктура.

В изказванията си Даниел Делчев посочи, че в резултат на инвестициите са създадени по-добри условия и качество за живот в сградите. Той благодари специално на собствениците на апартаменти в сградите и на живущите за проявеното търпение, съпричастие и оказаното съдействие по време на строителството, както и на строителите и консултантите по строителния надзор за положените усилия да приключат обектите в срок и с необходимото качество.

Михаела Илиева/24rodopi.com/Общество

Сватбеният сезон в Кърджали вече набира скорост, а летните месеци за поредна година се очертават като най-предпочитания период за сключване на граждански брак. В днешния специален ден – 26.06.2026, седем двойки ще си кажат заветното „Да“ в Кърджали.

От началото на годината до момента в Кърджали са сключени около 70 граждански брака. От Обредни дейности отчитат, че интересът продължава да расте, а заявления за предстоящи церемонии се подават и към момента. Очакванията са броят на браковете до края на годината да достигне приблизително нивата от 2025-а, когато в общината са били регистрирани около 230 граждански съюза.

Най-силен период отново остават летните месеци - заради топлото време, отпуските, възможността повече близки и роднини да присъстват, както и заради тържествата на открито.

„Интересът към гражданските бракове тази година е засилен. Заявления продължават да постъпват, а най-натоварени остават месеците от май до септември“, посочват от Обредни дейности - Кърджали.

Седемте церемонии в днешния ден са ясен знак, че сватбеният сезон тепърва навлиза в активната си фаза. Очаква се през юли и август графикът да бъде още по-натоварен, тъй като това са месеците, които традиционно избират младоженците.

Интерес се отчита и при хората, които живеят в други градове или в чужбина, но избират родния край, за да сключат брак. Лятото е най-подходящият период и за тях, тъй като много семейства се прибират в региона именно през отпускарските месеци.

Засиленият интерес към гражданските бракове тази година показва, че въпреки динамиката на времето, младите хора продължават да избират семейството като важна житейска стъпка. Ако тенденцията се запази, 2026 година има всички предпоставки да се доближи до резултатите от миналата година, а дори и да ги надмине.

Лятото отново се оказва сезонът на любовта, празничните церемонии и новото начало. А Кърджали се подготвя за още десетки сватбени дни, в които бъдещи семейства ще направят най-важната крачка - да си кажат „Да“ завинаги!

На снимките: Традиционно за Кърджали - сватбите са тройно повече от сключените бракове

24rodopi.com/Спорт

„Арда“ загуби първата си контрола от началото на подготовката за новия шампионат.

Играчите на Александър Тунчев премериха сили срещу „Ботев“ в Пловдив.

Карлос Алгара изведе „канарите“ в 20-ата минута , Бирсент Карагарен изравни от дузпа в 58-ата. Ифена Доргу обаче пречупи „Сините от Кърджали“ с попадение в 88-мата.

„Ботев“-„Арда“ - 2:1.

На 28-ми тимът заминава на лагер в Боровец, където ще има четири контроли. Те ще са срещу „Рилски спортист“, „Локо“-Пловдив, израелски отбор и „Ботев“-Враца.

Съставът на „Арда“ срещу „Ботев“: Анатолий Господинов, Виктор Любенов, Атанас Кабов, Преслав Бачев, Симеон Василев, Вячеслав Велев, Мартин Паскалев, Борак Аканджи, Антонио Вутов, Лъчезар Котев, Бирсент Карагарен (Димитър Велковски)

24rodopi.com/Общество

Сериозно напрежение назрява около известна дама, представяща се като доброволец, грижеща се за бездомни животни. Дамата с буйно поведение, определяно от потърпевши като "рекетьорско", вече е обект на сигнали, които ще бъдат изпратени до компетентните институции за разясняване на случая.

Както 24rodopi.com неведнъж писа досега, от години насам тя отправя искания към общински администрации за сключване на договори за полагане на грижи за животни, като при отказ следват остри атаки и клеветнически публикации в социалните мрежи срещу съответните институции и техни представители.

Запознати със случая твърдят, че същата жена събира кучета от различни населени места, като според сигналите част от животните впоследствие се предлагат за продажба. На този етап обаче тези твърдения не са официално потвърдени от компетентните органи. 

По информация на източници ни, предстои в прокуратурата да бъде внесен сигнал срещу нея за набеждаване, свързан с приписване на неизречени думи и неверни твърдения по адрес на други лица.

