Зорница Демирова, 33, е правнучка на героя от Балканската война ген. Васил Делов. Дъщеря е на внучката на генерала Надя Делова-Демирова. Родена е в Пловдив, на 11 г. заминава с родителите си, които са музиканти, за Норвегия. Там живее и досега. Завършила е английска филология и
международен туризъм в Осло. Работи в кметството на живописното градче Улщайнвик. Често се връща в родния Пловдив.

- Как се чувства една пловдивчанка, работеща в една от най-богатите страни в света?

- Чувствам се много добре - израснала съм тук, свикнала съм с порядките. Животът в Норвегия е спокоен, всекидневието е безпроблемно. Живея тук от 11-годишна - сега съм на 33. 22 години от живота си съм прекарала в Норвегия и съм благодарна на родителите ми за възможността да израсна в прекрасна държава като тази. С приятели ми живеем заедно от три години, мислим за бебе и сватба. Имахме чудесно куче, което почина - скоро ще пътуваме специално до Швеция, за да си вземем ново куче.

- Разкажете повече за живота на обикновения норвежец - заплати, здравеопазване, детски надбавки, университетски такси. Усмихнати ли са хората в Норвегия?

- Обикновеният норвежец живее скромно. Независимо от това каква е заплатата му, всекидневието му е запълнено с работа, фитнес, вечеря, гледане на телевизия и ранно лягане. В почивните дни в края на седмицата норвежците обичат да излизат на заведения. Първо обаче се събират приятели и пийват вкъщи, преди да излязат. Норвежците обичат природата - ходят на дълги походи в планината, независимо какво е времето. Пазят чистотата на природата - рядко ще видиш хвърлени боклуци по улиците или по туристически пътеки. Въздухът в Норвегия е много чист, все още. Хората тук се стараят да пазят това, което им е дадено от Бога.
Що се отнася до университетските такси - зависи дали ВУЗ-ът е частен, или държавен. Обучението в държавните университети не е скъпо, плаща се минимална сума само веднъж - при регистрация на студента. Учебниците са скъпи, но къде ли не са! Детските добавки са малко, но достатъчно, ако и двамата родители работят. Самотните майки получават по-големи помощи.
Хората в Норвегия са усмихнати и добри. Не толкова емоционални колкото нас, хората от Балканите. Някои южняци дори ги намират студени. Но са изключително честни и добронамерени.

- При безработица от 3 процента търсят ли младите норвежци пътища за реализация в чужбина?

- Младите норвежци следват в чужбина - много често учат по една година на разменни начала в САЩ, Испания, Великобритания. Но това, което съм забелязала, поне тук в Улщайнвик, град с население от 7900 души, е, че младите хора се връщат тук или по родните си места, когато стане време да създадат семейство и да започнат постоянна работа. Не бих казала, че младите норвежци търсят реализация в чужбина.


- Какво точно работите? Удовлетворена ли сте от работата, заплащането, средата, възможностите за реализация?

- Работя в Информационния отдел на кметството на Улщайнвик. Предоставяме и туристическа информация, както и продажба на билети за кино и концерти. Засега съм доволна от работата си - тук съм от 2006 г., след като завърших специалност международен туризъм в университета в Осло. Преди това следвах 1 година английска филология в учителския институт в град Волда. Беше много трудно да си намеря работа по специалността поради липса на стаж. Работех на три места едновременно в един период, за да изкарвам достатъчно пари.
Разбирам се добре с колегите, всички са ведри и усмихнати, което прави работното място приятно. Работата ми е държавна и заплатата не е висока, но е достатъчна спрямо стандарта на живот тук. Възможности за реализация винаги има - зависи от това, какво иска човек.

- Богата Норвегия е магнит за емигранти, особено в условията на криза. Имат ли шанс чужденците?

- Да, наистина Норвегия е магнит, идват много чужденци. Но не за всички има работа. Много са тези, които идват с цялата си рода и за тях е по-трудно. Не мисля, че е правилно да идват тук чужденци, които се оплакват и недоволстват от страната, която им дава помощи и много често са по-добре в Норвегия, отколкото в родината им. Но тук има доста такива, особено в големите градове. Норвегия приема доста хора отвън, но става все по-трудно да се реализират тук. Иска се амбиция и интереси към държавата, като се започне с езика. Той е най-важното нещо, както и при емиграция в други страни. Не знаеш ли езика, всичко става по-трудно - и намиране на работа, и контакти с местните хора.

