ТОП Новини

24rodopi.com/Регион

Четири са пътните произшествия на територията на ОДМВР-Кърджали на 20 и 21 юни, съобщиха от полицията. Леко е пострадал 11-годишен велосипедист.

Около 19 часа на 21 юни в Кърджали 48-годишен родител позволил на малолетното си дете да управлява велосипед на улицата и навлизайки в кръстовище, велосипедистът се блъснал във „Фолксваген“.

Както 24rodopi.com вече писа, инцидентът е станал на улица „Ангел Кънчев“ във „Възрожденци“.

Пострадалият е бил прегледан в Спешното приемно отделение и освободен. Тестът за алкохол на водача е с отрицателен резултат. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

След неправилна маневра, отнето предимство и несъобразена скорост са катастрофите с материални щети по пътя между селата Светулка и Бял извор, в участъка от село Габрово към село Пчеларово и между селата Паничково и Комунига. Не е констатирана употреба на алкохол. Съставени са актове по ЗДвП.

На снимката: Кърджалийски автомобил след катастрофа в Гърция

 

 

 

24rodopi.com/Общество

За нанесени щети на лек автомобил 67-годишен е задържан в РУ-Момчилград, съобщиха от полицията.

По първоначални данни мъжът нанесъл удари с лопата върху „Фолксваген“, паркиран в село Конче. Счупени са били стъкла, деформирана била врата на колата.

Дежурна оперативна група е извършила оглед на мястото на произшествието. Образувано е досъдебно производство по чл.216, ал.1 от Наказателния кодекс за повреда и унищожаване на чуждо имущество. Причините за вандалската проява са в процес на изясняване.

 

24rodopi.com/Общество

Пожар в заведение в Кърджали възникнал на 19 юни около 9,30 часа, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Два екипа на РСПБЗН-Кърджали потушили огъня, причинен от късо съединение. Изгорели: около 8 кв. м покривна конструкция и кабел.

Около 16 часа същия ден трима огнеборци от службата в Кърджали загасили запалени отпадъци в контейнер вследствие на човешка небрежност. Няма материални загуби.

12 огнеборци са участвали в спасителна и 3 аварийни ситуации след подадени сигнали от граждани. Екип на пожарната служба в Кърджали помогнал за пренасяне на болен до екипа на спешни медици. Пожарникари от службите в Кърджали, Джебел и Ардино отстранили паднали дървета върху лек автомобил, опасно надвиснали клони в училищен двор и дърво от пътното платно до разклона за ТК „Бели брези“.

 

24rodopi.com/Общество

Разследване за използване на неистински документи пред ТП на НОИ в Кърджали е започнато в ОДМВР-Кърджали с постановление на Районната прокуратура, съобщиха от пресцентъра на дирекцията.

Жителка на област Кърджали представила два образеца за придобит осигурителен стаж с цел получаване на пенсия. Оказало се, че документите от двете фирми са с неверни данни.

Сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ и разследващ полицай продължават работата по случая.

24rodopi.com/Общество

Трима мъже са задържани в РУ-Кърджали за упражнено домашно насилие на 21 юни, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

При семейни скандали 60-годишен и 49-годишен нанесли телесни повреди на партньорките си. 43-годишен отправил закани за убийство към жена си.

Полицейски служители разяснили на пострадалите правата по Закона за защита от домашно насилие. Образувани са проверки, които се извършват от сектор „Охранителна полиция“ в управлението.

24rodopi.com/Общество

Бързо производство е образувано в РУ-Кирково за управление на автомобил след употреба на алкохол, съобщиха от полицията.

На 20 юни около 11 часа в землището на село Бенковски полицейски служители спрели за проверка лек автомобил „Шкода“. Направеният тест за алкохол на 40-годишния водач отчел 1,37 промила.

Около 17 часа на 19 юни в Момчилград е била извършена проверка на 20-годишен водач на лек автомобил „Ауди“. Тестът за наркотици с техническо средство отчел положителен резултат за кокаин. Образувано е досъдебно производство.

На двамата водачи са издадени талони за медицински изследвания и са взети проби за химически анализ. Задържани са за срок до 24 часа по Закона за МВР в полицейските управления. Работата по случаите продължават разследващи полицаи.

24rodopi.com/Регион

1600 нарушения на водачи са установени в хода на специализирана операция на територията на ОДМВР-Кърджали от 15 юни до 21 юни, съобщиха от полицията

Засилените проверки по пътищата са били с цел ограничаване на предпоставките за пътнотранспортни произшествия чрез контрол на режимите за скорост, правоспособност, употреба на алкохол и наркотици.

1151 са клиповете за превишена скорост и за тях ще бъдат издадени електронни фишове. За други нарушения на ЗДвП са съставени 45 акта и 381 фиша. По време на операцията са връчени 143 електронни фиша и 44 наказателни постановления. Образувани са 1 досъдебно и 4 бързи производства за управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотици.

