ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Четвъртият обвиняем за смъртта на Костадин Кабаджов в Мадан – Денис М., влиза днес в съда.

Както вече писахме, Прокуратурата е внесла протест в Апелативен съд Пловдив срещу условното му наказание за кървавата разправа, едва не завършила със смъртта на един човек в Кърджали, извършена на 16 април 2023-та в бар в центъра на града. Обжалване има и от страна на потърпевшия – Галин У., както и от Денис М.

Както 24rodopi.com вече писа, през януари се проведе заседание на Апелативния съд. От държавното обвинение са поискали и данни от разследването за убийството в Мадан, по което Денис също е обвиняем.

Припомняме, че Денис получи условна присъда от 10 месеца „лишаване от свобода“ за „кървавата баня“ в бар в Кърджали. 3-годишен изпитателен срок и 30 000 лева обезщетение, което извършителят трябва да плати на жертвата.

Това бе решението на Окръжния съд в Кърджали.

Кървавият екшън се разигра в малките часове на 16 април 2023-та година. Двама се сбиват в тоалетната, единият е наръган с нож. Задържан за нанесените удари бе 17-годишният тогава Денис. Жертвата пък е каякарят Галин У. Вследствие на наръгванията той бе с опасност за живота. Един от ударите е бил на сантиметър от сърцето на 22-годишния.

„Като непълнолетен, но разбирайки свойството и значението на извършеното и можейки да ръководи постъпките си, той е направил опит умишлено да умъртви Г. У., като деянието е извършено при превишаване на пределите на неизбежната отбрана“, посочват от държавното обвинение. От Прокуратурата искат по-тежко наказание.

На снимките: Заведението; обвиняемият влиза под охрана докато бе с мярка за неотклонение „задържане под стража“

24rodopi.com/Общество

Влизането в университет и една академична година са били на косъм за 165 зрелостници в Кърджали. Оказва се, че издадените им дипломи са били фалшиви. Причината обаче не е в нередности при оценките и калкулирането на бала, а… сгрешена дата.

Това научи 24rodopi.com от отлично осведомени източници. Става въпрос за елитно училище в региона.

Дипломите са издадени с дата 4 юни, а резултатите от матурите се обявяват на 11 юни. Грешката във въвеждането не е била забелязана и нагоре по веригата, а китапите за средно образование са били подпечатани и подписани от директора на гимназията. Дипломите са раздадени на 18-и. Заради обърканата дата системата ги маркира като невалидни. Именно проверки от страна на роднини на зрелостниците установяват грешката.

„Бяхме буквално потресени. Някои от университетите са със срок за кандидатстване до 19 юни, тоест на следващия ден след връчването на невалидните дипломи. Какво да правим?“, разказаха за 24rodopi.com родители на потърпевши зрелостници. Олелията до небето стига до РУО, за проблема е уведомено и Министерството на образованието.

Веднага започва преиздаване на дипломите, но броят на резервните бланки е силно ограничен.

„Ръководството издаде приоритетно нови дипломи на децата, които ще кандидатстват в такива университети, чиито крайни срокове предстоят най-скоро“, посочиха още родители.

Работило се е през уикенда, както и в последните два дни, като се очаква до края на деня днес всички дипломи да бъдат преиздадени.

От МОН пък са започнали проверка.

„Бъдете лоялни, защитете ме“, пък умолявал директорът на школото учителския колектив.

24rodopi.com/Общество

Велосипедист, употребил алкохол, е пострадал при пътнотранспортно произшествие около 18,30 часа вчера преди село Кьосево, съобщиха от полицията.

33-годишен се придвижвал с колело към Кърджали, загубил контрол над управлението и се блъснал в еластична ограда. Мъжът е бил откаран до Спешното приемно отделение за преглед. Направеният тест за алкохол отчел 2,57 промила. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

Около 19,15 часа преди село Кьосево 36-годишен с „БМВ“ загубил контрол над управлението и се блъснал в скат. Тестът за алкохол на водача с техническо средство е с отрицателен резултат. Съставен е акт. Екип на пожарната служба в Кърджали обезопасил катастрофиралата кола и почистил мястото на произшествието.

