ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

По стара традиция в петък никой не работи. Пак поради същите постулати, сряда пък е малкия петък. И така бачкането е с едното око в телефона. Сакън, да не се измени нещо прогнозата за следващите дни, че изгоря резервацията.

Няма такъв вариант, поне към момента. От петък до неделя по 32 градуса топло на макс в Кърджали. На Бяло море от 32 до 34 градуса и много слънце.

Съветът на тариката: „Ако ще бягате, бягайте в петък сутрин, няма да има навалица за дезинфекция след „Маказа“, защото после ще настане „керванът на туристите“.

 

Нико Ников/24rodopi.com/Коментари

Дойде Гюров и „Петрохан“ замръзна. Тръгна си Гюров, „Петрохан“ не мърда. Някакъв педофилски чадър вероятно? Че всички свързани със сектата все партийци.

Бърз обзор за днес, а няма и обед.

Три трупа след убийство заради гей ревност.

24-годишна майка умира от предозиране с фентанил…

Нямате ли усещане, че цялото общество е на фентанил? Държавата също. Скована, ни напред, ни назад, ни вляво, ни вдясно. Стои като вцепенено дрогирано зомби и наблюдава събитията. Проронва думи сутрин, на обед точно обратното. Ще замразяваме заплати, няма да замразяваме. Ще бутаме сградите на „Баба Алино“, след това – няма да ги бутаме. Думи не обелва за Благо кмета, който е допуснал всичко това. Партийна секта…

Започнали ремонти на пътища – спрени плащания от месеци. Ще започваме други, ама пари няма. Ще работим, ама никой не си мърда пръста. Администрацията била тромава, тежка, огромна, ама през ден назначаваме нови и нови хора, трудова борса.

Бюджет няма, но и дума за него също.

Държава на фентанил. Плямпане, докато не падне вцепененото тяло.

 

24rodopi.com/Общество

Областният управител на Кърджали Бисер Николов обяви търг с тайно наддаване за отдаване под наем на едно от емблематичните помещения в административната сграда на Областната администрация - популярния „Киносалон“, заедно с прилежащото към него кафене и открити площи.

Съгласно издадената заповед, обектът се намира в сградата на Областната администрация на бул. „България“ №41 в Кърджали и включва киносалон със сцена, обслужващи помещения, кино кабини, кафене, складови помещения, фоайе и открити площи около обекта.

Имотът ще бъде отдаден под наем за срок от 10 години, като началната тръжна месечна наемна цена е определена на 1893,20 евро без ДДС. Кандидатите трябва да внесат депозит за участие в размер на 500 евро.

Търгът ще се проведе на 27 юли от 11 часа в сградата на Областна администрация. Тръжната документация може да бъде закупена до 22 юли, а заявленията за участие ще се приемат до 24 юли.

В процедурата могат да участват както физически лица, упражняващи свободни професии или занаятчийска дейност, така и юридически лица и търговци, които отговарят на изискванията и нямат непогасени публични задължения.

Обектът представлява една от най-разпознаваемите обществени сгради в центъра на Кърджали и през годините е бил място за провеждане на културни прояви, прожекции, срещи и обществени събития. Сега Областната администрация търси нов наемател, който да развива дейност в обекта и да използва потенциала му за стопански цели.

Очаква се процедурата да предизвика интерес както сред местния бизнес, така и сред инвеститори, които виждат възможност за развитие на културни, развлекателни или обществено значими дейности в едно от най-атрактивните пространства в центъра на Кърджали.

24rodopi.com/Регион

Две са пътните произшествия на територията на ОДМВР-Кърджали с леко пострадал моторист, съобщиха от полицията.

32-годишен водач на мотоциклет загубил контрол над управлението на завой, навлязъл в насрещната лента и се блъснал в лек автомобил „Рено“. Произшествието е станало по пътя от Ардино към Кърджали, преди разклона за ТК „Бели брези“. Мотоциклетистът е бил транспортиран до Спешното приемно отделение в болницата в Кърджали и след преглед освободен. Тестовете за алкохол на водачите са с отрицателни резултати. Съставен е акт по ЗДвП. Екип на пожарната служба в Ардино почистил мястото на катастрофата.

В Кърджали 18-годишен с „Фолксваген“ ударил намаляващ скоростта пред него лек автомобил „Субару“, който се придвижил напред и се блъснал в товарен „Форд“. Не е констатирана употреба на алкохол. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

 Снимката е илюстративна

24rodopi.com/Криминале

Кърджалиец, откраднал кабели от приземна стая в жилищен блок, е установен и задържан от полицаи, съобщиха от ОД на МВР.