24rodopi.com/Общество

Близо две години след тежката катастрофа край село Първица, румънски водач ще бъде изправен пред съда.

42-годишният шофьор е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта 86-годишен водач.

Припомняме, че инцидентът стана на 24 август 2024 година. Водач на лек автомобил „ВАЗ“, включвайки се в главния път за „Маказа“, отнел предимство на лек автомобил „Шкода“ с румънска регистрация, движещ се в посока Кърджали, при което възникнало ПТП. Водачът на съветския автомобил загива на място. При произшествието пострадаха и трима пътници в румънската кола. В хода на досъдебното производство е било установено, че водачът от Румъния се е движил със 124 километра в час при ограничение от 60 км/ч в участъка.

„Бай Ахмед е тръгнал с „Лада“-та рано да зареди бутилки с газ в Подкова. Преди винаги е ползвал стария път - през Шопци, но днес е решил да мине по главния. Отбивката за Първица е място, където често са ставали катастрофи. Идващите от „Маказа“ карат с висока скорост и включването в движението за нас винаги е трудно, и винаги сме внимателни, но тази сутрин се случи фаталното“, разказа за 24rodopi.com в деня на инцидента жител на кирковското село Първица.

Делото вече е насрочено в Окръжния съд в Кърджали.

24rodopi.com/ Политика

Независимо дали България предоставя оръжие на Украйна от военните складове или чрез продажба, това е израз на външнополитическите интереси и решения на страната. Всяка сделка се одобрява от междуведомствена правителствена комисия. Това каза независимият евродепутат Елена Йончева, избрана с листата на ДПС, в интервю за предаването „120 минути“ на bTV.

Независимо кое правителство управлява България, то е длъжно да предоставя коректна и пълна информация за външнополитическите ангажименти, които поема от името на българските граждани, коментира Елена Йончева. Тя припомни още уверенията на политици, че България няма да предостави „дори един патрон“ на Украйна. Впоследствие обаче обществото научи за доставки на боеприпаси, ракети и техника, осъществявани пряко или косвено с участието на българската държава, каза българският евродепутат. Дали тези доставки са били правилно решение, е отделен въпрос. Проблемът е друг – разминаването между публичните заявления и реалните действия. Според Елена Йончева подобен подход разрушава доверието на гражданите. В демокрацията хората могат да приемат дори непопулярни решения, когато знаят защо се вземат и какви цели преследват. Това, което трудно приемат, е да бъдат държани в неведение, допълни тя.

В отговор на въпрос дали България наистина ще спре да предоставя оръжие, Елена Йончева каза, че не мисли, че това ще се случи. Тя припомни, че на 2 юни 2025 г. в Букурещ се проведе среща на държавните и правителствените ръководители от формата B9+ (България, Румъния, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Естония, Латвия и Литва), заедно със северните съюзници Дания, Финландия, Исландия, Норвегия и Швеция, и в присъствието на генералния секретар на НАТО. В приетата съвместна декларация участниците заявяват, че остават ангажирани да посрещат „най-неотложните отбранителни нужди на Украйна чрез всички налични механизми и инструменти“. Унгария отказа да подкрепи декларацията и избра т.нар. „конструктивно въздържане“. България обаче подкрепи документа без резерви и стана част от този общ политически ангажимент, каза тя.

Тъкмо затова обществото има право да знае какво означава този ангажимент за страната ни. Как го тълкува българското правителство? Това не е спор за или против Украйна. Това е въпрос за прозрачността на решенията, които се вземат от името на българските граждани, подчерта евродепутатът.

Елена Йончева обърна внимание на още един въпрос - обсъжданите в НАТО нови механизми за финансиране на военната помощ за Украйна. През последните месеци се дискутираше идея държавите членки да отделят ежегодно по 0,25% от БВП за отбранителните нужди на Украйна. Макар предложението да не беше прието като самостоятелен ангажимент, дебатът продължава в навечерието на срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли 2026 г. 0,25%  от БВП на България  е половината от годишния бюджет за култура, даде пример за сравнение тя.

Паралелно с това държавите от Контактната група за отбраната на Украйна („Рамщайн“), на която България е член, вече са поели ангажименти за военна помощ в размер на около 21 милиарда евро, а се обсъждат и нови финансови механизми и допълнителни средства от 20 милиарда евро, които ще се разпределят между държавите участници. И по тези въпроси липсва публично заявена българска позиция. Подкрепя ли България подобни инициативи? Готова ли е да поеме нови финансови и военно-политически ангажименти, попита тя.