24rodopi.com/Общество

50 евроцента за час престой в „Синята зона“ и след 30 юни. 25 цента пък за 30 минути.

Напълно очаквано и с пълно единодушие Общинският съвет прие предложението на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.

Припомняме, че цените за платено паркиране трябваше да се увеличат от 1-ви юли – едно евро за час престой. В мотивите на кмета се посочи, че към момента тарифите са обществено приемливи предвид финансовата ситуация в страната.

 

24rodopi.com/Общество

По родното море пари само за въздух още не са започнали да искат. А и колко ли ще направят цената в евро?

Захождаш с автомобила и още не си видял плажа, изскача отнякъде наперен братовчед на някакъв орангутан, с „хюмнетка“ през кръста, и иска пари. Даваш.

Как е в Гърция.

Паркингите са безплатни, места бол дори в горичките край плажовете и… автомобилна окупация от страна на нашенци. Безплатно е дори под дърветата. Под сянката става и за бивакуване, както това правят и редица гърци. Вадят се походните маси, столове, напитки от хладилните чанти…

Позволено е, стига да не се правят мизерии.

На снимките: Гръцки „лагер“ и пловдивски бус

 

Самуил Крумов/24rodopi.com/Коментари

Положението между „Братова чешма“ и Черноочене е плачевно. Участъкът трябваше да се ремонтира до входа на Кърджали, като се слее с основния ремонт на „Беломорски“, който трябва да достигне до Общинската горичка.

Но платната само бяха „изорани“ и дейностите спряха. Парите секнаха по време на служебниците. Сега, по време на редовниците, положението е същото. Чат-пат фирмата изпълнител праща по някоя свободна бригада от друг обект, колкото да свърши нещо малко за без пари – я разширяване на банкета, я нещо друго.

Кърджали няма обходен път, а и едва ли някога ще има.

На фона на случващото се в страната – ежедневно трупове по пътищата, магистрали, натовареният участък Кърджали-„Маказа“, слава Богу, все още не е в черната статистика.

Но пък дойде и новината – ще плащаме по-скъпа винетка. Пътищата нямат значение.

Изказване  от днес на един топ адвокат, който стана вътрешен министър: „Злоупотребите със средства в сферата на инфраструктурата достигат дотам, че на места като Кърджали са създадени еднолентови пътища. Не знам дали сте виждали такова нещо. Някой е преценил да намали габарита. Ясно ви е защо, предполагам, на всички, защото очевидно не само дълбочината на настилката, а и широчината влияе на цената. Как да няма предпоставки за настъпване на ПТП?”, посочил Демерджиев, на когото Кърджали не излиза от главата.

Топ адвокат, топ министър, експерт по изграждане на пътища.

Кърджали е на едно от последните мeста в страната по брой ПТП, както и загинали и ранени. И Демерджиев като е казал А, да каже и Б, за да е ясно за какво говори.

Впрочем, вдигането на винетката ще се отрази със скоростта на светлината на всички стоки в магазините. Катастрофите не намаляват, „изораните“ пътища си стоят.

 

24rodopi.com/Общество

Летните детски мечти преди бяха за книжка, топка, колело.

Днес са за айфон, тротинетка, а после…

19-годишен с прякор Дебелия. През януари взел книжка, родителите веднага му купили „БМВ“. Старо, ама мощно! Тийнейджърът много обичал да настъпва газта. Качвал си адреналина. Разправял, че е майстор на волана.

Вчера си взел трошката втора ръка от сериз след ремонт. Искал да пробва. Качил аверите и изпънал „беемвенцето“ здраво. Ограничението е 40, той го издухал, да не е чичка да кара така?

Навлиза в насрещното при завой и помита скутерче с двама ученици. Момче и момиче, гаджета. Убива ги на място.

Поредна трагедия. Колко млади хора се изтрепаха след сбъдването на мечтите? И колко житейският път се скъсява след тези мечти.

Първо айфон, после тротинетка, след това „беемвенце“ и газ.

По улиците летят лятно време деца (3-5 клас) с електрически тротинетки. Купени от родителите. Утре ще пораснат и следва третата крачка от великата мечта.

Родители, в чиито глави е празно. Вият ветрове.

„Искам глъчка в класната стая, не тишина. Искам ученици, не ангели“, написа учител на двамата загинали младежи.

До следващата трагедия.

 

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.