ТОП Новини

24rodopi.com/Общество

Напусна ни Цветомир Хаджиев. Дългогодишният директор на Регионалната дирекция „Социално подпомагане“ е починал днес, съобщават негови колеги.

Погребението ще бъде на 26 юни в родното му село.

Редакцията на 24rodopi.com изказва съболезнования на семейството и близките му!

 

Нико Ников/24rodopi.com/Коментари

Мъдри се бюджет. И още отсега той изглежда ужасяващ.

Плановете на правителството, описано като „Други инвестиционни проекти без проектна готовност за нуждите на Въоръжените сили“.

През тази година да се дадат 40 млн. евро за въоръжаване, докато едва 13 млн. евро за спешните центрове и линейки. Догодина – 293 млн. за оръжия, 0 за линейки, 2028-ма – 286 млн. евро за война, пак нула за спешните центрове.

А, в България се мре и без да има война.

На какво си играем? На ядосани хлапета с водни пистолети и пушки на улицата?

Защото състоянието на армията (пълна безтегловност от влизането в НАТО) тези 619 млн. евро за 3 години няма как да го оправят. А, за другото – какво?! Пак ще събираме капачки?!

Имало дефицит – ще има, как няма да има.

Слава на… водните пръчки!

 

24rodopi.com/Общество

Колко се пие на квадратен метър в населените места в Родопите?! Много опити за изчисления, но винаги се получава един и същи резултат – много. Изписва го дори на калкулаторите.

Да речем, на една пейка. Съдейки по мърлячите и обичайната арт инсталация, под заглавие „От космос към хаос“, може да се направи извод. И той пак е – много. Патрончета – колкото искаш, кенчета – тоже, пвц празни бутилки пак от алкохол – същата работа.

Та, това е. Една нация с определение – „С повод и без повод“.

Част от същността. Една пейка е по-оборотна от вървежната кръчма.

24rodopi.com/Образование

Автоматичен външен дефибрилатор вече е на разположение в СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали, след като училището бе одобрено за участие в националната инициатива на фондация „Лазар Радков“ и кампанията „Капачки за бъдеще“ за осигуряване на животоспасяващи устройства в държавни и общински училища в България.

По повод получаването на дарението кардиологът д-р Георги Русинов проведе обучение на педагогическия персонал за работа с устройството и за действията, които трябва да бъдат предприети при внезапен сърдечен арест и други спешни ситуации, когато бързата реакция може да спаси човешки живот.

В началото на срещата директорът на училището Людмила Чаушева представи д-р Русинов като бивш възпитаник на учебното заведение и поясни: „Училището ни кандидатства за автоматичен външен дефибрилатор и беше одобрено. Радвам се, че днес сред нас е д-р Георги Русинов, който ще ни покаже как работи устройството и по какъв начин може да бъде използвано при необходимост“.

По време на обучението д-р Русинов обясни, че автоматичните външни дефибрилатори са създадени така, че да могат да бъдат използвани и от хора без медицинско образование.

„Всеки един от вас може да използва устройството без страх. То анализира сърдечния ритъм и не позволява подаването на електрошок, ако пациентът няма нужда от дефибрилация. Няма как да навредите на пострадалия“, подчерта кардиологът.

По думите му според данни на Американската сърдечна асоциация около 70 процента от случаите на сърдечен арест настъпват извън болничните заведения. Именно затова наличието на автоматичен външен дефибрилатор на обществено място може да бъде решаващо за изхода от инцидента.

Специалистът обясни, че при внезапен сърдечен арест всяка минута е от значение, а навременното започване на сърдечен масаж и използването на дефибрилатор значително увеличават шансовете за оцеляване. Според медицинските специалисти своевременното използване на автоматичен външен дефибрилатор може да удвои и дори утрои вероятността за спасяване на човешки живот.

По време на практическата демонстрация учителите се запознаха с основните стъпки при оказване на първа помощ, с правилното поставяне на електродите върху пострадалия и с начина на работа на устройството. Д-р Русинов показа върху тренировъчен манекен как се извършва сърдечен масаж и как дефибрилаторът дава гласови инструкции на български език, които насочват спасителя през всички необходими действия.

След приключване на обучението директорът Людмила Чаушева благодари на фондация „Лазар Радков“, на кампанията „Капачки за бъдеще“ и на всички, допринесли за реализирането на инициативата.

„Живеем в напрегнато ежедневие и все по-често ставаме свидетели на случаи, при които човешкият живот зависи от навременната реакция. Макар да си пожелаваме никога да не се налага да използваме дефибрилатора, важно е той да бъде на разположение. В подобни ситуации времето е решаващият фактор за спасяването на човешки живот“, заяви тя.

С предоставянето на автоматичния външен дефибрилатор СУ „Йордан Йовков“ се нарежда сред учебните заведения в страната, които разполагат със съвременна техника за оказване на първа помощ и за повишаване на сигурността на ученици, учители и посетители.

24rodopi.com/Общество

Тур на инвестициите в Кърджали. Един маратон по рязане на ленти и откриване на ремонтирани сгради. По-красиви, по-модерни, по-енергоспестяващи емблематични здания за областния град. Инвестиции на обща стойност 6 529 408 евро, като собственият принос на Общината е в размер на 1 157 526 евро.

Беше като мечта

„Нашите деца са най-важни! И те имат нашето уверение, че ще направим всичко възможно, дори и невъзможното, за да приключим и втория етап, за да могат те да разполагат с най-модерната спортна зала в Южна България“.