Не поставям под въпрос необходимостта Европа да може да защитава себе си, коментира още Елена Йончева. Светът стана по-опасен и войната в Украйна разруши илюзията, че големите военни конфликти са останали в миналото. Но именно защото ситуацията е толкова сериозна, смятам, че трябва да зададем един въпрос, който почти отсъства от европейския дебат – кой в Европа управлява риска? Все повече и повече оръжие не означава повече сигурност, ако няма стратегия. Това може да доведе до повече хаос, да доведе до изяждане на икономиката, каза тя. Европа трябва да инвестира в отбрана, да бъде достатъчно силна, за да може да се отбранява, но трябва да е и достатъчно умна, за да не бъде въвлечена във война, според нея.

Изправени сме пред пряк сблъсък Русия – НАТО, каза евродепутатът. Според нея рискът вече не е теоретичен. Войната навлезе в четвъртата си година. Червени линии, които изглеждаха немислими през 2022 г., постепенно изчезват. Обсъждат се все по-мощни оръжейни системи, по-дълбоко въвличане и дългосрочна конфронтация между Русия и Запада. Това, което ми прави впечатление, е, че колкото повече се говори за средствата, толкова по-малко се говори за крайната цел, отбеляза Елена Йончева.

Днес Европа изглежда има стратегия за подкрепа на Украйна. Но има ли стратегия за управление на риска и ескалацията? Има ли механизъм за политически диалог? Има ли визия за бъдещата система за сигурност на континента? Или се движим от криза към криза, без ясна представа за крайната политическа цел? Политическото лидерство не се измерва само със способността да заемаш морална позиция, а и със способността да оценяваш последствията от собствените си решения, коментира още Елена Йончева. Историята показва, че печели не този, който е по-прав, а този, който намира по-добър изход за своята сигурност и начин да не влезе в директен сблъсък, заяви тя.

В отговор на въпрос дали може да се преговаря с Русия след края на войната, евродепутатът припомни, че много европейски политици вече са заявили позиция, например президентът на Франция Еманюел Макрон. Според него след войната трябва да се мисли за нова архитектура на сигурност в Европа и как да се включи Русия в нея, независимо кой ще бъде начело на Руската федерация. Какво всъщност иска Европа? Дали целта е устойчив мир и нова архитектура на сигурността, или се преследва стратегическо поражение на Москва, което обаче може да увеличи риска от директен сблъсък между НАТО и Русия, коментира още тя.

И как си представяме нанасянето на стратегически удар по държава, която разполага с една от най-големите ядрени арсенали в света и с пълноценна ядрена триада? Това е риск, който никой няма право да подценява.

Попитана за ролята на президента на САЩ Доналд Тръмпи, Елена Йончева каза, че трябва да се отбележи, че той е достатъчно прагматичен и последователен. Той успя да установи диалог не само с Киев, но и с Москва. Нещо, което Брюксел не успява да направи. В тази ситуация има два основни подхода – единият е търсене на „стратегическо поражение“ на Русия, което може да доведе до много голяма ескалация, а другият е започване на активен диалог с всички страни – и с Киев, и с Москва. Диалог не означава одобрение на политиката. Това е начин да се управлява риска, и, ако има много опасна ситуация, това е пътят, по който може да се стигне до деескалация, обясни Елена Йончева.

В допълнение тя коментира, че лидерството не е само да отстояваш позиция. То е и способността да разбираш как мисли другата страна, докъде е готова да стигне и какви рискове произтичат от това. Не за да оправдаваш нейното поведение, а за да предотвратиш катастрофа.

Защото най-голямата заплаха за Европа не е само войната, а липсата на стратегическо мислене в момент, когато всяка грешка може да има исторически последствия. Днес липсва и достатъчно увереност в собствените възможности на Европейския съюз. А ЕС има потенциала да съдейства за дипломатически пробив, да поддържа канали за комуникация и да търси решения за ограничаване на риска. Това не е признак на слабост, а на стратегическа зрялост. Ако има нещо, което според мен Европа трябва да направи днес, то е именно да води този разговор открито – не само какви действия предприема, а и накъде водят те, категорична е Елена Йончева.

Съдържанието на публикацията е в отговорността на съответния член на Европейския парламент. ЕП не носи отговорност за използването й.

Михаела Илиева/ 24rodopi.com/ Общество

Хиляди българи поеха към Гърция за летния сезон, но малцина са запознати с новите и значително по-строги правила за движение по пътищата. Южната ни съседка затегна контрола над шофьорите, а санкциите за някои нарушения достигат хиляди евро и дори временно отнемане на шофьорската книжка.

Най-честите грешки на туристите остават използването на мобилен телефон по време на шофиране, непоставянето на предпазен колан и превишаването на скоростта. Именно за тях гръцките власти са предвидили сериозни наказания.

Според действащите разпоредби използването на мобилен телефон зад волана може да донесе глоба от 350 евро и отнемане на книжката за 30 дни. При повторни нарушения санкциите нарастват многократно.

