Недим Генджев срещу Мустафа Алиш Хаджи. Челният удар между двамата претенденти за духовни лидери на мюсюлманската общност у нас продължава да нажежава страстите. Напрежението ескалира и е на път да задмине бурните сцени от войната между синода на дядо Максим и разколниците. Какво обаче прави Генджев и Хаджи непримирими врагове?    
"Като бивш офицер от Държавна сигурност до 1982 г., подкрепям и поздравявам колегите от ДАНС за това, което направиха с тази фондация". В това изявление пред журналисти Недим Генджев дори не се постара да скрие радостта си от масираната операция на спецслужбите в домовете на 12 родопски имами. След 14-годишна битка през май Генджев удари джакпота със съдебното решение, което му позволява да сложи ръка върху ръководството на едномилионната мюсюлманска общност у нас.
Животът на родения в разградското село Глоджево духовник и бизнесмен следва превратностите на епохата. Завършва право през 1974 г. и веднага постъпва в комунистическите тайни служби, където стига чин младши лейтенант във Второ главно управление (контраразузнаването). През 1982 г. е назначен за юрисконсулт в АПК - Вятово, а през 84-а започва да съветва Завода за тежко машиностроене в Русе, чийто шеф е бившият министър Димитър Калчев. Година след началото на възродителния процес - през 1986 г., офицерът от ДС е назначен за районен мюфтия на Кърджали и е пратен да учи шериата в Сирия. Още същата година е избран за главен мюфтия. Мандатът му е белязан от развихрилите се репресии срещу турците в страната и изселническата вълна, връщането на имената на мюсюлманите и Кръглата маса. През 1992 г. Генджев е уволнен от кабинета на Филип Димитров, а поста му заема неговият бивш шофьор Фикри Сали.
Недим обаче е възстановен с помощта на правителството на Жан Виденов на Национална мюсюлманска конференция през 1996 г. Именно от тази сбирка започва и юридическата каша, която периодично взривява вероизповеданието. На практика по съдебен ред са отменени всички следващи национални конференции, което отново го легитимира като действащ шеф на Върховния мюсюлмански съвет.
Неговият противник Мустафа Алиш Хаджи е представител на новото поколение родопски духовници. Роден е в помашкото село Драгиново през 1962 г. Работи като строител на каскадата "Белмекен", а после в дървопреработвателен завод. Притежава диплома по богословие от Богословския факултет на университета "Ярмук" в Йордания, а по-късно защитава докторат в турската академия "Мармара". Хаджи също не се разминава с Държавна сигурност, където е привлечен за нещатен сътрудник. Възрастните хора си спомнят, че преди 1989 г. в почти всяко село ходжата, учителят и бръснарят задължително са били хора на ДС. Звездата на Мустафа Алиш Хаджи изгрява с избирането му за главен мюфтия през 1997 г. След изтичането на мандата му става председател на Мюсюлманския съвет при управлението на Фикри Сали. През 2006 и 2009 г. отново е избран за главен мюфтия. Всичките тези конференции обаче са отменени от съда.
Дуелът между Генджев и Хаджи и усилващите се брожения сред мюсюлманите са последица от безразборната намеса на политически сили и съдебни институции в работата на вероизповеданието. При последните три правителства Генджев бе натикан в ъгъла, но въпреки това той не спря да обжалва до безкрай легитимността на своя противник. През това време отправяше многократни обвинения срещу противниковия лагер във връзки с "Ал Кайда", пропагандиране на уахабитското учение и вдъхновяване на тероризъм в страната. Мустафа Хаджи, който повече или по-малко разполага с подкрепата на ДПС, имаше сигурен чадър до смяната на властта през миналата година. След като Хаджи бе разжалван от съда през май, хората на Генджев започнаха с полиция и охранители да се настаняват в районните мюфтийства. Бруталните превземания породиха вълна от масови протести на мюсюлмани в цялата страна. Въпреки усилията за помирение, в които се включи и премиерът Бойко Борисов, войната между двамата мюфтии ескалира драматично. При акцията на ДАНС в Родопите именно крилото на Мустафа Алиш Хаджи бе ударено и заклеймено като екстремистко. Към днешна дата Недим Генджев разчита на силовия подход, но зад неговия конкурент Хаджи стоят повечето редови мюсюлмани.
Руслан Йорданов, Стандарт



-----------------------------------------------------------------
Вижте последните новини във Vesti.bg!
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.