Както вече „24х7 Родопи" писа, Европейската комисия спря плащанията на фирмите- изпълнители през декември 2009 година. Една от причините е проведеното пряко договаряне с тях, което е довело до голямо завишение на стойността на проекта. За оскъпяване с 1 милион лева само по единия проект имаше и прокурорска проверка. Друг мотив е било нецелесъобразното завишаване на броя на претоварните станции.
От Министерството на околната среда и водите (МОСВ) имат готовност съществуващия проект да бъде преправен, така че парите да стигнат, съобщи пред журналисти областният управител на Кърджали Иванка Таушанова.
МОСВ предвижда в депото да се изхвърля сметта от четири общини, а не от осем. Само Кърджали, Джебел, Черноочене и Момчилград ще могат да депонират боклука си край Вишеград. Сами разбирате, че да се кара смет от Ивайловград до тук, както бе предвидено, не е по джоба на данъкоплатците, подчерта Таушанова.
Ще бъде намален броят на клетките. На първо време ще бъде изградена една, която ще може да поема боклук в продължение на 9 години. Водят се и разговори за намаляване на капацитета на административната сграда.
„Община Кърджали е участвала в целия процес на планиране на депото. Тя носи отговорност за устойчивостта на проекта. Набъбването на цената му ще се отрази на таксата смет, която кърджалийци ще трябва да плащат", заяви Таушанова.Тя препоръча общината да се ангажира да разшири сегашното сметище, докато се изгради първата клетка. Когато се замислят проекти, хубаво е да са големи, но не и грандомански, подчерта областния управител.
Незабавна среща с министъра на екологията пък поискаха кметовете на общини от региона, чиито отпадъци е предвидено да се приемат на новото сметище. Строителството е спряно, проблемът с депонирането на всекидневните отпадъци ставал все по-сериозен.
Като е имало прокурорска проверка как е завършила. Защото, ако целта е била депото да не стане, управляващите са си свършили работата. Припомням, че "експертно" се изказа преди време министърът,който трявба да помага за реализирането на европроектите Томислав Дончев. Сега от материала става ясно, че плащанията са спрени още през 2009 г. Тази областна управителка ще се запише в аналите като човекът спрял най-много проекти в Кърджали. Такива, обаче, ги забравят бързо. Как ли ще се чувства като излезе от кабинета и слезе от служебното Ауди. Трябва да си мисли и за това време, ако има с какво!
ОтговорИзтриванеСега ми става ясно защо тази жена колата я чака почти пред вратата на администрацията - има силен страх от народната любов. Между другото, говори се, че си сменила стъклата в кабинета, за да не виждало отвън. Иначе ГЕРБ е за пълна прозрачност, ама за другите , не за тях. Боже, пази българия от пишман управленци!
ОтговорИзтриванепо горните коментари на писаха Хасан Азис и Милко багдасаров
ОтговорИзтриванеще ти се , байно, да са го писали Багдасаров и Азис. Просто приеми, че хората не са слепи и разочарованието от вашите тъпотии вече е факт.
ОтговорИзтриванеНе само Таушанова, а и Коджаманов не положи и минимални усилия за да реши проблема с боклука, защото им харесва да са сред себеподобна среда!
ОтговорИзтриванеакалии сте всички това е проек на общината за неговото не усаществяване е виновен АЗИС .Искал е да лапне 1000000лв.ама на пак заради него бьлгарския дьнакоплатец и в часност парвите двама писари ще плащат.Таушанова гледа от страната на закона неможе да позвили да се случи такава кражба макар че не е избрана от вас 14:35 и 14:38.МЕШЕТА
ОтговорИзтриванеЩо си мислите, че европейските пари ги дават за да се НАЯДЪТ определени...Те да не са луди да пълнят ГУШИТЕ на хора които ДНЕСА ГИ ИМА, УТРЕ ГИ НЯМА.
ОтговорИзтриване