ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Допреди няколко години кърджалийци се възмущаваха на една нагла порядка. Участъци от „Беломорски“ бяха превърнати в „автокъщи“. Последното е силно казано, но десетки автомобили, обявени за продан, заемаха места на най-натоварения булевард в областния гард.

Към днешната дата.

„Едва дочакаха ремонта да поприключи и отново подредиха коли за продан!“, алармира читател на 24rodopi.com.

24rodopi.com/Общество

„Стотици публикации има по тази тема, но и милиони да станат – положението е все така отчайващо, че дори още по-зле. Защото на мърльовците четенето не им е силната страна. Техният живот е в ТикТок. Ежедневието им, освен гледане на маймунджулъци, се допълва от огромната консумация на енергийни напитки, бира, патрончета алкохол, а люпенето на семки е символ на разкош. И всички тези отпадъци се изхвърлят там, където мърлячите са поседнали на сянка. На една маймуна да се обясни къде се изхвърлят отпадъци, вероятно на петия път ще схване. Не и за нашите мърльовци. Те не могат, когнитивните им способности окончават до гледане на клипчета – кратки, че по-дългите ги отегчават, а и ще вземе да се появи наченка на мисъл“.

Коментар на читател на 24rodopi.com. Причината е картината край пейки до блок във „Възрожденци“.

24rodopi.com/Общество

50 евроцента за час престой в „Синята зона“ и след 30 юни. 25 цента пък за 30 минути.

Това предлага кметът на Кърджали Ерол Мюмюн. Докладната предстои да бъде гласувана на заседанието на Общинския съвет, насрочено за 26 юни.

Припомняме, че цените за платено паркиране трябваше да се увеличат от 1-ви юли – едно евро за час престой. В мотивите на кмета се посочва, че към момента тарифите са обществено приемливи.

24rodopi.com/Общество

„Опасявам се, че всички ще платим цената на едно телевизионно шоу“.

Това обяви бившият вътрешен министър Румен Петков в коментар по отношение на задържането на кмета на Кърджали Ерол Мюмюн. По думите му, не е имало правно основание за това. Кметът е бил отведен с полиция за разпит, без да има издадена заповед за задържане.

Както 24rodopi.com първи съобщи тогава, Ерол Мюмюн бе задържан и отведен в ОД на МВР в сутрешните чаасове на 28 май.

Пред дирекцията се събраха стотици хора в подкрепа на кмета. В Кърджали пристигна и лидерът на ДПС Делян Пеевски, който обяви: „Огромен скандал! Полицейско насилие навръх празника Курбан Байрам. Срам, за депутата от Кърджали Демерджиев, срам за МВР. Полицейски произвол, ще сезираме всички компетентни институции, нашите европейски партньори“.

 

24rodopi.com/Образование

Лятното училище отвори врати за бъдещите първокласници в СУ „Йордан Йовков“.

Първият ден премина под знака на опознаването и адаптацията към предстоящите занимания.

В рамките на деня бяха проведени опознавателни игри и групови активности, които дадоха възможност на децата да се запознаят помежду си, да работят в екип и да изградят първи контакти.

Участниците се включиха активно в подготвените занимания, насочени към развиване на комуникативни умения, сътрудничество и ангажираност в групата. Програмата на лятното училище предвижда разнообразни образователни и практически дейности, съчетаващи обучение и занимания по интереси.

С началото на инициативата бе поставено началото и на поредица от срещи, обучения и съвместни дейности, които ще съпътстват участниците през следващите седмици.

Мото на деня беше: „Нов ден, нови приятели, нови възможности.“

24rodopi.com/Общество

Депутатът от ДПС Калин Стоянов даде вътрешният министър Иван Демерджиев на главния прокурор. Народният представител от ДПС изпрати сигнал до и.ф. гл. прокурор Ваня Стефанова във връзка с проверка за 81 млн. лв. по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Ето пълния текст на сигнала:

С И Г Н А Л

От Калин Стоянов, народен представител в 52 НС от ПГ на ДПС

Уважаема г-жо Стефанова,

В края на 2023г. в качеството ми тогава на министър на вътрешните работи, след извършена проверка от вътрешния одит към МВР, подадох сигнал до Прокуратурата на РБ и до АДФИ, относно констатирано неправомерно действие от страна на бившия министър на МВР-Иван Демерджиев при подписването на Допълнително споразумение, за сумата от близо 81 млн. лева, по обществена поръчка за „Проектиране, изграждане и управление на Система за издаване на български лични документи“.

Няма да коментирам обстоятелството, че Демерджиев е подписал въпросното споразумение, с което значително оскъпява стойността по договора, точно два дни преди да освободи поста министър на МВР. В резултат на извършените от прокуратурата и АДФИ проверки, в началото на 2024г. бе образувано досъдебно производство, по което след събиране на достатъчно доказателства, през април 2025г. на Иван Демерджиев е повдигнато обвинение от Софийска градска прокуратура.

