РИОКОЗ разполага с безплатна противогрипна моноваксина ваксина Целвапан (Celvapan) срещу грипен щам AH1N1 (свински грип). Ваксината е осигурена от МЗ и с нея могат да се имунизират всички желаещи граждани, които ще заплатят само 2 лв. за манипулацията.


Тъй като ваксината Целвапан е в многодозови флакони, за да се оползотвори максимално ефективно в рамките на три часа след отварянето й, е необходимо гражданите, които желаят да се имунизират с нея да се обадят предварително на телефон 0361/6-02-81, за да се уточни денят, в който трябва да се явят за имунизация. РИОКОЗ ще осигури ваксини и за организирани колективи по тяхна заявка на посочения телефон - отдел „Противоепидемичен контрол".


Имунизацията се извършва с двукратно ваксиниране през три седмици, като второто поставяне трябва да бъде най-късно до 30 ноември 2010г.


Част от наличните количества ваксина Целвапан ще бъдат предоставени за имунизиране на персонала на Центъра за спешна медицинска помощ и за персонала и домуващите в Дома за възрастни хора. РИОКОЗ ще снабди с антивирусните средства Тамифлу и Реленца Центъра за спешна медицинска помощ и филиалите му, многопрофилните болници за активно лечение в региона и общопрактикуващите лекари с големи практики и тези в отдалечените райони на област Кърджали.


Имунизационният кабинет на РИОКОЗ - Кърджали разполага и с противогрипните сезонни ваксини Инфлувак (производител „Солвей Фарма") и Ваксигрип (производител „Санофи Пастьор"), за които желаещите граждани ще заплащат преференциална цена и 2.00 лв. за манипулация. Информация за цените ще получите на тел. 0361/6-02-81. Съставът и на двете предлагани ваксини е в съответствие с препоръките на СЗО за Северното полукълбо и решение на Европейския съюз за сезон 2010/2011 и включва следните грипни щамове:


A/California/7/2009 (H1N1)


A/Perth/16/2009 (H3N2)


B/Brisbane/60/2008


Имунизации в РИОКОЗ ще се извършват само в дните понеделник и вторник от 9.00 до 12.00 часа.



ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ВАКСИНАТА ЦЕЛВАПАН


Целвапан


1. Какво представлява ваксината и за какво се използва?


Celvapan е ваксина, която се използва за предпазване от пандемичен грип (инфлуенца).


Пандемичният грип е вид грип, който възниква веднъж на няколко десетилетия и бързо се разпространява в цял свят. Симптомите (признаците) на пандемичния грип са подобни на тези на обикновения грип, но може да са по-тежко проявени.


Когато човек си постави ваксината, имунната му система (естествената защитна система на организма) образува своя собствена защита (антитела) срещу болестта. Нито една от съставките на ваксината не може да причини грип.


2. Преди да използвате CELVAPAN !


Не използвайте Celvapan,


Ако сте имали неочаквана животозастрашаваща алергична реакция към някоя от съставките на Celvapan или към което и да било от веществата, които може да се съдържат в минимални количества, като: формалдехид, бензоназа, захароза. Признаците на алергичната реакция може да включват сърбеж по кожата, задух и подуване на лицето или езика.


Ако не сте сигурни, моля попитайте Вашия лекар или медицинска сестра преди поставянето на ваксината.


Ако имате тежка инфекция с висока температура (над 38°C), обичайно е ваксинирането Ви да бъде отложено докато се почувствате по-добре. Леки инфекции като простуда не би трябвало да бъдат проблем, но Вашият лекар или медицинска сестра ще Ви посъветват дали трябва да бъдете ваксиниран с Celvapan.


Ако Ви предстоят кръвни изследвания за наличие на вирусна инфекция в следващите няколко дни. През първите няколко седмици след ваксинирането с Celvapan, резултатите от тези изследвания може да са погрешни. Уведомете лекаря, изискал тези изследвания, че неотдавна Ви е била поставена ваксина Celvapan.