 

 

 

24rodopi.com/Общество

Полицаи от РУ-Кърджали установиха непълнолетна, извършила кражба на телефон, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

След подаден сигнал вчера, че от детска площадка в централната част на Кърджали е откраднат мобилен телефон, полицейски служители предприели действия за разкриване на деянието. За малко повече от час е задържана 17-годишна кърджалийка, съпричастна към кражбата.

Мобилното устройство е намерено, иззето и върнато на собственичката. Сектор „Охранителна полиция“ продължава работата по проверката по чл.194, ал.1 от Наказателния кодекс.

 

24rodopi.com/Общество

Бързо производство е образувано в РУ-Кърджали за управление на автомобил след употреба на алкохол, съобщиха от полицията.

Около 22,30 часа снощи полицаи спрели за проверка лек автомобил „Ауди“, управляван от 47-годишна. Направеният тест за алкохол отчел 2,26 промила.

Издаден е талон за медицинско изследване, но била отказана кръвна проба за химически анализ. Водачката е задържана за срок до 24 часа по Закона за МВР в полицейското управление. Сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай продължават работата по случая.

24rodopi.com/Общество

Проверка за подадена декларация с невярно съдържание е образувана в РУ-Кирково, съобщиха от полицията.

По повод издаден електронен фиш за превишена скорост 47-годишен собственик на лек автомобил „Фолксваген“ потвърдил писмено пред началника на РУ-Кирково, че автомобилът е бил управляван от 47-годишна жена. При преглед на снимковия материал полицейски служители установили, че водачът е мъж.

Проверката по случая се извършва от група „Охранителна полиция“ с оглед на чл.313, ал.1 от Наказателния кодекс.

24rodopi.com/Регион

29-годишен момчилградчанин е бил задържан с наркотици в Димитровград, съобщават от местната полиция.

Младият мъж е бил проверен от криминалистите на улица „Беласица“. В познайника на полицията е открит плик с кристал с тегло 2 грама, реагиращ при полеви нарко тест на метамфетамин.

 

24rodopi.com/Общество

Областният управител Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал се запознаха в понеделник на място на Граничния контролно-пропускателен пункт „Маказа“ с двете дезинфекционните площадки срещу заразни болести по животните, намиращи се  наша и гръцка територия. Посещението бе предизвикано от множеството сигнали и оплаквания през почивните дни от граждани, пътуващи към в Гърция, че преминаването  през площадката на гръцка територия затруднява автомобилите и се образуват задръствания и дълги опашки от чакащи.

В понеделник преминаването през дезинфекционните  площадки, както на наша територия, така и на гръцка, е нормално, бе констатацията. През площадката на гръцка територия една кола преминаваше за около десет секунди, а на наша за няколко секунди.

Не така обаче бе през уикенда, когато се образуваха километрични колони от чакащи за преминаване на гръцка територия.

Бисер Николов постави проблема пред представители на Регион Източна Македония и Тракия. Веднага са взети мерки, като е намалено количеството на дезинфекционния разтвор на площадката.

От 5 май тази година всички превозни средства, които влизат от България в Гърция, преминават задължително през дезинфекционна площадка. Решението за това е на Регион Източна Македония и Тракия. Целта е да се предотврати и ограничи разпространението на заразни болести по животните.

Експлоатацията на дезинфекционния ров е необходима като превантивна мярка срещу шап. Ако зоонозата дойде в Родопите, „нищо няма да остане непокътнато в префектурата“, предупреждава заместник областният управител Манолис Тапацас, цитиран от гръцки медии.

След влизането на България в Шенгенската зона, може вече да няма полицейски проверки на самоличността по границите, но забавянията тази година са причинени от задължителното преминаване на автомобили през дезинфекционния канал в Гърция, за да се предотврати зоонозата на шапа.

От следобедните часове на миналия петък и през целия уикенд образуваните опашки бяха много дълги, тъй като преминаването през дезинфекционния канал изисква превозните средства да се движат „по обозначен начин“. В пиковите часове през уикенда се изискваше търпение дори повече от час, коментират гръцките медии.

24rodopi.com/Общество

Децата са във ваканция, жегите стават все по-непоносими за родителите и в това напечено положение всеки търси прохлада, вода, но това може да е опасно.

