ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Скъпо им идва и на британците на Слънчака.

„Бе, не е чак толкова, ама за тези пари се очаква нещо с по-високо качество, а това не е така“, казват туристи от Острова, които в момента са в най-големия ни черноморски курорт.

Затова ядат на крак преди плажа. Дюнер за 8 евро или парче пица за 3 евро.


В ресторантите в комплекса супите се предлагат за около 4,50 евро, а порция паста варира между 11 и 12 евро.

„Ще плащаш и няма да мрънкаш, това е положението“, пък казват във Варна.

Веруюто е дори документирано официално. „Без фасони, моля!“, се кипри на бара на заведение край плажа край морската ни столица. Иначе там кафето е 2,50 евро, фрапето 4,50. Голяма наливна бира е 3,30 евро. Чадър с два шезлонга – 15 евро.

24rodopi.com/Общество

Пазарният ден в Черноочене е в сряда, а главната улица става като мобилен мол. Въпреки това, търговията в централното село на общината не секва и през останалите дни. Може би единственото населено място, в което търговските обекти не затварят, дори в неделя, дори в 18 часа.

 

24rodopi.com/Общество

Чудесно време и всички към морето. Преди плажа обаче трябва да има дезинфекция. И поради тази причина – обичайните колони на „Маказа“. Дежа вю от времето преди Шенген.

През делничните дни преминаването е за секунди, но както и се очакваше – уикендът обещава тегави мигове след пункта. Преди светофара на Комотини, където „зеленото“ за туристи е няколко секунди, положението е същото.

24rodopi.com/Общество

На село дрогата е скъпа. 1022 евро за 0,6 грама „пико“.

Толкова ще трябва да плати мъж, спипан в Широко поле. В него е открит метаамфетамин. Дрогата е била оценена на 21 евро.

Месеци след задържането, съдът в Кърджали наложи условна присъда от 6 месеца „лишаване от свобода“. Изпитателният срок е 3-годишен. Наложена му бе и глоба.

 

24rodopi.com/Общество

„Това е голям проблем и ние го отчитаме. Решението е изграждане на кръгово кръстовище, което да замени светофарната уредба“.

Това е получил като отговор от гръцка страна на поставените въпроси относно дългите опашки на кръстовището край Комотини областният управител на Кърджали Бисер Николов.

Той е поставил проблема лично пред префекта на Източна Македония и Тракия Христодулос Топсидис, съобщи за 24rodopi.com Николов.

След влизането в Шенген и края на проверките на границата, именно прословутият светофар се оказа главен „трафикообразуващ“ фактор.

„Зелената светлина е толкова кратка, че преминават едва по 3-4 автомобила. Изчакването на останалите пък е по 2-3 минути. При този интензивен трафик, и без висене на ГКПП „Маказа“, за това време се образуват на моменти километрични колони“, се оплакват водачи още от миналото лято.

Изграждането на кръгово обаче ще отнеме време и най-оптимистичният срок за това вероятно ще бъде от следващия летен сезон.

 

 

24rodopi.com/Общество

Каруцарят се е запил някъде и пуснал коня да щъка из Кърджали. Свободно пашуване в центъра на областен град.

„Обикаляше из пазара, после покрай „Пентагона“. Предните му крака са вързани един за друг. Явно за да се движи бавно, да не може да тръгне в галоп. Животното сигурно се тормози, но на собственика, потънал в бутилката ром, какво ли му пука“, споделиха читатели на 24rodopi.com.

24rodopi.com/Общество

Задръстване на изхода на Кърджали. Колони спрели автомобили, патрулки.

Причината е ПТП.

Два автомобила са се ударили в района на „Ида“ около 22 часа в петъчната вечер, предаде репортер на 24rodopi.com.


„Водач на „Голф“ се включи в движението към главния път от сервизите. Тогава го блъсна друга кола, която бе в посока Момчилград. Шофьорът на ударената кола е 62-годишен. За щастие няма пострадали“, разказаха пред екипа ни очевидци.

Бърза намеса на пътна помощ „Строй Арт 06“ доведе до преместването на автомобилите.

Видео

 

24rodopi.com/Общество

Пешеходец е пострадал в Кърджали. Инцидентът е станал малко след 20 часа в петъчната вечер, научи 24rodopi.com.

Автомобил е блъснал човек на улица „Върщец“.

Очаквайте подробности!

 

24rodopi.com/Образование

„Наркотиците отнемат мечти, здраве и живот.“

Това е реалността – извод и факт, който трябва винаги да ни напомня за пагубността и сериозността на този проблем.

26 юни е ден, в който заставаме заедно срещу наркотиците и в подкрепа на превенцията, информираността и грижата един за друг. Защото всяко спасено бъдеще започва с навременен избор и подадена ръка.

По този повод в залата на Бизнесинкубатора в град Кърджали се проведе Третата областна ученическа конференция „Аз съм млад и избирам живота“, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества (ОСНВ) и Превантивно-информационния център – град Кърджали.

Многообразието от различни панели даде възможност на участниците да изразят своята позиция, да покажат своя талант и вдъхновение за изграждането на смислено настояще и здраво бъдеще. Всеки от тях носеше своето силно и различно послание.