Във всеки от посочените случаи УВЕДОМЕТЕ ВАШИЯ ЛЕКАР ИЛИ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, тъй като е възможно да не се препоръчва ваксиниране или да се налага то да бъде отложено.


Моля, информирайте Вашия лекар или медицинска сестра, ако имате проблеми с кръвосъсирването или лесно Ви се появяват синини.


Прием на други лекарства


Моля, информирайте Вашия лекар или медицинска сестра, ако приемате или наскоро сте приемали други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта, или наскоро Ви е била направена друга ваксинация.


Липсват данни за прилагането на Celvapan с други ваксини. Обаче, ако това не може да бъде избегнато, другата ваксина трябва да бъде инжектирана в другия крайник. Трябва да сте наясно, че в подобни случаи нежеланите лекарствени реакции може да се проявят по-интензивно.


Бременност и кърмене


Уведомете Вашия лекар, ако сте бременна, мислите, че сте бременна, или планирате да забременеете. Трябва да обсъдите с Вашия лекар дали да Ви бъде приложен Celvapan.


Ваксината може да се прилага по време на кърмене.


Шофиране и работа с машини


Възможни нежелани реакции, могат да повлияят на способността Ви да шофирате или работите с машини.


3. Как да използвате CELVAPAN ?


Ваксината ще Ви бъде поставена от Вашия лекар или медицинска сестра съгласно официалните препоръки.


Ваксината ще Ви бъде инжектирана в мускул (обикновено на горната част на ръката).


Възрастни и лица в старческа възраст


Ще Ви бъде приложена една доза (0,5 ml) от ваксината.


Втората доза от ваксината трябва да Ви бъде направена след интервал от най-малко три седмици.


Деца и юноши на възраст от 6 месеца до 17 години


Ако бъде преценено, че Вие или Вашето дете се нуждаете от ваксинация, на Вас/него/нея може да бъде приложена една доза от 0,5 ml от ваксината и втора доза от 0,5 ml, най-рано 3 седмици по-късно.


Деца под 6-месечна възраст


Ваксинирането в тази възрастова група не се препоръчва.


Когато Celvapan Ви бъде приложен като първа доза, се препоръчва Celvapan (а не друга ваксина против H1N1) да Ви бъде приложен за целия курс на ваксинация.


4. Възможни нежелани реакции:


Както всички лекарства, Celvapan може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.


След ваксинация може да настъпят алергични реакции, които в редки случаи водят до шок. Лекарите са наясно с тази възможност и разполагат с необходимите средства за спешно лечение, което се прилага в такива случаи.


При клиничните изследвания с подобна ваксина, повечето нежелани реакции са леки и краткосрочни. Нежеланите реакции най-общо са подобни на тези, свързани с ваксината против сезонния грип. Нежеланите реакции след втората ваксинация са по-малко в сравнение с тези след първата. Най-често срещаната нежелана реакция е болка в мястото на приложение, която обикновено е слаба.


Честотата на възможните нежелани реакции, изложени по-долу, е определена съгласно общоприетата терминология:


много чести (засягат повече от 1 от 10 ваксинирани)


чести (засягат 1 до 10 от 100 ваксинирани)


не чести (засягат 1 до 10 от 1 000 ваксинирани)


редки (засягат 1 до 10 от 10 000 ваксинирани)


много редки (засягат по-малко от 1 от 10 000 ваксинирани)


Следните нежелани реакции са докладвани с Celvapan (H5N1) в клинични проучвания при възрастни пациенти, включително хора в старческа възраст:


Много чести:


болка на мястото на инжектиране


Чести:


хрема и болки в гърлото


главоболие, замаяност, световъртеж (кинетоза)


по-обилно от обичайното потене


болки в ставите или мускулите


тръпки, умора, неразположение, треска


втвърдяване на тъканите, зачервяване, оток или образуване на синина на мястото на инжектиране.