Екшън се е разиграл поради всички тези причини край детска площадка във „Възрожденци“, споделиха читатели на 24rodopi.com.

Деца са се пръскали с водни пистолети. Едното обаче е отишло и се оплакало на баща си заради водното издевателство. Родителят се ядосал и дошъл на място с туба вода, за да се отплати подобаващо.

„Удари с воден пистолет едно от децата и дори го счупи. Настана голяма олелия. Извикана бе полиция, служители на детска педагогическа стая“, споделиха очевидци.

На снимките: Мястото на „битката“; тубата с вода, ползвана за оръжие

Очаквайте подробности!

24rodopi.com/Общество

„Альо, альо“ – като онзи готин сериал за френската съпротива. Нощен ястреб няма, обаче си е наше хлапе. Тества миналото. И вероятно пита къде е вацапът, тиктокът и други необходимости.

Безрезултатно.

Но пък стойката е делова, сякаш прави резервация за Малдивите.

 

24rodopi.com/Общество

Допреди няколко години кърджалийци се възмущаваха на една нагла порядка. Участъци от „Беломорски“ бяха превърнати в „автокъщи“. Последното е силно казано, но десетки автомобили, обявени за продан, заемаха места на най-натоварения булевард в областния гард.

Към днешната дата.

„Едва дочакаха ремонта да поприключи и отново подредиха коли за продан!“, алармира читател на 24rodopi.com.

24rodopi.com/Общество

Младежкият център в Кърджали. Новото бижу в сърцето на парк „Горубсо“, което се издига на мястото на онези мрачни останки на бившия Младежки дом.

Строителството върви по график.

Припомняме, че първата копка бе направена през октомври м.г.

Кметът Ерол Мюмюн заби кирката и даде начало на изграждането на тази дълго чакана инвестиция в парк „Горубсо“. Архитектурното решение пък ще бъде уникално за страната.

„Полагаме основите не само на една сграда, а на бъдещето за младите хора. Този център ще даде нови възможности за развитие и изява на поколения кърджалийци“, заяви тогава кметът.

Персоналът на центъра вече работи, организирайки десетки инициативи.

Центърът ще обхване млади хора между 15 и 29-годишна възраст.

„Ще развива дигитални умения и предприемачески дух за 1200 потребители, като над 200 от тях ще бъдат от уязвими групи. Нека тази първа копка е една първа стъпка за по-добро утре на младите хора“, пожела през октомври м.г. Ерол Мюмюн.

Инвестицията е в размер на 4 299 999,85 лева.

 

24rodopi.com/Общество

Пътен инцидент е станал на входа на Кърджали откъм Ардино, научи 24rodopi.com.

Превозно средство се е блъснало в предпазна ограда. Произшествието е възникнало около 18,30 часа.

Има ранен.

Снимката е илюстративна

Очаквайте подробности!

Самуил Крумов/24rodopi.com/Коментари/Общество

Сменям каналите и попадам на Румен Драганов. Професор, това е „мозъкът“ на туризма в България. Започнал е в йерархията на този бранш още от „Балкантурист“.

Ако не ме лъже паметта. Но това рядко става.

Гостува в ефира. И обяснява, че България е много евтина дестинация, ама много. Щял да се радвал, ако стане скъпа, ама много скъпа.

Водещият му дава пример с таратор за 9 евро. Гостът нямал да си поръча. Щял да си го направи сам, срещу 90 цента, та и чесън да си сложи.

Обаче казва, че Гърция била много по-скъпа дестинация. Водещият се радва – да ходят и чакат 40-километрови опашки.

Драганов калкулира, че ваканцията за учениците още не е започнала, затова било празно по Черноморието. Ама след 30-и юни – 700 и кусур хиляди ученици развързват ръцете (и кесиите) на родителите. Плюс баби и дядовци – над 3,2 милиона нашенци тръгвали към Черно море на почивка. Било супер, водата не толкова „плътна“, като Средиземно и Бяло море.

И пак натъртвам – според този човек, в България е евтино, и ще се радва страната ни да стане още по-скъпа дестинация.

Сега, за забравилите.