След подаден сигнал, че от помещението липсват 210 метра кабели, е извършен оглед и са предприети действия за разкриване на престъплението. При проведените изидрвателни действия полицейски служители стигнали до 46-годишен, съпричастен към деянието. Мъжът е задържан за срок до 24 часа по Закона за МВР в РУ-Кърджали. Кабелите са били открити в пункт за цветни метали и са иззети.

 Образувано е досъдебно производство за кражба, работата по което продължават сектор „Криминална полиция“ и разследващ полицай.

 

24rodopi.com/Регион

258 моторни превозни средства са проверени в специализирана операция по широкообхватния метод, проведена вчера на територията на ОДМВР-Кърджали за времето от 9 часа до 12 часа, съобщиха от полицията.

Засиленият контрол е бил насочен към ограничаване на предпоставките за пътнотранспортни произшествия чрез проверки на водачите за правоспособност, спазване на скоростните режими, употреба на алкохол и наркотици, използване на мобилни устройства по време на шофиране.

80 са констатираните нарушения, за които са съставени 4 акта 60 фиша, заснети са 16 клипа за превишена скорост. По време на операцията са връчени на водачи 46 електронни фиша за превишена скорост и 2 наказателни постановления.

 

24rodopi.com/Регион

Сухи треви и храсти са били запалени вчера в Кърджали вследствие на човешка небрежност, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Екип на пожарната служба в града е бил изпратен за потушаване на огъня. Няма материални загуби.

Пожарникари от РСПБЗН-Кърджали осигурили достъп до заключен апартамент, като проникнали в жилището на втория етаж през тераса. Екип на същата пожарна служба отстранил счупен клон на дърво в парк в Кърджали след подаден сигнал от гражданин.

 

24rodopi.com/Общество

Автомобилът на дама се сдоби със скоба в „Синята зона“ в Кърджали, а жената трябвало да плати 23 лева…

Повече от три години по-късно кърджалийката решава, че това е било неправомерно и заведе дело в Административния съд. Тя настоява, че са й причинени имуществени вреди и иска да й бъдат възстановени 11 евро и 76 цента.

Делото пък бе насрочено чак за… октомври.

24rodopi.com/Общество

Мамят ли сарафи в Кърджали гастарбайтери от Острова?

„Отивам в чейндж бюро, за да обменя британски лири за евро. Смятат ми ги обаче първо в лева – валута, която вече не съществува, и едва след това получената сума в евро? Бързах много и не се усетих“, споделя кърджалиец, работещ от години в Англия.

Снимката е илюстративна

 

Няма спорт - има мизерия, има бой…

24rodopi.com/Общество

„Ти ли ще ни кажеш, уе, чичка!“. Един от компанията решава да покаже какво е научил от хайванските времена на село и прави една бърза серия.

50 и кусур годишен мъж е набит и пратен в болница от хлапак. Причината е, че човекът е направил забележка на група ученици, които от чудене какво да правят в междучасието, окупирали пейка до блок в близост до училището и хвърляли отпадъците си, където намерят. Забележка, която се плаща с удари.

Това е бъдещето. Примитивни мърлячи навред.

***

Група хлапета стоят край спортния комплекс. Трима люпят семки на почти потрошената пейка. Тя въздиша нечуто. Едва две дъски са останали цели за седалищата. Останалите са били за използване на силата.

Едно от момчетата се е опряло в заградителната мрежа и с цялото си туловище се блъска в нея. Тя изнемогва, огъва се. То продължава. Видимо тегло – около 70 кила. Видима възраст – четвърти клас. Блъска като махало със задник тази изстрадала мрежа. Всеки момент може и да поддаде. Един от дългучите от пейката скача и лепва удар с крак в нея. Барем стане по-бързо.

В този момент минава мъж, който разхожда кучето си. Прави им забележка.

„Спрете, бе, какво очаквате да се случи? Ще я пробиете и ще паднете, после ще речете що всичко е развалено?“.

Момчетата се стряскат. Спират. Мъжът е едър. Хваща ги страх.

В момента, в който той подминава, едното изрича: „Тоя па, чичка, щяхме да го пребием!“.

И действията по натискане на мрежата продължават.

В същото време други тийнейджъри седят пльоснати на терена на игрището. Мач няма. Има пушене на електронни цигари. Едно от момчетата издухва дима в очите на останалите две. Ту в едната, ту в друга посока. Онези се хилят. Пък той се забавлява още повече.

Няма спорт.

Има мизерия.

Наглост и никакво уважение към самите тях.

Това се случва на спортните площадки. Това е новото поколение.

Хем дебело, хем просто.

Сравнението

„Предаване по турска телевизия. Коментират се научните трудове на Джанан Каратай, която е професор по сърдечно-съдови заболявания. Пише книги за здравословен начин на живот.

Гледам сравнението. Какви фигури са имали хората през 70-те и сега. Същото бе и в България.

