Според любители търсачи и някои геолози в България буквално стъпваме на злато, но не знаем как да забогатяваме от него. Изпълнителният директор на камарата Иван Андреев уточни, че доказаните икономически рентабилни находища на злато у нас са в Челопеч, Крумовград и в района на Кърджали. Находището в Челопеч се смята за едно от най-големите златни находища в Европа. Златоносни реки има в Средногорието, в южната част на Западна България и в източните Родопи. Потенциални промишлени бъдещи находища има в Стахиевското рудно поле, Каменски дол, и селата Хан Крум и Розино.
В момента добив на злато има в находището Чала с оператор Горубсо - Кърджали и в Челопеч с концесионер Челопеч Майнинг. Това са двете опериращи със злато мини у нас, поясни Иван Андреев и добави, че тече процедура по одобрението на доклада за оценка на въздействието върху околната среда за находището в Крумовград. Минните находища са разпределени между двама концесионера Горубсо - Кърджали и Челопеч Майнинг. И въпреки интереса от страна на инвеститорите към потенциалните възможности за добив, хората в повечето случаи се противопоставят. Според директора на Минно-геоложката камара Иван Андреев има и други икономически интереси, които искат да няма такъв добив.
Андреев увери, че сега технологията за добиване на злато е камерно-стълбова, което позволява след изземане на полезния компонент дупката да се запълни с цимент и да не остават кратери на повърхността на земята. С новата технология загубата на полезен компонент е до 3 процента, тя е много по-екологична и щадяща околната среда. Ако в световното производство на злато цианидните съединения се използват на 100 процента, то в добива те са 1 на сто, а в България този процент е още по-малък, коментира Иван Андреев.
На фона на финансовата криза, която за пореден път разтърсва света, цената на златото на световните борсови пазари надхвърли 1800 долара за тройунция. По данни на Минно-геоложката камара България е четвъртата по добив на злато в Европа, произвежда над 80 хиляди тона златен концентрат годишно.
Минерално-суровинната индустрия е на печалба, тя добавя 5 процента от БВП на страната и един основен процент от този БВП пък идва от отрасъла метални полезни изкопаеми, който включва и добива на злато, увери Андреев. По данни на Министерството на икономиката и енергетиката през миналата година в Челопеч са добити над 1 милион тона руда, мед, злато и сребро, за които в бюджета е влязла концесионна такса от 6,5 милиона лева. От находището Чала, което дава само злато, са добити 58 хиляди тона руда и е внесена такса в размер на близо 68 хиляди лева.

Finance 5



-----------------------------------------------------------------
100 лв БОНУС. Най-високи коефициенти. Tempobet.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

5 comments so far,Add yours

  1. Анонимен5/9/11 14:11

    Върху злато стъпваме, а гладни ходим!!!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен5/9/11 14:50

    koi ste pribere parite , koi ....

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен5/9/11 15:37

    да грабваме кирките преди бсп да са го изнесли за русия...

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен5/9/11 16:14

    Хайде, хайде - гладен ходил.Щом висиш в интернет, не си толкова гладен.Ти глад не си виждал

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен5/9/11 17:09

    Какъв е тоя Андреев.Някакъв измислен специалист.Драскач.Платен специалист
    Кой е той че ще казва как ще се добива злато.Значи жителите на Крумовград не струват нищо пред златото.Кое е по важно здравето на хоратата ли или че някакви като Андреев и сие да забогатеят.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.