Имаше един случай, преди години. В български хотел, скандинавски турист изрита в главата камериерка. За незапознатите – това е най-ниско платената работа в този бранш. Женицата се навела в коридора и бърше нещо (вероятно повърните на британци). Минава пияният скандинавец и изритва жената зверски (всичко записано на камерите в хотела). Два часа женицата не могат да я свестят.

Следва огромна вълна от неприязън в обществото. Но излиза „професорът“ и изрича – по-кротко, стига, да не уплашим останалите скандинавски туристи, че няма да дойдат.

?!?!

Дни по-късно се извиняваше от ефира.

Та, това е туризмът ни. Ритане в главата, коленичене, и ако може тараторът да стане 90 евро. Ама Румен ще си го прави по домашному в собствения хотел.

На снимките: Драганов; шведът си тръгва от Слънчев бряг, оставяйки тялото на изританата камериерка; таратор

 

24rodopi.com/ Политика

Незаконните действия на МВР продължават и в редовното правителство от министър Иван Демерджиев. Показният арест на кмета на Кърджали без съдебна заповед и документи, незаконното и публично извеждане, показната употреба на сила и натиск са разправа с политически опоненти от министър Демерджиев, който беше и кандидат от област Кърджали.

Това заяви депутатът от ДПС Атидже Алиева – Вели по време на Пленарна сесия на ПАСЕ  в дебат по доклада от мисията на ПАСЕ за наблюдение на изборите в България, проведени на 19 април.

“ На първо място бих искала да благодаря на докладчика за подобрението на доклада. Мисията на ПАСЕ за наблюдение на изборите създава високи очаквания у българските граждани за обективност и със съжаление отбелязвам, че в доклада са включени текстове, базирани на медийни клишета, които остават далече от обективността.

В доклада също така липсва информация за полицейския натиск и полицейския произвол. Акции, арести, обиски - често на ръба на закона или в нарушение на закона. Изземване на финансови средства при спорни обстоятелства, показни действия, демонстрация на власт.

По публична информация, резултатът е повече от показателен - от близо 3000-те гръмко рекламирани "удари" против "купения вот", образувани са само ...34 досъдебни производства! 0,1 % По останалите, не някой друг, а полицията ги е докладвала в прокуратурата, с мнение, че липсва извършено престъпление, а в повечето случаи полицаите са действали не по реални сигнали, а по анонимни доноси, което е законово недопустимо!

Незаконните действия на МВР продължават и в редовното правителство от министър Иван Демерджиев. Показният арест на кмета на Кърджали без съдебна заповед и документи, незаконното и публично извеждане, показната употреба на сила и натиск са разправа с политически опоненти от министър Демерджиев, който беше и кандидат от област Кърджали.

И последно, ограничението за образуване на секциите в трети държави наруши изборните права на български граждани, особено в Турция, Великобритания и САЩ. Още тогава ние ДПС се противопоставихме и вече внесохме законопроект за изменение на Изборния кодекс, с който да отпадне това дискриминационно и противоконституционно ограничение на политическите права на български граждани”, каза Атидже Алиева – Вели.

24rodopi.com/Общество

„Стотици публикации има по тази тема, но и милиони да станат – положението е все така отчайващо, че дори още по-зле. Защото на мърльовците четенето не им е силната страна. Техният живот е в ТикТок. Ежедневието им, освен гледане на маймунджулъци, се допълва от огромната консумация на енергийни напитки, бира, патрончета алкохол, а люпенето на семки е символ на разкош. И всички тези отпадъци се изхвърлят там, където мърлячите са поседнали на сянка. На една маймуна да се обясни къде се изхвърлят отпадъци, вероятно на петия път ще схване. Не и за нашите мърльовци. Те не могат, когнитивните им способности окончават до гледане на клипчета – кратки, че по-дългите ги отегчават, а и ще вземе да се появи наченка на мисъл“.

Коментар на читател на 24rodopi.com. Причината е картината край пейки до блок във „Възрожденци“.

24rodopi.com/Общество

50 евроцента за час престой в „Синята зона“ и след 30 юни. 25 цента пък за 30 минути.

Това предлага кметът на Кърджали Ерол Мюмюн. Докладната предстои да бъде гласувана на заседанието на Общинския съвет, насрочено за 26 юни.