Гледам и си мисля за храните в чуждите вериги. За качеството им, за това, което ядем. За затлъстяването на децата. Второкласници носят дрехи XL размер. Земеделието и животновъдството ни са разнебитени. Медици алармират за инсулти и инфаркти при все повече млади хора, дори под 40-годишна възраст.

Съветът на Джанан Каратай е да се храним с това, което дядовците и бабите ни. Но, колко трудно е да се намери…“.

Мнение на български гражданин.

Някои го наричат „софийския катун“

И май са прави. Човек има усещането, че всички откачалки, от цялата страна, са си дали среща в столицата ни по едно и също време.

Комплексари, амбициозни, търсачи на лъскавото, най-обикновени неудачници.

В кой град дрогиран, татуиран, безработен, с автомобил за стотици хиляди лева, гази на тротоар хора? Някакъв пи*легар, надрусан с целия каталог от „европейската ни столица“ блъска спряла кола на светофар и убива шофьора. Хора биват нападани от мигранти, клошари, всякаква порода рецидивисти и трепани без капка милост по градинките. Някакви пи*легари влизат в мола-осветен и защитен обект, и пребиват момче, което си вади хляба там…

Примерите са десетки, стотици.

Случващото се в София е отражение на всичко, което става в останалите европейски столици.

Нищо по-различно.

В този ред на мисли, радвайте се, че отглеждате децата си в малкия град. Но внимавайте как децата ви се превръщат в отражение на големия.

Спокойствието не се измерва в пари…

 

Десетки хиляди…

 Десетки хиляди плащат данъкоплатците в областните градове Кърджали и Смолян заради вандалските акции на плиткоумни пубертети.

„Обръщаха кашпи из центъра, трошат наред след дискотека“, казват в Смолян.

„Не остана здрава пейка за сядане, здрава маса в беседка, все едно хуни са минали“, изповядват в Кърджали.

И всичко това идва от тийнейджъри, в болшинството на които родителите са зад граница. Никакво възпитание, оставени на произвола, но с евро в джоба, превеждано всеки месец.

До това води липсата на сила у дома. Безсилие навън. Тези деца са неспособни да се справят с какъвто и да е проблем без интернет.

Те не могат да съзидават, а да рушат. Вътрешното чувство на опустошеност ги тласка към подобни прояви, казват специиалисти специално за „Родопи voice“.

Гурбетът нарои безброй жилищни сгради, оборот в милиони за строителни предприемачи, но разби семействата и превърна децата в това, което всички виждат и усещат.

Лъскавият автомобил е мечтата на живота, дрогата-двигател…

Мъжеството?! Бради, прически, оскубани вежди и епилирани крака

Две коли се засичат на пътя. Германски марки, лъскави, тузарски. Слизат водачите и почват спор…

Коментарът на една родопчанка:

„Напомпани млади мъже. С прически, гел, бради, оформени вежди, вероятно и с епилирани крака. Дървят се и се правят на... В един момент кавгата преминава в оспорване качествата на автомобилите.

Някакво странно показване на мъжество…

Един хилав човечец. На улицата. Пред магазин. Жена се спъна и падна на тротоара. Той пусна торбите с напазаруваното. В една от тях имаше бутилка ракия, която се счупи. Мъжът заряза всичко, за да подаде ръце на дамата и да я изправи. Помогна й, след което си взе торбичките, изхърляйки стълклата от счупеното шише, и потегли към дома си. Не се върна в магазина, за да си купи нова бутилка. Вероятно нямаше пари. Алкохолът си замина, но той показа по-голямо мъжество от онези с германските автомобили и оскубаните вежди.

Един мъж протяга ръка, не се пеняви. В речника му има много думи, не пет изречения, изричани под формата на мучене“.

 

Не е важно колко силно удряш

Има нещо неразбрано, недообяснено в това общество. Нещо сбъркано. Нещо надолу с главата. И от там идват проблемите ни.

„В залата идваха много момчета. Някои израснаха пред очите ми. От хлапета виждах как стават мъже. Млади, но възмъжаваха. Бойните умения им придаваха смелост. Но те използваха тази сила в друга посока…

Един изби зъбите на свой роднина, защото не му дал пари; друг пребиваше хора за удоволствие на улицата; трети стана…

Няма значение. Тези момчета бяха обречени да не станат големи спортисти, въпреки че имаха заложбите. Защото в тях надделяваше комплексарщината. Удрящият силно е мъжът!

Не, пичове, подаващият ръка и защитаващият слабите и изправящ се срещу силните е истинският мъж-вие просто бяхте и сте комплексари. Които в нито един момент не се опълчихте на съдбата. Не погледнахте силните в очите, а скланяхте глави. Не се изправихте срещу неправдите.

Вие сте пу*ки, пълни.