В последствие стана известно, че СГП е внесла обвинителен акт в съда срещу Иван Демерджиев. Малко по-късно, през декември 2025г., публично бе оповестено, че съда е върнал делото на прокуратурата за изчистване на процесуални нарушения и неясноти, което не е нещо необичайно.

От тогава до момента няма абсолютно никаква информация по делото.  През последните месеци обаче, упорито се говори, че използвайки институционалното си влияние, Демерджиев прави срещи с различни представители на поверената Ви институция, за да намери варианти за прекратяване на образуваното срещу него досъдебно производство.

Освен това лично е споделял, че в момента имало назначена допълнителна експертиза по делото и експертите, на които е възложена „не са случайни“ и той бил на 100% убеден, че резултата ще бъде в негова полза, тъй като първата по делото експертиза не го удовлетворявала. 

Уважаема г-жо Стефанова, 

Сигнализирам Ви официално за да упражните законовите си правомощия, като възложите проверка по надлежния ред на погореизброените притеснителни обстоятелства.

Следва българското общество да знае, предстои ли повторно внасяне на делото срещу Демерджиев в съда или то ще бъде тактично прекратено без да се вдига много шум, за което всъщност настоявал и самият той.

Всички сме наясно, че мълчанието по този скандален случай, устройва само Иван Демерджиев, но нека не забравяме, че в момента сме в безпрецедентна ситуация, а именно, за министър на не кое да е министерство, а на вътрешните работи е назначен човек с повдигнато обвинение за извършено корупционно престъпление.

Моля за спешна проверка от Ваша страна, като се надявам, че досъдебното производство срещу действащия министър на МВР, няма да бъде поредното, което ще допринесе за спада на доверието към поверената Ви институция.

За резултата от проверката, настоявам да бъда официално уведомен на адрес: гр. София, пл. „Княз Александър I“ №1, Парламентарна група на „Движение за права и свободи – ДПС“. 

/Калин Стоянов/

24rodopi.com/Общество

С дълбока скръб кметът на община Крумовград изказа своите искрени съболезнования на семейството, близките и приятелите на Феим Юсеинов Чаушев.

Дъъгогодишният дипломат почина на 82 години.

„Роден в Крумовградска община, с. Рибино, тръгнал от високите Източни Родопи, Феим Чаушев оставя ярка следа в обществения и политическия живот на България. През своя професионален път той заема редица отговорни длъжности в държавната администрация и дипломатическата служба. Бил е заместник-министър на младежта и спорта, както и заместник-министър на външните работи на Република България, където работи за утвърждаването на международния авторитет на страната и развитието на добрите международни отношения.

Със своята отдаденост, професионализъм и обществена ангажираност той заслужи уважението на поколения свои съграждани и сънародници.

В този тъжен момент Община Крумовград споделя болката на неговите близки и отдава почит към паметта на един достоен човек, чието име ще остане свързано с успехите на българската дипломация и обществен живот.

Поклон пред светлата му памет!“, се посочва в съболезнователния адрес на кмета Себихан Мехмед.

24rodopi.com/Спорт

В курорта Албена се проведе 22-я работнически фестивал с международно участие.

За поредна година РК „Спорт и здраве-Кърджали“ спечели купата на името на проф. д-р Желязко Христов – І-во място в класацията на българските отбори.

Броят на точките бе рекорден за клуба – 128.

Синдикалистите завоюваха 6 първи места, 7 втори и 9 трети.

„Ние се състезавахме в 14 вида спорт от общо 17. Всеки състезател даде своя принос, като участваше в няколко спорта. Освен купите, имахме и няколко призови места, които също носеха точки за отборното класиране.

Наградите бяха връчени от Десеслава Ягодин – председател на БРФ Спорт и здраве и Даниела Алексиева – вицепрезидент на КНСБ

Без помощта на Община Кърджали в лицето на кмета Ерол Мюмюн не бихме могли да комплектоваме отбора си, за което искрено благодарим. Ще продължим да славим името на Кърджали“, категорични са от работническия клуб.

 

24rodopi.com/Общество

Въженият мост е готов.

Нови дъски след опустошението след зимната буря. От месец през съоръжението отново се движат пешеходци.

24rodopi.com/Регион

В Крумовград се проведе традиционният футболен турнир за „Купата на Крумовград“ за деца и юноши, който събра отбори от училищата на територията на общината. Състезанието премина при голям интерес, спортен дух и оспорвани двубои, които показаха уменията, таланта и желанието за победа на младите футболисти.

Във възрастова група V–VII клас след напрегнати и динамични срещи шампионската титла заслужено спечели отборът на СУ „Васил Левски“ – Крумовград. На второ място се класира тимът на ОУ „Никола Вапцаров“ – с. Подрумче, а третото място завоюва отборът на ОУ „Христо Ботев“ – с. Гулийка.