Припомняме, че цените за платено паркиране трябваше да се увеличат от 1-ви юли – едно евро за час престой. В мотивите на кмета се посочва, че към момента тарифите са обществено приемливи.

24rodopi.com/Общество

„Опасявам се, че всички ще платим цената на едно телевизионно шоу“.

Това обяви бившият вътрешен министър Румен Петков в коментар по отношение на задържането на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн. По думите му, не е имало правно основание за това. Кметът е бил отведен с полиция за разпит, без да има издадена заповед за задържане.

Както 24rodopi.com първи съобщи тогава, Ерол Мюмюн бе задържан и отведен в ОД на МВР в сутрешните чаасове на 28 май.

Пред дирекцията се събраха стотици хора в подкрепа на кмета. В Кърджали пристигна и лидерът на ДПС Делян Пеевски, който обяви: „Огромен скандал! Полицейско насилие навръх празника Курбан Байрам. Срам, за депутата от Кърджали Демерджиев, срам за МВР. Полицейски произвол, ще сезираме всички компетентни институции, нашите европейски партньори“.

 

24rodopi.com/Образование

Лятното училище отвори врати за бъдещите първокласници в СУ „Йордан Йовков“.

Първият ден премина под знака на опознаването и адаптацията към предстоящите занимания.

В рамките на деня бяха проведени опознавателни игри и групови активности, които дадоха възможност на децата да се запознаят помежду си, да работят в екип и да изградят първи контакти.

Участниците се включиха активно в подготвените занимания, насочени към развиване на комуникативни умения, сътрудничество и ангажираност в групата. Програмата на лятното училище предвижда разнообразни образователни и практически дейности, съчетаващи обучение и занимания по интереси.

С началото на инициативата бе поставено началото и на поредица от срещи, обучения и съвместни дейности, които ще съпътстват участниците през следващите седмици.

Мото на деня беше: „Нов ден, нови приятели, нови възможности.“

24rodopi.com/Общество

Депутатът от ДПС Калин Стоянов даде вътрешният министър Иван Демерджиев на главния прокурор. Народният представител от ДПС изпрати сигнал до и.ф. гл. прокурор Ваня Стефанова във връзка с проверка за 81 млн. лв. по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Ето пълния текст на сигнала:

С И Г Н А Л

От Калин Стоянов, народен представител в 52 НС от ПГ на ДПС

Уважаема г-жо Стефанова,

В края на 2023г. в качеството ми тогава на министър на вътрешните работи, след извършена проверка от вътрешния одит към МВР, подадох сигнал до Прокуратурата на РБ и до АДФИ, относно констатирано неправомерно действие от страна на бившия министър на МВР-Иван Демерджиев при подписването на Допълнително споразумение, за сумата от близо 81 млн. лева, по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Няма да коментирам обстоятелството, че Демерджиев е подписал въпросното споразумение, с което значително оскъпява стойността по договора, точно два дни преди да освободи поста министър на МВР. В резултат на извършените от прокуратурата и АДФИ проверки, в началото на 2024г. бе образувано досъдебно производство, по което след събиране на достатъчно доказателства, през април 2025г. на Иван Демерджиев е повдигнато обвинение от Софийска градска прокуратура.

В последствие стана известно, че СГП е внесла обвинителен акт в съда срещу Иван Демерджиев. Малко по-късно, през декември 2025г., публично бе оповестено, че съда е върнал делото на прокуратурата за изчистване на процесуални нарушения и неясноти, което не е нещо необичайно.

От тогава до момента няма абсолютно никаква информация по делото.  През последните месеци обаче, упорито се говори, че използвайки институционалното си влияние, Демерджиев прави срещи с различни представители на поверената Ви институция, за да намери варианти за прекратяване на образуваното срещу него досъдебно производство.

Освен това лично е споделял, че в момента имало назначена допълнителна експертиза по делото и експертите, на които е възложена „не са случайни“ и той бил на 100% убеден, че резултата ще бъде в негова полза, тъй като първата по делото експертиза не го удовлетворявала. 

Уважаема г-жо Стефанова, 

Сигнализирам Ви официално за да упражните законовите си правомощия, като възложите проверка по надлежния ред на погореизброените притеснителни обстоятелства.