Това обеща кметът на Кърджали Ерол Мюмюн, който откри ремонтираната сграда на зала „Арпезос“.

Една дълго чакана инвестиция, чакана от десетилетия, през които сградата се рушеше и ставаше опасна за всички спортуващи.

Първият етап приключи, като за ремонт и въвеждане на мерките за енергийна ефективност са вложени 1 308 857,64 евро.

„Белия кораб“ с нови „платна“

По-добри условия за служителите, по-добри условия за административно обслужване на гражданите.

Ремонтът на „Белия кораб“ приключи успешно, а кметът на Кърджали Ерол Мюмюн преряза лентата на превърналата се в символ на града сграда.

Чрез въведените мерки за енергийна ефективност, зданието придобива най-високата степен за електропотребление – клас „А“.

Емблематичната сграда е работно място за стотици служители на Общината, Областна администрация, Регионалната дирекция на пожарната, Сметната палата.

Общата стойност на инвестицията е  1 324 043,60 евро.

Тя се рушеше, падаха елементи...

Официално бе открита и обновената сграда на бившия Окръжен народен съвет в Кърджали. Доскоро от покрива падаха разрушени орнаменти, а от Пожарната опъваха ограничителни ленти за минувачите. След вложени 1 353 698,73 евро – сградата е с нова и енергоспестяваща визия.

Открита бе и ремонтираната сграда на ДГ „Ян Бибиян“ – инвестиция на стойност 972 923,78 евро.

Лента и концерт

Турът ще приключи късно днес с откриването на обновената сграда на Дома на културата. Ремонтът там е за 1 569 887,17 евро.

Ден преди това, в сряда, бяха открити и санираните 4 блока в квартал „Възрожденци“, на обща стойност 4 471 686 евро.

24rodopi.com/Регион

Всички любители на въдичарството, които желаят да се включат в риболовния празник край микроязовир „Падина“ в землището на село Диамандово, трябва задължително да носят живарник за съхранение на уловената риба. Участници без живарник няма да бъдат допускани до надпреварата.

Риболовният празник ще се проведе на 18 юли 2026 година и се организира от община Ардино под патронажа на кмета инж. Изет Шабан, съвместно с Туристическо дружество „Белите брези“ – Ардино, НЧ „Родопска искра“ – Ардино, НЧ „Митко Палаузов“ – Падина и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.

Програмата включва риболовна надпревара в микроязовира и фолклорни изпълнения на любителски художествени състави към читалищата „Родопска искра“ и „Митко Палаузов“.

Състезанието ще се проведе от 9:00 до 12:00 часа, като участниците ще премерят сили в три категории – мъже, жени и деца и юноши до 14-годишна възраст.

За най-добрите въдичари са предвидени специални награди, осигурени от община Ардино. Отличия ще получат и участниците, уловили най-голямата и най-малката риба, както и рибарят с най-малко късмет – „каръкът“ на състезанието.

Желаещите да се включат в надпреварата могат да подадат заявки в отдел „Образование, култура, спорт и младежки дейности“ към Общинска администрация – Ардино на телефон 0887 832 211. Крайният срок за записване е 17 юли 2026 г.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

24rodopi.com/Регион

Тази седмица в Народно читалище „Дружба 1956“ в чернооченското село Габрово стартира лятната програма за деца „Забавно лято в библиотеката 2026“. Още първите занимания бяха посветени на една от най-обичаните и дълбоко символични традиции - приготвянето на ашуре.

Особено значение има и самият ден: Денят „Ашуре“ е 10-ият ден от месец Мухаррам, който е първият месец в ислямския календар. През 2026 г. той се отбелязва в четвъртък, 25 юни - от изгрев слънце до полунощ.

Децата не само видяха как се прави това древно ястие, но и научиха защо то се приготвя именно в този период. Ашурето е храна на благодарността, на мира и на споделеното добро. Всяка съставка носи свое послание – за изобилие, за надежда, за единство между хората.

Традицията повелява ашурето да се раздава на съседи, близки и приятели, за да се сподели благословията и да се пожелае здраве и благоденствие на всеки дом.

Това е ден на размисъл, на благодарност и на духовно обновяване, а приготвянето на ашуре е един от най-светлите му обичаи.

В рамките на програмата децата изработиха и красиви декоративни формички, украсени с амбалажи за яйца. Творческо занимание, което превърна деня в истински празник на въображението.

Така започна лятото в библиотеката - с вкус, знание, традиция и много детски усмивки, сподели Мергюл Реджеб - читалищен секретар на „Дружба 1956“ в село Габрово.

Исмет ИСМАИЛ, Черноочене

24rodopi.com/Общество

Световното първенство по футбол оказва влияние върху туристическите пътувания и е сред причините за по-слабото започване на летния сезон по Българското Черноморие.

Депутатски лаф. Според народният представител от управляващата партия, подобна тенденция се наблюдава при почти всички големи футболни форуми и не е характерна само за България.

Разбира ги нещата. Дълги години е бил мениджър на хотели по морето.

Дума обаче няма за цените и „превалутирането“ лев за евро. Че нещо, което миналия сезон е струвало 50 лева, към днешна дата е 50 евро.

Не, Световното е виновно.

Пък ще видим след финала.

 

24rodopi.com/Общество

Правителството планира да увеличи значително от 1 август цените на електронните винетки - с цели 30%. 

