ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Днес бяха   открити четири многофамилни жилищни сгради в Кърджали, в които приключи изпълнението на инвестициите за въвеждане на мерки за енергийна ефективност -  блок „Явор“, блок „Христо Смирненски“ и блокове 29 и 39 в кв. „Възрожденци“.  В областния град бяха санирани общо 8 многофамилни жилищни сгради, като първите 4 от тях бяха открити на церемонии в началото на седмицата.

Инвестициите се финансират по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.023 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд –ЕТАП I“.

На събитията  присъстваха Даниел Делчев - заместник-кмет на община Кърджали и ръководител на проектите, представители на сдруженията на собствениците  на многофамилните жилищни сгради, представители на изпълнителите на обектите, на проектантите и авторския надзор, на консултантите по строителен надзор.

В блоковете се поставиха топлоизолация и хидроизолация на покривите,   топлоизолация на външните стени, подменена  бяха съществуващите  дървена и метална дограми, изградиха се мълниезащитни, заземителни и противопожарни инсталации,  подмениха се осветителните тела в общите части на сградите и се осигури достъпна среда до входовете.

Общата стойност на инвестицията за блок „Христо Смирненски“ е 274 085,59 евро, от които 229 153,54 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 44 932,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, обновени  2 085,00 кв.м. жилищна инфраструктура.

Инвестицията за блок "Явор" е 391 833,80 евро, от които 327 598,76 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и  64 235,04 евро национално финансиране за ДДС. Обновената сграда отговаря на клас на електропотребление "А", постигнати са над 30 % спестяване на първична енергия, обновени са  4 470,60 кв.м. жилищна инфраструктура.

За блок 29 в кв. „Възрожденци“ инвестицията е  на стойност 666 681,52 евро,  от които 557 389,47 евро безвъзмездно финансиране от ЕС и 109 292,05 евро национално финансиране за ДДС. Сградата отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са над 30% спестяване на първична енергия, обновени  са 5 468,34  кв.м. жилищна инфраструктура.

Стойността на инвестицията за блок 39 в кв. „Възрожденци“ е 966 118,63 евро,  от които 807 738,53 евро  безвъзмездно финансиране от ЕС и 158 380,10 евро  национално финансиране за ДДС.  Сградата  отговаря на клас на електропотребление "В", постигнати са  над 30% спестяване на първична енергия, бяха обновени  6 847,64 кв.м. жилищна инфраструктура.

В изказванията си Даниел Делчев посочи, че в резултат на инвестициите са създадени по-добри условия и качество за живот в сградите. Той благодари специално на собствениците на апартаменти в сградите и на живущите за проявеното търпение, съпричастие и оказаното съдействие по време на строителството, както и на строителите и консултантите по строителния надзор за положените усилия да приключат обектите в срок и с необходимото качество.

Михаела Илиева/24rodopi.com/Общество

Сватбеният сезон в Кърджали вече набира скорост, а летните месеци за поредна година се очертават като най-предпочитания период за сключване на граждански брак. В днешния специален ден – 26.06.2026, седем двойки ще си кажат заветното „Да“ в Кърджали.

От началото на годината до момента в Кърджали са сключени около 70 граждански брака. От Обредни дейности отчитат, че интересът продължава да расте, а заявления за предстоящи церемонии се подават и към момента. Очакванията са броят на браковете до края на годината да достигне приблизително нивата от 2025-а, когато в общината са били регистрирани около 230 граждански съюза.

Най-силен период отново остават летните месеци - заради топлото време, отпуските, възможността повече близки и роднини да присъстват, както и заради тържествата на открито.

„Интересът към гражданските бракове тази година е засилен. Заявления продължават да постъпват, а най-натоварени остават месеците от май до септември“, посочват от Обредни дейности - Кърджали.

Седемте церемонии в днешния ден са ясен знак, че сватбеният сезон тепърва навлиза в активната си фаза. Очаква се през юли и август графикът да бъде още по-натоварен, тъй като това са месеците, които традиционно избират младоженците.

Интерес се отчита и при хората, които живеят в други градове или в чужбина, но избират родния край, за да сключат брак. Лятото е най-подходящият период и за тях, тъй като много семейства се прибират в региона именно през отпускарските месеци.

Засиленият интерес към гражданските бракове тази година показва, че въпреки динамиката на времето, младите хора продължават да избират семейството като важна житейска стъпка. Ако тенденцията се запази, 2026 година има всички предпоставки да се доближи до резултатите от миналата година, а дори и да ги надмине.

Лятото отново се оказва сезонът на любовта, празничните церемонии и новото начало. А Кърджали се подготвя за още десетки сватбени дни, в които бъдещи семейства ще направят най-важната крачка - да си кажат „Да“ завинаги!

На снимките: Традиционно за Кърджали - сватбите са тройно повече от сключените бракове

24rodopi.com/Спорт

„Арда“ загуби първата си контрола от началото на подготовката за новия шампионат.

Играчите на Александър Тунчев премериха сили срещу „Ботев“ в Пловдив.

Карлос Алгара изведе „канарите“ в 20-ата минута , Бирсент Карагарен изравни от дузпа в 58-ата. Ифена Доргу обаче пречупи „Сините от Кърджали“ с попадение в 88-мата.