Следва българското общество да знае, предстои ли повторно внасяне на делото срещу Демерджиев в съда или то ще бъде тактично прекратено без да се вдига много шум, за което всъщност настоявал и самият той.

Всички сме наясно, че мълчанието по този скандален случай, устройва само Иван Демерджиев, но нека не забравяме, че в момента сме в безпрецедентна ситуация, а именно, за министър на не кое да е министерство, а на вътрешните работи е назначен човек с повдигнато обвинение за извършено корупционно престъпление.

Моля за спешна проверка от Ваша страна, като се надявам, че досъдебното производство срещу действащия министър на МВР, няма да бъде поредното, което ще допринесе за спада на доверието към поверената Ви институция.

За резултата от проверката, настоявам да бъда официално уведомен на адрес: гр. София, пл. „Княз Александър I“ №1, Парламентарна група на „Движение за права и свободи – ДПС“. 

/Калин Стоянов/

24rodopi.com/Общество

С дълбока скръб кметът на община Крумовград изказа своите искрени съболезнования на семейството, близките и приятелите на Феим Юсеинов Чаушев.

Дъъгогодишният дипломат почина на 82 години.

„Роден в Крумовградска община, с. Рибино, тръгнал от високите Източни Родопи, Феим Чаушев оставя ярка следа в обществения и политическия живот на България. През своя професионален път той заема редица отговорни длъжности в държавната администрация и дипломатическата служба. Бил е заместник-министър на младежта и спорта, както и заместник-министър на външните работи на Република България, където работи за утвърждаването на международния авторитет на страната и развитието на добрите международни отношения.

Със своята отдаденост, професионализъм и обществена ангажираност той заслужи уважението на поколения свои съграждани и сънародници.

В този тъжен момент Община Крумовград споделя болката на неговите близки и отдава почит към паметта на един достоен човек, чието име ще остане свързано с успехите на българската дипломация и обществен живот.

Поклон пред светлата му памет!“, се посочва в съболезнователния адрес на кмета Себихан Мехмед.

24rodopi.com/Спорт

В курорта Албена се проведе 22-я работнически фестивал с международно участие.

За поредна година РК „Спорт и здраве-Кърджали“ спечели купата на името на проф. д-р Желязко Христов – І-во място в класацията на българските отбори.

Броят на точките бе рекорден за клуба – 128.

Синдикалистите завоюваха 6 първи места, 7 втори и 9 трети.

„Ние се състезавахме в 14 вида спорт от общо 17. Всеки състезател даде своя принос, като участваше в няколко спорта. Освен купите, имахме и няколко призови места, които също носеха точки за отборното класиране.

Наградите бяха връчени от Десеслава Ягодин – председател на БРФ Спорт и здраве и Даниела Алексиева – вицепрезидент на КНСБ

Без помощта на Община Кърджали в лицето на кмета Ерол Мюмюн не бихме могли да комплектоваме отбора си, за което искрено благодарим. Ще продължим да славим името на Кърджали“, категорични са от работническия клуб.

 

24rodopi.com/Общество

Въженият мост е готов.

Нови дъски след опустошението след зимната буря. От месец през съоръжението отново се движат пешеходци.

24rodopi.com/Регион

В Крумовград се проведе традиционният футболен турнир за „Купата на Крумовград“ за деца и юноши, който събра отбори от училищата на територията на общината. Състезанието премина при голям интерес, спортен дух и оспорвани двубои, които показаха уменията, таланта и желанието за победа на младите футболисти.

Във възрастова група V–VII клас след напрегнати и динамични срещи шампионската титла заслужено спечели отборът на СУ „Васил Левски“ – Крумовград. На второ място се класира тимът на ОУ „Никола Вапцаров“ – с. Подрумче, а третото място завоюва отборът на ОУ „Христо Ботев“ – с. Гулийка.

При учениците от VIII–X клас първото място отново бе спечелено от отбора на СУ „Васил Левски“ – Крумовград,. Второто място зае отборът на Професионалната гимназия по транспорт „Христо Смирненски“ - Крумовград.

След приключването на срещите се състоя официална церемония по награждаването. На отличилите се отбори Неждие Акиф – зам.-кмет на общината, връчи купи, медали и грамоти за постигнатите резултати. Индивидуални отличия получиха също най-добрите състезатели в различните категории. Бяха връчени грамоти и купи за голмайстор, най-добър вратар, най-добър играч и най-полезен играч на турнира.