Така цената на годишната винетка ще скочи от сегашните 49.60 евро на 64.50 евро. Седмичната ще стане 10 евро при сегашни 7.67, а месечната - нараства от 15.34 на 19.90 евро.

Увеличението на винетните такси бе обявено от финансовия министър Гълъб Донев при представянето на проектобюджета за 2026 г. в сряда като мярка за увеличение на постъпленията в хазната с цел намаляване на бюджетния дефицит. Според разчетите на МФ повишението им с 30% от 1 август ще донесе до края на годината  24,6 млн. евро допълнителни приходи, а за следващите години - 53,3 млн. евро.

Министерството на регионалното развитие вече е публикувало проекта на новата тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, пише "Сега".

В мотивите се посочва, че увеличението на винетните такси за леките автомобили е наложително, заради "натрупани макроикономически и структурни фактори, които застрашават фискалната и експлоатационната устойчивост на пътния сектор".

Сегашните цени на пътните такси за леките автомобили не са осъвременявани от 2019 г., когато влязоха в сила електронните винетки, посочва МРРБ. Още тогава годишната винетка е определена на 97 лв., като в момента се заплаща евровата й равностойност. Без промяна са и останалите винетки - уикенд, седмична, месечна и тримесечна.Това обосновава необходимостта от увеличение с инфлационния индекс за този период, като се предлага ръстът да е с 30%.

От МРРБ отбелязват още, че междувременно, натрупаната инфлация не само в страната, но и в еврозоната за периода 2019–2026 г. сериозно е девалвирала реалната стойност на събирания ресурс от пътни такси. Цените на основните суровини – битум, асфалтови смеси, цимент, арматурна стомана и енергоносители – са се вдигнали значително.  Разходите за труд и осигуровки в сектора на пътното строителство и поддръжка също са се повишили, което е оскъпило стойността на всеки линеен метър рехабилитиран път.

В същото време над 35% от второкласната и третокласната пътна мрежа в страната (общо над 7000 км) се намират в лошо състояние, за чийто ремонт има хроничен недостиг на средства. Постъпленията от пътни такси стигали предимно за текущи аварийни дейности, но не и за цялостна рехабилитация.

Август е подходящ месец за вдигане на винетните такси, смята МРРБ - той е с най-висока концентрация на транзитен трафик. Въвеждането на увеличение в този момент гарантира, че сериозна част от новия фискален товар ще бъде поет от чуждестранни ползватели на мрежата. Освен това, генерираният излишък през есенните месеци ще осигури необходимия финансов буфер за зимното поддържане на пътищата, очаква регионалното министерство.

От 1 август с 30% се увеличава и компенсаторната такса, която се дължи вместо глоба при шофиране без винетка. Тя става 46.50 евро при сегашни 35.79 евро, като условието е да се плати в 14-дневен срок от връчването на електронния фиш.

24rodopi.com/Образование

По повод Деня на държавния служител ученици от ПГИ „Алеко Константинов“, заедно със своите ръководители Десислава Кардашлъкова и Валентина Коларова, осъществиха образователно посещение в Община Кърджали.

Инициативата предостави възможност на учениците да се запознаят с работата на местната администрация и с ролята на държавните служители в обществото.

Групата беше посрещната от г-жа Емине Вели от отдел „Образование“ и г-н Момчев от отдел „Култура“, които ги запознаха с дейността на различните звена в общината и техните функции.

В рамките на посещението се проведе среща с кмета на Кърджали – г-н Ерол Мюмюн. По време на разговора бяха обсъдени теми, свързани с развитието на града, предизвикателствата пред младите хора и възможностите за тяхното участие в обществения живот. Кметът насърчи учениците да проявяват активност и отговорност като граждани.

Учениците получиха информация за функционирането на Общинската администрация и за отговорностите на държавните служители, което допринесе за по-доброто им разбиране за ролята на институциите.

По-късно същия ден групата посети и „Бюрото по труда“ – гр. Кърджали, където беше посрещната от директора. Там учениците се запознаха с дейността на институцията и с различни европейски програми, насочени към младежите, които предоставят възможности за професионално развитие.

Посещението имаше практическа насоченост и подпомогна разширяването на знанията на учениците в областта на гражданското образование.

Училищното ръководство благодари на всички, които допринесоха за реализирането на инициативата.

24rodopi.com/Образование

В Професионална гимназия по селско и горско стопанство – Кърджали подготвят бъдещи помощник-възпитатели – хората, които с грижа, търпение и любов подкрепят развитието на най-малките.

Гимназията предлага дуална форма на обучение, реална практика в детски заведения, търсена и перспективна професия, възможност за бърза реализация.

„Ако обичаш децата и искаш да превърнеш добротата си в професия, специалност „Помощник-възпитател“ е твоят път към сигурно и смислено бъдеще!

Учи, развивай се и оставяй следа в живота на децата!

Инвестирай в знание, създай по-добро бъдеще!“, приканват от ръководството на ПГ по СГС в Кърджали.

24rodopi.com/Общество

„Нашите деца са най-важни! И те имат нашето уверение, че ще направим всичко възможно, дори и невъзможното, за да приключим и втория етап, за да могат те да разполагат с най-модерната спортна зала в Южна България“.

Това заяви кметът на Кърджали Ерол Мюмюн на тържественото откриване на обновената спортна зала "Арпезос".  