- Не са ли стряскащо високи цените в Норвегия за чужденеца?

- Цените в Норвегия са високи - често за чужденците, но и за самите норвежци. Въпреки това с една средна заплата на месец не е толкова скъпо. Да, чаша кафе е 3-4 евро, бирата е 6-7 евро, за цигарите да не говорим - 12 евро! Струва си човек да се стегне и да спре да пуши! Но тези, които идват тук като туристи, знаят това.

- С какво е известна България в Норвегия? Имала ли сте случай да се чувствате горда от това, че сте българка, и то от Пловдив?

- България тук е известна най-вече с туристическите възможности по Черноморието. Слънчев бряг е популярен тук, много норвежци са почивали на българското море. България е известна и във футболната сфера - когато България стана 4 на световното през 1994 г., се гордеех много, че съм българка! Гордея се, че съм правнучка на героя от войните генерал Васил Делов и че съм от Пловдив, най-красивия български град! Знам, че Норвегия е помогнала със средства за ремонта на Античния стадион на Главната и се радвам, че това се случва точно в моя роден град.

- Поддържате ли контакти с българи, живеещи в Норвегия?

- Други пловдивчани освен родителите ми тук няма, поне не наблизо. Поддържаме и аз и родителите ми връзка с българи, живеещи в Норвегия. По скайп и мейл контактувам с приятели от Пловдив и Благоевград, с които се виждам, когато си идвам в България.

- Правнучка сте на националния герой ген. Васил Делов. Знаят ли това приятелите ви в Норвегия? Не е ли твърде задължаващо да имаш такъв корен?

- За това, че съм правнучка на ген. Делов, знаят мои приятели тук. Не чувствам обаче това като някаква тежест, тъй като тук хората не се държат по различен начин с хора с различен корен от техния. Вегар, мъжът, с когото живея, обаче е много впечатлен от моята родова история. Много обича да слуша и чете материали за българската история и за националните ни герои. Много се гордея с това!

- Кои са най-необичайните неща в Норвегия за чужденеца? С какво вие самата свикнахте най-трудно?

- Най-необичайно за чужденеца е времето, на първо място, особено ако идва от южна страна, където е свикнал със слънце и топлина. Тук времето е студено, лятото е кратко. Норвежците дори се шегуват: Лятото тази година беше в сряда. Въпреки че живея тук от толкова години и съм свикнала с климата, не мога да кажа, че ми харесва. Липсва ми жегата понякога, не обичам да ми е студено. Оснес Санден е плажът на Улщайнвик, със ситен пясък - много е красиво. Тук съм се къпала в морето, когато е било топло, но това е рядък случай - от 2003 г. не съм влизала във водата.
Но това да е недостатъкът! Има и много норвежци, които не харесват климата на родната си страна и често пътуват към топлия юг, поне за малко. Не всички в Норвегия са родени със ски на краката, както гласи популярна поговорка. Храната в Норвегия е определено скучна, сравнена с някои пикантни национални кухни, но все повече навлизат вкусотии от чужбина. Традиционната норвежка кухня всъщност се състои от риба, варени картофи и попарени зеленчуци. На коледната трапеза има много месо - цели три вида! Най-странното за ме обаче е BALL, което означава топка, и се приготвя от картофено брашно с пълнеж от парченце бекон. Получават се сиви на цвят топки, които така и не се научих да ям.

- Мъчи ли ви носталгия? Какво най-силно ви липсва от България и Пловдив?

- Винаги ще изпитвам носталгия към моята родина - липсва ми топлината, вкусната храна, приятелите, с които поддържам връзка по интернет. С Вегар бяхме в Пловдив миналия Великден - той много хареса града, а българската кухня още повече.
Все пак в Норвегия се чувствам много добре и не усещам така болезнена тъга, както преди. Имала съм моменти в живота, в които страшно много ми се е искало да се върна да живея в родния Пловдив, но ме е било страх да го направя. Безпроблемното ежедневие, което имам в Норвегия, спокойния живот, който водя, не бих могла да постигна в България за съжаление. Това винаги ме е спирало. А и след като починаха баба ми и дядо ми, вече за мен нещата не са същите, когато се връщам в България. Преди се радвах много, че ще ги видя пак, а сега знам, че ги няма - съвсем различно е. Разбира се, имам и други роднини, с които винаги ми е приятно да се видя, но с баба и дядо бях най-близка, те ми липсват най-много, а тях вече ги няма на този свят.