„Ботев“-„Арда“ - 2:1.

На 28-ми тимът заминава на лагер в Боровец, където ще има четири контроли. Те ще са срещу „Рилски спортист“, „Локо“-Пловдив, израелски отбор и „Ботев“-Враца.

Съставът на „Арда“ срещу „Ботев“: Анатолий Господинов, Виктор Любенов, Атанас Кабов, Преслав Бачев, Симеон Василев, Вячеслав Велев, Мартин Паскалев, Борак Аканджи, Антонио Вутов, Лъчезар Котев, Бирсент Карагарен (Димитър Велковски)

24rodopi.com/Общество

Сериозно напрежение назрява около известна дама, представяща се като доброволец, грижеща се за бездомни животни. Дамата с буйно поведение, определяно от потърпевши като "рекетьорско", вече е обект на сигнали, които ще бъдат изпратени до компетентните институции за разясняване на случая.

Както 24rodopi.com неведнъж писа досега, от години насам тя отправя искания към общински администрации за сключване на договори за полагане на грижи за животни, като при отказ следват остри атаки и клеветнически публикации в социалните мрежи срещу съответните институции и техни представители.

Запознати със случая твърдят, че същата жена събира кучета от различни населени места, като според сигналите част от животните впоследствие се предлагат за продажба. На този етап обаче тези твърдения не са официално потвърдени от компетентните органи. 

По информация на източници ни, предстои в прокуратурата да бъде внесен сигнал срещу нея за набеждаване, свързан с приписване на неизречени думи и неверни твърдения по адрес на други лица.

24rodopi.com/Общество

50 евроцента за час престой в „Синята зона“ и след 30 юни. 25 цента пък за 30 минути.

Напълно очаквано и с пълно единодушие Общинският съвет прие предложението на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.

Припомняме, че цените за платено паркиране трябваше да се увеличат от 1-ви юли – едно евро за час престой. В мотивите на кмета се посочи, че към момента тарифите са обществено приемливи предвид финансовата ситуация в страната.

 

24rodopi.com/Общество

По родното море пари само за въздух още не са започнали да искат. А и колко ли ще направят цената в евро?

Захождаш с автомобила и още не си видял плажа, изскача отнякъде наперен братовчед на някакъв орангутан, с „хюмнетка“ през кръста, и иска пари. Даваш.

Как е в Гърция.

Паркингите са безплатни, места бол дори в горичките край плажовете и… автомобилна окупация от страна на нашенци. Безплатно е дори под дърветата. Под сянката става и за бивакуване, както това правят и редица гърци. Вадят се походните маси, столове, напитки от хладилните чанти…

Позволено е, стига да не се правят мизерии.

На снимките: Гръцки „лагер“ и пловдивски бус

 

Самуил Крумов/24rodopi.com/Коментари

Положението между „Братова чешма“ и Черноочене е плачевно. Участъкът трябваше да се ремонтира до входа на Кърджали, като се слее с основния ремонт на „Беломорски“, който трябва да достигне до Общинската горичка.

Но платната само бяха „изорани“ и дейностите спряха. Парите секнаха по време на служебниците. Сега, по време на редовниците, положението е същото. Чат-пат фирмата изпълнител праща по някоя свободна бригада от друг обект, колкото да свърши нещо малко за без пари – я разширяване на банкета, я нещо друго.

Кърджали няма обходен път, а и едва ли някога ще има.

На фона на случващото се в страната – ежедневно трупове по пътищата, магистрали, натовареният участък Кърджали-„Маказа“, слава Богу, все още не е в черната статистика.

Но пък дойде и новината – ще плащаме по-скъпа винетка. Пътищата нямат значение.

Изказване  от днес на един топ адвокат, който стана вътрешен министър: „Злоупотребите със средства в сферата на инфраструктурата достигат дотам, че на места като Кърджали са създадени еднолентови пътища. Не знам дали сте виждали такова нещо. Някой е преценил да намали габарита. Ясно ви е защо, предполагам, на всички, защото очевидно не само дълбочината на настилката, а и широчината влияе на цената. Как да няма предпоставки за настъпване на ПТП?”, посочил Демерджиев, на когото Кърджали не излиза от главата.

Топ адвокат, топ министър, експерт по изграждане на пътища.

Кърджали е на едно от последните мeста в страната по брой ПТП, както и загинали и ранени. И Демерджиев като е казал А, да каже и Б, за да е ясно за какво говори.

Впрочем, вдигането на винетката ще се отрази със скоростта на светлината на всички стоки в магазините. Катастрофите не намаляват, „изораните“ пътища си стоят.

 

24rodopi.com/Общество

Летните детски мечти преди бяха за книжка, топка, колело.

Днес са за айфон, тротинетка, а после…

19-годишен с прякор Дебелия. През януари взел книжка, родителите веднага му купили „БМВ“. Старо, ама мощно! Тийнейджърът много обичал да настъпва газта. Качвал си адреналина. Разправял, че е майстор на волана.

Вчера си взел трошката втора ръка от сериз след ремонт. Искал да пробва. Качил аверите и изпънал „беемвенцето“ здраво. Ограничението е 40, той го издухал, да не е чичка да кара така?

Навлиза в насрещното при завой и помита скутерче с двама ученици. Момче и момиче, гаджета. Убива ги на място.