След всеки по-силен удар охкахте като побарани девойки. И си го изкарвахте на хора, които нямат вашите умения.

Това не е спорт.

Така се оформя едно комплексарско общество, в което някакви пъпчиви бият хора по моловете“.

Коментар на спортист. Практикувал бойни спортове и видял истината.

***

Обществото боледува. И за тази болест ваксината е семейството. Личният пример. Добрата дума. Не еврото от „Данмарката или Алеманията“.

„Родопи voice

24rodopi.com/Общество

Родопчанин заживява на семейни начала с дама от региона. Години наред заедно. Нямат официален брак.

„Мина много време и тогава разбрах, че рожденото име на Алекс било Назифе“, казва съпругът.

Това не пречи на любовта. Какъв е поводът за разкритието – четете в новия брой на „Родопи voice“!

24rodopi.com/Общество

Изготвянето на съдебномедицинска и физична експертизи отложиха делото срещу кърджалиеца Денис М.

Това са новините от Апелативния съд в Пловдив.

Както вече писахме, Прокуратурата внесе протест срещу условното му наказание за кървавата разправа, едва не завършила със смъртта на един човек в Кърджали, извършена на 16 април 2023-та в бар в центъра на града. Обжалване има и от страна на потърпевшия – Галин У., както и от Денис М.

Припомняме, че Денис получи условна присъда от 10 месеца „лишаване от свобода“, 3-годишен изпитателен срок и 30 000 лева обезщетение, което извършителят трябва да плати на жертвата.

Кървавият екшън се разигра в малките часове на 16 април 2023-та година. Двама се сбиват в тоалетната, единият е наръган с нож. Задържан за нанесените удари бе 17-годишният тогава Денис. Жертвата пък е каякарят Галин У. Вследствие на наръгванията той бе с опасност за живота. Един от ударите е бил на сантиметър от сърцето на 22-годишния.

Назначената физична експертиза трябва да анализира конкретната физика на ударите. Тя изчислява посоката, силата, ъгъла и оръжието, което е причинило нараняванията.

Припомняме, че в същото време Денис М. е и един от общо четиримата обвиняеми за смъртта на Костадин Кабаджов в Мадан.

24rodopi.com/Общество

Жилищните кооперации във „Възрожденци“ са готови. Санирането по Националния план за възстановяване и устойчивост приключи успешно.

Какво предстои още утре за блокове 42, 45, 55 и 56 – очаквайте.

24rodopi.com/Общество

4 320 кърджалийци подкрепиха Илия Илиев в настояването му пред правителството за изграждане на Обходен път, над 3000 пък депутата Георги Георгиев от „Възраждане“.

Това е равносметката от проведените две подписки в областния град, като разликата между тях е 4 години.

Припомняме, че бившият областен управител Илия Илиев организира подписка през 2022-ра година като част от партията „Републиканци за България“.

Като дежа вю това сториха и от „Възраждане“ години по-късно.

Резултат – не бе постигнат.

Георгиев постави въпроса пред регионалния министър, а от отговора му става ясно, че въпреки изготвения и приет още през 2017 г. технически проект, той вече се нуждае от актуализация и оптимизация, а старите проектни решения са определени като практически неосъществими без съществени промени. Министерството призна също, че решението по оценката на въздействието върху околната среда е загубило правното си действие, след като строителството не е започнало в законоустановения срок.

В репликата си Георги Георгиев подчерта, че на практика проектът е върнат почти в изходна позиция, посочват от пресцентъра на „Възраждане“.

„Гражданите на Кърджали едва ли ще бъдат удовлетворени да чуят, че обходният път е на практика върнат на нулево ниво. Ако за 15 години не е изграден един обходен път, хората основателно се питат колко време ще бъде необходимо за изграждането на цяла магистрала“, посочва Георгиев.

Преди 4 години Илия Илиев пък каза следното след като внесе подписите: „Целта ни е да привлечем вниманието на управляващите към проблем, който засяга хилядите жители на Кърджали и цялата област, както и на огромния поток туристи, пътуващи по европейски коридор 9. Огромният трафик от автомобили преминава през центъра на града ни. Липсата на околовръстен път създава дискомфорт, заплаха е за безопасността на кърджалийци и фактор за замърсяване на околната среда. Всички трябва да обединим усилията си, за да разрешим този проблем“.

Припомняме, че през годините тогавашният премиер Бойко Борисов периодично пращаше министрите си в Кърджали по темата „Околовръстен път“. Та въвеждането на тол такси щяха да изплатят инвестицията, та…

Нищо от това не се случи. Освен, че бяха пропилени години, а проектът от 200 млн. лева (2016), към момента най-вероятно ще е набъбнал петорно.

Друго притеснително относно гражданското общество е – задръствания, ужасен трафик е кахър за десетки хиляди в Кърджали, но когато се опре до въпроса „Искаме ли обход“ – с „да“ отговарят между 3000 и 4300 души.

