Николай Михайлов
Зимата не беше толкова тежка, времето започна вече да се стопля, а родопчани взеха да се стягат за гурбет. Всеки търси начин да оцелее след като години наред няма промяна в жизнения стандарт в държавата. Отделно когато хората ги притиснат непосилните кредити, сметките за бита и изобщо всички финансови грижи, надделява решението да поемат риска и да тръгнат в странство. Това е най-добра алтернатива за редица региони в страната, а Смолянско и Кърджалийско не правят изключение. Трудно се взима подобно решение за първи път. Човек трябва да се раздели със семейството си, оставащият тук да поеме грижите за него и най-страшно е, че отива някъде, където всичко е непознато, където не е в свои води, а пък ако го изработи и фирмата-посредник става още по-лошо. За хората, които работят сезонно в чужбина от години, това обаче не е никакво предизвикателство.
Няколко села в Доспатско по това време на годината се обезлюдяват. Стотици тръгват на гурбет в Гърция, но мощна група от почти 400 души се насочва към Англия. Към Великобритания отиват предимно млади хора – ученици в последен курс, студенти или семейства, които оставят малките си деца на баби и дядовци. За всички млади родители най-тежка е раздялата им с техните рожби. До един тръгват на път, въоръжени задължително с преносими компютри, за да комуникират с децата и близките си. По-голямата част от работещите са записани във ферма на родопчанин във Оукдън фарм по препоръка на свои приятели и роднини, които вече са работили там, разказват от групата. Има доста работници от Смолянския регион. Те са най-вече от Бръщен, Кочан, Барутин, Любча, Црънча, Доспат и Смолян.
Смолянчанката Росица отново се готви да замине за Холандия, където сезонно работи в цветарник. Албена пък за втори път е кандидатствала за работа във ферма край Лондон и е одобрена. Препоръчала е и съпруга си. През април и двамата заминават за половин година, колкото е договорът им. Семейството разчита на тези пари, защото едната им дъщеря завършва средното си образование т.г. и ще кандидатства. Условията в странство й харесали много, работодателите били коректни, взимала по 6 паунда на час. Затова решила да отидат семейно, за да припечелят повече пари. Албена се хвали, че миналата година се е върнала в Смолян със спестени 20 000 лева.
Жена от Златоград се е намерила след 20-годишна раздяла с първата си любов във Фейсбук. Той й предлага да отиде при него в Мюнхен. В германската държава мъжът има двойно гражданство. Предлага и брак и като я регистрира като безработна ще взима по 700 евро месечни помощи. През това време ще я запише на курсове по немски и след това ще й намери доходна работа. Самият той й се е похвалил, че в завод на „БМВ" взема по 9,50 евро на час, като си има фиксирани почивки и си знае почивните дни и отпуски.
Хората търсят и други варианти, гледат обяви по вестници и интернет и са готови да пробват и да рискуват пред алтернативата да стоят без пари в родната си страна. Отиващият в чужбина издържа по десет души, а и спестява, защото просто е свикнал да го прави, а и там има от какво да се пести.
Има и такива, които трайно се настаняват в чужбина, след като намерят сигурно препитание. Като се приберат в Смолян всички ги забелязват колко добре изглеждат и колко са спокойни. „Бели държави с бели хора, всичко ти е уредено. Не мислиш как да избягаш от работа, за да си платиш сметките. Не мислиш и дали ще имаш пари за тях. За това се грижи счетоводството в съответната фирма. От заплатата ти всичко се превежда и ти не мислиш за друго освен да работиш, а почивните дни да се забавляваш", споделя Недко, който от 20 години работи в Холандия в сервиз на „Мерцедес". Той казва, че много се затъжва за близките си, но като изкара повече от седмица тук се изнервя и бърза да се прибере в „бялата", по неговите думи, държава.
„Каквото и да работиш в чужбина ще взимаш повече пари отколкото в България като висшист", казва Лидия. В крайна сметка е важно колко имаш в джоба, а не какво образование имаш. Жената работи като учителка, но прави опити да замине в Гърция, където да работи селскостопанска работа. По-тежко е, но заплатата й ще бъде двойна в сравнение с тази у дома.
За личните драми от гурбета се говори по-малко, а те са също толкова страшни, както да попаднеш на лош работодател или измамни посредници, които обират възнаграждението ти. Тежките битови проблеми тотално рушат ценностите и разделят семейства. Като няма как да си го изкараш на някой управник, си го изкарваш на най-близкия човек. Започваш да го ненавиждаш, като че ли откриваш в него проблемите за всяко зло. Бягството от държавата е и бягство от начина на живот тук, независимо от цената, която плащаш. Няма изгледи да се подобри икономическото ни положение в България затова всеки е на принципа „Спасявай се сам".
Червения башибозук изгони хората.
ОтговорИзтриванеКой може да напусне тази скапана,крадлива,корумпирана страна.9.40 евр е ставката за час,минималното за ЕС и е пътииии по добре отколкото мизерията и глада в бг.смело напред драги сънародници от Кърджалийско,Смолянско
ОтговорИзтриванеDA I V EU NE DAVAT KOLKOTO ISKASCH.ISKARVAT TI CERVATA OT RABOTA NA DEN 50 EURO.NE E MNOGO ROZOVO TAM.KATO ROBI RABOTYAT PO 12 CASA.I POSLE SE HVALYAT CE VZIMALI PO 3000 EURO NA MESEZ.LIJISCH SEBE SI.NE KOMSCHIYATA SI.NA DOBIR PIT.
ОтговорИзтриванеи аз казвам същото. смело напред...на запад за един ден получават 100 паунда, а в бг за един месец 250 паунда..............
ОтговорИзтриване