Поредна трагедия. Колко млади хора се изтрепаха след сбъдването на мечтите? И колко житейският път се скъсява след тези мечти.

Първо айфон, после тротинетка, след това „беемвенце“ и газ.

По улиците летят лятно време деца (3-5 клас) с електрически тротинетки. Купени от родителите. Утре ще пораснат и следва третата крачка от великата мечта.

Родители, в чиито глави е празно. Вият ветрове.

„Искам глъчка в класната стая, не тишина. Искам ученици, не ангели“, написа учител на двамата загинали младежи.

До следващата трагедия.

 

24rodopi.com/Образование

Ученици от ПГИ „Алеко Константинов“ – Кърджали взеха участие в третата областна младежка конференция на тема „Аз съм млад и избирам живота“, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества (ОСНВ) и превантивно-информационния център град Кърджали.

Събитието събра млади хора от региона, обединени от идеята да насърчават здравословния начин на живот и активната гражданска позиция.

Конференцията беше открита с емоционално музикално изпълнение от Берай Хасан от 10. „г“ клас, който отправи специален поздрав към всички участници, акомпанирайки си на акустична китара. Топлото му изпълнение създаде вдъхновяваща атмосфера и даде силен старт на събитието. Гимназията беше достойно представена и от Теодора Тодорова от 11. „б“ клас, която впечатли журито и публиката със своето есе на тема „Моментът преди да избухна“. В произведението си тя разглежда вътрешните конфликти, натрупаното напрежение и избора, пред който застава всеки млад човек – да се поддаде на разрушителни импулси или да намери път към себе си и живота. Есето предизвика силен емоционален отклик и отвори пространство за размисъл и дискусия.

Особено въздействащо участие направиха и учениците от клуб „Млади европейци“ с ръководител Десислава Кардашлъкова. Те представиха форум театър на тема „Под кожата на страха“. Чрез силен сценичен език, реалистични ситуации и активното включване на публиката, те пресъздадоха различни аспекти на страха – като социално явление, като вътрешно състояние и като пречка пред личностното развитие. Форматът на форум театъра позволи на зрителите не само да наблюдават, но и да се включат, предлагайки решения и алтернативни реакции.

Участието на учениците от ПГИ „Алеко Константинов“ още веднъж показа, че младите хора имат силен глас, позиция и желание да бъдат част от обществените процеси. С творческа енергия и ангажираност те доказаха, че изборът на живота означава активност, съпричастност и смелост да говориш за важните теми. Подобни инициативи не само дават сцена за изява, но и изграждат у младите хора ценности, отговорност и увереност в собствените им възможности.

 

24rodopi.com/ Регион

На 8 и 9 август 2026 г. на градския стадион в Ардино ще се проведе двудневен регионален турнир по мини футбол. Спортната проява е част от празничната програма на шестото издание на „Дните на Ардино 2026“, които се организират под патронажа на кмета на община Ардино инж. Изет Шабан.

Турнирът се реализира в рамките на проекта „Youth Impulse for Health and Participation (YIP)“, финансиран по програма „Еразъм+“ на Европейския съюз.

Очаква се събитието да предизвика голям интерес сред участниците, както и сред жителите и гостите на града. За победителите и отличилите се състезатели са предвидени купи, медали, индивидуални отличия и предметни награди.

Организаторите са убедени, че надпреварата ще се утвърди като едно от най-атрактивните спортни събития в програмата на „Дните на Ардино 2026“ и ще допринесе за доброто настроение и празничната атмосфера по време на честванията.

Желаещите да участват могат да се запишат при Ефсун Юмеров на телефон 0895 278 641.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

24rodopi.com/ Регион

Отборът „Млад огнеборец“ на Средно училище „Христо Смирненски“ в Черноочене се завърна от ХХV Републиканско състезание в „Албена“ с високо вдигнати глави и заслужена гордост.

По този повод кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед, председателят на Общинския съвет инж. Месру Мюмюн и секретарят на общината инж. Рушен Фейзула лично поздравиха отбора за достойното му представяне и поеха ангажимент да подкрепят бъдещите инициативи и развитие на младите огнеборци.

Момчетата и момичетата постигнаха 10-то място в комплексното класиране сред 28 отбора от цялата страна. Резултат, зад който стоят характер, дисциплина и силен отборен дух.

В дисциплините „Бойно разгръщане на състезателна пътека“ и „400 m щафетно бягане с препятствия“ те показаха, че могат да се съревновават рамо до рамо с най-добрите.

Наставникът Юлияна Райчева подчерта, че подготовката е не само спорт, а урок по отговорност, реакция в риск и грижа за другите. Подкрепа през цялото време оказваха и Ангел Колев и Светослав Касабов от РД „ПБЗН“ - Кърджали.

Само дни по-рано отборът спечели първо място на регионалното състезание „Млад огнеборец“, което им донесе правото да представят област Кърджали на националната сцена.

Кметът на община Черноочене инж. Айджан Ахмед заяви, че ще продължат да стоят зад усилията на децата и техните ръководители, защото бъдещето се гради с подкрепа, увереност и вяра в младите.

24rodopi.com/Общество

От 116 до 2 286 евро. Дълговете в малкия град.

