При нас спадът в държавната субсидия и собствените приходи достига близо 50% в сравнение с 2008 година, споделя кметът на Община Кирково Шукран Идриз. Според нея общината не може пълноценно да изпълнява функциите си. Под въпрос са уличното осветление и чистотата. Собствените приходи не достигат за да се поддържат комуналните дейности в състояние, което искат гражданите. Проблем става храненето в детските заведения. Не могат да се повишат таксите, защото хората са обеднели много и не могат да ги покрият. Съдбата на здравните кабинети в училищата също е сериозен въпрос. Ще се налага един кабинет да обслужва 4-5 школа, т.е. здравните работници ще посвещават по един ден на учебно заведение. Ако стане инцидент, те на практика не могат да реагират.
Драстично са орязани капиталовите разходи, заради намалената държавна субсидия. За община Кирково те са едва 200 000 за тази година. Само след дъжд местната власт е принудена да дава по 40-50 000 лева за преодоляване на щетите.
Общината обслужва 73 села и още от сега признава, че няма достатъчно пари за снегопочистване. Ако зимата е тежка много хора ще останат без връзка със света, поради безпаричието на местната власт.
Бюджетът ни е 5 млн.лева. Реално оперирам с 3 милиона. От тях ми отрязаха 300 000 лева. Основно тава са пари за капиталови разходи.С окастрения бюджет се влошава качеството на предлаганите на гражданите услуги. На практика е замразено благоустрояването. Това пък споделя кмет на община Ардино Ресми Мурад. Той е силно обезпокоен за снегопочистването през зимата. Фирмите не искат за малки суми да работят на територията на общината. Местната власт стяга налична техника за да може да се справи с проблема през зимата.
Положението с орязаните бюджети е много тревожно,споделя и градоначалника на Джебел Бахри Юмер. Според него план-сметката на общината била бюджет на оцеляването.
Най-затруднени са в най-голямата община - Кърджали. За разлика от по-малките общини, където държавната субсидия е основа на бюджетите им, областния център трябва да осигурява близо 50 на сто от издръжката си от собствени приходи. Общината сложи на тезгяха всичко, което може да се продаде. Последните сесии на местния парламент са посветени на тотална разпродажба на общинско имущество. В условията на криза обаче търсенето е слабо. Неразплатените разходи на община Кърджали вече надхвърлят 4,5 млн.лева. Държавата резна субсидията с близо 1,5 млн.лв. и изправи местното ръководство на нокти.
Качеството на услугите е под въпрос.
Според кметът Хасан Азис,който е и зам.председател на Националното сдружение на общините в Република България няма община в страната която да не е задлъжняла в условията на криза. Очакванията са,че правителството ще издърпа страната от икономическата депресия и ще даде глътка въздух на общините.
-----------------------------------------------------------------
Вижте последните новини във Vesti.bg!
в селата където живеят 70 - 80 човека има кмет и сенретар
ОтговорИзтриванеЩом е така да се свият общините/да се обединят/.
ОтговорИзтриванеНе е достатъчно да си избран като в татово време...... ...... Ne mutlu Turkum, Kirmizi seytanlara satilmadim diyebilene.
ОтговорИзтриванеХа-ха-ха
ОтговорИзтриване24Родопи вие треперите от страх бе господа.
От горният коментар сте оставили само 10 % от страх от кметовете на ДПС. Да не бяхте пуснали поне и това.
Докато вие е страх като роби от дерибеите на мафиотската ДПС никакъв напредък в чукарите не ще настъпи.
Много се смях като видях орязаният си коментар.
Ха-ха-ха !
Страх лозе пази !
ОБЩИНАТА ДА СИ ПРИБЕРЕ ВСИЧКИ МЕСТНИ ДАНЪЦИ И ТАКСИ ! ПОЗНАВАМ ХОРА ,КОИТО С ГОДИНИ НИ СИ ПЛАЩАТ ДАНЪК СГРАДИ И ДАНЪК АВТОМОБИЛИ.
ОтговорИзтриванеДА ГЛОБЯВА ВСИЧКИ, КОИТО ЗАМЪРСЯВАТ ГРАДА . ГРАДА НИ СТАВА ВСЕ ПО -МРЪСЕН И НЕУГЛЕДЕН!
там където има кмет и секретар да остане само един.Получават големи заплати ,а са тъпи галоши,не знаят една служебна бележка да пишат.Дори да се обединят - три кметства в едно.
ОтговорИзтриванеЛапането свършва!
ОтговорИзтриване