Представителите на СУ „Петко Рачов Славейков“ се включиха в първи и четвърти панел – „Твори свободно“ и „На ход сме ние“.

Младите художници с ръководител Айлин Тасим представиха своето творчество и отправиха ясно послание: „Не“ на наркотиците и вредните навици, „Да“ на отговорността и превенцията.

Школа „ИстОрика“ представи своите дейности, постижения и инициативи, показвайки как младите хора могат да използват времето си пълноценно и да бъдат активни създатели на положителната промяна.

Славейковци останаха очаровани от организацията на това важно за общността събитие, в което младите хора изразиха себе си, своите интереси и възможности, доказвайки, че именно те са носители на промяната и посланици на отговорността и активната гражданска позиция.

Нека заедно продължим да избираме живота, здравето и надеждата, защото най-силното оръжие срещу наркотиците са знанието, отговорността и добрият личен пример.

 

 

24rodopi.com/Общество

Започна да се пече положението. Най-вече по плажовете. Най-вече и в Гръцко. Щото по нашите нямало хора, туристите не идвали заради мачовете от Световното. В Гърция сигурно на брега ги излъчват, че там е пълно, а?

Един вика – сезонът ще е силен. Друг му приглася, ама в Слънчев бряг реват хорово – „Загиваме! Пълни сме едва на 20 процента, а първият летен месец си заминава“.

Това е работата – въпрос на гледна точка. Въпрос и на вкус, рекло кучето и навряло муцуна към задника си…

Де ги онези с нашарените цици срещу „Mafiqta“?!

Това се питам и мира не ми дава. Не че харесвам физиката на Лекси Фльорката. Ама, клатиха карпузи и подскачаха, не слизаха от ефира, лица на протести бяха през декември заради онзи бюджет. Не им бе по вкуса. А, за този, какво ще рекат?! Като е тройно по-хард и ще видят де серат гладните съвсем с коро.

А, помните ли какви ги търкаляха през декември?

„Тези хора разбират само от шамари и юмруци и ще получат това!…

…Пеевски го изкарваме от кабинета,  наемаме една хамалска фирма и го изнасяме…“.

Смелият Иво Мирчев от телевизионния екран. Бригадир на хамалите сигурно ще е Лекси Фльор. Заголена, по гръд, нашарена и води джензитата от площада.

Това е, което имаме като демокрация.

Заголеният г*з от Росенец и хамали. Хамалите на Сорос.

Тръгвай, бре, Иво, тръгвай, че хляб и зрелища му трябва на окаяния народ.

От друго няма нужда. Даже бюджет не му трябва.

Сорос плаща…

Бригадирското движение на Ивчо, дето баща му е бил БКП секретар.

А, коя е Лекси?  Това е онова. Лекси Фльор, за което всички над неговата възраст били „чички и лелки, клоуни някакви“, които не говорили на неговия ТикТок и Инстаграм език.

Готовият продукт на либералната оргия, щедро финансирана по соросоидна линия.

Това нещо го пробутваха тогава по всички медии като „лицето на протеста“. Пробутваха го и политическото крило на соросоидите – пепейци и дебейци, както и всичките им медии.

Днес мълчат. Протести има само по хладинка. Сега е жега и бирата бързо се стопля – джензитата на Иво добре го знаят. Пък и Асената е затегнал розовия пеньоар.

Сиреч, не щяхте онзи бюджет, сега ще поемете целия… от този.

Пара няма, ама над 600 млн. евро са заделени за оръжие - за линейки нула. Пара няма, ама за ВСС ще отидат двойно повече – над 100 млн. евро.

Имане и нямане е въпрос на гледна точка.

Ще се купуват и нови дронове вероятно. Че как да се снимат акциите на МВР от птичи поглед?! Ей, го де. Цяло полицейско шествие във Варна да провежда акция в кметство, ама от въздуха предава дрон. Като петоразряден холивудски екшън. И мрежата превря. Хората извадиха пуканките и рекоха: „Само тъпани и зурни им липсват при тази акция“. Така де, един оркестър и тумба-лумба.

Арестували 25 общинари за „Баба Алино“. А, кметът що го бавят? Той е на върха на пирамидата?!

А, да, не е от ДПС, затуй.

Цирк бре!

Един колега написа онзи ден, че държавата е на фентанил. Затова е вцепенена като надрусано зомби и не мърда. Бих добавил, а властта е в ТикТок и фейса. И всички сеир платформи.

„Mafiqta“ пък остана по циците.

24rodopi.com/ Общество

Турското кино загуби една от най-ярките си и обичани звезди. На 26 юни 2026 г. почина легендарният актьор Кадир Инанър, оставил незаличима следа в историята на „Йешилчам“ и в сърцата на милиони зрители в Турция, България и по света.

Актьорът е издъхнал на 77-годишна възраст след продължително лечение в болница. Инанър бе приет в лечебно заведение през май с тежка пневмония. Впоследствие състоянието му се усложни, той бе поставен на апаратна вентилация, но въпреки усилията на лекарския екип не успя да пребори заболяването.