Все повече борчове минават през съда. Кредитни институции пък се обръщат към специализирани фирми за събиране на вземания.

Подобно дружество заведе 8 граждански дела срещу длъжници само за ден в Ардино. Районният съд пък издаде заповеди за изпълнение на парично задължение. Всички те са по договори за потребителски кредити.

Сумите са различни, някои дори с определение „смехотворни“. Подобни дела обаче са ежедневие, установи проверка ва 24rodopi.com.


24rodopi.com/Политика

Изминаха близо два месеца откакто Иван Демерджиев еднолично управлява МВР.

Аз съм на мнение, че е крайно време министърът на вътрешните работи да свали розовите очила, да спре с говоренето, в което всъщност нищо не казва, и да погледне реално на ситуацията в страната. 

Това сподели гневно депутатът от ДПС и бивш вътрешен министър Калин Стоянов.

Редно е Демерджиев да стигне до извода, че задълженията и отговорностите на МВР не започват и не приключват със задържането на Васил Михайлов - „прокурорския син“, както и с провокации, демонстрация на сила и полицейска репресия спрямо областен кмет, членове, симпатизанти и активисти на опозиционна партия.

Положението в страната през последните няколко седмици е доста тревожно.

Свидетели сме на изключително тежки пътнотранспортни произшествия, в резултат на които, за огромно съжаление, към днешна дата се отчита значително увеличение на броя на жертвите по пътищата в сравнение със същия период на предходната година.

Показателен е случаят отпреди 20 дни, когато членове на бандитски формирования, движещи се със скорост над 150 км/ч със скъпи автомобили, закупени с незнайно какви средства, умишлено убиха четирима души и тежко раниха още няколко, които и до днес лекуват травмите си в столични болници. Още по-тревожен е случаят от преди два дни, когато на магистрала „Тракия“ камион навлезе в насрещното движение и на място уби мъж и две малки дечица. Две момчета, които, гонейки детската си мечта да станат футболисти, за съжаление завинаги останаха на 9 години.

Вчера, докато МВР прожектира клипчета от дронове как служители на ОДМВР - Варна се придвижват за “ювелирна”акция в сградата на район „Приморски“, гр. Варна, отново стана тежък сблъсък, при който лек автомобил, управляван от млад шофьор, връхлетя върху мотор и уби момче на 17 години и момиче на 16 години.

Поклон пред паметта на всички загинали и съболезнования на близките им.

Изключително тежки произшествия, които повдигат множество въпроси пред министъра на МВР.

Близо два месеца, през които живота си загуби 17-годишно момиче след „купон с наркотици“, поръчани по интернет и доставени на адрес. Криминални ситуации, при които млади мъже се колят и стрелят посред бял ден на един от плажовете в България. Тройно убийство на младежи по неизяснени до момента мотиви, извършител на което е рецидивист, излязъл от затвора десетина дни преди поредното си тежко престъпление.

Изключително опасният наркотик фентанил ударно превзема улицата и увеличава броя на жертвите сред хората, които го употребяват. Той дори става повод за извършването на тежки криминални престъпления, като убийството на млад мъж, който беше хвърлен от високо в района на Лъвов мост в центъра на гр. София.

Период, в който вследствие на наводненията в районите на Габрово, Ловеч и Велико Търново живота си загуби 55-годишен мъж, а трагичната новина някак си се промуши през потока от информации за високи цени, антикорупционна комисия, ВСС и други теми.

Наводнения в различни райони на страната, с тежки последици, от които пострадалите се борят и до днес. На място бедстващите хора излъчваха разочарование от липсата на присъствие, поемане на ангажименти и съпричастност от страна на изпълнителната власт.

Близо два месеца, през които по зловещия случай „Петрохан - Околчица“, завършил с шест жертви и разтърсил цяла България, продължава да цари мълчание, въпреки заявките, че истината ще бъде разказана на българските граждани.

Крайно време е министърът на вътрешните работи да разбере, че реалността по улиците на страната няма нищо общо с контролираните брифинги и интервюта, където декламира намерения и обещава борби и битки срещу всички, включително и със самия себе си. Реалността няма общо и с множеството специално създадени Фейсбук и Tik Tok групи имащи за цел да хвалят МВР министъра.

Всеобщото мнение на голяма част от българските граждани и на служителите от системата на МВР е, че Иван Демерджиев не се справя с ръководството на повереното му за управление силово ведомство, не спести оценката си депутатът от ДПС.

24rodopi.com/Общество

Кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн проведе днес работна среща с академик Христо Григоров , д-р х.к. – председател на БЧК , проф. д-р Красимир Гигов – генерален директор на БЧК, проф. д-р Тодор Черкезов – председател на Областния съвет на БЧК- Кърджали. На срещата присъстваха и секретарят на община Кърджали Нермин Мехмед и Светломира Димитрова – директор на Секретариата на ОблС на БЧК-Кърджали.

Акад. Григоров  благодари на  кмета Ерол Мюмюн за  подкрепата на инициативи на БЧК, насочени към  хора в нужда и за доброто сътрудничество. Той изрази готовност за продължаване на активното партньорство при реализиране на социално значими проекти.