Същата е санкцията и за водач без поставен предпазен колан - 350 евро и лишаване от право на управление за един месец. Ако пътник пътува без колан, глоба може да бъде наложена както на него, така и на водача. Сериозно е и наказанието, ако на задната седалка има някакъв багаж - чанти, кашони, дрехи и т.н.. Проверяващият може да реши, че той е опасен за пътуващите в колата и да бъдете санкционирани, включително и с временно отнемане на книжката.

Особено сериозни са наказанията за превишена скорост. При над 50 километра в час над разрешеното санкцията достига 700 евро, а в определени случаи се стига и до отнемане на свидетелството за управление. За агресивно и опасно шофиране глобите могат да нараснат до 8000 евро и години без книжка.

Гръцката полиция следи строго и за неправилното паркиране. Особено чувствителни са нарушенията на места, предназначени за хора с увреждания, пред пожарни хидранти, рампи, пешеходни зони и входове на обществени сгради. В туристическите райони репатрирането на автомобили е ежедневна практика през активния сезон.

Страната води безкомпромисна политика и по отношение на пожарната безопасност. Палене на огън сред природата, барбекю на нерегламентирани места, изхвърляне на фасове и други действия, които могат да предизвикат пожар, се наказват изключително строго. При причинени щети санкциите могат да достигнат десетки хиляди евро и да доведат до наказателна отговорност.

От 1 януари 2027 г. се въвеждат и нови изисквания за оборудването на автомобилите, включително по отношение на аптечките за първа помощ, като при липса на задължителното оборудване също са предвидени санкции.

Експерти съветват българските туристи преди пътуване да проверят актуалните правила за движение, да носят всички необходими документи и да спазват стриктно ограниченията. Причината е проста - в Гърция глобите вече не са символични, а могат сериозно да натоварят семейния бюджет още в първите дни от почивката.

Най-важното правило остава едно - коланът да е поставен, телефонът да е оставен настрана, а скоростта да е съобразена с ограниченията. Така почивката край Бяло море няма да се превърне в скъп спомен.

24rodopi.com/Регион

Крумовградчанин е бил арестуван за кражба в Димитровград, съобщават от местната полицията.

19-годишен задигнал велосипед от входа на жилищен блок в града.

Младежът, познайник на полицията, е признал за стореното и върнал откраднатото возило.

24rodopi.com/Общество

В малките часове на 22 юни 1941-ва година. Третият райх нахлува в Съветския съюз.

Операция „Барбароса“ е най-мащабната в човешката военна история. Нацистка Германия преминава границите на Съюза със 159 немски дивизии, 42 съюзни, 3.9 милиона мъже с 600 000 моторни превозни средства и 750 000 коне, подкрепени от румънски, италиански, финландски, унгарски, хърватски, словашки войски. Фронтът е 2900-километров.

На 6 декември същата година руските части облъскват германците край Москва и преминават в постепенно контранастъпление. Няколко години по-късно всички знаят как приключва войната.

Една от причините за провала на „Барбароса“ - руските ресурси и издръжливост са по-големи от очакваните…

Днес е 22 юни. 85 години по-късно. Колективните сили на Запада отново са насочени срещу Русия. Нов пакет санкции, пореден. Правителства се клатят, недоверието в обществото се засилва.

Отново руските ресурси и издръжливост са подценени. За сметка на грандоманското говорене на на т.нар. „западен елит“, който започна деиндустриализацията със „зелените“ измишльотини и в момента смело върви към финансова бездна.

Снимка: Bundesarchiv, Bild

24rodopi.com/Общество

„Ударен в главата“, „Като изтръпнал си“, „Крайниците не си ги чувстваш“, „Всичко е весело…“.

Това споделят употребяващите „райски газ“.

Местата за купони в Родопите са десетки.

„Купонджиите идват с „Мeрцедес“-и, купени от родителите.

По баровете също има балончета. Колкото искаш.

Какво бе открито при една от последните акции на полицията в Кърджали, в уикенда точно преди 15 юни:

При специализирана операция, проведена  на територията на  ОДМВР-Кърджали за противодействие на криминалната и икономическа престъпност са проверени 91 обекта в областта. В два нощни клуба в Кърджали са открити 28 флакона с диазотен оксид (райски газ), 4000 балона и 65 пълнители. Други 6 флакона са открити в заведение на територията на РУ-Момчилград. Вещите са иззети.

Снимка: ОД на МВР

24rodopi.com/Общество

Пътен инцидент е станал в неделнатаа надвечер, научи 24rodopi.com.

Произшествието с двама участници в движението е възникнало около 19 часа на улица „Ангел Кънчев“ във „Възрожденци“.

Един човек е пострадал.

Очаквайте подробности!

24rodopi.com/Общество

Колко омразни са към днешна дата съветските автомобили. „Това получихме по соца!“, крещят… 20-годишни, които ни соц, ни боц са виждали. Може би последното, но това си е друга тема. С болки в задните части.