 

 

 

24rodopi.com/Общество

Празни плажове, пълни плажове – кръчми, хотели, цени.

Това вълнува в момента нашенеца. Скокът на тока от 1-ви юли ще го развълнува есента и на прага на зимата.

В момента темата е друга.

Колко?

Уикенд туристите тръгнаха. Два дни по плажовете на Бяло или Черно море. Една минимална заплата и нагоре ще отиде.

И все пак – колко излиза уикендът – четете в новия брой на „Родопи voice“!

24rodopi.com/Общество

Как се бере липов цвят в Кърджали. Отговор: душманската. Всяка година, по традиция, след акцията на жени от всякакви възрасти остават счупените клони.

Логиката е „Догодина я камилата, я…“. Чай може и да не им е нужен.

 

24rodopi.com/Регион

Известният композитор, преподавател, бивш директор на Симфоничния оркестър в Бурса и диригент на хор „Sevgi“ („Обич“) в Бурса Мелтун Кадъоглу подари на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан екземпляр с лично послание от своята втора книга (сборник) „Duyguların armonisi“ („Хармония на чувствата“).

Изданието включва авторски музикални композиции и стихове, посветени на Ардино, създадени през дългогодишния творчески път на Мелтун Кадъоглу, в духа на балканската музикална традиция с характерните неравноделни тактове. В книгата авторът отдава почит на красотата на Родопите и на забележителните личности, свързани с Ардинския край.

По време на срещата кметът инж. Изет Шабан благодари на Мелтун Кадъоглу, чиито корени са от село Светулка, за подаръка и за приноса му към популяризирането на Ардино чрез музиката и поезията, не само в България, но и по света.

Изет Шабан отправи официална покана към маестро Кадъоглу да бъде гост на шестото издание на „Дните на Ардино“ и „Фестивала на чистите храни от Родопите“, които ще се проведат от 3 до 9 август под мотото „Ръка за ръка за Ардино“.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

24rodopi.com/Общество

Условна присъда получи румънският водач заради тежката катаастрофа край село Първица, при която загина 86-годишен мъж от региона.

Делото в Окръжния съд в Кърджали бе гледано по съкратената процедура.

Година и десет месеца „лишаване от свобода“ е наказанието за шофьора. Изтърпяването бе отложено с 4-годишен изпитателен срок. Книжката на 42-годишния румънец е отнета за 2 години.

Припомняме, че инцидентът стана на 24 август 2024 година. Водач на лек автомобил „ВАЗ“, включвайки се в главния път за „Маказа“, отнел предимство на лек автомобил „Шкода“ с румънска регистрация, движещ се в посока Кърджали, при което възникнало ПТП. Водачът на съветския автомобил загива на място. При произшествието пострадаха и трима пътници в румънската кола. В хода на досъдебното производство е било установено, че водачът от Румъния се е движил със 124 километра в час при ограничение от 60 км/ч в участъка.

„Бай Ахмед е тръгнал с „Лада“-та рано да зареди бутилки с газ в Подкова. Преди винаги е ползвал стария път - през Шопци, но днес е решил да мине по главния. Отбивката за Първица е място, където често са ставали катастрофи. Идващите от „Маказа“ карат с висока скорост и включването в движението за нас винаги е трудно, и винаги сме внимателни, но тази сутрин се случи фаталното“, разказа за 24rodopi.com в деня на инцидента жител на кирковското село Първица.

Присъдата може да бъде обжалвана.

24rodopi.com/Общество

Четвъртият обвиняем за смъртта на Костадин Кабаджов в Мадан – Денис М., влиза днес в съда.

Както вече писахме, Прокуратурата е внесла протест в Апелативен съд Пловдив срещу условното му наказание за кървавата разправа, едва не завършила със смъртта на един човек в Кърджали, извършена на 16 април 2023-та в бар в центъра на града. Обжалване има и от страна на потърпевшия – Галин У., както и от Денис М.

Както 24rodopi.com вече писа, през януари се проведе заседание на Апелативния съд. От държавното обвинение са поискали и данни от разследването за убийството в Мадан, по което Денис също е обвиняем.

Припомняме, че Денис получи условна присъда от 10 месеца „лишаване от свобода“ за „кървавата баня“ в бар в Кърджали. 3-годишен изпитателен срок и 30 000 лева обезщетение, което извършителят трябва да плати на жертвата.

Това бе решението на Окръжния съд в Кърджали.

Кървавият екшън се разигра в малките часове на 16 април 2023-та година. Двама се сбиват в тоалетната, единият е наръган с нож. Задържан за нанесените удари бе 17-годишният тогава Денис. Жертвата пък е каякарят Галин У. Вследствие на наръгванията той бе с опасност за живота. Един от ударите е бил на сантиметър от сърцето на 22-годишния.