Кметът  подчерта значението на доброто взаимодействие между местната власт и БЧК за реализиране на общественополезни каузи. Той увери, че в лицето на община Кърджали Български червен кръст винаги ще има добронамерен партньор, който ще  подкрепя усилията за подпомагане на нуждаещи се хора.

По време на срещата представителите на БЧК споделиха, че са посетили Дома за стари хора, в който се реализира  проект за модернизиране и реформиране с финансиране по Национален план за възстановяване и устойчивост. Впечатленията им са, че там се извършва много качествено обновяване на сградния фонд и ползвателите на социалната услуга са изключително доволни от подобряването на условията. Домът се управлява от Областната организация на БЧК  в партньорство с Община Кърджали

Страните потвърдиха желанието си да продължат активното партньорство и да реализират нови съвместни проекти в полза на жителите на общината.

Те се обединиха около мнението, че чрез добро взаимодействие между институциите могат да бъдат постигнати по-ефективни решения в полза на местните хора.

24rodopi.com/Общество

Две са пътните произшествия вчера в община Кърджали. Няма пострадали, съобщиха от полицията.

Около 11,30 часа в землището на село Седлари в посока към Кърджали 57-годишен водач на кемпер блъснал сърна на платното за движение, след което напуснал мястото на произшествието. Шофьорът е установен около 17,30 часа от полицейски служители. Направеният тест за алкохол е с отрицателен резултат. Произшествието е обработено па административен ред с акт по ЗДвП.

Около 23,40 часа в Кърджали 22-годишен с “Фолксваген“ отнел предимство и последвал удар с „БМВ“. Не е констатирана употреба на алкохол от водачите. Съставен е акт по ЗДвП.

Снимката е илюстративна

 

24rodopi.com/Общество

За нарушена заповед за защита от домашно насилие 26-годишен е задържан в РУ-Кърджали, съобщиха от полицията.

Мъжът влизал неколкократно в конфликт с баща, с което не е спазил съдебна заповед на Районния съд. След последното деяние се е укрил.

Полицейски служители на РУ-Кърджали са го установили вчера в града. Задържан е за срок до 24 часа по Закона за МВР в управлението. Работата по случая продължава сектор „Охранителна полиция“ и разследващ полицай.

 

24rodopi.com/Общество

Нерегистриран мотоциклет без регистрационна табела е установен от полицаи от РУ-Кирково, съобщиха от ОД на МВР.

С моторното превозно средство се придвижвал 51-годишен в село Малкоч.

При проверка на лек автомобил „Тойота“ момчилградски полицаи констатирали, че моторното превозно средство е със служебно прекратена регистрация на основание чл.143, ал.10 от ЗДвП заради липса на валидна застраховка „Гражданска отговорност“. По двата случая са образувани проверки с оглед на чл.345, ал.2 от Наказателния кодекс.

24rodopi.com/Общество

Разследване за представен неистински официален документ в ТП на НОИ е започнато в ОДМВР-Кърджали, съобщиха от полицията.

Жител на областта приложил към документи за пенсия образец за придобит осигурителен стаж с вписани неверни данни.

Сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ и разследващ полицай продължават работата по случая с оглед на чл.316 във връзка с чл.308, ал.1 от Наказателния кодекс за съзнателно използване на неистински официален документ.

 

24rodopi.com/Образование

По повод 29 юни – Национален ден на безопасността на движение, ще се проведе открит урок с възпитаници на детски градини и с ученици от два Центъра за настаняване от семеен тип в Кърджали.

Това съобщиха от Областната дирекция на МВР.

Началото на проявата е в 10 часа на 29.06.2026 г. на учебната площадка по пътна безопасност в ОУ „Свети Климент Охридски“ в Кърджали.  

24rodopi.com/Регион

Теренът на стадион „Искра“ в Черноочене се превърна в сцена на сплотеност, енергия и добър пример.

Кметове от населените места, служители от Общинската администрация, младежи и жители се включиха в приятелски мач, изпълнен с настроение и колегиален дух.

Особено оживление предизвика въпросът в кой отбор ще застане кметът на Черноочене инж. Айджан Ахмед - добре познат на местната публика като бивш футболист на „Искра“. Минути преди началото напрежението се покачи като пред дерби: ще подсили ли служителите или ще застане при кметовете?

Когато стана ясно, че избира да играе за отбора на колегите си кметове, в редиците на служителите настъпи лека, но съвсем истинска „паника“ - придружена от смях, закачки и спортен хъс.

Събитието още веднъж подчерта значението на сътрудничеството и сплотеността в работата за общността.

Всеки гол и всеки жест на подкрепа показаха, че когато сме обединени постигаме повече.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

 


24
rodopi.com/ Култура

Десетки балони полeтяха в небето над Дома на културата с пожелание за любов и вдъхновение за творчество и съзидание,  а това ознаменува официалното откриване на обновената над 70-годишна сграда на една от най-старите културни институции в Кърджали, както и началото на заключителния годишен концерт на творческите състави към дома „С талант и любов към изкуството”.

Преди това лентата на обновения дом прерязаха кметът Ерол Мюмюн, директорът на Дома на културата Марияна Ликова, председателят на Общинския съвет Мухаррем Мухаррем, заместник-кметовете Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, представителите на фирмата осъществила ремонтните дейности „Илк Кънстръкшън” ЕООД и фирмата консултант по строителния надзор „Електро Гарант” ЕООД.