Футболният турнир за „Купата на Крумовград“ отново се утвърди като празник на спорта, който насърчава активния начин на живот, честната игра и приятелството между учениците от различните населени места в общината. Организаторите изразиха благодарност към всички участници, учители и ръководители за проявената спортна етика и достойното представяне на училищните отбори.

24rodopi.com/Общество

Нова детска площадка във „Възрожденци“ и… проблем.

„Откакто е открита, тя е окупирана. По цял ден там стоят родители на деца, които периодично са пращани да просят. След това с парите се купуват цигари и бира за чакащата на сянка рода. Кошът е пълен с празни двулитровки. Майки с деца от съседните блокове просто не могат да припарят до съоръженията. Когато градусите от изпитото станат повече, родителите се карат помежду си, крещят – ненормална работа“, сигнализират читатели на 24rodopi.com, които изпращат снимки.

Площадката се намира до блок 21 в квартала. На едната от снимките жена стои в детската количка и пуши до правото дете. Кошчето до тях прелива от бутилки.

24rodopi.com/Общество 

Феим Юсеинов Чаушев – дългогодишен дипломат, политик и бивш заместник-министър на външните работи почина на 82-годишна възраст.

Тъжната вест беше съобщена от негови колеги и съратници от Министерството на външните работи.

От външното ведомство го определят като уважаван професионалист с богат дипломатически опит и значителен принос за развитието на българската външна политика в годините на прехода и европейската интеграция на страната.

Феим Чаушев е роден на 1 март 1944 г. в крумовградското село Рибино. Животът му е белязан от драматичните събития по време на Възродителния процес, когато името му е принудително променено, а семейството му преживява тежка лична трагедия.

Завършва висше образование в сферата на социалните науки и икономиката, като придобива магистърски степени в няколко български висши учебни заведения и специализира в Германия.

Професионалният му път преминава през различни ръководни и дипломатически позиции. Между 1989 и 1993 г. работи в Министерството на външните работи като първи секретар, съветник и пълномощен министър. По-късно оглавява дипломатическото бюро на България в Берлин.

През 2003 г. става заместник-министър на младежта и спорта в правителството на Симеон Сакскобургготски, а от 2005 до 2008 г. е заместник-министър на външните работи в кабинета на Сергей Станишев.


24rodopi.com/Образование

С тържествена церемония, изпълнена с емоции, гордост и вдъхновение, зрелостниците от Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ отбелязаха своето успешно завършване.

Събитието събра ученици, учители, родители и гости, които заедно споделиха един от най-важните моменти в живота на младите хора.

В празнична атмосфера абитуриентите получиха своите дипломи – символ на години труд, постоянство и стремеж към знания. Директорът на гимназията, Мариела Попова, поздрави Випуск 2026 и подчерта значението на образованието като основа за бъдеща реализация. В своето слово тя насърчи младите хора да следват мечтите си, да бъдат смели и да не спират да се развиват.

От името на завършващите слово произнесе Симона Караилиева от 12. а клас, която припомни първите дни в гимназията, споделените трудности и успехи, приятелствата и незабравимите моменти, които ще останат завинаги в сърцата им. Тя изрази благодарност към учителите за търпението и подкрепата, както и към родителите за тяхната обич и вяра.

Отличниците на випуска бяха специално наградени за своите високи постижения, а техните успехи бяха посрещнати с бурни аплодисменти.

Тържеството завърши с полагането на клетва, с която зрелостниците обещаха да прилагат знанията, които са придобили, да ги използват за доброто на обществото и да бъдат честни и отговорни личности, които с труд и постоянство изграждат своето бъдеще.

Този тържествен ден бележи не само края на един етап, но и началото на ново, изпълнено с възможности бъдеще. Със знанията, които са придобили, и с ценностите, които носят в себе си, младите хора от Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ – гр. Кърджали са готови да поемат по своя път уверено и достойно. Нека успехът ги съпътства, а мечтите им се превръщат в реалност.

На добър час!