При учениците от VIII–X клас първото място отново бе спечелено от отбора на СУ „Васил Левски“ – Крумовград,. Второто място зае отборът на Професионалната гимназия по транспорт „Христо Смирненски“ - Крумовград.

След приключването на срещите се състоя официална церемония по награждаването. На отличилите се отбори Неждие Акиф – зам.-кмет на общината, връчи купи, медали и грамоти за постигнатите резултати. Индивидуални отличия получиха също най-добрите състезатели в различните категории. Бяха връчени грамоти и купи за голмайстор, най-добър вратар, най-добър играч и най-полезен играч на турнира.

Футболният турнир за „Купата на Крумовград“ отново се утвърди като празник на спорта, който насърчава активния начин на живот, честната игра и приятелството между учениците от различните населени места в общината. Организаторите изразиха благодарност към всички участници, учители и ръководители за проявената спортна етика и достойното представяне на училищните отбори.

24rodopi.com/Общество

Нова детска площадка във „Възрожденци“ и… проблем.

„Откакто е открита, тя е окупирана. По цял ден там стоят родители на деца, които периодично са пращани да просят. След това с парите се купуват цигари и бира за чакащата на сянка рода. Кошът е пълен с празни двулитровки. Майки с деца от съседните блокове просто не могат да припарят до съоръженията. Когато градусите от изпитото станат повече, родителите се карат помежду си, крещят – ненормална работа“, сигнализират читатели на 24rodopi.com, които изпращат снимки.

Площадката се намира до блок 21 в квартала. На едната от снимките жена стои в детската количка и пуши до правото дете. Кошчето до тях прелива от бутилки.

24rodopi.com/Общество 

Феим Юсеинов Чаушев – дългогодишен дипломат, политик и бивш заместник-министър на външните работи почина на 82-годишна възраст.

Тъжната вест беше съобщена от негови колеги и съратници от Министерството на външните работи.

От външното ведомство го определят като уважаван професионалист с богат дипломатически опит и значителен принос за развитието на българската външна политика в годините на прехода и европейската интеграция на страната.

Феим Чаушев е роден на 1 март 1944 г. в крумовградското село Рибино. Животът му е белязан от драматичните събития по време на Възродителния процес, когато името му е принудително променено, а семейството му преживява тежка лична трагедия.

Завършва висше образование в сферата на социалните науки и икономиката, като придобива магистърски степени в няколко български висши учебни заведения и специализира в Германия.

Професионалният му път преминава през различни ръководни и дипломатически позиции. Между 1989 и 1993 г. работи в Министерството на външните работи като първи секретар, съветник и пълномощен министър. По-късно оглавява дипломатическото бюро на България в Берлин.

През 2003 г. става заместник-министър на младежта и спорта в правителството на Симеон Сакскобургготски, а от 2005 до 2008 г. е заместник-министър на външните работи в кабинета на Сергей Станишев.


24rodopi.com/Образование

С тържествена церемония, изпълнена с емоции, гордост и вдъхновение, зрелостниците от Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ отбелязаха своето успешно завършване.

Събитието събра ученици, учители, родители и гости, които заедно споделиха един от най-важните моменти в живота на младите хора.

В празнична атмосфера абитуриентите получиха своите дипломи – символ на години труд, постоянство и стремеж към знания. Директорът на гимназията, Мариела Попова, поздрави Випуск 2026 и подчерта значението на образованието като основа за бъдеща реализация. В своето слово тя насърчи младите хора да следват мечтите си, да бъдат смели и да не спират да се развиват.

От името на завършващите слово произнесе Симона Караилиева от 12. а клас, която припомни първите дни в гимназията, споделените трудности и успехи, приятелствата и незабравимите моменти, които ще останат завинаги в сърцата им. Тя изрази благодарност към учителите за търпението и подкрепата, както и към родителите за тяхната обич и вяра.

Отличниците на випуска бяха специално наградени за своите високи постижения, а техните успехи бяха посрещнати с бурни аплодисменти.

Тържеството завърши с полагането на клетва, с която зрелостниците обещаха да прилагат знанията, които са придобили, да ги използват за доброто на обществото и да бъдат честни и отговорни личности, които с труд и постоянство изграждат своето бъдеще.

Този тържествен ден бележи не само края на един етап, но и началото на ново, изпълнено с възможности бъдеще. Със знанията, които са придобили, и с ценностите, които носят в себе си, младите хора от Професионална гимназия по икономика „Алеко Константинов“ – гр. Кърджали са готови да поемат по своя път уверено и достойно. Нека успехът ги съпътства, а мечтите им се превръщат в реалност.

На добър час!