За няколко поколения български зрители името на Кадир Инанър е неразривно свързано с култовия филм „Тополчице моя“ („Selvi Boylum, Al Yazmalım“) – една от най-обичаните турски филмови класики, излъчвана многократно и в България. В ролята на Иляс той си партнира с незабравимата Тюркан Шорай, а историята за любовта, избора и саможертвата се превърна в символ на турското кино.

Новината за смъртта му предизвика вълна от съболезнования в Турция.

Хиляди почитатели се простиха с актьора, определяйки го като една от последните големи легенди на „Йешилчам“.

24rodopi.com/Общество

Днес бяха   открити четири многофамилни жилищни сгради в Кърджали, в които приключи изпълнението на инвестициите за въвеждане на мерки за енергийна ефективност -  блок „Явор“, блок „Христо Смирненски“ и блокове 29 и 39 в кв. „Възрожденци“.  В областния град бяха санирани общо 8 многофамилни жилищни сгради, като първите 4 от тях бяха открити на церемонии в началото на седмицата.

Инвестициите се финансират по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд –ЕТАП I“.

На събитията  присъстваха Даниел Делчев - заместник-кмет на община Кърджали и ръководител на проектите, представители на сдруженията на собствениците  на многофамилните жилищни сгради, представители на изпълнителите на обектите, на проектантите и авторския надзор, на консултантите по строителен надзор.

В блоковете се поставиха топлоизолация и хидроизолация на покривите,   топлоизолация на външните стени, подменена  бяха съществуващите  дървена и метална дограми, изградиха се мълниезащитни, заземителни и противопожарни инсталации,  подмениха се осветителните тела в общите части на сградите и се осигури достъпна среда до входовете.

Общата стойност на инвестицията за блок „Христо Смирненски“ е 274 085,59 евро, от които 229 153,54 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 44 932,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, обновени  2 085,00 кв.м. жилищна инфраструктура.

Инвестицията за блок "Явор" е 391 833,80 евро, от които 327 598,76 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и  64 235,04 евро национално финансиране за ДДС. Обновената сграда отговаря на клас на електропотребление "А", постигнати са над 30 % спестяване на първична енергия, обновени са  4 470,60 кв.м. жилищна инфраструктура.

За блок 29 в кв. „Възрожденци“ инвестицията е  на стойност 666 681,52 евро,  от които 557 389,47 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 109 292,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са над 30% спестяване на първична енергия, обновени  са 5 468,34  кв.м. жилищна инфраструктура.

Стойността на инвестицията за блок 39 в кв. „Възрожденци“ е 966 118,63 евро,  от които 807 738,53 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и 158 380,10 евро  национално финансиране за ДДС.  Сградата  отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, бяха обновени  6 847,64 кв.м. жилищна инфраструктура.

В изказванията си Даниел Делчев посочи, че в резултат на инвестициите са създадени по-добри условия и качество за живот в сградите. Той благодари специално на собствениците на апартаменти в сградите и на живущите за проявеното търпение, съпричастие и оказаното съдействие по време на строителството, както и на строителите и консултантите по строителния надзор за положените усилия да приключат обектите в срок и с необходимото качество.

Михаела Илиева/24rodopi.com/Общество

Сватбеният сезон в Кърджали вече набира скорост, а летните месеци за поредна година се очертават като най-предпочитания период за сключване на граждански брак. В днешния специален ден – 26.06.2026, седем двойки ще си кажат заветното „Да“ в Кърджали.

От началото на годината до момента в Кърджали са сключени около 70 граждански брака. От Обредни дейности отчитат, че интересът продължава да расте, а заявления за предстоящи церемонии се подават и към момента. Очакванията са броят на браковете до края на годината да достигне приблизително нивата от 2025-а, когато в общината са били регистрирани около 230 граждански съюза.

Най-силен период отново остават летните месеци - заради топлото време, отпуските, възможността повече близки и роднини да присъстват, както и заради тържествата на открито.

„Интересът към гражданските бракове тази година е засилен. Заявления продължават да постъпват, а най-натоварени остават месеците от май до септември“, посочват от Обредни дейности - Кърджали.

Седемте церемонии в днешния ден са ясен знак, че сватбеният сезон тепърва навлиза в активната си фаза. Очаква се през юли и август графикът да бъде още по-натоварен, тъй като това са месеците, които традиционно избират младоженците.

Интерес се отчита и при хората, които живеят в други градове или в чужбина, но избират родния край, за да сключат брак. Лятото е най-подходящият период и за тях, тъй като много семейства се прибират в региона именно през отпускарските месеци.

Засиленият интерес към гражданските бракове тази година показва, че въпреки динамиката на времето, младите хора продължават да избират семейството като важна житейска стъпка. Ако тенденцията се запази, 2026 година има всички предпоставки да се доближи до резултатите от миналата година, а дори и да ги надмине.

Лятото отново се оказва сезонът на любовта, празничните церемонии и новото начало. А Кърджали се подготвя за още десетки сватбени дни, в които бъдещи семейства ще направят най-важната крачка - да си кажат „Да“ завинаги!