„Като непълнолетен, но разбирайки свойството и значението на извършеното и можейки да ръководи постъпките си, той е направил опит умишлено да умъртви Г. У., като деянието е извършено при превишаване на пределите на неизбежната отбрана“, посочват от държавното обвинение. От Прокуратурата искат по-тежко наказание.

На снимките: Заведението; обвиняемият влиза под охрана докато бе с мярка за неотклонение „задържане под стража“

24rodopi.com/Общество

Влизането в университет и една академична година са били на косъм за 165 зрелостници в Кърджали. Оказва се, че издадените им дипломи са били фалшиви. Причината обаче не е в нередности при оценките и калкулирането на бала, а… сгрешена дата.

Това научи 24rodopi.com от отлично осведомени източници. Става въпрос за елитно училище в региона.

Дипломите са издадени с дата 4 юни, а резултатите от матурите се обявяват на 11 юни. Грешката във въвеждането не е била забелязана и нагоре по веригата, а китапите за средно образование са били подпечатани и подписани от директора на гимназията. Дипломите са раздадени на 18-и. Заради обърканата дата системата ги маркира като невалидни. Именно проверки от страна на роднини на зрелостниците установяват грешката.

„Бяхме буквално потресени. Някои от университетите са със срок за кандидатстване до 19 юни, тоест на следващия ден след връчването на невалидните дипломи. Какво да правим?“, разказаха за 24rodopi.com родители на потърпевши зрелостници. Олелията до небето стига до РУО, за проблема е уведомено и Министерството на образованието.

Веднага започва преиздаване на дипломите, но броят на резервните бланки е силно ограничен.

„Ръководството издаде приоритетно нови дипломи на децата, които ще кандидатстват в такива университети, чиито крайни срокове предстоят най-скоро“, посочиха още родители.

Работило се е през уикенда, както и в последните два дни, като се очаква до края на деня днес всички дипломи да бъдат преиздадени.

От МОН пък са започнали проверка.

„Бъдете лоялни, защитете ме“, пък умолявал директорът на школото учителския колектив.

24rodopi.com/Общество

Велосипедист, употребил алкохол, е пострадал при пътнотранспортно произшествие около 18,30 часа вчера преди село Кьосево, съобщиха от полицията.

33-годишен се придвижвал с колело към Кърджали, загубил контрол над управлението и се блъснал в еластична ограда. Мъжът е бил откаран до Спешното приемно отделение за преглед. Направеният тест за алкохол отчел 2,57 промила. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

Около 19,15 часа преди село Кьосево 36-годишен с „БМВ“ загубил контрол над управлението и се блъснал в скат. Тестът за алкохол на водача с техническо средство е с отрицателен резултат. Съставен е акт. Екип на пожарната служба в Кърджали обезопасил катастрофиралата кола и почистил мястото на произшествието.

 

 

 

24rodopi.com/Общество

Полицаи от РУ-Кърджали установиха непълнолетна, извършила кражба на телефон, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

След подаден сигнал вчера, че от детска площадка в централната част на Кърджали е откраднат мобилен телефон, полицейски служители предприели действия за разкриване на деянието. За малко повече от час е задържана 17-годишна кърджалийка, съпричастна към кражбата.

Мобилното устройство е намерено, иззето и върнато на собственичката. Сектор „Охранителна полиция“ продължава работата по проверката по чл.194, ал.1 от Наказателния кодекс.

 

24rodopi.com/Общество

Бързо производство е образувано в РУ-Кърджали за управление на автомобил след употреба на алкохол, съобщиха от полицията.

Около 22,30 часа снощи полицаи спрели за проверка лек автомобил „Ауди“, управляван от 47-годишна. Направеният тест за алкохол отчел 2,26 промила.

Издаден е талон за медицинско изследване, но била отказана кръвна проба за химически анализ. Водачката е задържана за срок до 24 часа по Закона за МВР в полицейското управление. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай продължават работата по случая.

24rodopi.com/Общество

Проверка за подадена декларация с невярно съдържание е образувана в РУ-Кирково, съобщиха от полицията.

По повод издаден електронен фиш за превишена скорост 47-годишен собственик на лек автомобил „Фолксваген“ потвърдил писмено пред началника на РУ-Кирково, че автомобилът е бил управляван от 47-годишна жена. При преглед на снимковия материал полицейски служители установили, че водачът е мъж.

Проверката по случая се извършва от група „Охранителна полиция“ с оглед на чл.313, ал.1 от Наказателния кодекс.

24rodopi.com/Регион

29-годишен момчилградчанин е бил задържан с наркотици в Димитровград, съобщават от местната полиция.