24rodopi.com/ Общество

Община Кърджали съобщава на жителите на Кърджали, че на 24 юни, сряда, от 21:00 до 6.00 часа на 25 юни, четвъртък, ще се извърши пръскане срещу комари и кърлежи. Ще бъдат обработени с препарат всички зелени площи в града, по график ще се извърши пръскане в централна градска част, парковете, междублоковите пространства в кварталите.

Това е трето поред третиране на площи против комари и кърлежи в рамките на града тази година.

Препоръчва се на гражданите в посочения период да не излизат на открито и да затварят прозорците на домовете си. Съветваме пчеларите да затворят своите кошери в посочените часове на обработката. Препаратът не представлява опасност за живота и здравето на хората и животните.

24rodopi.com/Регион

Случай на марсилска треска е бил регистриран през измината седмица в региона. Заразен след ухапване от кърлеж е бил 58-годишен кърджалиец, посочиха от Здравната инспекция за 24rodopi.com.

Към настоящия момент мъжът е напълно здрав, лекуван е бил в болница в Пловдив.

За периода са регистрирани още 3 случая на ентероколит, 6 на варицела,  по един на скарлатина и хепатит С, три на хепатит Б.

Заболеваемостта от грип е 26 на 10 000 души.

24rodopi.com/Общество

За хулигански действия двама са задържани в РУ-Кърджали, съобщиха от полицията

Скандал около 17 часа на 20 юни в село Кьосево между четирима съседи прераснал в сбиване. Мъж на 51 г. и жена на 48 г. нанесли побой на майка и син. По първоначални данни между двете семейства е имало предишни конфликти по битови въпроси. Извършителите на деянието са задържани за срок до 24 часа по Закона за МВР. Образувана е проверка по чл.325, ал.1 от Наказателния кодекс за хулиганство.

 

24rodopi.com/Регион

Четири са пътните произшествия на територията на ОДМВР-Кърджали на 20 и 21 юни, съобщиха от полицията. Леко е пострадал 11-годишен велосипедист.

Около 19 часа на 21 юни в Кърджали 48-годишен родител позволил на малолетното си дете да управлява велосипед на улицата и навлизайки в кръстовище, велосипедистът се блъснал във „Фолксваген“.

Както 24rodopi.com вече писа, инцидентът е станал на улица „Ангел Кънчев“ във „Възрожденци“.

Пострадалият е бил прегледан в Спешното приемно отделение и освободен. Тестът за алкохол на водача е с отрицателен резултат. Произшествието е обработено по административен ред с акт по ЗДвП.

След неправилна маневра, отнето предимство и несъобразена скорост са катастрофите с материални щети по пътя между селата Светулка и Бял извор, в участъка от село Габрово към село Пчеларово и между селата Паничково и Комунига. Не е констатирана употреба на алкохол. Съставени са актове по ЗДвП.

На снимката: Кърджалийски автомобил след катастрофа в Гърция

 

 

 

24rodopi.com/Общество

За нанесени щети на лек автомобил 67-годишен е задържан в РУ-Момчилград, съобщиха от полицията.

По първоначални данни мъжът нанесъл удари с лопата върху „Фолксваген“, паркиран в село Конче. Счупени са били стъкла, деформирана била врата на колата.

Дежурна оперативна група е извършила оглед на мястото на произшествието. Образувано е досъдебно производство по чл.216, ал.1 от Наказателния кодекс за повреда и унищожаване на чуждо имущество. Причините за вандалската проява са в процес на изясняване.

 

24rodopi.com/Общество

Пожар в заведение в Кърджали възникнал на 19 юни около 9,30 часа, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Два екипа на РСПБЗН-Кърджали потушили огъня, причинен от късо съединение. Изгорели: около 8 кв. м покривна конструкция и кабел.

Около 16 часа същия ден трима огнеборци от службата в Кърджали загасили запалени отпадъци в контейнер вследствие на човешка небрежност. Няма материални загуби.

12 огнеборци са участвали в спасителна и 3 аварийни ситуации след подадени сигнали от граждани. Екип на пожарната служба в Кърджали помогнал за пренасяне на болен до екипа на спешни медици. Пожарникари от службите в Кърджали, Джебел и Ардино отстранили паднали дървета върху лек автомобил, опасно надвиснали клони в училищен двор и дърво от пътното платно до разклона за ТК „Бели брези“.

 

24rodopi.com/Общество

Разследване за използване на неистински документи пред ТП на НОИ в Кърджали е започнато в ОДМВР-Кърджали с постановление на Районната прокуратура, съобщиха от пресцентъра на дирекцията.

Жителка на област Кърджали представила два образеца за придобит осигурителен стаж с цел получаване на пенсия. Оказало се, че документите от двете фирми са с неверни данни.

Сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ и разследващ полицай продължават работата по случая.

24rodopi.com/Общество

Трима мъже са задържани в РУ-Кърджали за упражнено домашно насилие на 21 юни, съобщиха от Областната дирекция на МВР.