Сред официалните гости на този двоен за културната институция празник бяха още представители на фирмата „Серта България” и Телевизия „Технолукс” – дългогодишни и верни партньори на Дома на културата при осъществяване на многообразната дейност на културната институция.

В приветствието си пред стотиците кърджалийци и гости на града кметът Ерол Мюмюн подчерта, че с направената инвестиция се подобряват условията за осъществяване на културни събития и дейности, както и модернизиране на условията за работа в сградата.

„Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок! Също бих искал да благодаря специално на служители в Дом на културата и на гражданите, за проявеното търпение и съпричастност по време на строителните дейности! Надявам се, че всички жители и гости на града ни ще се възползват пълноценно от създадените по-добри условията в културната институция!”, каза още Ерол Мюмюн.

От своя страна директорът на Дома на културата Марияна Ликова изказа сърдечна благодарност за перманентната грижа на общината към културната институция. Тя благодари на партньорите на Дома на културата в лицето на „Серта България” и на ТВ „Технолукс”, благодарение на които продукцията на културната институция достига до максимален брой зрители.  Марияна Ликова благодари и за ползотворното партньорство на Дома на културата  с Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Асен Диамандиев” – Пловдив.

По думите й концертът е част от финалния етап на Седмия национален преглед на фолклорните ансамбли, а Представителният танцов ансамбъл „Орфей” ще представя Кърджали и България на фестивал в Унгария през август.

След тези думи на благодарност зазвуча рапсодия „Вардар” на Панчо Владигеров, след която  деца, възпитаници на Дома на културата, излязоха на сцената с бели балони. Те бяха последвани от творческите състави на културната институиця. Под звуците на песента на УНИЦЕФ „Да протегнеш на някой ръка” балоните полетяха в небето с пожелания за любов и вдъхновение, за творчество и съзидание.

А това сложи и началото на заключителния концерт на институцията за сезон 2025/2026 година.   Зрителите се насладиха на изпълнения от целия жанров спектър на музикалното и танцово изкуство - китарни изпълнения, симфонична музика, джаз и модерен балет, фолк, рок, народно пеене и танци. И всяко едно изпълнение беше посрещано от бурните аплодисменти на публиката. Ученици от класа по китара с ръководител Илхан Идриз откриха концерта. Последваха изпълнения на струнния квартет при Дома на културата – Мария Загорова, Тургат Якуб, гост изпълнителят Цанка Филипова и Тавит Мачикян на пианото.

С бурни овации бяха посрещнати артистите от Музикалния театър и учениците от класа по поп и джаз пеене. Сред изпълненията, които те представиха пред публиката бяха  песни от мюзикълите  „Чикаго”и „Кабаре” - „All that jazz” в изпълнение на Мария Белева и балет, и  „Money, money”, изпълнена от Радостина Желева и Бахар Якуб. А също и „Rainbow connection”  в изпълнение на Даниела Кузманова, „Бяла тишина” на Георги Минчев от Максим, „Ватерло” на АББА, изпълнена от талантливите Даниела Кузманова и Езги, „Quizas,Quizas” в изпълнение на Мария Белева и Бахар Якуб и „Risk it all” на Бруно Марс в изпълнение на Мерт.

Последваха фолклорни изпълнения на битовия оркестър и китка от народни песни в изпълнение на народните певици  Поли Стефанова, Надежда Димитрова, Даниела Георгиева и малката Амира Бекир. За пореден път публиката остана очарована от представянето на танцьорите от ПТА „Орфей” и ДОТС „Орфейче”. Бе репрезентирана и част от народния обичай Бабинден в спектакъла „В ритъма на традициите”.

Концертът „С талант и любов към изкуството” приключи с изпълнения на вечни български рок хитове, изпълнени група „Олд скул бенд”. И когато вървяха финалните акорди на песента на ФСБ „Пак ще се прегърнем”, много хора от публиката бяха изненадани от зарята озарила вечерното небе над Дома на културата.

24rodopi.com/Общество

Кое е по-красиво – това горе или долу? Действителност и отражение по водната повърхност. Изключителна симетрия. Истинско огледало.

Водният квартал.

Снимка от въжения мост. Датата – 26.06.26. Отлична за сключване на брак.

Защо не и изнесен ритуал над Водното огледало?! Оригинално и не е правено.

24rodopi.com/Общество

Колко време ще е необходимо един автомобил да се превърне в растение?

Научният опит се прави из цял Кърджали. Към момента колите се сливат с природата. Треви и храсти растат изпод тях.

Експериментът е по паркинги както в центъра, така и по кварталите в областния град.

24rodopi.com/Общество

Меракът на гурбетчията и бизнесът на гурбетчията. Официално заявени по вратите на входове на блокове.

Един търси да закупи апартамент и вероятно се е спрял на панелката, от собственик. Друг пък е завъртял „бързия трафик“ – внос на втора ръка техника от Нидерландия и Германия. Евтинджос за отрудения нашенец, който от години се чувства като втора ръка евросъюзен член.

24rodopi.com/Общество

Някакъв извратен вариант на Хензел и Гретел, които оставяли трошички по пътеката, че да знаят обратния път през гората.

