Стадото е внесено от Холандия, където все още има стада от свободно живеещи тарпани. "Ролята на тарпаните в природата на Източните Родопи ще е същата като преди хиляди години – да пасат дивата растителност и да възстановяват естествените екосистеми. Дивите тарпани са известни със своята устойчивост и приспособимост към суровите условия на полуотворените ландшафти", обясни Ива Тончева от проекта "Новото тракийско злато" пред 24часа.
Тарпаните са подвид на дивите коне, които са обитавали цяла Европа, разказаха еколозите. Има множество пещерни рисунки на тарпани от Франция, Испания и Скандинавия, както и остатъци от Южна Русия, където скитите са опитомили тарпана 3000 години пр.Хр. В България палеонтолозите също са намирали кости от тарпани, което е доказателство, че в миналото България е била обитавана от тях. Тарпанът изчезва в природата между 1875 и 1890 година, когато последната кобила е била убита при опит да бъде хваната. Последният тарпан в плен е умрял през 1909 година в руски зоопарк. В момента има около 4000 тарпана на свобода, половината са в Холандия.
Миналата година полудиви каракачански коне бяха пуснати на свобода в района на с. Черничино. В края на тази година в Източните Родопи ще бъде заселен отново и благороден елен.
Ще има от къде мангалите да си намерят коне без парички
ОтговорИзтриванеОт 1 октомври се открива ловния сезон за едър дивеч.
ОтговорИзтриванебраво ще осигурите малко прехрана за мургавите братя по малко ще крадат домашен добитък браво
ОтговорИзтриваненай после ще ядем евтина луканка браво на холадците с един куршум два заека-прехрана за братята роми и евтина луканка за населението още веднъж браво
ОтговорИзтриванеsigurno niama kade da gi izhvarliat tiya kranti veche i za tova gi puskat tam i nali BG e zadnia drvor na EU
ОтговорИзтриване