При семейни скандали 60-годишен и 49-годишен нанесли телесни повреди на партньорките си. 43-годишен отправил закани за убийство към жена си.

Полицейски служители разяснили на пострадалите правата по Закона за защита от домашно насилие. Образувани са проверки, които се извършват от сектор „Охранителна полиция“ в управлението.

24rodopi.com/Общество

Бързо производство е образувано в РУ-Кирково за управление на автомобил след употреба на алкохол, съобщиха от полицията.

На 20 юни около 11 часа в землището на село Бенковски полицейски служители спрели за проверка лек автомобил „Шкода“. Направеният тест за алкохол на 40-годишния водач отчел 1,37 промила.

Около 17 часа на 19 юни в Момчилград е била извършена проверка на 20-годишен водач на лек автомобил „Ауди“. Тестът за наркотици с техническо средство отчел положителен резултат за кокаин. Образувано е досъдебно производство.

На двамата водачи са издадени талони за медицински изследвания и са взети проби за химически анализ. Задържани са за срок до 24 часа по Закона за МВР в полицейските управления. Работата по случаите продължават разследващи полицаи.

24rodopi.com/Регион

1600 нарушения на водачи са установени в хода на специализирана операция на територията на ОДМВР-Кърджали от 15 юни до 21 юни, съобщиха от полицията

Засилените проверки по пътищата са били с цел ограничаване на предпоставките за пътнотранспортни произшествия чрез контрол на режимите за скорост, правоспособност, употреба на алкохол и наркотици.

1151 са клиповете за превишена скорост и за тях ще бъдат издадени електронни фишове. За други нарушения на ЗДвП са съставени 45 акта и 381 фиша. По време на операцията са връчени 143 електронни фиша и 44 наказателни постановления. Образувани са 1 досъдебно и 4 бързи производства за управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотици.

24rodopi.com/Общество

Близо две години след тежката катастрофа край село Първица, румънски водач ще бъде изправен пред съда.

42-годишният шофьор е обвинен, че по непредпазливост е причинил смъртта 86-годишен водач.

Припомняме, че инцидентът стана на 24 август 2024 година. Водач на лек автомобил „ВАЗ“, включвайки се в главния път за „Маказа“, отнел предимство на лек автомобил „Шкода“ с румънска регистрация, движещ се в посока Кърджали, при което възникнало ПТП. Водачът на съветския автомобил загива на място. При произшествието пострадаха и трима пътници в румънската кола. В хода на досъдебното производство е било установено, че водачът от Румъния се е движил със 124 километра в час при ограничение от 60 км/ч в участъка.

„Бай Ахмед е тръгнал с „Лада“-та рано да зареди бутилки с газ в Подкова. Преди винаги е ползвал стария път - през Шопци, но днес е решил да мине по главния. Отбивката за Първица е място, където често са ставали катастрофи. Идващите от „Маказа“ карат с висока скорост и включването в движението за нас винаги е трудно, и винаги сме внимателни, но тази сутрин се случи фаталното“, разказа за 24rodopi.com в деня на инцидента жител на кирковското село Първица.

Делото вече е насрочено в Окръжния съд в Кърджали.

24rodopi.com/ Политика

Независимо дали България предоставя оръжие на Украйна от военните складове или чрез продажба, това е израз на външнополитическите интереси и решения на страната. Всяка сделка се одобрява от междуведомствена правителствена комисия. Това каза независимият евродепутат Елена Йончева, избрана с листата на ДПС, в интервю за предаването „120 минути“ на bTV.

Независимо кое правителство управлява България, то е длъжно да предоставя коректна и пълна информация за външнополитическите ангажименти, които поема от името на българските граждани, коментира Елена Йончева. Тя припомни още уверенията на политици, че България няма да предостави „дори един патрон“ на Украйна. Впоследствие обаче обществото научи за доставки на боеприпаси, ракети и техника, осъществявани пряко или косвено с участието на българската държава, каза българският евродепутат. Дали тези доставки са били правилно решение, е отделен въпрос. Проблемът е друг – разминаването между публичните заявления и реалните действия. Според Елена Йончева подобен подход разрушава доверието на гражданите. В демокрацията хората могат да приемат дори непопулярни решения, когато знаят защо се вземат и какви цели преследват. Това, което трудно приемат, е да бъдат държани в неведение, допълни тя.

В отговор на въпрос дали България наистина ще спре да предоставя оръжие, Елена Йончева каза, че не мисли, че това ще се случи. Тя припомни, че на 2 май 2026 г. в Букурещ се проведе среща на държавните и правителствените ръководители от формата B9+ (България, Румъния, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Естония, Латвия и Литва), заедно със северните съюзници Дания, Финландия, Исландия, Норвегия и Швеция, и в присъствието на генералния секретар на НАТО. В приетата съвместна декларация участниците заявяват, че остават ангажирани да посрещат „най-неотложните отбранителни нужди на Украйна чрез всички налични механизми и инструменти“. Унгария отказа да подкрепи декларацията и избра т.нар. „конструктивно въздържане“. България обаче подкрепи документа без резерви и стана част от този общ политически ангажимент, каза тя.