Лентата прерязаха кметът Ерол Мюмюн, председателят на Общинския съвет Мухаррем Мухаррем, заместник-кметовете Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, представители на фирмата изпълнител "Ю Ес Инженеринг"ЕООД и на строителния надзор от "Ю Ес Инженеринг"ЕООД.

В приветствието си към присъстващите на церемонията, предимно представители на спортните клубове, изявени спортисти и деца от детските спортни школи, кметът Ерол Мюмюн подчерта, че инвестицията в обновяването на спортната база е изключително ценна, защото тя е насочена към подобряване на условията за тренировки, както на изявени вече спортисти, така и на младите хора на Кърджали. „Инвестираме в младите хора, като по този начин променяме облика на нашия град. Надявам се, че все повече млади хора ще се възползват пълноценно от създадените по-добри условията за спорт и в Кърджали ще продължат да растат шампиони!”, каза в словото си кметът Ерол Мюмюн.

Чрез Националния план за възстановяване и устойчивост в сградата на Спортна зала „Арпезос“ бяха изпълнени мерки за енергийна ефективност включващи подмяна на съществуваща дограма, топлинно изолиране на външни стени, под и покрив. Също така бяха подменени осветителните тела и съществуващите климатизатори и се монтира фотоволтаична инсталация за собствени нужни на спортната зала.

В резултат от изпълнението на инвестицията, сградата отговаря на клас на електропотребление "А" и се постига спестяване на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид.

Общата стойност на инвестицията е 1 308 857,64евро, в това число – безвъзмездна финансова помощ от ЕС:780 832,66 евро ; национално финансиране за ДДС: 152 951,05 евро и собствен принос от Община Кърджали: 375 073,93 евро.

24rodopi.com/Общество

Четири мобилни телефона са предадени в РУ-Кърджали от граждани, които са намерили изгубените устройства, съобщиха от полицията.

Айфон е бил  намерен около 20 май до въжения мост в района на Крайно село. На 6 март по пътя между Кърджали и село Седловина гражданин открил телефон „Самсунг“, устройства от същия модел са били намерени в количка пред търговска верига на 26 април и на 22 май в кв.“Възрожденци“ в Кърджали. Бял велосипед е открит на 30 май на ул. „Сан Стефано“ в Кърджали.

Вещите се намират в РУ-Кърджали. Собствениците могат да ги получат, след като представят надеждни доказателства, че предметите са били техни притежания.

24rodopi.com/ Общество

Намерението на управляващите тихомълком да закрият Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия представлява скандален опит за изтриване на паметта за  събития и процеси от мрачните времена на комунистическия режим, както и участниците в тях. За репресиите и главните им извършители, за мрежата от доносници, за авторите и изпълнителите на най-голямото етническо прочистване - т.нар. “възродителен процес”, за концлагерите за репресии на противници на комунизма.

Това обяви в декларация лидерът на ДПС и председател на Парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

„Единственият начин да бъде предотвратена опасността да се повторят тези мракобесни времена и методите им в днешно време е живата памет за тях.

Затова ние от ДПС категорично се противопоставяме на това намерение на управляващите и призоваваме за широк обществен дебат за бъдещето на Комисията по досиетата. Защото ако ДПС категорично и безвъзвратно се изчисти от всички агенти на ДС, то в други партии все още намират реализация на публични позиции хора, обременени с тежко ДС минало.

Днес България има нужда не от нови разделителни линии, а от окончателно затваряне на тази страница чрез пълна прозрачност. Истината не трябва да плаши никого. Тя е необходимото условие, за да гледаме напред като демократична европейска държава, а прикриването на миналото подкопава доверието в институциите и оставя съмнения, които тежат върху обществения живот десетилетия наред“, категоричен е Делян Пеевски.

24rodopi.com/Общество

Лентата е прерязана и да върви по вода.

Официално бе открита и обновената сграда на бившия Окръжен народен съвет в Кърджали.

Доскоро от покрива падаха разрушени орнаменти, а от Пожарната опъваха ограничителни ленти за минувачите.

Общата стойност на инвестицията е 1 353 698,73 евро, като безвъзмездната финансова помощ от ЕС е  931 595,04 евро, националното финансиране за ДДС е 182 512,32 евро и   собствения принос от Община Кърджали е 239 591,37 евро.

Инвестицията се финансира по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ .

Лентата на санираната сграда прерязаха  Ерол Мюмюн - кмет на община Кърджали, Мухаррем Мухаррем – председател на Общински съвет, заместник кметовете Тунджай Шюкрю и Даниел Делчев –  ръководител на проекта, представител на фирмата изпълнител "Сетон" ЕООД.

Сред официалните гости бяха и Ангелина Костова  -началник на РУО,  Метин Хафъзсалим - директор на Дирекция „Бюро по труда“ , Росица Стоянова  -директор на Дирекция „Социално подпомагане“, Йорданка Гочева  -директор на Областна дирекция „Земеделие“, Пета Бумбарова  -началник на общинска служба „Земеделие“, представители на "Екоинженеринг" ЕООД – консултант по строителен надзор на обекта, „Арх Тех Проект” ЕООД -  проектанти  и авторски надзор на обекта, общински съветници, представители на медиите, служители в администрациите и граждани.

„В сградата бяха изпълнени всички предписани мерки за енергийна ефективност – топлоизолираха се покрива и външните стени, бяха подменени остарялата дограма и  осветителните тела. Също така се монтира фотоволтаична инсталация за собствени нужни на администрациите.