На снимките: Традиционно за Кърджали - сватбите са тройно повече от сключените бракове

24rodopi.com/Спорт

„Арда“ загуби първата си контрола от началото на подготовката за новия шампионат.

Играчите на Александър Тунчев премериха сили срещу „Ботев“ в Пловдив.

Карлос Алгара изведе „канарите“ в 20-ата минута , Бирсент Карагарен изравни от дузпа в 58-ата. Ифена Доргу обаче пречупи „Сините от Кърджали“ с попадение в 88-мата.

„Ботев“-„Арда“ - 2:1.

На 28-ми тимът заминава на лагер в Боровец, където ще има четири контроли. Те ще са срещу „Рилски спортист“, „Локо“-Пловдив, израелски отбор и „Ботев“-Враца.

Съставът на „Арда“ срещу „Ботев“: Анатолий Господинов, Виктор Любенов, Атанас Кабов, Преслав Бачев, Симеон Василев, Вячеслав Велев, Мартин Паскалев, Борак Аканджи, Антонио Вутов, Лъчезар Котев, Бирсент Карагарен (Димитър Велковски)

24rodopi.com/Общество

Сериозно напрежение назрява около известна дама, представяща се като доброволец, грижеща се за бездомни животни. Дамата с буйно поведение, определяно от потърпевши като "рекетьорско", вече е обект на сигнали, които ще бъдат изпратени до компетентните институции за разясняване на случая.

Както 24rodopi.com неведнъж писа досега, от години насам тя отправя искания към общински администрации за сключване на договори за полагане на грижи за животни, като при отказ следват остри атаки и клеветнически публикации в социалните мрежи срещу съответните институции и техни представители.

Запознати със случая твърдят, че същата жена събира кучета от различни населени места, като според сигналите част от животните впоследствие се предлагат за продажба. На този етап обаче тези твърдения не са официално потвърдени от компетентните органи. 

По информация на източници ни, предстои в прокуратурата да бъде внесен сигнал срещу нея за набеждаване, свързан с приписване на неизречени думи и неверни твърдения по адрес на други лица.

24rodopi.com/Общество

50 евроцента за час престой в „Синята зона“ и след 30 юни. 25 цента пък за 30 минути.

Напълно очаквано и с пълно единодушие Общинският съвет прие предложението на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.

Припомняме, че цените за платено паркиране трябваше да се увеличат от 1-ви юли – едно евро за час престой. В мотивите на кмета се посочи, че към момента тарифите са обществено приемливи предвид финансовата ситуация в страната.

 

24rodopi.com/Общество

По родното море пари само за въздух още не са започнали да искат. А и колко ли ще направят цената в евро?

Захождаш с автомобила и още не си видял плажа, изскача отнякъде наперен братовчед на някакъв орангутан, с „хюмнетка“ през кръста, и иска пари. Даваш.

Как е в Гърция.

Паркингите са безплатни, места бол дори в горичките край плажовете и… автомобилна окупация от страна на нашенци. Безплатно е дори под дърветата. Под сянката става и за бивакуване, както това правят и редица гърци. Вадят се походните маси, столове, напитки от хладилните чанти…

Позволено е, стига да не се правят мизерии.

На снимките: Гръцки „лагер“ и пловдивски бус

 

Самуил Крумов/24rodopi.com/Коментари

Положението между „Братова чешма“ и Черноочене е плачевно. Участъкът трябваше да се ремонтира до входа на Кърджали, като се слее с основния ремонт на „Беломорски“, който трябва да достигне до Общинската горичка.

Но платната само бяха „изорани“ и дейностите спряха. Парите секнаха по време на служебниците. Сега, по време на редовниците, положението е същото. Чат-пат фирмата изпълнител праща по някоя свободна бригада от друг обект, колкото да свърши нещо малко за без пари – я разширяване на банкета, я нещо друго.

Кърджали няма обходен път, а и едва ли някога ще има.

На фона на случващото се в страната – ежедневно трупове по пътищата, магистрали, натовареният участък Кърджали-„Маказа“, слава Богу, все още не е в черната статистика.

Но пък дойде и новината – ще плащаме по-скъпа винетка. Пътищата нямат значение.

Изказване  от днес на един топ адвокат, който стана вътрешен министър: „Злоупотребите със средства в сферата на инфраструктурата достигат дотам, че на места като Кърджали са създадени еднолентови пътища. Не знам дали сте виждали такова нещо. Някой е преценил да намали габарита. Ясно ви е защо, предполагам, на всички, защото очевидно не само дълбочината на настилката, а и широчината влияе на цената. Как да няма предпоставки за настъпване на ПТП?”, посочил Демерджиев, на когото Кърджали не излиза от главата.

Топ адвокат, топ министър, експерт по изграждане на пътища.

Кърджали е на едно от последните мeста в страната по брой ПТП, както и загинали и ранени. И Демерджиев като е казал А, да каже и Б, за да е ясно за какво говори.

Впрочем, вдигането на винетката ще се отрази със скоростта на светлината на всички стоки в магазините. Катастрофите не намаляват, „изораните“ пътища си стоят.

 

24rodopi.com/Общество

Летните детски мечти преди бяха за книжка, топка, колело.