Тъкмо затова обществото има право да знае какво означава този ангажимент за страната ни. Как го тълкува българското правителство? Това не е спор за или против Украйна. Това е въпрос за прозрачността на решенията, които се вземат от името на българските граждани, подчерта евродепутатът.

Елена Йончева обърна внимание на още един въпрос - обсъжданите в НАТО нови механизми за финансиране на военната помощ за Украйна. През последните месеци се дискутираше идея държавите членки да отделят ежегодно по 0,25% от БВП за отбранителните нужди на Украйна. Макар предложението да не беше прието като самостоятелен ангажимент, дебатът продължава в навечерието на срещата на върха на НАТО в Анкара на 7 и 8 юли 2026 г. 0,25%  от БВП на България  е половината от годишния бюджет за култура, даде пример за сравнение тя.

Паралелно с това държавите от Контактната група за отбраната на Украйна („Рамщайн“), на която България е член, вече са поели ангажименти за военна помощ в размер на около 21 милиарда евро, а се обсъждат и нови финансови механизми и допълнителни средства от 20 милиарда евро, които ще се разпределят между държавите участници. И по тези въпроси липсва публично заявена българска позиция. Подкрепя ли България подобни инициативи? Готова ли е да поеме нови финансови и военно-политически ангажименти, попита тя.

Не поставям под въпрос необходимостта Европа да може да защитава себе си, коментира още Елена Йончева. Светът стана по-опасен и войната в Украйна разруши илюзията, че големите военни конфликти са останали в миналото. Но именно защото ситуацията е толкова сериозна, смятам, че трябва да зададем един въпрос, който почти отсъства от европейския дебат – кой в Европа управлява риска? Все повече и повече оръжие не означава повече сигурност, ако няма стратегия. Това може да доведе до повече хаос, да доведе до изяждане на икономиката, каза тя. Европа трябва да инвестира в отбрана, да бъде достатъчно силна, за да може да се отбранява, но трябва да е и достатъчно умна, за да не бъде въвлечена във война, според нея.

Изправени сме пред пряк сблъсък Русия – НАТО, каза евродепутатът. Според нея рискът вече не е теоретичен. Войната навлезе в четвъртата си година. Червени линии, които изглеждаха немислими през 2022 г., постепенно изчезват. Обсъждат се все по-мощни оръжейни системи, по-дълбоко въвличане и дългосрочна конфронтация между Русия и Запада. Това, което ми прави впечатление, е, че колкото повече се говори за средствата, толкова по-малко се говори за крайната цел, отбеляза Елена Йончева.

Днес Европа изглежда има стратегия за подкрепа на Украйна. Но има ли стратегия за управление на риска и ескалацията? Има ли механизъм за политически диалог? Има ли визия за бъдещата система за сигурност на континента? Или се движим от криза към криза, без ясна представа за крайната политическа цел? Политическото лидерство не се измерва само със способността да заемаш морална позиция, а и със способността да оценяваш последствията от собствените си решения, коментира още Елена Йончева. Историята показва, че печели не този, който е по-прав, а този, който намира по-добър изход за своята сигурност и начин да не влезе в директен сблъсък, заяви тя.

В отговор на въпрос дали може да се преговаря с Русия след края на войната, евродепутатът припомни, че много европейски политици вече са заявили позиция, например президентът на Франция Еманюел Макрон. Според него след войната трябва да се мисли за нова архитектура на сигурност в Европа и как да се включи Русия в нея, независимо кой ще бъде начело на Руската федерация. Какво всъщност иска Европа? Дали целта е устойчив мир и нова архитектура на сигурността, или се преследва стратегическо поражение на Москва, което обаче може да увеличи риска от директен сблъсък между НАТО и Русия, коментира още тя.

И как си представяме нанасянето на стратегически удар по държава, която разполага с една от най-големите ядрени арсенали в света и с пълноценна ядрена триада? Това е риск, който никой няма право да подценява.

Попитана за ролята на президента на САЩ Доналд Тръмп, Елена Йончева каза, че трябва да се отбележи, че той е достатъчно прагматичен и последователен. Той успя да установи диалог не само с Киев, но и с Москва. Нещо, което Брюксел не успява да направи. В тази ситуация има два основни подхода – единият е търсене на „стратегическо поражение“ на Русия, което може да доведе до много голяма ескалация, а другият е започване на активен диалог с всички страни – и с Киев, и с Москва. Диалог не означава одобрение на политиката. Това е начин да се управлява риска, и, ако има много опасна ситуация, това е пътят, по който може да се стигне до деескалация, обясни Елена Йончева.