В резултат от изпълнението на инвестицията, сградата отговаря на клас на електропотребление "А" и се постига спестяване на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид.

С тази инвестиция ние подобрихме условията за предоставяне на административни услуги на гражданите и модернизирахме условията за работа в петте държавни администрации, които се  помещават в сградата.

Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок.“, посочи в изказването си на церемонията кметът на общината Ерол Мюмюн.

24rodopi.com/Спорт

Искаш ли да станеш част от ПФК „Арда“? Искаш ли да играеш в най-добрите елитни юношески групи на България?

Ела и се запиши на кастинг за Школата на „Арда“, призовават от клуба.

Всички родени през 2009, 2010, 2011 и 2012, могат да вземат участие на специалния кастинг за попълване на отборите в школата.

Кастингът ще се проведе на 29 и 30 юни. За повече подробности и записване всеки, който желае, може да се обади на:

0883 307 777 - Цанко Бисеров

0896 038 680 - Недрин Юзджан

 

24rodopi.com/Общество

По-добри условия за служителите, по-добри условия за административно обслужване на гражданите.

Лентата на санираната административна сграда  прерязаха кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн, областният управител на област Кърджали Бисер Николов, председателят на Общински съвет Мухаррем Мухаррем, заместник кметовете  Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, заместник областният управител Ерол Хадживейсал, комисар Николай Кирилов– Директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"-Кърджали,  Бехчед Касим –управител на "Саварона" ЕООД – изпълнител на обекта,

На церемонията присъстваха представители на Сметна палата –Кърджали, на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"   „Арх Тех Проект” ЕООД -  проектанти  и авторски надзор на обекта,  "Топ Надзор 81" ЕООД – консултант по строителен надзор на обекта, служители в администрациите, общински съветници и граждани.

Общата стойност на инвестицията е  1 324 043,60 евро, като безвъзмездната финансова помощ от ЕС е  897 520,52 евро, националното финансиране за ДДС  е 175 857,42 евро и собствения принос от Община Кърджали  е  250 665,66 евро.

Инвестицията се финансира по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ .

Кметът Ерол Мюмюн благодари на присъстващите за това, че са уважили официалното откриване на обновената сграда, превърнала се в символ на града.

В изказването си той посочи, че  са изпълнени всички предписани мерки за енергийна ефективност -  ремонтиран е покрива, топлоизолирани са външните стени с полагане на топлоизолационна система от вътрешната страна, подменени са стари алуминиеви прозорци по фасадата, както и витрини и входни врати. Изградена е мълниезащитна инсталация. Подменени са осветителните тела, а на покрива е монтира на фотоволтаична инсталация с мощност 95,4 кW за собствени нужни на администрациите. В резултат от изпълнението на инвестицията, сградата отговаря на клас на електропотребление "А" и се постига спестяване на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид.

С тази инвестиция ние подобрихме условията за предоставяне на административни услуги на гражданите и модернизирахме условията за работа в четирите администрации – общинска, областна, Сметна палата и Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението".

Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок и с необходимото качество. Също бих искал да благодаря специално на служителите в администрациите и на гражданите, за проявеното търпение и съпричастност по време на строителните дейности. Надявам се, че всички ние ще се възползваме пълноценно от създадените по-добри условията за работа в сградата.“, каза в приветствието си кметът.

Областният управител Бисер Николов също изрази задоволство от реализирането на инвестицията и благодари на фирмата изпълнител за качествената работа.

 

24rodopi.com/Общество

За причинена смърт на домашно животно е започнато разследване в РУ-Крумовград, съобщиха от полицията.

Местен жител на село Бараци е подал сигнал, че на 23 юни около 21,30 часа е намерил в землището на селото мъртва крава, негова собственост. Дежурна оперативна група от полицейското управление е извършила оглед. По първоначални данни животното е било с прободна рана.

Образуваното досъдебно производство е по чл.325б, ал.1 от Наказателния кодекс. Група „Криминална полиция“ и разследващ полицай продължават работата по случаят. Издирва се извършителят на деянието.

Снимката е илюстративна

 

24rodopi.com/Регион

Сухи треви и храсти край пътя за село Широко поле са били запалени в сряда около 13 часа, съобщиха от регионалния пресцентър на МВР.

Екип на пожарната служба в Кърджали загасил огъня, причинен според огнеборците от преминаващо техническо неизправно моторно превозно средство. Няма материални загуби.

Екип на РСПБЗН-Кърджали спасил ранен гларус, паднал на тераса в Кърджали. След подаден сигнал огнеборците се изкачили до терасата с автомеханична стълба, прибрали птицата и я предали на гражданин, който осъществил връзка с природозащитна организация.

Пожарникари от службата в Подкова обезопасили скъсан електропроводник в село Горно Кирково до пристигане на екип на Електроразпределителното дружество.

 

24rodopi.com/Регион

Проверка за управление на нерегистрирано моторно превозно средство е образувана в РУ-Крумовград, съобщиха от полицията.

На 23 юни около 10 часа до разклона за село Вранско полицейски служители спрели „Фолксваген“, управляван от 22-годишен. При направена справка било констатирано, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация на основание чл.143, ал.10 от ЗДвП заради липса на валидна застраховка „Гражданска отговорност“.