- Какви сувенири ви напомнят за родния Пловдив?

- Имам много сувенири, най-вече от Стария град, който е любимото ми място, с уникална атмосфера, уютна, приветлива. Картини от Пловдив висят по стените и у нас, и в дома на майка и татко.

- Бихте ли се върнала все пак?

- Честно казано, не бих се върнала, поне в момента. Това е малко тъжно, защото ми се иска, но не виждам как мога да живея в Пловдив така, както живея тук, в Норвегия.
Условията не са тежки, но кой може да ми даде гаранция, че ако се върна и си намеря работа, ще си получавам заплатата всеки месец на едно и също число, че ще живея спокойно, без да ме е страх как ще свързвам двата края? Че хората, с които се срещам всеки ден ще са усмихнати и вежливи с мен? Това са елементарни, но важни житейски неща, които ме карат да не искам да се върна, за съжаление.
От хората, които познавам в България, разбирам, че това, което за мен е нормално тук, в Норвегия, съвсем не е сигурно дали ще получа в родината ми. Разбира се, надявам се да се оправят нещата и някой ден, дори на старини, за мога да се върна. Човек трябва да живее с надежда и да не се предава. Да се бори за доброто, където и да живее.
Хенриета Георгиева,"Марица"
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

13 comments so far,Add yours

  1. Анонимен6/12/12 13:55

    На всички мракобесни комунисти децата им бяха по демократичния свят.Родителите тук пропагандираха тъпия комунизъм,децата живееха с откраднаните пари. Тая лигла сигурно се хвали с дядо си

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен6/12/12 14:02

    Да живее БКП.Долу тъпия капитализъм "демокрация"

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен6/12/12 14:06

    Там я срам, че е българка, а сега се прави на голяма патриотка.Щом толкова обича родината си България защо не се завърне, а рони там крокодилски сълзи ?

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен6/12/12 14:32

    КОКОШКА,ДЯДО И СИГУРНО СЕ Е ОБЪРНАЛ В ГРОБА,''ГОЛЯМА ПАТРИОТКА''

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен6/12/12 14:42

    BRAVO14:02,A 13:55,KAKTO VINAGI E VSEZNAIKO.SHIROKO MU E OKOLO VRATA -TOVA DEMOKRACIIA LI E ILI EDNO GOLIAMO BEZOBRAZIE,PONE SEGA?

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен6/12/12 15:54

    патриотизма стомах не храни какво ще прави в тая скапана страна от глад ли да мре то както вирви ще изчезнем от картата на света като на народ

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен6/12/12 15:59

    Благодаря много на редакцията за статията! Младите да я прочетат, много е хубава. Всичко е казано едно към едно. Тук нещата никога няма да се оправят. Младите се оказаха още по-болни на тема корупция и интриги и ... Нека младежите ни идат в чужбина и да видят как се живее хубаво и без притеснения.

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен6/12/12 16:32

    Жената е права! Един гол патриотизъм няма да й засити стомаха,да не говорим, че дотук съзнателния й живот е преминал в една добре уредена държава. Няма за какво да се връща и да мизерства като нас, останалите близо 7 милиона шматароци.Ако годините ми не бяха толкова много нищо не би ме задържало в България, особено през последните 3-4 години.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен6/12/12 17:21

    Стига сме експлоатирали темата "Делов". Тя приключи с указа на президента. Наследниците му са живи хора, и те хляб ядат, не лежат на лаврите дядо си. И един неудобен въпрос-защо досега не ги открихте, журналисти?

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен6/12/12 18:57

    Още повече в Кърджаали да не идва.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен6/12/12 19:03

    Диви селяни сте повечето "мозъци" тук!!!Да се била върнела в България...Един патриотизъм няма да те нахрани!!!Тъпа и мизерна държава!!!Само страната ни е хубава и красива,не държавата!
    Много обичате да завиждате на някой,който живее по-добре от вас!И все така тъпо ще си живеете,защото само завиждате!

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен7/12/12 08:21

    az da im e..a maykata i na turci i na balgari koito sa voyuvali za toya gladen rayon

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен7/12/12 09:39

    19;03 Супер си

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.