Днес са за айфон, тротинетка, а после…

19-годишен с прякор Дебелия. През януари взел книжка, родителите веднага му купили „БМВ“. Старо, ама мощно! Тийнейджърът много обичал да настъпва газта. Качвал си адреналина. Разправял, че е майстор на волана.

Вчера си взел трошката втора ръка от сериз след ремонт. Искал да пробва. Качил аверите и изпънал „беемвенцето“ здраво. Ограничението е 40, той го издухал, да не е чичка да кара така?

Навлиза в насрещното при завой и помита скутерче с двама ученици. Момче и момиче, гаджета. Убива ги на място.

Поредна трагедия. Колко млади хора се изтрепаха след сбъдването на мечтите? И колко житейският път се скъсява след тези мечти.

Първо айфон, после тротинетка, след това „беемвенце“ и газ.

По улиците летят лятно време деца (3-5 клас) с електрически тротинетки. Купени от родителите. Утре ще пораснат и следва третата крачка от великата мечта.

Родители, в чиито глави е празно. Вият ветрове.

„Искам глъчка в класната стая, не тишина. Искам ученици, не ангели“, написа учител на двамата загинали младежи.

До следващата трагедия.

 

24rodopi.com/Образование

Ученици от ПГИ „Алеко Константинов“ – Кърджали взеха участие в третата областна младежка конференция на тема „Аз съм млад и избирам живота“, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества (ОСНВ) и превантивно-информационния център град Кърджали.

Събитието събра млади хора от региона, обединени от идеята да насърчават здравословния начин на живот и активната гражданска позиция.

Конференцията беше открита с емоционално музикално изпълнение от Берай Хасан от 10. „г“ клас, който отправи специален поздрав към всички участници, акомпанирайки си на акустична китара. Топлото му изпълнение създаде вдъхновяваща атмосфера и даде силен старт на събитието. Гимназията беше достойно представена и от Теодора Тодорова от 11. „б“ клас, която впечатли журито и публиката със своето есе на тема „Моментът преди да избухна“. В произведението си тя разглежда вътрешните конфликти, натрупаното напрежение и избора, пред който застава всеки млад човек – да се поддаде на разрушителни импулси или да намери път към себе си и живота. Есето предизвика силен емоционален отклик и отвори пространство за размисъл и дискусия.

Особено въздействащо участие направиха и учениците от клуб „Млади европейци“ с ръководител Десислава Кардашлъкова. Те представиха форум театър на тема „Под кожата на страха“. Чрез силен сценичен език, реалистични ситуации и активното включване на публиката, те пресъздадоха различни аспекти на страха – като социално явление, като вътрешно състояние и като пречка пред личностното развитие. Форматът на форум театъра позволи на зрителите не само да наблюдават, но и да се включат, предлагайки решения и алтернативни реакции.

Участието на учениците от ПГИ „Алеко Константинов“ още веднъж показа, че младите хора имат силен глас, позиция и желание да бъдат част от обществените процеси. С творческа енергия и ангажираност те доказаха, че изборът на живота означава активност, съпричастност и смелост да говориш за важните теми. Подобни инициативи не само дават сцена за изява, но и изграждат у младите хора ценности, отговорност и увереност в собствените им възможности.

 

24rodopi.com/ Регион

На 8 и 9 август 2026 г. на градския стадион в Ардино ще се проведе двудневен регионален турнир по мини футбол. Спортната проява е част от празничната програма на шестото издание на „Дните на Ардино 2026“, които се организират под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан.

Турнирът се реализира в рамките на проекта „Youth Impulse for Health and Participation (YIP)“, финансиран по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз.

Очаква се събитието да предизвика голям интерес сред участниците, както и сред жителите и гостите на града. За победителите и отличилите се състезатели са предвидени купи, медали, индивидуални отличия и предметни награди.

Организаторите са убедени, че надпреварата ще се утвърди като едно от най-атрактивните спортни събития в програмата на „Дните на Ардино 2026“ и ще допринесе за доброто настроение и празничната атмосфера по време на честванията.

Желаещите да участват могат да се запишат при Ефсун Юмеров на телефон 0895 278 641.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

24rodopi.com/ Регион

Отборът „Млад огнеборец“ на Средно училище „Христо Смирненски“ в Черноочене се завърна от ХХV Републиканско състезание в „Албена“ с високо вдигнати глави и заслужена гордост.

По този повод кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед, председателят на Общинския съвет инж. Месру Мюмюн и секретарят на общината инж. Рушен Фейзула лично поздравиха отбора за достойното му представяне и поеха ангажимент да подкрепят бъдещите инициативи и развитие на младите огнеборци.

Момчетата и момичетата постигнаха 10-то място в комплексното класиране сред 28 отбора от цялата страна. Резултат, зад който стоят характер, дисциплина и силен отборен дух.

В дисциплините „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400 m щафетно бягане с препятствия“ те показаха, че могат да се съревновават рамо до рамо с най-добрите.