В полицейското управление в Кърджали е започната проверка за установен нерегистриран автомобил заради неизпълнено задължение на собственик да го пререгистрира в двумесечен срок от придобиването му. Работата по случаите е с оглед на чл.345, ал.2 от Наказателния кодекс.

 

24rodopi.com/Общество

„Кмете, дай пет!“ – така посрещнаха децата Ерол Мюмюн в ДГ „Ян Бибиян“.

Не само, че даде "пет", а доста повече.

Общата стойност на инвестицията е 972 923,78 евро. 

На официалната церемония днес   лентата  на обновеното детско заведение   прерязаха кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн, председателят на Общински съвет Мухаррем Мухаррем, заместник кметовете Даниел Делчев и Тунджай Шюкрю, управителят на фирмата-изпълнител на обекта „Три Груп Инвест” ЕООД Тунджай Тахир.

Гости на събитието бяха  Йълмаз Мурад - управител на „Топ надзор 81” ЕООД - консултант по строителен надзор на обекта,  комисар Николай Кирилов– директор на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението"-Кърджали; Ангелина Костова - началник на РУО-Кърджали, д-р  Виктор Кирчев, директор на РЗИ, общински съветници.

По проекта са изпълнени  мерки за енергийна ефективност на сградата, извършен е  основен ремонт на електрическата и ВиК инсталации, обновени са помещенията, осигурена е достъпна среда и е  благоустроено дворното пространство.  Закупено, доставено  и монтирано е ново оборудване за нуждите на детското заведение.

В изказването си кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн посочи, че осигуряването на подходящи условия за развитие и грижата за децата и подрастващите е най-важният приоритет за Община Кърджали и реализирането на инвестицията  в ДГ „Ян Бибиян“  показва, че това не са само намерения.

„Изградихме съвременна, мотивираща, иновативна и енергийно ефективна среда в детското заведение. С всички тези дейности осигурихме здравословни и качествени условия за обучение в детското заведение. Занапред децата ще се обучават в привлекателна и мотивираща среда.

Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта качествено и в срок. Също така искам да благодаря на учителите и служителите в детската градина за проявеното разбиране и оказаното съдействие по време на строителството.“, каза кметът Ерол Мюмюн.

Директорката на детското заведение Диана Соколова благодари на кмета на общината за подкрепата, съдействието и грижата за бъдещето на децата и му връчи благодарствено послание.

24rodopi.com/Образование

Отборът по роботика RoboAleko към ПГИ „Алеко Константинов“ постигна впечатляващ успех на националните финали на програмата „Роботика за България“, които събраха най-добрите ученически отбори от цялата страна.

Тази година участваха 95 отбора от цялата страна, като 33 от тях се класираха за финалното състезание. В оспорвана конкуренция нашите ученици завоюваха второ място в дисциплината „Робоигри“ и трето място в комплексното класиране в дивизия SPIKE B, нареждайки се сред най-силните отбори в България.

Успехът е резултат от няколкомесечна подготовка, през която учениците усъвършенстваха уменията си по конструиране, програмиране, работа в екип и решаване на инженерни задачи.

Особено се гордеем със своя научноизследователски проект „Поглед в миналото чрез технологиите на бъдещето“, посветен на съхраняването и популяризирането на културно-историческото наследство на област Кърджали. Проектът включва интерактивна карта с QR кодове, образователен уебсайт, видеа, създадени с помощта на технологии с изкуствен интелект, както и прототип на smart воденица, вдъхновена от старата воденица в село Шумнатица.

Отборът е съставен от осем ученици от ПГИ „Алеко Константинов“, които през цялата учебна година работиха под ръководството на своите ментори – Пламена Дюлгерова и Димитрия Христова.

Отличното представяне е още едно доказателство, че когато учениците имат възможност да развиват знанията си чрез практически проекти, съчетани с творчество и работа в екип, те могат успешно да се конкурират с най-добрите в страната.

 

 

Първо място за Теодора Тодорова в националния конкурс „Избери свободата!“

 

Днес в гимназията се състоя официалното връчване на наградата на Теодора Тодорова от XI клас, която спечели първо място в категория „Публицистично есе срещу агресията“ на Втория национален конкурс за изкуства „Избери свободата!“, организиран от Ротари дистрикт 2482.

Поради невъзможността си да присъства на официалната церемония по награждаването в град Бургас, Теодора получи своята награда лично от представители на Ротари клуб Кърджали, които посетиха училището и я поздравиха за нейното постижение.

Конкурсът постави пред младите хора предизвикателството да разсъждават върху темите за агресията и зависимостите – проблеми, които все по-често съпътстват живота на съвременните ученици. В категорията за есе участниците разработваха темата „Моментът преди да избухна – изборът“, насочваща вниманието към един от най-трудните моменти в човешкото поведение – секундата, в която човек избира дали да се поддаде на гнева, или да го овладее.

Според организаторите младите автори са показали, че агресията не започва с вика или удара, а много по-рано – в натрупаното мълчание, в нечута болка, в страха, самотата и желанието да докажеш, че не си слаб. Именно с дълбочината на своето послание, емоционалната искреност и убедителната гражданска позиция есето на Теодора впечатлява журито и ѝ носи първото място в националната надпревара.

Теодора Тодорова е председател на Ученическия съвет на гимназията и има множество участия и отличия в областта на икономиката, българския език и литературата, математиката, изобразителното изкуство и английския език. Тя планира да продължи образованието си в сферата на международните отношения или сродна специалност с обучение на английски език.