В случая по пътечката се хвърлят отпадъци, под дървото, скришом. Контейнерите са отсреща, но трябва да се прекоси улицата, а това е неимоверно усилие в сутрешните часове. Пък и се губи нишката към дома. Важното е у дома да е чисто, навън е общо, затова и няма никакво значение. Така смятат, така и действат примитивните хора.

24rodopi.com/Общество

Щом стане въпрос за наследство и хората стават други. Особено когато се касае за недвижими имоти, които предизвикват дори роднински войни.

Двама братя, сестра и детето й в сблъсък пред бащината къща.

Преди това – автомобилът на един от наследниците се засилва заплашително към друг от роднините. Той е изблъскан, за да не попадне под превозното средство. От колата слиза мъж и се започва…

Повече четете в новия брой на „Родопи voice“!

И още от темите във вестник №1 в региона:

-Уикендът: На Бяло море – 520 евро, на Черно – 800!

-14 евро за входа – непосилно за гурбетчията!

-Бой с бастун заради…

-Силата на едно престъпление

-Куриоз! Съпруг разбра името на жена си след… година?!

 

 

24rodopi.com/Общество

Бизнесменът от региона, укрил данъци в особено големи размери, се размина с наказателно преследване. Производството е прекратено по давност, научи 24rodopi.com.

Припомняме, че управителят на дружество в Джебел избегнал плащане на 745 897 лева.

През ноември 2022-ра година той бе признат за виновен в това, че е потвърдил неистина в подадени справки - декларации относно дължим и платен данък добавена стойност; използвал документи с невярно съдържание при водене на счетоводство и при представяне на информация пред органите по приходите; както и приспаднал неследващ се данъчен кредит.

Управителят получи три години „лишаване от свобода“, като наказанието бе отложено с изпитателен срок от 4 години. За извършените престъпления съдът постанови тогава и конфискация  на притежаваната от подсъдимия 1/2 идеална част от моторни-превозни средства и недвижим имот.

Апелативният съд върна делото за ново разглеждане от стадия на разпоредително заседание.

Многократно обаче то бе отлагано поради различни причини – болен на няколко пъти адвокат; зает адвокат; неявяване на съдебен заседател и др. Докато не бе прекратено поради изтичане на давността.

Въпреки това, съдът уважи гражданския иск от страна на Държавата, представлявана от Министъра на финансите, и бизнесменът бе осъден да плати причинените имуществени вреди от непозволено увреждане в размер на 381 371,37 евро (745 897,56 лева), ведно със законната лихва от 14.04.2010г. до окончателно до изплащане на сумата.

Той ще трябва да заплати и държавна такса върху уважения граждански иск в размер на 15 254,85 евро.

 

24rodopi.com/Общество

Митническите служители на МП „Капитан Андреево“ откриха 73 бойни пистолета при проверка на товарен автомобил, влизащ в страната от Турция.

Водачът – турски гражданин, представя редовни документи за превозваната групажна стока от Турция през България за Нидерландия.

След извършен анализ на риска превозното средство е селектирано за щателна митническа проверка, включително с рентгенова апаратура, при която са установени зони с необичайни плътности. При последвалия физически контрол митническите служители откриват 50 пистолета, укрити в двата матрака на леглата за почивка в шофьорската кабина. Други 23 пистолета са намерени в левия шкаф на полуремаркето, под колани за укрепване на товара. Общото количество на откритите и задържани оръжия е 73 бойни пистолета.

По случая е образувано досъдебно производство от разследващ митнически инспектор под надзора на Окръжна прокуратура –Хасково.

Задържането е част от митническа операция „DIRECT HIT“  по засилен контрол и превенция във връзка с трафика на оръжия от Близкия Изток към Западна Европа чрез използването на канали, предназначени за друга престъпна дейност..

Това е най-големият случай за тази и миналата година на МП Капитан Андреево и вторият по брой задържани огнестрелни оръжия за последните месеци след като в края на май на МП Лесово бяха задържани 198 комплекта огнестрелни пистолети с празни пълнители.

За цялата 2025 година от Агенция „Митници“ са отчетени 12 случая, при които митническите органи са задържали общо 52 огнестрелни оръжия и 23 неогнестрелни оръжия, както и боеприпаси за тях

 

***

Кърджали също влиза в статистиката. През 2022-ра година в областния град при спецоперация бяха задържани 49 бойни пистолета.

Както 24rodopi.com първи и единствен писа тогава, кашонът с укритите 49 бойни пистолети в него е трябвало да отпътува към Германия. Оръжията са били скрити сред кухненска посуда, предимно чаши, опаковани във вестници. Изпращачите пък са търсили превоз от шофьори, занимаващи се с транспорт с бусове на различни стоки към Западна Европа. Пратката дори е била заплатена предварително в размер на 60 евро.

Задържани бяха баща и син, на 52 и 27 години.

Оръжията са били вкарани от Турция. Предполагаше се, че посрещачи на стоката е трябвало да бъдат кюрди, живеещи в Германия.

Синът се размина без обвинение, но бащата получи условна присъда от 3 години „лишаване от свобода“. Към момента той все още е в изпитателен срок, чийто срок е 5 години.

24rodopi.com/Общество

Една емблематична сграда за Кърджали получи своето ново начало.

