Есенна вълна манатарки вдигна на крак гъбарите в Родопите, съобщава всекидневникът "Родопи Смолян". Месец преди началото на зимните студове в планината, благодарение на падналите дъждове и понижението на температурите в горите около областния град се разви популация на есенна манатарка. Цената, която прекупвачите дават за килограм първо качество е 10 лв. Опитни гъбари си докарват по 20 лв. на ден, коментираха брокери. Очакванията са популацията да се засили след средата на месеца, което ще помогне много безработни да изкарат някой лев, преди падането на снега.
Тази година е една от най-слабите за гъбарите. Заради горещините и сушата са изкупени рекордно малки количества. Освен есенна манатарка в момента се изкупува и пънчужка, чиято цена е 50 ст. за килограм. От нея се срещат огромни количества, тъй като този вид гъба расте по стари дънери. Преди ден в пункта в кв. „Каптажа" двама берачи доставили 120 кг. от консервния деликатес. Сериозни количества манатарка в момента се изкупуват в пограничните села на Мадан и Рудозем.
Заради липсата на гъби през август и септември в Смолян процъфтя бизнеса с билки. Най-масово се изкупуваха шипки. Цената им в пунктовете на РКС е 60 ст. за килограм. До 3 лв. обаче стига цената им на частно. Много туристи и жители на града купуват от билката за чай, а домакини приемат големи количества за домашен мармалад. Добре върви и бизнесът с къпини, които се продават за 2-3 лв. килограма.
Младежи пък берат горски гъби с дрогиращо действие от поляните край Рожен и местността Хайдушки поляни в Родопите. Гъбата е известна под името вълчи зъб. Тя не е включена в забранителния списък и не се изкупува от събирателните пунктове. Продължителното използване на такива гъби води до тежки психически увреждания.
Гъбата е кафява на цвят и е известна още като веселата гъба, каза брокерът Алекси Келешев от Кутела, който е в бизнеса от 20 години с думите :"Тази гъба като я ядеш, започваш да се смееш. Гъбата на смеха по Нострадамус. На времето я е използвал Нострадамус, сега я използват гадателите".
Други брокери, пожелали анонимност, са очевидци как групички младежи 14-16-годишни от Мадан, наредени като войници, ровят тревата, за да търсят гъбата. От цялата страна идват по тези места и от Смолян също ходят, признават посредниците. Прием на по-голямо количество от халюциногенната гъба води до тежки психични разстройства, дори вече има увредено дете. Кметът на Кутела Емил Стоянов също знае за проблема. "По принцип съм виждал непознати млади хора, които минават по Хайдушки поляни, по дуварите", заяви той.
"Знаем за тази гъба от няколко години. Нямаме такъв полеви тест, с който да докажем съществуването на това вещество в гъбите и към момента не може да се осъществи никакъв контрол. Пренасянето на горски гъби не означава престъпление", заяви директорът на Областната дирекция на МВР в Смолян комисар Кирил Хаджихристев.
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

1 comments so far,Add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.