Трима кандидат-купувачи подадоха оферти и очакванията бяха за лудо наддаване, ако се вярваше на предварително подаваната към медиите информация за огромен интерес от чужди компании. Всъщност, единственият сериозен интерес от водеща компания в бранша от странство беше от далечна Индия. Дружеството, което преди година искаше разумна цена от Валентин Захариев за ОЦК, че и за „Горубсо-Мадан", сега също се поинтересува от „флагмана на кърджалийската икономика". Както тогава 24rodopi писа, трима индийци преговаряха повече от 20 дни със Захариев, но до сделка не се стигна. Индийците си тръгнаха и проблемите на Захариев станаха още по-големи. В последния месец индийците най-старателно оглеждали комбината, дори са взели и проби. Очакваше се единият от участниците да е упълномощен от индийската компания, но най-вероятно експертите са преценили, че цената е много висока и по-добре е да се изчака нова тръжна сесия с цена под 7 милиона лева. Другият сериозен участник трябваше да бъде самият собственик Валентин Захариев, но явно е преценил, че не си струва вече да се бори, твърди източник от комбината запознат с действията на бизнесмена. Или може би е бил сплашен, допуска източникът.
Всъщност, търгът приключи за 15 минути. Колкото да бъдат отворени офертите с наддавателните предложения. Това показва, че ако не зад трите фирми, поне зад двете стоят едни и същи лица. Купувач стана фирма, свързана с Първа инвестиционна банка (ПИБ), която беше продавачът на активите и един от най-големите кредитори на комбината, сочи разследване на „Капитал". Това е "Хармони 2012", която предложи 8.6 млн. лв.
Самата банка също беше сред кандидатите с оферта от 8.4 млн. лв., а освен нея участваше и новоучредената през юли софийска консултантска компания "Файнанс енд Кансалтинг" с оферта за 8.5 млн. лв. "Хармони 2012" съществува от 16 юли тази година и неин собственик е регистрираната на Вирджинските острови "Хармони холдингс лимитид".
В България фирмата е с адрес ул. "Любен Каравелов" 4 в София, на който са регистрирани още 27 фирми, близки до ПИБ, включително "Витоша ски" - концесионерът на лифтовете на Витоша, показва справка в Търговския регистър. Там е била и централата на вече затворената "Първа универсална застрахователна компания", в която банката е била акционер.
На същия адрес е била регистрирана "Първа инвестиционна компания", управлявана от Цеко Минев, Ивайло Мутафчиев и още няколко банкери, чиято дейност впоследствие е прекратена. Капиталът на "Хармони 2012" от 5 000 лева също е внесен в ПИБ, показват документи в Търговския регистър. Официално "Хармони 2012" се представлява от Илиян Божидаров Цанов. Той и хората му, дошли в Кърджали, отказват всякакъв коментар за инвестиционните намерения на дружеството. Самият Цанов няма други участия, освен в „Хармони 2012".
В едноседмичен срок купувачът трябва да внесе предложената сума. Ако това не стане, за купувач ще бъде обявен следващият, предложил най-висока цена – самата ПИБ. Синдикатите в ОЦК смятат, че третата компания – „Файненс енд Кансалтинг", пък била на другия кредитор – френската Пари ба. Други казват, че е на Валентин Захариев. Поведението на „Файненс" обаче показва, че е по-скоро на ПИБ. Защо иначе не направи дори една стъпка в наддаването!? Всъщност, Валентин Захариев таи надежда в съда.
Както вече 24rodopi писа, изпълнителният директор Славея Стоянова пусна жалба в съда срещу действията на банката, частния съдебен изпълнител и на 20 гардове, които влезли силово в комбината и започнали опис на имуществото. Хората на банкерите хитро връчили бумагите на финансовия директор Валентин Манев, защото Стоянова не била в завода. Окръжният съд в Кърджали отхвърли жалбата, но Захариев се надява на обрат на по-горна инстанция. Ако случайно това се случи, случая „Продават ОЦК" може да получи съвсем други измерения. Но докато това е теория на вероятностите, реалностите за металурзите са други. Тях ги интересува дали „Хармони" са представители на компания за скрап и старите цехове ще „потеглят" за корабите в Бургас или пък дружеството е на ПИБ и вече има готов инвеститор.
Автомобилите на участниците в търга за ОЦК вероятно са спрели някъде на магистралата и всички заедно са пили кафе. Може да са се поздравили с много актуалната чалга „Наш`та фирма е №1". Някой може просто да е разсъждавал на глас: „Дали шефът Минев ще реши да купи ОЦК с „Хармони"-то или ще реши да не се набутва със 100 000 лева и ще оттегли дружеството, за да стане банката победител с по-ниската оферта!?" Ако ПИБ е истинският купувач на ОЦК – не е лошо. Първо, защото банката има готов вариант с чуждестранен инвеститор, който е готов в ранната есен да стартира част от производството. Нека не забравяме, че кредиторите провалиха преговорите, защото ПИБ държаха на един инвеститор, а другите – на друг. Второ, защото ПИБ демонстрират в последно време, че имат страха, или по-точно казано, респекта на премиера Бойко Борисов. А той идва в Кърджали на 15 септември. И ще каже истината за ОЦК
На снимката: Спомен от златните години на ОЦК. В завода имало дори басейн
Сапунките край нямат...
ОтговорИзтриванеКато се правят хубави неща,защо злонамерниците винаги мъркате. Защото сте много прости.
ОтговорИзтриванеНИЩО НЯМА ДА ИЗЛЕЗЕ ОТ ТАЗИ РАБОТА . ГАРАНЦИЯ !!!
ОтговорИзтриванеХармони е създадена само за тази сделка.Фатката е да няма минало и да не знае никой нищо за компанията освен че е забулена в мистерия. честните хора са регистрирани в България, спазват законите и не се крият като мишки. Добре дошъл неизвестен "нов" интеститоре.
ОтговорИзтриванеНЕ ХАРМОНИ , НО И ХОРМОНИ НЯМА ДА ПОМОГНАТ НА ОЦК!
ОтговорИзтриванеa- Moni Dyankov li? Harika.
ОтговорИзтриване