С бронзов медал се завърна десетокласникът от СОУ „Петко Р. Славейков" Иван Герганов от световния математически форум в Хонг Конг, където бе в конкуренция със 150 ученици от цял свят. Те представиха свои проекти от различни области на науката. Иван участва в раздела „Фундаментални изследвания" с авторска разработка за преброяване на фигури в триъгълна решетка. Призовете се определяха от жури, съставено от научни специалисти от пет континента. Форумът бе поредното издание на Международния панаир на науките Хонг Конг – 2012. На финала в азиатския мегаполис бяха допуснати само класираните на първи места от регионалните научни състезания и панаири, проведени по-рано през годината. Първенецът на Кърджали се класира за състезанието в Хонг Конг, след като спечели златен медал на 9-ото европейско изложение на науките EXPO-SCIENCES EUROPE 2012, което се проведе през юли в руския град Тула.
Иван е възпитаник на математическата школа на СОУ "Петко Р. Славейков" в Кърджали. Неговият директор Милко Багдасаров също бе поканен на форума. По негова инициатива в СОУ "Петко Р. Славейков" преди 7 години бе създадена математическа школа, ръководена от Вълчо Милчев. Преди две години пък Милчев бе отличен като учител номер 1 по математика в България. Багдасаров също се върна с грамота от Хонг Конг – признание за експертната дейност, извършена като член на журито.
Иван Герганов представи своя проект пред специално аранжирания щанд на единствените представители от България – славейковци. В двудневната конкурсна програма многократно му се наложи да разкаже за работата си, себе си, училището, града и страната си пред всеки един представител на журито и пред останалите участници, с част от които бързо се сприятели. Директорът Багдасаров имаше трудната и отговорна задача да представя България като официален гост по време на тържественото откриване, да бъде един от почетните членове на експертното жури и да подготви заедно с Иван културна програма, с която да участват в последния ден на форума на т.нар. „официално културно събитие", проведено в концертна зала, открито за цялата общественост и отразено от всички национални медии.
За гениалния славейковски математик стъпването на хонгконгска земя се оказва свързано с осъзнаването, че е загубил раницата си, в която се намират лаптопът, проектът, помощните материали и всичко, свързано с представянето. След телефонни издирвания чантата се оказва на летището, откъдето пък искат доказателство за собственост. Наличните в други части на багажа флаери, идентични с тези в раницата, убеждават служителите, че именно Иван е собственикът. Следва настаняване в хотела и вече всичко се завърта безпроблемно.
В първия ден на откриването всички участници биват посрещнати от шефката на организационния комитет на HKISF 2012 Юлита Менг, която заедно с официалните донове от всички държави, вкл. Милко Багдасаров, гръмва конфети след изпълнението на традиционни местни песни и танци от дечица в национални костюми.
Според правилата състезанието започва с подреждане на щандовете на всеки участващ проект. Иван застава до аранжираното с предварително подготвените материали място и очаква всеки представител на журито да му зададе своите въпроси. Милко Багдасаров, от друга страна, със специалната карта на член на журито преминава през всеки от останалите участници и разпитва авторите на проектите, за да може да даде експертна оценка. 41 проекта трябвало да разгледа и оцени за двата дни от състезателната програма. Критериите за оценка включвали: съответствие с изискванията, релевантност на обясненията, задълбоченост, атрактивност на представянето, много важно било изискването за наличие на иновация в проекта и т.н. Каква била изненадата на директора на СОУ „Петко Рачов Славейков", стигайки до щанда на Русия, откъдето се усмихва Иван Вологин, ученик от Лицей №1553, Москва, с който най-голямото кърджалийско училище вече няколко години има партньорски отношения. Миналата година Иван бе част от групата руски ученици, посетили Кърджали и „Славейков". Освен за проекта, Багдасаров и Вологин си поговорили на руски език, зарадвали се на неочакваната среща и се убедили колко е малък светът.
От всички участници българите се сближили най-много с представителите на Люксембург, Малайзия, Мексико. След награждаването мексиканският съдия възкликнал по повод бронзовия медал на нашия Иван: "Разбрах покрай Стоичков, че българите ставате за голям футбол, но се оказа, че сте световна сила и в математиката".  Иван участва с авторска формула за преброяване на фигури в триъгълна решетка, която може да се приложи в компютърните чипове и в химията. Според собствените му думи е най-доволен, че в Хонконг всички са луди фенове на любимия му футболен отбор "Манчестър Юнайтед". „От хлапета до старци ходят с техни екипи. Даже си тръгнах с фланелка на "червените дяволи" от най-големия мол, на който само единият етаж беше дълъг два километра", разказва Иван. За всичките си приятели безпроблемно осигурил ценни сувенири с логото на любимия тим. Не могъл обаче да преодолее напрежението и да хапне тамошни специалитети, за гастрономически удоволствия се обръщал само към изпитаните ресторанти от световните вериги.
По време на културното събитие, облечени в национални носии, Багдасаров и Иван представили най-типичният индивидуално изпълняван български народен танц – ръченица. Младият математик обяснявал на теория, а по-опитният в танците директор шашнал присъстващите с артистично изпълнение. За допълване на усещането поканил и някой от публиката да се включи, малайзийка в национална носия с корона се отзовала на поканата и замалко да заподскача в ритъма на ръченицата.
Двамата българи се завръщат от Хонг Конг с усещането, че никога няма да забравят това пътуване. Нетипични неща за нашите географски ширини – колкото щеш. Най-много ги изумило как 10 милиона души живеят на територия, по-малка от град София. Знаейки този факт, не се учудват от високите жилищни блокове с малки стаи, за да поберат повече апартаменти. За Хонг Конг тридесететажна сграда си е направо ниска. А молът, в който се провежда Международният панаир, вероятно е по-голям от всички молове в България, взети заедно – 30 минути бързо ходене отнема да се стигне до конферентната зала.
След седмица общуване изцяло на английски език, вълнения, награди, изтощителни полети и неподражаеми емоции, двамата се завръщат в Кърджали, за да поемат многобройните задължения.
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