Наградата е повод за гордост както за училищната общност, така и за град Кърджали, а успехът на Теодора е още едно доказателство, че младите хора могат да бъдат носители на важни послания за толерантност, самоконтрол и отговорност към другите.

 

 

24rodopi.com/Общество

Все наричат Велинград „Малкия Дубай“. Заради цените. Но ето че Кърджали го бие двойно.

„Вече не се издържа на ресторантския абсурд в нашия град. Кърджали пак удари в земята националните курорти, но не с туризъм или обслужване, а с космически цени, които явно са изчислени за швейцарски заплати!“, споделя читател на 24rodopi.com.

Ето какво допълва:

Наскоро бях във Велинград – официалната СПА столица на Балканите, препълнена с луксозни хотели и чужденци. Прикачвам ви снимка на реалния ми касов бон от заведение в самия център там. Черно на бяло се вижда: страхотно шоколадово суфле струва 4,04 евро, което е точно 7,90 лева.

Прибирам се в Кърджали и какво да видя в менюто на едно от нашите „елитни“ заведения? Същото шоколадово суфле се продава за... 8,90 евро! Това са космическите 17,41 лева за едно десертче от 200 грама! И да не вземе някой да се оправдае с „надценки на платформи за доставка“ – цената си е абсолютно същата и на място, в хартиеното меню на масата.

Правя бърза сметка: за близо 18 лева в Кърджали получавам едно суфле. За същите пари във Велинград ще изям две и ще ми останат стотинки за бакшиш на сервитьора!

Явно въздухът край язовира прави шоколада златен, а местните ресторантьори ни мислят за петролни шейхове. Докато във Велинград лекуват с минерална вода, цените в Кърджали направо ни лекуват от апетит“.

 

 

24rodopi.com/Образование

Дългогодишният ръководител на първия ученически гвардейски отряд при ЕГ „Христо Ботев“ Димитър Кондиков е с награда за цялостен принос в издигане авторитета на Гимназията и община Кърджали.

Високото признание е от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България.

На събитието присъстваха ръководството на КРИБ, кметовете на седемте общини от област Кърджали, представители на МОН, Регионалното управление по образованието, множество ръководители на фирми, държавни институции и синдикати.

На тържествена церемония, организирана под патронажа на президента на България госпожа Илияна Йотова, бяха връчени награди на социално отговорни партньори на работодатели от седемте общини на област Кърджали и на представители на различни институции, допринесли за издигане на авторитета на област Кърджали на национално и международно равнище.

По покана на доц. Д-р Фахри Идриз, председател на местната структура,  гвардейците от ЕГ „Христо Ботев“ изпълниха оригиналната танцова композиция със саби, а награда за изключителния принос към патриотичното възпитание на младите хора, за утвърждаването на авторитета на ЕГ „Христо Ботев“, град Кърджали и дългогодишната общественополезна дейност получи Димитър Кондиков. С пожелания за здраве и творческо дълголетие всички присъстващи аплодираха изпълнението на младежите и техния ръководител.

24rodopi.com/Общество

Милиони вложени за ефективност, нова визия, истински ренесанс на сградите.

Всичко ще започне днес от една детска градина и ще приключи с голям концерт.

Турът по рязане на ленти продължава. Кметът на Кърджали ще открие обновените ДГ „Ян Бибиян“, „Белия кораб“, сградата на бившия Окръжен народен съвет, спортна зала „Арпезос“…

В 20 часа Ерол Мюмюн ще стори това и пред Дома на културата, след което пък започва и финалния за сезона концерт на културната иинституция.

24rodopi.com/Общество

Над 120 жители на Момчилград и околните населени места преминаха през безплатните кардиохирургични прегледи, организирани по инициатива на УМБАЛ „Лозенец“ – София, със съдействието на Община Момчилград, Търговска банка „Д“ и почетния гражданин на Момчилград Фуат Гювен.

Специализираните консултации бяха извършени от екипа на проф. д-р Николай Димитров, д.м.н., ръководител на Координационния аортокардиохирургичен център към УМБАЛ „Лозенец“. Прегледите се проведоха в манипулационния кабинет на МБАЛ „Д-р Сергей Ростовцев“ и предизвикаха изключително голям интерес сред местните жители.

По време на прегледите пациентите получиха консултации и оценка на сърдечно-съдовото си състояние от специалисти с дългогодишен опит в областта на кардиохирургията и съдовите заболявания.

Заради високия интерес и значителния брой прегледани пациенти ръководството на Община Момчилград вече подготвя нова инициатива за безплатни медицински прегледи. Предвижда се тя да обхване и лекари от други специалности, за да се разшири достъпът на жителите до качествени здравни консултации и профилактика.

„Тази инициатива е част от дългосрочната здравна стратегия на Община Момчилград, насочена към подобряване на достъпа на хората до качествени медицински услуги. Ще продължим да работим за организирането на подобни прегледи и привличането на специалисти от различни области в полза на жителите на общината“, заяви кметът на Момчилград Илкнур Кязим.

 

24rodopi.com/Общество

Проверки от РУО и МОН започват следващата седмица след гафа „Десетки зрелостници се оказаха с невалидни дипломи“.

От просветното министерство пращат екип, който съвместно с представители на Регионалното управление на образованието, ще влезе в елитното школо, където се разигра драмата с китапите на абитуриентите, научи 24rodopi.com от отлично осведомени източници.