В допълнение тя коментира, че лидерството не е само да отстояваш позиция. То е и способността да разбираш как мисли другата страна, докъде е готова да стигне и какви рискове произтичат от това. Не за да оправдаваш нейното поведение, а за да предотвратиш катастрофа.

Защото най-голямата заплаха за Европа не е само войната, а липсата на стратегическо мислене в момент, когато всяка грешка може да има исторически последствия. Днес липсва и достатъчно увереност в собствените възможности на Европейския съюз. А ЕС има потенциала да съдейства за дипломатически пробив, да поддържа канали за комуникация и да търси решения за ограничаване на риска. Това не е признак на слабост, а на стратегическа зрялост. Ако има нещо, което според мен Европа трябва да направи днес, то е именно да води този разговор открито – не само какви действия предприема, а и накъде водят те, категорична е Елена Йончева.

Съдържанието на публикацията е в отговорността на съответния член на Европейския парламент. ЕП не носи отговорност за използването й.

Михаела Илиева/ 24rodopi.com/ Общество

Хиляди българи поеха към Гърция за летния сезон, но малцина са запознати с новите и значително по-строги правила за движение по пътищата. Южната ни съседка затегна контрола над шофьорите, а санкциите за някои нарушения достигат хиляди евро и дори временно отнемане на шофьорската книжка.

Най-честите грешки на туристите остават използването на мобилен телефон по време на шофиране, непоставянето на предпазен колан и превишаването на скоростта. Именно за тях гръцките власти са предвидили сериозни наказания.

Според действащите разпоредби използването на мобилен телефон зад волана може да донесе глоба от 350 евро и отнемане на книжката за 30 дни. При повторни нарушения санкциите нарастват многократно.

Същата е санкцията и за водач без поставен предпазен колан - 350 евро и лишаване от право на управление за един месец. Ако пътник пътува без колан, глоба може да бъде наложена както на него, така и на водача. Сериозно е и наказанието, ако на задната седалка има някакъв багаж - чанти, кашони, дрехи и т.н.. Проверяващият може да реши, че той е опасен за пътуващите в колата и да бъдете санкционирани, включително и с временно отнемане на книжката.

Особено сериозни са наказанията за превишена скорост. При над 50 километра в час над разрешеното санкцията достига 700 евро, а в определени случаи се стига и до отнемане на свидетелството за управление. За агресивно и опасно шофиране глобите могат да нараснат до 8000 евро и години без книжка.

Гръцката полиция следи строго и за неправилното паркиране. Особено чувствителни са нарушенията на места, предназначени за хора с увреждания, пред пожарни хидранти, рампи, пешеходни зони и входове на обществени сгради. В туристическите райони репатрирането на автомобили е ежедневна практика през активния сезон.

Страната води безкомпромисна политика и по отношение на пожарната безопасност. Палене на огън сред природата, барбекю на нерегламентирани места, изхвърляне на фасове и други действия, които могат да предизвикат пожар, се наказват изключително строго. При причинени щети санкциите могат да достигнат десетки хиляди евро и да доведат до наказателна отговорност.

От 1 януари 2027 г. се въвеждат и нови изисквания за оборудването на автомобилите, включително по отношение на аптечките за първа помощ, като при липса на задължителното оборудване също са предвидени санкции.

Експерти съветват българските туристи преди пътуване да проверят актуалните правила за движение, да носят всички необходими документи и да спазват стриктно ограниченията. Причината е проста - в Гърция глобите вече не са символични, а могат сериозно да натоварят семейния бюджет още в първите дни от почивката.

Най-важното правило остава едно - коланът да е поставен, телефонът да е оставен настрана, а скоростта да е съобразена с ограниченията. Така почивката край Бяло море няма да се превърне в скъп спомен.

24rodopi.com/Регион

Крумовградчанин е бил арестуван за кражба в Димитровград, съобщават от местната полицията.

19-годишен задигнал велосипед от входа на жилищен блок в града.

Младежът, познайник на полицията, е признал за стореното и върнал откраднатото возило.

24rodopi.com/Общество

В малките часове на 22 юни 1941-ва година. Третият райх нахлува в Съветския съюз.

Операция „Барбароса“ е най-мащабната в човешката военна история. Нацистка Германия преминава границите на Съюза със 159 немски дивизии, 42 съюзни, 3.9 милиона мъже с 600 000 моторни превозни средства и 750 000 коне, подкрепени от румънски, италиански, финландски, унгарски, хърватски, словашки войски. Фронтът е 2900-километров.

На 6 декември същата година руските части облъскват германците край Москва и преминават в постепенно контранастъпление. Няколко години по-късно всички знаят как приключва войната.

Една от причините за провала на „Барбароса“ - руските ресурси и издръжливост са по-големи от очакваните…

Днес е 22 юни. 85 години по-късно. Колективните сили на Запада отново са насочени срещу Русия. Нов пакет санкции, пореден. Правителства се клатят, недоверието в обществото се засилва.