24rodopi.com/ Общество

Община Кърджали съобщава на жителите на Кърджали, че на 24 юни, сряда, от 21:00 до 6.00 часа на 25 юни, четвъртък, ще се извърши пръскане срещу комари и кърлежи. Ще бъдат обработени с препарат всички зелени площи в града, по график ще се извърши пръскане в централна градска част, парковете, междублоковите пространства в кварталите.

Това е трето поред третиране на площи против комари и кърлежи в рамките на града тази година.

Препоръчва се на гражданите в посочения период да не излизат на открито и да затварят прозорците на домовете си. Съветваме пчеларите да затворят своите кошери в посочените часове на обработката. Препаратът не представлява опасност за живота и здравето на хората и животните.

24rodopi.com/Регион

Случай на марсилска треска е бил регистриран през измината седмица в региона. Заразен след ухапване от кърлеж е бил 58-годишен кърджалиец, посочиха от Здравната инспекция за 24rodopi.com.

Към настоящия момент мъжът е напълно здрав, лекуван е бил в болница в Пловдив.

За периода са регистрирани още 3 случая на ентероколит, 6 на варицела,  по един на скарлатина и хепатит С, три на хепатит Б.

Заболеваемостта от грип е 26 на 10 000 души.

24rodopi.com/Общество

За хулигански действия двама са задържани в РУ-Кърджали, съобщиха от полицията

Скандал около 17 часа на 20 юни в село Кьосево между четирима съседи прераснал в сбиване. Мъж на 51 г. и жена на 48 г. нанесли побой на майка и син. По първоначални данни между двете семейства е имало предишни конфликти по битови въпроси. Извършителите на деянието са задържани за срок до 24 часа по Закона за МВР. Образувана е проверка по чл.325, ал.1 от Наказателния кодекс за хулиганство.

 

24rodopi.com/Регион

Четири са пътните произшествия на територията на ОДМВР-Кърджали на 20 и 21 юни, съобщиха от полицията. Леко е пострадал 11-годишен велосипедист.

Около 19 часа на 21 юни в Кърджали 48-годишен родител позволил на малолетното си дете да управлява велосипед на улицата и навлизайки в кръстовище, велосипедистът се блъснал във „Фолксваген“.

Както 24rodopi.com вече писа, инцидентът е станал на улица „Ангел Кънчев“ във „Възрожденци“.

Пострадалият е бил прегледан в Спешното приемно отделение и освободен. Тестът за алкохол на водача е с отрицателен резултат. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

След неправилна маневра, отнето предимство и несъобразена скорост са катастрофите с материални щети по пътя между селата Светулка и Бял извор, в участъка от село Габрово към село Пчеларово и между селата Паничково и Комунига. Не е констатирана употреба на алкохол. Съставени са актове по ЗДвП.

На снимката: Кърджалийски автомобил след катастрофа в Гърция

 

 

 

24rodopi.com/Общество

За нанесени щети на лек автомобил 67-годишен е задържан в РУ-Момчилград, съобщиха от полицията.

По първоначални данни мъжът нанесъл удари с лопата върху „Фолксваген“, паркиран в село Конче. Счупени са били стъкла, деформирана била врата на колата.

Дежурна оперативна група е извършила оглед на мястото на произшествието. Образувано е досъдебно производство по чл.216, ал.1 от Наказателния кодекс за повреда и унищожаване на чуждо имущество. Причините за вандалската проява са в процес на изясняване.

 

24rodopi.com/Общество

Пожар в заведение в Кърджали възникнал на 19 юни около 9,30 часа, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Два екипа на РСПБЗН-Кърджали потушили огъня, причинен от късо съединение. Изгорели: около 8 кв. м покривна конструкция и кабел.

Около 16 часа същия ден трима огнеборци от службата в Кърджали загасили запалени отпадъци в контейнер вследствие на човешка небрежност. Няма материални загуби.

12 огнеборци са участвали в спасителна и 3 аварийни ситуации след подадени сигнали от граждани. Екип на пожарната служба в Кърджали помогнал за пренасяне на болен до екипа на спешни медици. Пожарникари от службите в Кърджали, Джебел и Ардино отстранили паднали дървета върху лек автомобил, опасно надвиснали клони в училищен двор и дърво от пътното платно до разклона за ТК „Бели брези“.

 

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.