„Това е прецедент за страната, подобен случай досега не е имало“, посочиха за редакцията ни запознати.

Към момента пък все още не са преиздадени дипломите на абсолютно всички потърпевши зрелостници, а крайният срок е утре – 25 юни.

Както 24rodopi.com първи и единствено писа, влизането в университет и една академична година са били на косъм за над 150 зрелостници в Кърджали. Оказва се, че издадените им дипломи са били невалидни. Причината обаче не е в нередности при оценките и калкулирането на бала, а… сгрешена дата.

Дипломите са издадени с дата 4 юни, а резултатите от матурите се обявяват на 11 юни. Грешката във въвеждането не е била забелязана и нагоре по веригата, а китапите за средно образование са били подпечатани и подписани от директора на гимназията. Дипломите са раздадени на 18-и. Заради обърканата дата системата ги маркира като невалидни. Именно проверки от страна на роднини на зрелостниците установяват грешката.

„Бяхме буквално потресени. Някои от университетите са със срок за кандидатстване до 19 юни, тоест на следващия ден след връчването на невалидните дипломи. Какво да правим?“, разказаха за 24rodopi.com родители на потърпевши зрелостници. Олелията до небето стига до РУО, за проблема е уведомено и Министерството на образованието.

Веднага започва преиздаване на дипломите и до 21 юни дейността е приключена. 

24rodopi.com/Общество

Кметът на Кърджали едва ли ще продължи да гледа мачове от Световното по футбол. Просто днес Ерол Мюмюн научи кой ще е шампионът.

Разговор между него и малко дете след прерязването на лентата на санирания блок на момчето:

-Ти от „Арда“ ли си?

-Да-отговаря детето.

-Ами защо си с фланелка на Кристиано Роналдо? Я ми кажи кой ще е световен шампион?

-Аз!-категорично бе момчето.

24rodopi.com/ Политика

Олигархичните медии, свързани с кръга “Капитал” на Иво Прокопиев дирижирано тиражират фейк новини за хора “напускащи”, “отцепващи се” или нещо подобно от ДПС, съобщават от партията.

От 265 общински съвета в страната, в които ДПС има близо 800 общински съветници, кампанията “открийте отцепниците” придобива водевилен характер, защото:

Първо - публикациите са откровен фейк, тъй като или не включват конкретни хора, а абстрактни формации или се визират хора, които или нямат нищо общо с ДПС или не са част от партията от години.

Второ - при толкова сериозни теми и проблеми на национално ниво, за които се очаква висока журналистическа чувствителност, заниманията с целостта и политическото здраве на ДПС са знак за едно - че ДПС е в отлично политическо здраве, с добре работеща имунна система, а с единството си ДПС продължава да е незаобиколим фактор в българската политика.

24rodopi.com/Общество

Лентите са прерязани, менчетата с вода са плиснати – 37 216 квадратни метра свършена работа.

Жилищните кооперации във „Възрожденци“ са готови. Санирането по Националния план за възстановяване и устойчивост приключи успешно.

Финалът на дейностите по блокове 42, 45, 55 и 56 бе официално „пресечен“ от кмета на Кърджали Ерол Мюмюн.

Общата стойност на проектите за въвеждане на енергийна ефиктивност за четирите сгради бе 4 471 686 евро или 8 745 859 лева.

Кметът благодари на строителите, както и консултантите по надзора за положените усилия да приключат обектите в срок и с необходимото качество.

Също бих искал да благодаря специално на собствениците на апартаменти в блока и на живущите за проявеното търпение, съпричастие и оказаното съдействие по време на строителството! Надявам се, че ще се възползват от създадените по-добри условията и качеството за живот в сградата. На добър час и се надявам, че дълго ще се радвате на резултатите от въведените мерки за енергийна ефективност!“, пожела Ерол Мюмюн.

В резултат от изпълнението на инвестициите, сградите отговарят на клас на електропотребление "В", постигат се над 30 % спестяване на първична енергия.

С дейностите са обновени общо 37 216 квадратни метра жилищна инфраструктура по четирите сгради.

24rodopi.com/Регион

Три фирми от Ардино бяха отличени по време на официалната церемония за награждаване на социално отговорни партньори на общините в област Кърджали, организирана от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), общините в област Кърджали и КРИБ – Кърджали.

Сред наградените са фирмата за производство и сглобяване на електрически компоненти „ЕДЕ 16“ ООД, производителят на прежди и конфекция „Артекс“ АД и текстилната фирма „Арда Текс“ ЕООД. Отличията са присъдени за значимия принос на фирмите към развитието на община Ардино и социално отговорната им дейност. Грамотата за „ЕДЕ 16“ ООД е за партньорство за устойчиво развитие на община Ардино, за „Артекс“ АД – за влияние върху местната икономика, а за „Арда Текс“ ЕООД – за социално отговорен партньор на община Ардино.

Церемонията се проведе в комплекс „Меаца“ в Кърджали под патронажа на президента на Република България Илияна Йотова.

Сред официалните гости бяха кметът на община Ардино инж. Изет Шабан, заместник-кметът Неджми Мюмюнходжов, кметове на общини от областта, представители на образователни институции, синдикати и бизнеса.

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан отбеляза, че отличията са заслужено признание за последователните усилия и социалната ангажираност на трите фирми. „Община Ардино ще продължи да работи за създаването на благоприятни условия за привличане на нови инвеститори“, заяви той.

Гюнер ШЮКРИ, Ардино

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.