Наставникът Юлияна Райчева подчерта, че подготовката е не само спорт, а урок по отговорност, реакция в риск и грижа за другите. Подкрепа през цялото време оказваха и Ангел Колев и Светослав Касабов от РД „ПБЗН“ - Кърджали.

Само дни по-рано отборът спечели първо място на регионалното състезание „Млад огнеборец“, което им донесе правото да представят област Кърджали на националната сцена.

Кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед заяви, че ще продължат да стоят зад усилията на децата и техните ръководители, защото бъдещето се гради с подкрепа, увереност и вяра в младите.

24rodopi.com/Общество

От 116 до 2 286 евро. Дълговете в малкия град.

Все повече борчове минават през съда. Кредитни институции пък се обръщат към специализирани фирми за събиране на вземания.

Подобно дружество заведе 8 граждански дела срещу длъжници само за ден в Ардино. Районният съд пък издаде заповеди за изпълнение на парично задължение. Всички те са по договори за потребителски кредити.

Сумите са различни, някои дори с определение „смехотворни“. Подобни дела обаче са ежедневие, установи проверка ва 24rodopi.com.


24rodopi.com/Политика

Изминаха близо два месеца откакто Иван Демерджиев еднолично управлява МВР.

Аз съм на мнение, че е крайно време министърът на вътрешните работи да свали розовите очила, да спре с говоренето, в което всъщност нищо не казва, и да погледне реално на ситуацията в страната. 

Това сподели гневно депутатът от ДПС и бивш вътрешен министър Калин Стоянов.

Редно е Демерджиев да стигне до извода, че задълженията и отговорностите на МВР не започват и не приключват със задържането на Васил Михайлов - „прокурорския син“, както и с провокации, демонстрация на сила и полицейска репресия спрямо областен кмет, членове, симпатизанти и активисти на опозиционна партия.

Положението в страната през последните няколко седмици е доста тревожно.

Свидетели сме на изключително тежки пътнотранспортни произшествия, в резултат на които, за огромно съжаление, към днешна дата се отчита значително увеличение на броя на жертвите по пътищата в сравнение със същия период на предходната година.

Показателен е случаят отпреди 20 дни, когато членове на бандитски формирования, движещи се със скорост над 150 км/ч със скъпи автомобили, закупени с незнайно какви средства, умишлено убиха четирима души и тежко раниха още няколко, които и до днес лекуват травмите си в столични болници. Още по-тревожен е случаят от преди два дни, когато на магистрала „Тракия“ камион навлезе в насрещното движение и на място уби мъж и две малки дечица. Две момчета, които, гонейки детската си мечта да станат футболисти, за съжаление завинаги останаха на 9 години.

Вчера, докато МВР прожектира клипчета от дронове как служители на ОДМВР - Варна се придвижват за “ювелирна”акция в сградата на район „Приморски“, гр. Варна, отново стана тежък сблъсък, при който лек автомобил, управляван от млад шофьор, връхлетя върху мотор и уби момче на 17 години и момиче на 16 години.

Поклон пред паметта на всички загинали и съболезнования на близките им.

Изключително тежки произшествия, които повдигат множество въпроси пред министъра на МВР.

Близо два месеца, през които живота си загуби 17-годишно момиче след „купон с наркотици“, поръчани по интернет и доставени на адрес. Криминални ситуации, при които млади мъже се колят и стрелят посред бял ден на един от плажовете в България. Тройно убийство на младежи по неизяснени до момента мотиви, извършител на което е рецидивист, излязъл от затвора десетина дни преди поредното си тежко престъпление.

Изключително опасният наркотик фентанил ударно превзема улицата и увеличава броя на жертвите сред хората, които го употребяват. Той дори става повод за извършването на тежки криминални престъпления, като убийството на млад мъж, който беше хвърлен от високо в района на Лъвов мост в центъра на гр. София.

Период, в който вследствие на наводненията в районите на Габрово, Ловеч и Велико Търново живота си загуби 55-годишен мъж, а трагичната новина някак си се промуши през потока от информации за високи цени, антикорупционна комисия, ВСС и други теми.

Наводнения в различни райони на страната, с тежки последици, от които пострадалите се борят и до днес. На място бедстващите хора излъчваха разочарование от липсата на присъствие, поемане на ангажименти и съпричастност от страна на изпълнителната власт.

Близо два месеца, през които по зловещия случай „Петрохан - Околчица“, завършил с шест жертви и разтърсил цяла България, продължава да цари мълчание, въпреки заявките, че истината ще бъде разказана на българските граждани.

Крайно време е министърът на вътрешните работи да разбере, че реалността по улиците на страната няма нищо общо с контролираните брифинги и интервюта, където декламира намерения и обещава борби и битки срещу всички, включително и със самия себе си. Реалността няма общо и с множеството специално създадени Фейсбук и Tik Tok групи имащи за цел да хвалят МВР министъра.

Всеобщото мнение на голяма част от българските граждани и на служителите от системата на МВР е, че Иван Демерджиев не се справя с ръководството на повереното му за управление силово ведомство, не спести оценката си депутатът от ДПС.