16 comments so far,Add yours

  1. Анонимен16/10/12 16:29



    Милко, бузките ти , са по-червени от вратовръзката.
    Да се смени униформата на учениците на "СЛАВЕЙКОВ" , защото е червена, т. е. прави се политическа агитация.

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен16/10/12 16:32

    Браво! Най-добрите! Милко, само така и все повече успехи ти желая!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен16/10/12 16:37

    Браво, нещо е спечелил, ама текста много дълъг, да не са описвали турнира по минути

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен16/10/12 16:39

    СОУ "П.Р.Славейков" е номер едно!Браво!

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен16/10/12 17:36

    Анонимен каза... 16/10/12 16:37
    Браво, нещо е спечелил, ама текста много дълъг, да не са описвали турнира по минути

    e ot tuka si li4i kolko si prost bratle..da ne 4ete6 za tva 4e e mn dulgo

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен16/10/12 18:38

    А бе знае как бате ти Милко! Ей го на, и ръченица потропнал!

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен16/10/12 18:44

    Bravo kolko talanti imame oste ama se zanimavame stsigani...

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен16/10/12 19:13

    дано има повече ученици като Иван

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен16/10/12 20:38

    Поздравления!Браво на директора и на момчето ,успех и занапред!

    ОтговорИзтриване
  10. Джафер16/10/12 20:48

    Браво на гениалния Иван! Крайно време е да престанем да завиждаме на ближния си и да започнем да ценим гениалните и можещите!!! Няма съмнение, че училищното ръководство, начело с Милко Багдасаров, заслужават похвала за прекрасното състояние на у-ще “П.Р.Славейков”, най-яркото доказателство за което са дългогодишните резултати от учебната дейност. Не малка похвала за успеха на Иван, заслужава и учителят му по математика, което разбира се е отбелязано в статията. Няма съмнение, че в у-ще “П.Р.Славейков” умеят да ценят способните! Пожелавам на всички Славейковци, както на учениците, така и на учителите лични и творчески успехи!

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен16/10/12 22:10



    Браво на гениалния Иван! Крайно време е да престанем да завиждаме на ближния си и да започнем да ценим гениалните и можещите!!! Няма съмнение, че училищното ръководство, начело с Милко Багдасаров, заслужават похвала за прекрасното състояние на у-ще “П.Р.Славейков”, най-яркото доказателство за което са дългогодишните резултати от учебната дейност. Не малка похвала за успеха на Иван, заслужава и учителят му по математика, което разбира се е отбелязано в статията. Няма съмнение, че в у-ще “П.Р.Славейков” умеят да ценят способните! Пожелавам на всички Славейковци, както на учениците, така и на учителите лични и творчески успехи!
    SUPERRRRRRR SI DJAFER

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен17/10/12 16:35

    БРАВО НА ДЕТЕТО И НА РОДИТЕЛИТЕ МУ! ДЕ И МОЕТО ДА БЕШЕ ТАКОВА......

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен17/10/12 21:53

    Наистина браво на детето,но мисля че е коректно да се спомене ,че той е започнал своето обучение в друго СОУ-"Владимир Димитров-Майстора",така че Милко нека признае ,че заслугите не са само негови.Кърджали може само да се гордее с такива младежи.

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен17/10/12 22:36

    Да, бе, да. Още малко и детската градина. Иван си е на СОУ "Славейков". точка.

    ОтговорИзтриване
  15. Джафер17/10/12 23:05

    Към - 17/10/12 21:53

    Една от основните задачи на учителската професия е, навреме да бъдат открити природните заложби у ученика, след което в учебния процес да се наблегне на тяхното развитие и усъвършенстване. Точно това е направено, и в момента продължава да се върши в у-ще “П.Р.Славейков” с Иван, а и не само с него, за което, доказателство са постигнатите, както от него, така и от съучениците му успехи! В училището има и други възпитаници отличени с награди, за които неотдавна медиите бяха писали. Така че, постиженията в развитието на тези деца съвсем не са случайни, а са постигнати с професионално целенасочена дейност. В интерес на истината, разбира се че е редно да се спомене и за първоначалното у-ще на Иван. Може би наистина и те имат някаква заслуга за неговото влечение към математиката.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.