В работните групи на ГЕРБ, които готвят управленската й програма, се обсъжда намаляване на броя на общините с цел пестене на финансов и административен ресурс. Освен това по-лесно могат да се усвояват европари. Първоначално към по-големи съседни общини ще се влеят най-малките и неефективните, с по няколко села, с раздута администрация и без никакви приходи, обясниха от партията. Това са част от мерките за стабилизиране на държавата, които във формацията на Борисов обмислят да приложат, ако спечелят изборите. Идеята е поне с една трета да се намали броят на общините, пише „Преса".
„В предишния вариант, обсъждан в комисиите през 2010-та, се предвиждаше Кърджали да „глътне" Черноочене, а Момчилград и Джебел да станат една община. Обсъждаше се Крумовград да стане център на Кирково, но това е отпаднало в новия вариант. Ардино остава малка община, но е отдалечена от Кърджали, и не е изключено да бъде приобщена към Неделино. Пред 2010-та имаше голям отпор от кметове и всичко остана на книга. Вероятно и сега трудно би се реализирала", поясни пред 24rodopi.com запознат с проекта бивш депутат.
В момента общините у нас са 264. Ако ГЕРБ дойдат на власт и се приеме новото териториално делене, те ще станат 176. Има и по-драстични идеи - областите от 28 да станат шест, а броят на общините да падне до 150.
Промяната на границите на общините може да стане само с указ на президента по предложение на Министерския съвет. Заради огромната финансова дупка в хазната се налага оптимизиране на всички разходи, смятат от ГЕРБ. „Тази идея е още много сурова", уточняват от ръководството, цитирано от „Преса". Тя ще бъде обсъждана след изборите и ще се случи след промяна в закона за местното самоуправление. Същото потвърждава и лидерът Бойко Борисов. „Сега сме в предизборна кампания. И сме разтревожени, че държавата е във фалит. Няма как и лекари, и пациенти, и строители, и общини, всички да са недоволни, а държавата да е наред", каза той.
Реформи се правят през 10 години
На 3 август 1934 г. е извършена общинска реформа - следствие от военния преврат на 19 май 1934 г. Общините са окрупнени, броят им е намален повече от три пъти - до около 800. Кметовете не се избират, а се назначават от правителството. През 1944 г. са обособени 10 области. През 1945 г. Шумен преминава към Варненска област. През 1947 г. са закрити областите и първостепенни административно-териториални единици остават околиите - те са 102 на брой, от които 7 са градски. В периода 1951-1959 г. е закрит Ямболски окръг и се поделя между Старозагорски и Бургаски. Видински окръг е присъединен към Врачански, закрива се Горнооряховски окръг и се открива с център Велико Търново. От 1987 до 1998 г. има девет области. Съществуващите днес области са образувани през 1999 г. с президентски Указ №1 от 5.01.1999 г. за утвърждаване на границите, административните центрове на области и общини. Те съвпадат с окръзите, съществували от 1959 до 1987 г., в голяма степен по граници и напълно по административни центрове (Михайловград е преименуван на Монтана, а Толбухин на Добрич).
Ще им дават категория като на хотелите
„Би могло да се направят различни категории общини, които да имат различни права и задължения към своето население. И там, където има по-голям ресурс, да се запишат повече права и задължения", обясни Менда Стоянова, която в мандата на ГЕРБ бе шеф на бюджетната комисия, а сега участва в писането на програмата. В тази категоризация Столичната община е на отделен ред с „най-много звезди". Самостоятелна категория ще бъдат големите общини като Пловдив, Варна, Бургас и богатите общини в курортите. На трето място са средно големите общини и на четвърто - малките. Това категоризиране беше приложено при планиране на европарите. Зам.-председателят на ГЕРБ Димитър Николов, който в партията е с ресор местна власт, обясни, че в закона ще се запишат определени критерии. „Ако една община не може да покрие критериите, трябва да се върви в посока обединяване на съседни общини и обединение на ресурса - финансов и административен. Трябва да се мисли не кое е добре за кметовете и администрациите, а кое - за жителите им", обясни Николов.
24rodopi.com
На снимката: Екипът на Менда Стоянова смята, че Черноочене трябва да бъде кметство в състава на община Кърджали
Много хубаво ако това стане.Прекалено раздути щатове по общините,а дейност никаква.Не изпълняват елементарните си служебни задължения,града вони от мръсотия.А кметствата-на пет човека кмет и секретар,задължително и те трябва да се намалят иначе неоправдано се харчат много,много държавни пари.
ОтговорИзтриванеЗакрийте община Черноочене,там въобще нищо добро не вършат за народа..едни паразити са се бетонирали до живот и си вършат далавери
ОтговорИзтриванеда бе малко са ни селата които ни избират кмета на града та сега и Черноочене да ни натресат
ОтговорИзтриванеКърджали трябва да се отдели от селата а не да ни пробутват нови села,на кърджалийци ни писна селяните да определят съдбата ни.
ОтговорИзтриванеВсичко е договорено. Караянчева е обещала Кърджали на ДПС!