24rodopi.com/Общество

Кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн проведе днес работна среща с академик Христо Григоров , д-р х.к. – председател на БЧК , проф. д-р Красимир Гигов – генерален директор на БЧК, проф. д-р Тодор Черкезов – председател на Областния съвет на БЧК- Кърджали. На срещата присъстваха и секретарят на община Кърджали Нермин Мехмед и Светломира Димитрова – директор на Секретариата на ОблС на БЧК-Кърджали.

Акад. Григоров  благодари на  кмета Ерол Мюмюн за  подкрепата на инициативи на БЧК, насочени към  хора в нужда и за доброто сътрудничество. Той изрази готовност за продължаване на активното партньорство при реализиране на социално значими проекти.

Кметът  подчерта значението на доброто взаимодействие между местната власт и БЧК за реализиране на общественополезни каузи. Той увери, че в лицето на община Кърджали Български червен кръст винаги ще има добронамерен партньор, който ще  подкрепя усилията за подпомагане на нуждаещи се хора.

По време на срещата представителите на БЧК споделиха, че са посетили Дома за стари хора, в който се реализира  проект за модернизиране и реформиране с финансиране по Национален план за възстановяване и устойчивост. Впечатленията им са, че там се извършва много качествено обновяване на сградния фонд и ползвателите на социалната услуга са изключително доволни от подобряването на условията. Домът се управлява от Областната организация на БЧК  в партньорство с Община Кърджали

Страните потвърдиха желанието си да продължат активното партньорство и да реализират нови съвместни проекти в полза на жителите на общината.

Те се обединиха около мнението, че чрез добро взаимодействие между институциите могат да бъдат постигнати по-ефективни решения в полза на местните хора.

24rodopi.com/Общество

Две са пътните произшествия вчера в община Кърджали. Няма пострадали, съобщиха от полицията.

Около 11,30 часа в землището на село Седлари в посока към Кърджали 57-годишен водач на кемпер блъснал сърна на платното за движение, след което напуснал мястото на произшествието. Шофьорът е установен около 17,30 часа от полицейски служители. Направеният тест за алкохол е с отрицателен резултат. Произшествието е обработено па административен ред с акт по ЗДвП.

Около 23,40 часа в Кърджали 22-годишен с “Фолксваген“ отнел предимство и последвал удар с „БМВ“. Не е констатирана употреба на алкохол от водачите. Съставен е акт по ЗДвП.

Снимката е илюстративна

 

24rodopi.com/Общество

За нарушена заповед за защита от домашно насилие 26-годишен е задържан в РУ-Кърджали, съобщиха от полицията.

Мъжът влизал неколкократно в конфликт с баща, с което не е спазил съдебна заповед на Районния съд. След последното деяние се е укрил.

Полицейски служители на РУ-Кърджали са го установили вчера в града. Задържан е за срок до 24 часа по Закона за МВР в управлението. Работата по случая продължава сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай.

 

24rodopi.com/Общество

Нерегистриран мотоциклет без регистрационна табела е установен от полицаи от РУ-Кирково, съобщиха от ОД на МВР.

С моторното превозно средство се придвижвал 51-годишен в село Малкоч.

При проверка на лек автомобил „Тойота“ момчилградски полицаи констатирали, че моторното превозно средство е със служебно прекратена регистрация на основание чл.143, ал.10 от ЗДвП заради липса на валидна застраховка „Гражданска отговорност“. По двата случая са образувани проверки с оглед на чл.345, ал.2 от Наказателния кодекс.

24rodopi.com/Общество

Разследване за представен неистински официален документ в ТП на НОИ е започнато в ОДМВР-Кърджали, съобщиха от полицията.

Жител на областта приложил към документи за пенсия образец за придобит осигурителен стаж с вписани неверни данни.

Сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ и разследващ полицай продължават работата по случая с оглед на чл.316 във връзка с чл.308, ал.1 от Наказателния кодекс за съзнателно използване на неистински официален документ.

 

24rodopi.com/Образование

По повод 29 юни – Национален ден на безопасността на движение, ще се проведе открит урок с възпитаници на детски градини и с ученици от два Центъра за настаняване от семеен тип в Кърджали.

Това съобщиха от Областната дирекция на МВР.

Началото на проявата е в 10 часа на 29.06.2026 г. на учебната площадка по пътна безопасност в ОУ „Свети Климент Охридски“ в Кърджали.  

24rodopi.com/Регион

Теренът на стадион „Искра“ в Черноочене се превърна в сцена на сплотеност, енергия и добър пример.

Кметове от населените места, служители от Общинската администрация, младежи и жители се включиха в приятелски мач, изпълнен с настроение и колегиален дух.

Особено оживление предизвика въпросът в кой отбор ще застане кметът на Черноочене инж. Айджан Ахмед - добре познат на местната публика като бивш футболист на „Искра“. Минути преди началото напрежението се покачи като пред дерби: ще подсили ли служителите или ще застане при кметовете?

Когато стана ясно, че избира да играе за отбора на колегите си кметове, в редиците на служителите настъпи лека, но съвсем истинска „паника“ - придружена от смях, закачки и спортен хъс.

Събитието още веднъж подчерта значението на сътрудничеството и сплотеността в работата за общността.