И въпреки всичко, някак си остава романтично-носталгичната конотация при спомена за „онези“ коли.

Грубост, изрязани дърварската черти, никакъв лукс, ама „Ела да ме вземеш с джуганя, че черокито се заклещи“. Лафчета разни.

Джуганът, прозвище, лепено и на „Москвич“.

Сега се карат само западни возила. И пълно с пътни помощи – работата не секва – и заради технологии, и заради кухи глави.

Ама пусто, като се заклещят в градската джунгла, та няма излизане. Десетилетия си стоят.

„Пък по соца ни джунгла, ни заклещени имаше“, цъка с език родопчанин към подобна гледка в областен град. Символ на безсилие. Растителност, тенекии, спряло съществуване. Пък и развитие. Мерак, угаснал нейде пред лъскавата табела на последния „Кореком“.

 

Гурбетчията от Родопите, който спестява в Брюксел…

24rodopi.com/Общество

„Пържа се на дюнерите, не е лесно, ама няма как. Успявам да спестя по 1000 евро на месец. Всички тези пари отиват за семейството у дома“, споделя за „Родопи voice“ гурбетчия. Работи в Брюксел, съпругата му в родния край.

Хиляди нашенци следват този път. Неслучайно областите Кърджали и Смолян отдавна са с етикет „Регион на гурбетчии“.

Младо семейство, две деца, родителите разделени.

„Имаме жилище, всяко лято правя ремонти и подобрения. Две коли, жената блъска за малко пари в търговски обект у дома, аз съм в Белгия. Споделям квартира с друг човек, защото това е огромен разход. Една стая е между 800 и 1100 евро“, разказва дюнерджията.

Средно се вадят по 2000 евро чисто. При най-скромен вариант – споделено жилище, разделени сметки, могат да се спестят около 1000 евро. В противен случай, заделеното пада на под 500 евро, коментират нашенци.

Стотици обаче са избрали вариант – цялото семейство се изнася.

Това вече е направил друг нашенец, който се чуди какви пари ще получи за продажбата на закупен преди няколко години апартамент в кърджалийския квартал „Възрожденци", защото… вече има жилище за 250 000 евро в Антверпен, а двете му деца са отличници и владеят 4 езика. Сиреч, едва ли някога ще се върнат в родния край след като са вкусили от плодовете на по-добрия живот, на по-добрата образователна система, а родителите им „свалят шапки“ пред по-ниските лихви по кредитите в белгийските банки.

„Засега няма да се местим, защото навсякъде е несигурно. В Белгия е пълно с емигранти, полицейски сирени се чуват постоянно, у дома са малко пари, но поне е по-спокойно, но пък не може вечно разделени“, отбелязва на свой ред дюнерджията.

24rodopi.com/Общество

Беритба с кауза. Липов цвят срещу една усмивка.

Мъжът къса внимателно и подава на възрастната жена, която прибира като подарък.

Внимание към дървото, внимание към хората и скромните радости в живота.

Малка доза човечност в Кърджали.

 

24rodopi.com/Общество

Родопско участие във Висшия мюсюлмански съвет в България. Имамът на Кирково Ерол Ахмед (на малката снимка) става част от ВМС. Той бе избран за член на Съвета на проведената днес Националната мюсюлманска конференция.

Както вече писахме, новият главен мюфтия е д-р Ахмед Хасанов. Той заменя досегашния д-р Мустафа Хаджи, който оглави Висшия мюсюлмански съвет. Двамата ще встъпят в длъжност за срок от 5 години.

24rodopi.com/Общество

Мотористите превзеха пътищата. Няма граници за „свободните“.

„Няколко мотоциклетисти караха пред мен. Единият шофира километри без ръце. Разпъваше ги, разтягаше ги, слагаше ги на кръста. Другите периодично ги разперваха. Умора, ама да спират и да си почиват, ако са се „схванали“, защото подобно управление е много, много опасно. Още повече по наклона със завои на входа на Кърджали. Разперването започна веднага след КПП „Чилик“, споделя читател на 24rodopi.com.

 

24rodopi.com/ Общество

Д-р Ахмед Хасанов бе избран за главен мюфтия. Той заменя досегашния д-р Мустафа Хаджи, който оглави Висшия мюсюлмански съвет. Това стана на проведената днес Националната мюсюлманска конференция. Новият главен мюфтия и новият председател на Висшия мюсюлмански съвет ще встъпят в длъжност за срок от 5 години.

Кандидатите бяха двама – досегашният председател на Висшия мюсюлмански съвет Ведат Ахмед и досегашният заместник-главен мюфтия д-р Ахмед Хасанов.

Двама бяха и кандидатите и за председател на Висшия мюсюлмански съвет – досегашният главен мюфтия д-р Мустафа Хаджи и досегашният районен мюфтия на Плевен Мурад Бошнак.

