Положението в 8-ми, 9-ти и 10-ти клас на грамотността на учениците е просто трагично, обяснява Маргарита Дончева, координатор на кампанията "Бъди грамотен".
Причината, според нея, е че основните правописни правила се изучава до 7 клас и след това часовете по български език намаляват, за сметка на литературата, чуждите езици, специалните предмети.
Грешките, които допускат учениците са различни. Често се среща пишеме, четеме, играеме вместо пишем, четем, играем.
Има и лексикални пропуски като непознаването на тавтологията, например "Народният фолклор", двойно "н" и др.
Интересен факт е, че в състезанията по-добре са се представили учениците от малките градове с 1000 отличници, за сметка на София с 557 отличници.
В Сопот 47% от участвалите в състезанията по правопис са решили теста без грешка, в Димитровград 42%, в Горна Оряховица – 38 и Кърджали – 36%.
В нито едно столично училище няма такъв резултат.
През ноември управителят на интернет портала за езикова грамотност "Академика" Евелина Гечева заяви, че около 45-50% от завършващите средно образование у нас не владеят в нужната степен правописа и пунктуацията. В началото на есента "Академика" стартира инициативата за добро владеене на българския книжовен език под мотото "Бъди грамотен" .
Голяма работа, а какво да правим факта,че България е на първо място по неграмотност в Европа
ОтговорИзтриванеМинистър-председателят е ярък пример затова!!!!
ОтговорИзтриванеДа, ама министър-председателят не е от София, а от Банкя. А в Банкя също са по-грамотни от софиянци. Значи си имаме грамотен премиер, нали така!
ОтговорИзтриванеБе грамотен е човекът, ама в Господари на ефира го бъзикат.
ОтговорИзтриванеДа бе грамотни...иска ви се...Кърдажали и грамотни. Двете неща са несъвмеситми.По-неграмотни ученици от Кърджали няма...
ОтговорИзтриваневидяхме и грамотните какво могат,така че не лайте толкова....
ОтговорИзтриване