1 569 887 евро инвестиция в ремонт на Дома на културата. Откриване пред стотици.


„Преди седем месеца дадохме старт заедно. Днес отново заедно сме тук“, каза кметът Ерол Мюмюн.

Прерязване на лентата, менчето с вода и…

Откриването се превръща в празник. Домът на културата показа защо е толкова важна институция.

Започна концертът…

24rodopi.com/Общество

Напусна ни Цветомир Хаджиев. Дългогодишният директор на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ е починал днес, съобщават негови колеги.

Погребението ще бъде на 26 юни в родното му село.

Редакцията на 24rodopi.com изказва съболезнования на семейството и близките му!

 

Нико Ников/24rodopi.com/Коментари

Мъдри се бюджет. И още отсега той изглежда ужасяващ.

Плановете на правителството, описано като „Други инвестиционни проекти без проектна готовност за нуждите на Въоръжените сили“.

През тази година да се дадат 40 млн. евро за въоръжаване, докато едва 13 млн. евро за спешните центрове и линейки. Догодина – 293 млн. за оръжия, 0 за линейки, 2028-ма – 286 млн. евро за война, пак нула за спешните центрове.

А, в България се мре и без да има война.

На какво си играем? На ядосани хлапета с водни пистолети и пушки на улицата?

Защото състоянието на армията (пълна безтегловност от влизането в НАТО) тези 619 млн. евро за 3 години няма как да го оправят. А, за другото – какво?! Пак ще събираме капачки?!

Имало дефицит – ще има, как няма да има.

Слава на… водните пръчки!

 

24rodopi.com/Общество

Колко се пие на квадратен метър в населените места в Родопите?! Много опити за изчисления, но винаги се получава един и същи резултат – много. Изписва го дори на калкулаторите.

Да речем, на една пейка. Съдейки по мърлячите и обичайната арт инсталация, под заглавие „От космос към хаос“, може да се направи извод. И той пак е – много. Патрончета – колкото искаш, кенчета – тоже, пвц празни бутилки пак от алкохол – същата работа.

Та, това е. Една нация с определение – „С повод и без повод“.

Част от същността. Една пейка е по-оборотна от вървежната кръчма.

24rodopi.com/Образование

Автоматичен външен дефибрилатор вече е на разположение в СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали, след като училището бе одобрено за участие в националната инициатива на фондация „Лазар Радков“ и кампанията „Капачки за бъдеще“ за осигуряване на животоспасяващи устройства в държавни и общински училища в България.

По повод получаването на дарението кардиологът д-р Георги Русинов проведе обучение на педагогическия персонал за работа с устройството и за действията, които трябва да бъдат предприети при внезапен сърдечен арест и други спешни ситуации, когато бързата реакция може да спаси човешки живот.

В началото на срещата директорът на училището Людмила Чаушева представи д-р Русинов като бивш възпитаник на учебното заведение и поясни: „Училището ни кандидатства за автоматичен външен дефибрилатор и беше одобрено. Радвам се, че днес сред нас е д-р Георги Русинов, който ще ни покаже как работи устройството и по какъв начин може да бъде използвано при необходимост“.

По време на обучението д-р Русинов обясни, че автоматичните външни дефибрилатори са създадени така, че да могат да бъдат използвани и от хора без медицинско образование.

„Всеки един от вас може да използва устройството без страх. То анализира сърдечния ритъм и не позволява подаването на електрошок, ако пациентът няма нужда от дефибрилация. Няма как да навредите на пострадалия“, подчерта кардиологът.

По думите му според данни на Американската сърдечна асоциация около 70 процента от случаите на сърдечен арест настъпват извън болничните заведения. Именно затова наличието на автоматичен външен дефибрилатор на обществено място може да бъде решаващо за изхода от инцидента.

Специалистът обясни, че при внезапен сърдечен арест всяка минута е от значение, а навременното започване на сърдечен масаж и използването на дефибрилатор значително увеличават шансовете за оцеляване. Според медицинските специалисти своевременното използване на автоматичен външен дефибрилатор може да удвои и дори утрои вероятността за спасяване на човешки живот.

По време на практическата демонстрация учителите се запознаха с основните стъпки при оказване на първа помощ, с правилното поставяне на електродите върху пострадалия и с начина на работа на устройството. Д-р Русинов показа върху тренировъчен манекен как се извършва сърдечен масаж и как дефибрилаторът дава гласови инструкции на български език, които насочват спасителя през всички необходими действия.

След приключване на обучението директорът Людмила Чаушева благодари на фондация „Лазар Радков“, на кампанията „Капачки за бъдеще“ и на всички, допринесли за реализирането на инициативата.

„Живеем в напрегнато ежедневие и все по-често ставаме свидетели на случаи, при които човешкият живот зависи от навременната реакция. Макар да си пожелаваме никога да не се налага да използваме дефибрилатора, важно е той да бъде на разположение. В подобни ситуации времето е решаващият фактор за спасяването на човешки живот“, заяви тя.

С предоставянето на автоматичния външен дефибрилатор СУ „Йордан Йовков“ се нарежда сред учебните заведения в страната, които разполагат със съвременна техника за оказване на първа помощ и за повишаване на сигурността на ученици, учители и посетители.

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.