Отново руските ресурси и издръжливост са подценени. За сметка на грандоманското говорене на на т.нар. „западен елит“, който започна деиндустриализацията със „зелените“ измишльотини и в момента смело върви към финансова бездна.

Снимка: Bundesarchiv, Bild

24rodopi.com/Общество

„Ударен в главата“, „Като изтръпнал си“, „Крайниците не си ги чувстваш“, „Всичко е весело…“.

Това споделят употребяващите „райски газ“.

Местата за купони в Родопите са десетки.

„Купонджиите идват с „Мeрцедес“-и, купени от родителите.

По баровете също има балончета. Колкото искаш.

Какво бе открито при една от последните акции на полицията в Кърджали, в уикенда точно преди 15 юни:

При специализирана операция, проведена  на територията на  ОДМВР-Кърджали за противодействие на криминалната и икономическа престъпност са проверени 91 обекта в областта. В два нощни клуба в Кърджали са открити 28 флакона с диазотен оксид (райски газ), 4000 балона и 65 пълнители. Други 6 флакона са открити в заведение на територията на РУ-Момчилград. Вещите са иззети.

Снимка: ОД на МВР

24rodopi.com/Общество

Пътен инцидент е станал в неделнатаа надвечер, научи 24rodopi.com.

Произшествието с двама участници в движението е възникнало около 19 часа на улица „Ангел Кънчев“ във „Възрожденци“.

Един човек е пострадал.

Очаквайте подробности!

24rodopi.com/Общество

Колко омразни са към днешна дата съветските автомобили. „Това получихме по соца!“, крещят… 20-годишни, които ни соц, ни боц са виждали. Може би последното, но това си е друга тема. С болки в задните части.

И въпреки всичко, някак си остава романтично-носталгичната конотация при спомена за „онези“ коли.

Грубост, изрязани дърварската черти, никакъв лукс, ама „Ела да ме вземеш с джуганя, че черокито се заклещи“. Лафчета разни.

Джуганът, прозвище, лепено и на „Москвич“.

Сега се карат само западни возила. И пълно с пътни помощи – работата не секва – и заради технологии, и заради кухи глави.

Ама пусто, като се заклещят в градската джунгла, та няма излизане. Десетилетия си стоят.

„Пък по соца ни джунгла, ни заклещени имаше“, цъка с език родопчанин към подобна гледка в областен град. Символ на безсилие. Растителност, тенекии, спряло съществуване. Пък и развитие. Мерак, угаснал нейде пред лъскавата табела на последния „Кореком“.

 

Гурбетчията от Родопите, който спестява в Брюксел…

24rodopi.com/Общество

„Пържа се на дюнерите, не е лесно, ама няма как. Успявам да спестя по 1000 евро на месец. Всички тези пари отиват за семейството у дома“, споделя за „Родопи voice“ гурбетчия. Работи в Брюксел, съпругата му в родния край.

Хиляди нашенци следват този път. Неслучайно областите Кърджали и Смолян отдавна са с етикет „Регион на гурбетчии“.

Младо семейство, две деца, родителите разделени.

„Имаме жилище, всяко лято правя ремонти и подобрения. Две коли, жената блъска за малко пари в търговски обект у дома, аз съм в Белгия. Споделям квартира с друг човек, защото това е огромен разход. Една стая е между 800 и 1100 евро“, разказва дюнерджията.

Средно се вадят по 2000 евро чисто. При най-скромен вариант – споделено жилище, разделени сметки, могат да се спестят около 1000 евро. В противен случай, заделеното пада на под 500 евро, коментират нашенци.

Стотици обаче са избрали вариант – цялото семейство се изнася.

Това вече е направил друг нашенец, който се чуди какви пари ще получи за продажбата на закупен преди няколко години апартамент в кърджалийския квартал „Възрожденци", защото… вече има жилище за 250 000 евро в Антверпен, а двете му деца са отличници и владеят 4 езика. Сиреч, едва ли някога ще се върнат в родния край след като са вкусили от плодовете на по-добрия живот, на по-добрата образователна система, а родителите им „свалят шапки“ пред по-ниските лихви по кредитите в белгийските банки.

„Засега няма да се местим, защото навсякъде е несигурно. В Белгия е пълно с емигранти, полицейски сирени се чуват постоянно, у дома са малко пари, но поне е по-спокойно, но пък не може вечно разделени“, отбелязва на свой ред дюнерджията.

24rodopi.com/Общество

Беритба с кауза. Липов цвят срещу една усмивка.

Мъжът къса внимателно и подава на възрастната жена, която прибира като подарък.

Внимание към дървото, внимание към хората и скромните радости в живота.

Малка доза човечност в Кърджали.

 

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.