По време на конференцията Ведат Ахмед и Мурад Бошнак оттеглиха кандидатурите си заради несъгласие с явното гласуване.

Ахмед Хасанов е роден през 1977 г. в Омуртаг, обл. Търговище. Началното си образование завършва в село Зелена морава, а Средното в духовно училище „Нювваб“ в Шумен, показва справка в официалния сайт на Мюсюлманското изповедание. През 2002 г. се дипломира от Висшия ислямски институт в София. През 2001 г. взема участие в традиционното Състезание за художествено четене на Коран-и Керим в Иран. В периода 2002-2003 г. изпълнява длъжността на имам във „Фъндък джамия“ в Омуртаг, се посочва в сайта. Завършва магистратурата си през 2007 г. в Катедрата по основни ислямски науки на Института за социални науки към Анкарския университет със защита на дипломната си работа на тема „Живот, творчество и трудът на Юсуф Зияеддин Езхери „История на Корана“. От 2008 до 2010 г. работи като ваиз в Районно мюфтийство – Търговище. През 2010 – 2012 г. е учител и директор в Учебния център „Гюл“ в град Аален на провинция Баден Вюртемберг в Германия.

24rodopi.com/Общество

Населението в Родопите намалява, но за сметка на това междусъседските конфликти се увеличават.

Скандали за паркоместа пред блокове, завършващи дори с размяна на удари и арести; конфликти за „правото на саксии“ по етажните пространства; препирни след започнали ремонти и произхождащия от тях невъобразим шум, посочва в новия си брой печатното издание „Родопи voice“.

Примерите могат да са стотици и то само от градовете. По селата сраженията са дори по-сериозни – удари с мотики и брадви заради пашуващи животни в чужди градини. Към днешна дата предстои и дело за убийство в родопско село, заради преминаване с трактор през „частен път“.

„Разкарват ни по съдилища като свидетели след като започнат да обжалват актовете си, дори за нарушаване на обществения ред“, коментират служители на реда.

Само преди дни родопчанка оспори наложена санкция в размер на 70 евро. Сдобива се с нея по сигнал на съседи. Тръбата за отводняване била запушена с клони и всякакви други отпадъци, а впоследствие дори счупена. Съседката от горния етаж хвърляла боклуци по терасата на комшиите, дори купчини люспи от слънчоглед. Потърпевшите заснели клип как съседката замърсява терасата им и крещи ядосано по тях. Полицаите констатират щетите, оказва се, че това не е първият сигнал. Жената изливала и мазнина от балкона си.

Наложената санкция от Общината е оспорена. Разпитвани са свидетели, предстоят още разпити на следващи заседания. И всичко това заради „отпадъчен“ конфликт с цена на нарушението 70 евро.

Главоболията продължават…

24rodopi.com/Общество

Дълги колони автомобили задръстват „Маказа“. Туристическият поток се вие буквално без прекъсване от Кърджали към границата. Румънци, нашенци – всички са тръгнали към плажовете.

Какво е положението в морската ни столица по същото време.

„Вижте варненска простотия. Миналата година първа и втора линия бяха по 30 лева, сега два шезлонга с чадър са 30 евро. Трети и нагоре редове – по 20. И картината е такава – няма жив човек. Три момичета дори си махнаха шезлонгите, хвърлиха хавлиите на пясъка, за да платят 10 евро само за чадъра“, споделя читател на 24rodopi.com от Варна.

 

24rodopi
.com/Общество

И в неделния ден обстановката край „Маказа“ е повече от нервна. Към 13.00 часа опашката от чакащи автомобили в посока Гърция започва от бензиностанция Лукойл.

„Чакането е много. Причината е същата - дезинфекционният канал, през който сме длъжни да минаваме. Като гледам колко много коли сме, може и да успеем до довечера да се доберем до хотела, който сме запазили в Керамоти“, каза пред репортер на 24rodopi.com  турист от Ямбол.


Междувременно пък катастрофа с автомобил с кърджалийска регистрация спря за кратко движението в посока България в близост до границата.

Българската гранична полиция направи всичко възможно по най-бързия начин катастрофиралата кола да бъде транспортирана от гръцки екип на Пътна помощ, който да изчака български и превозното средство да бъде прехвърлено.

По непотвърдена информация, пътуващите в колата са живи и здрави.

24rodopi.com/Общество

Частни уроци по български и математика – четири пъти седмично, по 20 евро на час. Футбол – такса 30 евро, екипът е 51 евро, училищна униформа – 100 евро, школски екскурзии по два пъти в годината – общо 350 евро (без джобни, входове за музеи и други обекти от почивката), по 7-8 евро дневни ежегодно, 20 евро на месец за телефон….

Издръжката на един ученик в Родопите.

Майката получава бруто 1 180 евро. Бащата работи в строителството зад граница срещу 3000 евро. Но двамата са разделени.

Мъжът взема детски, праща ги. Понякога.

