С настъпването на есенно-зимния сезон рязко нараства броят на пожарите причинени от отоплителни прибори в жилищата на граждани.
Анализът на ОУ "Пожарна безопасност и защита на населението"- Кърджали за миналогодишния отполителен сезон показва, че тогава пожарите са 66, от които с материални загуби са 10, а 56 са запалвания на комини и пластмасови контейнери от изхвърляна неизгаснала пепел. От пожарите с материални загуби 6 са в жилищни домове на граждани след неправилно използвани или оставени без наблюдение печки на твърдо гориво. При тези произшествия двама граждани са пострадали, загинали няма. Нанесените щети са: унищожени покривни конструкции и обзавеждане. Най-много са пожарите през месеците декември, януари и февруари.
Съветите:
Не оставяйте без надзор печки и уреди
Областно управление "Пожарна безопасност и защита на населението" препоръчва да се спазват правилата за пожарна безопасност.
Опасно е използването на неизправни и нестандартни печки. В никакъв случай да не се оставят без наблюдение включени отоплителни прибори, особено в помещения, където има деца и трудноподвижни възрастни хора. Печките да се разполагат на безопасно разстояние от горими конструкции и материали. За безопасността на сградите комините трябва да са без пукнатини и измазани отвън. Преди началото на сезона да се почистват натрупаните сажди в тях, но без да се запалват. Димоотводните тръби да се монтират правилно, стабилно и да отстоят на 80 см от горими материали. В никакъв случай да не се допуска използването на вентилационните канали като комини. Преминаването на комините през горими между етажни конструкции, както и през таваните трябва да е специално защитено с негорими материали.
При по-старите сгради трябва да бъде направен преглед за отстраняване на вградени дървени греди в конструкцията. Пожарната опасност в този случай не е за подценяване – през комина преминават продукти на горенето с висока температура.
Печките никога не трябва да се запалват с лесно запалителни течности (бензин, нафта и др.), както и да се зареждат с гориво от вечерта за другия ден.
Винаги след ползване на печка на твърдо гориво тя трябва да се угасява докрай. Опасно е т. нар. непълно горене или тлеене на дървесината, при което се отделя силно токсичният продукт въглероден диоксид. Той не се усеща, но може да доведе до задушаване. Ако печката се самозагаси, трябва да се почисти горивната камера.
Включване на лампа възпламенява изтичане на газ
Все по-голямо приложение намират уредите с газ пропан-бутан. Отоплението и готвенето е лесно и икономично, но трябва да се знае, че пропан-бутанът е пожароопасен и взривоопасен газ. Тези уреди и бутилките към тях не трябва да се използват в помещения, които са под нивото на терена. Газта има специфична миризма и когато се усети, трябва да се извърши незабавно проветряване, без да се включват или използват огнеизточници. Всяка искра, дори при включване на осветлението, може да предизвика запалване или експлозия, ако изтичането е по-голямо.
При възникване на пожари незабавно трябва да се уведомят органите за "Пожарна безопасност и защита на населението" чрез тел. 112, да се евакуират застрашените хора и по възможност да се пристъпи към гасене с налични средства, напомнят огнеборците.
s pojarite dps darji v strah i podchinenie jenite si s shalvarite i detzata po selata da ne mardat daleko ot doma i udrya debelo v darjavnata hazna...milioni i miliardi levove izgaryat ujkim nebrejno , ujkim po nevnimanie...ujkim zabravili...ujkim slama, seno, malko hrasti...a v realnost s tesi izgoreli gramadni gorski tereni edna provintzia v kitai moje da izdarja jitelite si...bg darjavni slujbi prosto marseluvat i hi4 ne gi e enya za tesi izgoreli bg levove...nali ne sa ot tehnite djobove si mislyat...poneje nema chastni gori v bg i nema konkurentzia v tosi klon na ikonomikata v bg...monopol na darjavata , v koito udrya dps napalno beznakazano...i drugite v eu gledat i vijdat po sobstveni kanali / ne po bg medii estestveno - te drugo, osven deputati i ministri ne vijdat v bg/
ОтговорИзтриване