Младият мъж е бил проверен от криминалистите на улица „Беласица“. В познайника на полицията е открит плик с кристал с тегло 2 грама, реагиращ при полеви нарко тест на метамфетамин.

 

24rodopi.com/Общество

Областният управител Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал се запознаха в понеделник на място на Граничния контролно-пропускателен пункт „Маказа“ с двете дезинфекционните площадки срещу заразни болести по животните, намиращи се  наша и гръцка територия. Посещението бе предизвикано от множеството сигнали и оплаквания през почивните дни от граждани, пътуващи към в Гърция, че преминаването  през площадката на гръцка територия затруднява автомобилите и се образуват задръствания и дълги опашки от чакащи.

В понеделник преминаването през дезинфекционните  площадки, както на наша територия, така и на гръцка, е нормално, бе констатацията. През площадката на гръцка територия една кола преминаваше за около десет секунди, а на наша за няколко секунди.

Не така обаче бе през уикенда, когато се образуваха километрични колони от чакащи за преминаване на гръцка територия.

Бисер Николов постави проблема пред представители на Регион Източна Македония и Тракия. Веднага са взети мерки, като е намалено количеството на дезинфекционния разтвор на площадката.

От 5 май тази година всички превозни средства, които влизат от България в Гърция, преминават задължително през дезинфекционна площадка. Решението за това е на Регион Източна Македония и Тракия. Целта е да се предотврати и ограничи разпространението на заразни болести по животните.

Експлоатацията на дезинфекционния ров е необходима като превантивна мярка срещу шап. Ако зоонозата дойде в Родопите, „нищо няма да остане непокътнато в префектурата“, предупреждава заместник областният управител Манолис Тапацас, цитиран от гръцки медии.

След влизането на България в Шенгенската зона, може вече да няма полицейски проверки на самоличността по границите, но забавянията тази година са причинени от задължителното преминаване на автомобили през дезинфекционния канал в Гърция, за да се предотврати зоонозата на шапа.

От следобедните часове на миналия петък и през целия уикенд образуваните опашки бяха много дълги, тъй като преминаването през дезинфекционния канал изисква превозните средства да се движат „по обозначен начин“. В пиковите часове през уикенда се изискваше търпение дори повече от час, коментират гръцките медии.

24rodopi.com/Общество

Децата са във ваканция, жегите стават все по-непоносими за родителите и в това напечено положение всеки търси прохлада, вода, но това може да е опасно.

Екшън се е разиграл поради всички тези причини край детска площадка във „Възрожденци“, споделиха читатели на 24rodopi.com.

Деца са се пръскали с водни пистолети. Едното обаче е отишло и се оплакало на баща си заради водното издевателство. Родителят се ядосал и дошъл на място с туба вода, за да се отплати подобаващо.

„Удари с воден пистолет едно от децата и дори го счупи. Настана голяма олелия. Извикана бе полиция, служители на детска педагогическа стая“, споделиха очевидци.

На снимките: Мястото на „битката“; тубата с вода, ползвана за оръжие

Очаквайте подробности!

24rodopi.com/Общество

„Альо, альо“ – като онзи готин сериал за френската съпротива. Нощен ястреб няма, обаче си е наше хлапе. Тества миналото. И вероятно пита къде е вацапът, тиктокът и други необходимости.

Безрезултатно.

Но пък стойката е делова, сякаш прави резервация за Малдивите.

 

24rodopi.com/Общество

Допреди няколко години кърджалийци се възмущаваха на една нагла порядка. Участъци от „Беломорски“ бяха превърнати в „автокъщи“. Последното е силно казано, но десетки автомобили, обявени за продан, заемаха места на най-натоварения булевард в областния гард.

Към днешната дата.

„Едва дочакаха ремонта да поприключи и отново подредиха коли за продан!“, алармира читател на 24rodopi.com.

24rodopi.com/Общество

Младежкият център в Кърджали. Новото бижу в сърцето на парк „Горубсо“, което се издига на мястото на онези мрачни останки на бившия Младежки дом.

Строителството върви по график.

Припомняме, че първата копка бе направена през октомври м.г.

Кметът Ерол Мюмюн заби кирката и даде начало на изграждането на тази дълго чакана инвестиция в парк „Горубсо“. Архитектурното решение пък ще бъде уникално за страната.

„Полагаме основите не само на една сграда, а на бъдещето за младите хора. Този център ще даде нови възможности за развитие и изява на поколения кърджалийци“, заяви тогава кметът.

Персоналът на центъра вече работи, организирайки десетки инициативи.

Центърът ще обхване млади хора между 15 и 29-годишна възраст.

„Ще развива дигитални умения и предприемачески дух за 1200 потребители, като над 200 от тях ще бъдат от уязвими групи. Нека тази първа копка е една първа стъпка за по-добро утре на младите хора“, пожела през октомври м.г. Ерол Мюмюн.