Всеки гол и всеки жест на подкрепа показаха, че когато сме обединени постигаме повече.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

 


24
rodopi.com/ Култура

Десетки балони полeтяха в небето над Дома на културата с пожелание за любов и вдъхновение за творчество и съзидание,  а това ознаменува официалното откриване на обновената над 70-годишна сграда на една от най-старите културни институции в Кърджали, както и началото на заключителния годишен концерт на творческите състави към дома „С талант и любов към изкуството”.

Преди това лентата на обновения дом прерязаха кметът Ерол Мюмюн, директорът на Дома на културата Марияна Ликова, председателят на Общинския съвет Мухаррем Мухаррем, заместник-кметовете Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, представителите на фирмата осъществила ремонтните дейности „Илк Кънстръкшън” ЕООД и фирмата консултант по строителния надзор „Електро Гарант” ЕООД.

Сред официалните гости на този двоен за културната институция празник бяха още представители на фирмата „Серта България” и Телевизия „Технолукс” – дългогодишни и верни партньори на Дома на културата при осъществяване на многообразната дейност на културната институция.

В приветствието си пред стотиците кърджалийци и гости на града кметът Ерол Мюмюн подчерта, че с направената инвестиция се подобряват условията за осъществяване на културни събития и дейности, както и модернизиране на условията за работа в сградата.

„Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок! Също бих искал да благодаря специално на служители в Дом на културата и на гражданите, за проявеното търпение и съпричастност по време на строителните дейности! Надявам се, че всички жители и гости на града ни ще се възползват пълноценно от създадените по-добри условията в културната институция!”, каза още Ерол Мюмюн.

От своя страна директорът на Дома на културата Марияна Ликова изказа сърдечна благодарност за перманентната грижа на общината към културната институция. Тя благодари на партньорите на Дома на културата в лицето на „Серта България” и на ТВ „Технолукс”, благодарение на които продукцията на културната институция достига до максимален брой зрители.  Марияна Ликова благодари и за ползотворното партньорство на Дома на културата  с Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Асен Диамандиев” – Пловдив.

По думите й концертът е част от финалния етап на Седмия национален преглед на фолклорните ансамбли, а Представителният танцов ансамбъл „Орфей” ще представя Кърджали и България на фестивал в Унгария през август.

След тези думи на благодарност зазвуча рапсодия „Вардар” на Панчо Владигеров, след която  деца, възпитаници на Дома на културата, излязоха на сцената с бели балони. Те бяха последвани от творческите състави на културната институиця. Под звуците на песента на УНИЦЕФ „Да протегнеш на някой ръка” балоните полетяха в небето с пожелания за любов и вдъхновение, за творчество и съзидание.

А това сложи и началото на заключителния концерт на институцията за сезон 2025/2026 година.   Зрителите се насладиха на изпълнения от целия жанров спектър на музикалното и танцово изкуство - китарни изпълнения, симфонична музика, джаз и модерен балет, фолк, рок, народно пеене и танци. И всяко едно изпълнение беше посрещано от бурните аплодисменти на публиката. Ученици от класа по китара с ръководител Илхан Идриз откриха концерта. Последваха изпълнения на струнния квартет при Дома на културата – Мария Загорова, Тургат Якуб, гост изпълнителят Цанка Филипова и Тавит Мачикян на пианото.

С бурни овации бяха посрещнати артистите от Музикалния театър и учениците от класа по поп и джаз пеене. Сред изпълненията, които те представиха пред публиката бяха  песни от мюзикълите  „Чикаго”и „Кабаре” - „All that jazz” в изпълнение на Мария Белева и балет, и  „Money, money”, изпълнена от Радостина Желева и Бахар Якуб. А също и „Rainbow connection”  в изпълнение на Даниела Кузманова, „Бяла тишина” на Георги Минчев от Максим, „Ватерло” на АББА, изпълнена от талантливите Даниела Кузманова и Езги, „Quizas,Quizas” в изпълнение на Мария Белева и Бахар Якуб и „Risk it all” на Бруно Марс в изпълнение на Мерт.

Последваха фолклорни изпълнения на битовия оркестър и китка от народни песни в изпълнение на народните певици  Поли Стефанова, Надежда Димитрова, Даниела Георгиева и малката Амира Бекир. За пореден път публиката остана очарована от представянето на танцьорите от ПТА „Орфей” и ДОТС „Орфейче”. Бе репрезентирана и част от народния обичай Бабинден в спектакъла „В ритъма на традициите”.

Концертът „С талант и любов към изкуството” приключи с изпълнения на вечни български рок хитове, изпълнени група „Олд скул бенд”. И когато вървяха финалните акорди на песента на ФСБ „Пак ще се прегърнем”, много хора от публиката бяха изненадани от зарята озарила вечерното небе над Дома на културата.

24rodopi.com/Общество

Кое е по-красиво – това горе или долу? Действителност и отражение по водната повърхност. Изключителна симетрия. Истинско огледало.

Водният квартал.

Снимка от въжения мост. Датата – 26.06.26. Отлична за сключване на брак.

Защо не и изнесен ритуал над Водното огледало?! Оригинално и не е правено.

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.