ОтговорИзтриванев община кърджали ма кметства където има 100 жители а има кмет и секретар..получават големи заплати цял ден си клатят краката а няма какво да обслужват всички документи са в общината.за какво стоят там само да агитират по време на избори
ОтговорИзтриванеВ общините е пълно с некадърници от типа КАЛИНКИ,няма добро отношение към хората и винаги излишна бюрокрация кога ходиш по нужда...да закриват и кметствата по селата без тух кметовете нямат никаква власт...
ОтговорИзтриванеКраля -Слънце Бойко да не слага тигана преди да е хванал рибата,щото Сокола да ни го финтира.
ОтговорИзтриванеГлупаци Герберски а за живеещите в Кърджали българи които искат обособяване на селата от града кога ще помислите ? Когато избягат всичките от турско управление?
ОтговорИзтриванеТази лелка Менда от 4 години се опитва да прекроява общините, ама няма как да стане. Тази глупост вреди на ГЕРБ и Бойко трябва да я натири тази пловдивска пача, която докато стане депутат казваже БЮЖЕТ. Едва в софия я научиха да казва БЮДЖЕТ
ОтговорИзтриванеМного много правилно,Сега кметовете са дерибей и то на малки общини.Всички по цели нощи ходят по бардаците със служебнити коли т.н.на партийни мероприятия също със служебните коли и комендировки фалшиви.къде го има това само в булгаристан анархистан.къде са властите контролните органи а ......самоуправление и то за бездарниците и търтеите.
ОтговорИзтриванеК`вото кажат Герб и ДПС, това ще е. Аз мисля, че ще е за хубаво. Много ясно, че тези, които работят в кметството няма да им отърва т.е. те ще са против. Така, че Караянчева трябва да действа. На народа му трябва промени, а не бездействие.
ОтговорИзтриванеСъс или без Черноочене, кмета винаги ще е турчин...е може и българин да е но трябва да е от ДПС....справка Дебелан Пеевски!!!!
ОтговорИзтриванеКакто гражданите не могат да участвуват в избора на селските кметове,така ще стане и обратното.Ще има зам.кмет специално с ресор селата.
ОтговорИзтриванеИдеята е оригинална и задължително трябва да се реализира .Кметство да се формира над 1000 постоянно живущи и община над 40000 постоянно живущи .Другото е фалиране на държавата ,както сега .Избират се кметове на населени места ,където има с постоянни адреси 200-300души ,а постоянно живеещи 5-6 души .Назначават или се избира кмет или км наместник и др.,които освен да получават запата без никаква работа друго нищо не правят .А като не им стигне заплатата ,взимат си по една година неплатен отпуск и дим да ги няма ,отиват по чужбина на работа .Такива са 70-80% от кметовете , км .наместници и служители на ДПС /партийни местни председатели на ДПС/ в общински институции и учреждения .Като дойде изборно време връщат се провеждат изборите и след това хем заплата ,хем чужбина .Нема ,такава държава .
ОтговорИзтриванеИскаме селата около града с изключение на 3-4 най-близки, които могат да се обособят като квартали, ДА СЕ ОБОСОБЯТ В ОТДЕЛНА ОБЩИНА САМО ЗА ТЯХ.
ОтговорИзтриванеИСКАМЕ НАЙ-ПОСЛЕ ДА СИ ИЗБИРАМЕ КМЕТ ОТ ГРАДА, а не селата да определят кмета. И тука не става въпрос за дпс, герб и т.н. Кмета може пак да се окаже, че ще е от ДПС, но поне ще си е избран само от живеещите в града. СТИГА СЕ ПРАВИХТЕ НА ЛУДИ. ГЕРБ абсолютно не чуват исканията на хората.
ВЕЛИКОЛЕПНО ТОВА ТРЯБВАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ ОЩЕ ПРЕДИ 20 ГОДИНИ.СЕГА В МОМЕНТА НА ВСЕКИ 30 ЖИТЕЛ В ОБЩ.ЧЕРНООЧЕНЕ СЕ ПАДА ПО ЕДИН СЛУЖИТЕЛ СПОРЕД МЕН ТРЯБВА ДА СЕ ОПТИМИЗИРАТ И ОБЩИНИТЕ И КМЕТСТВАТА .ТРЯБВА ДА ИМА НОРМАТИВЕН АКТ ,КОЯТО ДА ВАЖИ ЗА ЦЯЛАТА СТРАНА КАТО ЕДИН АДМИНИСТРАТОР ТРЯБВА ДА ОБСЛУЖВА МИНИМУМ 500 ЖИТЕЛИ ЗАЩОТО СМЕ В ЕРАТА НА IT .
ОтговорИзтриванеОще не сте дошли на власт и почвата да закривате, да унищожавате и да рушите.С тези намерения на кривозъбата Мента само губите избиратели !
ОтговорИзтриванеМного ви се иска но първо кажете къде в България го има това в общини като Кърджали. Или както през соца искате да сте в привилигировано положение над малцинствата.Ние сме умни и началници, другите са прости и ще ги управляваме. Много ви се иска ама вече сме в демокрация задръстени кумуняги.
ОтговорИзтриванеkv.GLEDKA DA SE OTDELI
ОтговорИзтриване