Инвестицията е в размер на 4 299 999,85 лева.

 

24rodopi.com/Общество

Пътен инцидент е станал на входа на Кърджали откъм Ардино, научи 24rodopi.com.

Превозно средство се е блъснало в предпазна ограда. Произшествието е възникнало около 18,30 часа.

Има ранен.

Снимката е илюстративна

Очаквайте подробности!

Самуил Крумов/24rodopi.com/Коментари/Общество

Сменям каналите и попадам на Румен Драганов. Професор, това е „мозъкът“ на туризма в България. Започнал е в йерархията на този бранш още от „Балкантурист“.

Ако не ме лъже паметта. Но това рядко става.

Гостува в ефира. И обяснява, че България е много евтина дестинация, ама много. Щял да се радвал, ако стане скъпа, ама много скъпа.

Водещият му дава пример с таратор за 9 евро. Гостът нямал да си поръча. Щял да си го направи сам, срещу 90 цента, та и чесън да си сложи.

Обаче казва, че Гърция била много по-скъпа дестинация. Водещият се радва – да ходят и чакат 40-километрови опашки.

Драганов калкулира, че ваканцията за учениците още не е започнала, затова било празно по Черноморието. Ама след 30-и юни – 700 и кусур хиляди ученици развързват ръцете (и кесиите) на родителите. Плюс баби и дядовци – над 3,2 милиона нашенци тръгвали към Черно море на почивка. Било супер, водата не толкова „плътна“, като Средиземно и Бяло море.

И пак натъртвам – според този човек, в България е евтино, и ще се радва страната ни да стане още по-скъпа дестинация.

Сега, за забравилите.

Имаше един случай, преди години. В български хотел, скандинавски турист изрита в главата камериерка. За незапознатите – това е най-ниско платената работа в този бранш. Женицата се навела в коридора и бърше нещо (вероятно повърните на британци). Минава пияният скандинавец и изритва жената зверски (всичко записано на камерите в хотела). Два часа женицата не могат да я свестят.

Следва огромна вълна от неприязън в обществото. Но излиза „професорът“ и изрича – по-кротко, стига, да не уплашим останалите скандинавски туристи, че няма да дойдат.

?!?!

Дни по-късно се извиняваше от ефира.

Та, това е туризмът ни. Ритане в главата, коленичене, и ако може тараторът да стане 90 евро. Ама Румен ще си го прави по домашному в собствения хотел.

На снимките: Драганов; шведът си тръгва от Слънчев бряг, оставяйки тялото на изританата камериерка; таратор

 

24rodopi.com/ Политика

Незаконните действия на МВР продължават и в редовното правителство от министър Иван Демерджиев. Показният арест на кмета на Кърджали без съдебна заповед и документи, незаконното и публично извеждане, показната употреба на сила и натиск са разправа с политически опоненти от министър Демерджиев, който беше и кандидат от област Кърджали.

Това заяви депутатът от ДПС Атидже Алиева – Вели по време на Пленарна сесия на ПАСЕ  в дебат по доклада от мисията на ПАСЕ за наблюдение на изборите в България, проведени на 19 април.

“ На първо място бих искала да благодаря на докладчика за подобрението на доклада. Мисията на ПАСЕ за наблюдение на изборите създава високи очаквания у българските граждани за обективност и със съжаление отбелязвам, че в доклада са включени текстове, базирани на медийни клишета, които остават далече от обективността.

В доклада също така липсва информация за полицейския натиск и полицейския произвол. Акции, арести, обиски - често на ръба на закона или в нарушение на закона. Изземване на финансови средства при спорни обстоятелства, показни действия, демонстрация на власт.

По публична информация, резултатът е повече от показателен - от близо 3000-те гръмко рекламирани "удари" против "купения вот", образувани са само ...34 досъдебни производства! 0,1 % По останалите, не някой друг, а полицията ги е докладвала в прокуратурата, с мнение, че липсва извършено престъпление, а в повечето случаи полицаите са действали не по реални сигнали, а по анонимни доноси, което е законово недопустимо!

Незаконните действия на МВР продължават и в редовното правителство от министър Иван Демерджиев. Показният арест на кмета на Кърджали без съдебна заповед и документи, незаконното и публично извеждане, показната употреба на сила и натиск са разправа с политически опоненти от министър Демерджиев, който беше и кандидат от област Кърджали.

И последно, ограничението за образуване на секциите в трети държави наруши изборните права на български граждани, особено в Турция, Великобритания и САЩ. Още тогава ние ДПС се противопоставихме и вече внесохме законопроект за изменение на Изборния кодекс, с който да отпадне това дискриминационно и противоконституционно ограничение на политическите права на български граждани”, каза Атидже Алиева – Вели.

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.