Жената изплаща кредит за жилище – по 300 на месец.

Детето чака издръжка.

Съдебни спорове, препирни, докато съдът не определя сумата от 250 евро месечно.

Съд, съдба, битие в планината на гурбетчиите.

24rodopi.com/Регион

Древното светилище край село Татул отново се превърна в място, където легендите оживяват чрез музиката. По време на 18-ото издание на фестивала "Нощта на Орфей", организиран от община Момчилград, магията на древния тракийски певец символично се срещна с рок музиката на една от най-обичаните български групи – "Тангра".

Гостите на събитието се насладиха на богата програма с участието на местни самодейни състави и изпълнители, които представиха фолклорни и съвременни музикални изпълнения. Сред тях бе заместник-председателят на Народното събрание Айтен Сабри.

В духа на древните тракийски традиции домакините посрещнаха присъстващите с чаша вино – символичен жест, който върна публиката към времето на легендарния Орфей.

Кулминацията на вечерта бе концертът на "Тангра". Под звездното небе край Татул прозвучаха едни от най-популярните песни на групата, които създадоха незабравима атмосфера и донесоха много емоции на публиката.

"Вече 18 години "Нощта на Орфей" съчетава история, култура и музика на едно от най-знаковите места в Родопите. Радвам се, че успяваме да съхраним тази традиция и всяка година да предлагаме на жителите и гостите на общината едно различно и запомнящо се преживяване", заяви кметът на община Момчилград Илкнур Кязим.

Фестивалната вечер завърши с впечатляващо огнено шоу, което озари пространството около древното светилище и придаде допълнителна мистичност на събитието.

24rodopi.com/Общество

На брега на Бяло море.

Красота, но… си гледайте в краката, съветват нашенци.

„Виждали ли сте дете на просяци, което лази с биберон в устата по тротоара, докато майката и бабата пушат цигари на 20 метра? Лази бебето сред хората, които едва не го настъпват. Братче и сестриче пък обикалят на другия тротоар и ако не им дадете евро, едното замахва с чантичка и удря хората“, споделят читатели на 24rodopi.com.

„Направо е напаст в Гърция, рекет спокойствие“, допълват.

24rodopi.com/Общество

„Не внимаваш ли – гориш. Това е положението в нашия занаят в днешно време“, споделя за 24rodopi.com роден гурбетчия.

Мъжът работи като международен шофьор.

Коментарът му е по повод сцената, която е заснел.

„Паркинг в Дюнкерк, северна Франция. Мигрантите видяха, че ги снимам, докато нападат камиона на колега, и се разбягаха. Щурмуват превозни средства, крият се, за да достигнат Великобритания“, споделя нашенецът.

24rodopi.com/Общество

Молебен за здраве в крайградското село. Молитви за берекет в Царевец.

Заедност, сплотеност.

Събитието уважиха кметът на Кърджали Ерол Мюмюн,  Айтен Сабри, зам.-председател на ПГ на ДПС и на НС, народният представител от ПГ на ДПС Байрам Байрам, общинският председател на ДПС Мухаррем Мухаррем, председател на ОбС на МДПС – Кърджали Налян Сали и общински съветници.

24rodopi.com/Общество

Има ли линейки в Спешна помощ в Черноочене, екипи, каква е организацията?

Въпроси след поредното чакане на спешни медици.

Сигнал от читател на 24rodopi.com:

„Случи се инцидент. Сряза ми се коляното. Няма никой в къщата. Селото се намира на 2 километра от Черноочене. Звъня на 112. В Черноочене нямало екип, ще пратят от Кърджали. Припадам от шурналата кръв. Свестявам се. Минава половин час, решавам да тръгна с колата с бинтован криво-ляво крак. По главния път за Кърджали видях линейката, която идва от областния град. Къси-дълги и спирам. Медиците направиха обратен и ме транспортираха. Кърпежи на крака, шевове.

Друг е въпросът обаче – какво се случва със Спешна помощ в Черноочене, кой е отговорен за организацията и това да няма май изобщо такава?! Моето е бял кахър. В общината обаче живеят над 16 000 души. Предимно възрастни хора. Те как ще се оправят?!“, пита потърпевш.

24rodopi.com/Регион

Съседите ни се справиха с голяма беля, заплашваща да повтори кошмара край Александруполис преди няколко години.

Голям пожар избухна днес в Гърция, на около 50 километра от „Маказа“.

Пламъци обхванаха земеделска и горска зона в местността Палия Кровили. Мобилизирани са били 42 пожарникари, доброволци, 10 превозни средства и 5 въздушни транспортни средства. Също така са участвали цистерни с вода и строителна техника на местната власт.

Огромният дим се виждаше дори от плажовете с нашенци в региона.

Коментарите пък бяха „Дано се справят бързо, да не стане като кошмара отпреди няколко години!“.