Нечести:


подути жлези


безсъние (затруднен сън), безпокойство


понижена чувствителност при допир, болка, топлина и студ, сънливост


конюнктивит (възпаление на окото)


внезапна загуба на слуха


понижено кръвно налягане


задух, кашлица, запушване на носа


гадене, повръщане, диария, стомашна болка


обрив, сърбеж


дразнене на мястото на инжектиране


Тези нежелани ефекти обикновено изчезват в рамките на 1-2 дни без лечение. Ако те продължават, КОНСУЛТИРАЙТЕ СЕ С ВАШИЯ ЛЕКАР.


При продължаващи и в момента клинични изпитвания, при които първа доза Celvapan (H1N1) е приложена на ограничен брой възрастни хора в старческа възраст и деца, през първите дни след ваксинацията са наблюдавани нежелани лекарствени реакции, подобни на тези, наблюдавани преди това с Celvapan (H5N1) ваксината.


Изброените по-долу нежелани реакции са се проявили дни или седмици след ваксиниране с ваксини, използвани рутинно всяка година, за предпазване от грип. Тези нежелани реакции могат да настъпят и с Celvapan.


Нечести:


генерализирани кожни реакции като уртикария (обрив)


Редки:


алергични реакции водещи до застрашаващо увеличение на кръвното налягане, което ако не се лекува, може да доведе до шок. Лекарите са запознати с тази възможност и разполагат със средства за спешно лечение при тези случаи


припадъци


силна пробождаща или пулсираща болка по протежение на един или няколко нерва


понижаване на броя на тромбоцитите, което може да доведе до кървене или образуване на синини


Много редки:


васкулит (възпаление на кръвоносните съдове, което може да причини кожни обриви, болки в ставите и бъбречни проблеми)


неврологични заболявания като енцефаломиелит (възпаление на централната нервна система), неврит (възпаление на нервите) и тип парализа, известна като синдром на Гилен-Баре


Ако някоя от тези нежелани реакции се появи, моля уведомете веднага Вашия лекaр или медицинска сестра.



КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ ЗА ПРЕДСТОЯЩАТА ГРИПНА ЕПИДЕМИЯ ПРЕЗ ЕСЕННО-ЗИМНИЯ СЕЗОН


Прогнозата на Световната здравна организация е, че през есенно-зимния сезон на 2010/2011 г. в Северното полукълбо ще циркулират следните грипни вируси, включени в състава на противогрипните ваксини за тази година:


A/Калифорния/7/2009 (H1N1)


A/Пърт/16/2009 (H3N2)


B/Брисбейн/60/2008


Очакванията на епидемиолозите у нас са, че и в България през есенно-зимния сезон основно ще циркулира познатият от миналата зима пандемичен вирус, вече включен в състава на ваксината – това е A/Калифорния/7/2009 (H1N1). Същевременно се очаква разпространението и на новия за тази година A(H3N2), известен като „Пърт", както и на грип B/Брисбейн/.


Всяка година 2,5 милиона българи боледуват от грип и остри респираторни заболявания. Само грипните вируси засягат от 5 до 10 на сто от възрастните и около 30 на сто от децата. Грипните епидемии, които всяка година идват заедно със застудяването, обикновено траят от 4 до 6 седмици, през които броят на хората, които имат нужда от лекарска помощ рязко нараства (до 300 на 10000 души седмично) и това силно натоварва цялата здравна система. След върха на грипната епидемия идват и усложненията от тежки пневмонии, които засягат най-уязвимите групи от населението - най-често хората в напреднала възраст и малките деца.


Всяка година в резултат на усложненията на грипа у нас умират над 2000 души, като 72 на сто от тях са на възраст над 60 години. Затова за хората в напреднала възраст е важно да се имунизират навреме, така че да бъдат защитени още преди настъпването на епидемичния период. Противогрипните ваксини предпазват надеждно младите хора, докато при по-възрастните имунитетът се изгражда по-трудно. Ефектът при тях се изразява в намаляване на риска от възникване на усложнения и най-вече на риска от фатален изход.


Данните на Националния институт по заразни и паразитни заболявания обаче сочат, че през 2009г. в България на 100 души само 4 до 6 са се имунизирали срещу грип.

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.