24rodopi.com/Общество

Полиция, доброволци и следово куче участват в издирването на 78-годишната Венета Радева от Смолян, която е в неизвестност от ранните часове на днешния ден, съобщават колегите от 24smolian.com.

Случаят предизвика сериозна тревога сред близки, приятели и жители на града, а апелите за помощ бързо се разпространяват в социалните мрежи.

По информация, подадена от семейството, възрастната жена е напуснала дома си около 02:00 часа през нощта и оттогава следите ѝ се губят. Незабавно след подаването на сигнала са предприети издирвателни действия, в които са включени служители на полицията, доброволци и специализирано следово куче.

Според информацията от органите на реда операцията е съсредоточена в района на местността „Белия камък“ в посока към храм „Свети Пантелеймон“. Екипите извършват обходи на горски пътеки, пресечени и труднодостъпни терени, като се проверяват всички възможни маршрути, по които жената би могла да се придвижи.

Ситуацията е допълнително усложнена от здравословното състояние на Венета Радева. По данни на близките тя страда от деменция - заболяване, което често води до дезориентация, загуба на ориентация за време и място и невъзможност човек сам да намери пътя обратно към дома си. Именно поради тази причина всяка минута е от изключително значение за успешния край на издирвателната акция.

В социалните мрежи вече бяха разпространени снимки на жената с призив за съдействие. Роднините се надяват максимално много хора да се включат с информация или да съобщят, ако са я забелязали в района на Смолян, кварталите на града, близките села или по пътищата в региона.

От полицията отправят апел към всички граждани да бъдат особено наблюдателни. Всеки, който е видял Венета Радева или разполага с информация за местонахождението ѝ, трябва незабавно да подаде сигнал на телефон 112.

Близките също призовават хората да не подминават възрастни жени, които изглеждат объркани или дезориентирани, особено ако се намират сами в горски райони, край пътища или населени места около Смолян.

Издирването продължава и към момента, като надеждите са, че благодарение на бързата реакция на институциите и активността на гражданите жената ще бъде открита жива и невредима.

24rodopi.com/Регион

Чернооченското село Паничково отново доказа, че традициите са най-здравият мост между поколенията. В подножието на Родопите стотици хора се събраха на мащабен молебен, обединени от вярата и надеждата за благодатна година.

Събитието, което се утвърди като празник на духовността, беше организирано със съдействието  на кмета на село Паничково Али Бекир, джамийското настоятелство и местната общност.

Основен акцент в програмата бе традиционният молебен за берекет и дъжд - ритуал, който от поколения събира жители и гости в името на единството.

Гости на събитието бяха кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед, председателят на Общинския съвет инж. Месру Мюмюн и зам.-кметът Мюмюн Бекир.

Мястото в Паничково събра множество желаещи да споделят празника. Освен жители от региона, на събитието пристигнаха гости от цялата страна, както и изселници от Турция. За мнозина от тях завръщането в родния край беше емоционален момент, изпълнен с копнеж по земята на предците.

Специално внимание заслужава участието на младите хора от селото. С ентусиазъм и отдаденост те се включиха в организацията - от подготовката на мястото за молитва до раздаването на традиционния курбан (пилаф).

Това събитие е памет за бъдещето. Докато се събираме, докато се молим заедно и предаваме традициите на децата си, Паничково ще живее, споделиха организаторите.

Събитието показа, че в общностите, където „корени“ и „вяра“ не са просто думи, а начин на живот, силата е в споделеността. Топлите усмивки, протегнатите ръце и общата трапеза още веднъж доказаха, че истинският молебен се усеща най-силно чрез сплотеността на хората.

Паничково за пореден път се утвърди като пример за това как едно източнородопско населено място може да поддържа жив духа на родолюбието и приемствеността.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

24rodopi.com/Общество

„Всяка година ходя на едно и също място. През тази няма жива душа. И как да е иначе. 8 евро за цаца, наливната бира е 6 евро – тия хора нямат акъл. Ще го пишат най-загубеният сезон“, споделя читател на 24rodopi.com. В момента е на Китен и е възмутен…

В другата посока:

Опашки на границата с Гърция, нерви. По плажовете в съседката ни положението също е инфлация, но далеч по-„нежен“ вариант. 5 евро за фрапе, толкова и за бира.


Другата гледна точка:

„За мен бирата е 55 цента. Стоя в свободната зона, хладилната ми чанта е пълна – заредил съм стекове с кенчета от Кърджали. Само пример – в магазин „Вема“ във „Възрожденци“ е 55 цента. Минаваш, зареждаш и потегляш. Някакви гримирани кифли от България отиват на бийч бар на предна линия – и като им кажат 150 евро консумация – свиват перки и отиват назад, за да похарчат за едно кафе за сянката“, разкрива най-евтиния плаж при комшиите кърджалиец.

На снимките:

-Китен;

-Керамоти

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.