„Вече съм се обадил в кабинета на премиера Бойко Борисов с искане на среща, на която да бъде предоставена и пълната информация за свлачищата на базата на експертния доклад". Това обяви кметът на Кърджали Хасан Азис по време на брифинг, на който експертите от Минно-геоложкия университет направиха своя анализ на обстановката  след извършени огледи на най-пострадалите участъци.
„Общото, което обединява всички свлачищни процеси в региона е свързано с бентонитовите глини, силно чувствителни към влиянието на водата; пренасищането им в следствие на природната обстановка и причината на активизирането на свлачищата на много места, която от своя страна е свързана с превенцията, която през последните 25 години като че ли е забравена", каза доц. Стефчо Стойнев от МГУ.
Той даде оценка поотделно на всички свлачища в 10-те населени места и съответните технически мероприятия, които трябва да се извършат за овладяване на процесите.
„В село Сипей свлачището е доста голямо като обхват – около 14 декара, което е засегнало инфраструктурата, разрушило е две къщи. Неговите първи проявления са от ноември-декември 2014 година. То се е развило за съжаление в посока към жилищните сгради. Има опасност да бъдат засегнати още 2-3 къщи.
По-интензивно е свлачището в южната част на селото, която е по-гъсто заселена. Там има около 15-16 къщи, които попадат в обхвата му. То се намира в един първоначален етап на развитие. Този процес напредва. Конструктивните нарушения на къщите са все още поправими. Ако в Сипей трябва да ограничим свлачищния процес, то е необходимо да се вземат аварийни мерки. Това ще струва по-малко средства и би спасило от едно истинско бедствие всички тези къщи, които се намират в района. Трябва да се вземат кардинални, бързи мерки, за да се спре този процес.
Другият голям свлачищен участък е в района на село Енчец. Той е най-голямото, макар и невидимо с окото на неспециалисти. Свлачището започва в единия и завършва в другия край на селото. Започва от къщата на кмета на селото, минава през двора на училището и стига до една къща в другия край, която вече е необитаема. Това е свлачище голямо като обем, с една много дълбока хлъзгателна повърхнина, достигаща до 20 и повече метра дълбочина.
Там спешно трябва да бъде направена една мониторингова система за наблюдение, която включва както геодезични репери, така и инклинометри. Това ще помогне да се види обхвата на процесите и посоката на тяхното движение.
Третото свлачище е в района на гребната база. То е свързано с подземните води, а хубавото е, че е плитко – около 2,5 метра дълбочина. Тук няма сериозни поражения на сградите, а и те очевидно са добре построени.
Другото свлачище е в района на Невестино, където най-сериозно са засегнати 3 къщи. Процесите са се активизирали около дере, което е и причина за свлачищата. Затова е необходима корекция на дерето и укрепване на пътя.
В района на психиатрията свлачището е засегнало не само оградата, но и помпената станция, към която свлачището се движи. Тя засега е в устойчиво състояние заради изградените подпорни стени. Тук акцентът трябва да върви към подобряване на състоянието на устойчивостта на помпената станция, да бъдат изместени водопроводите от свлачищната зона и да се ограничи процеса на движение по посока психиатричната болница.
Подпорна стена е необходима и за свлачището в село Рани лист, където е пропаднала улица край републиканския път. Това би била една споделена отговорност между общината и областта.
Свлачището по пътя за село Голяма бара е отнесло напълно един участък от рехабилитиран път. Общината е взела едно добро техническо решение като е отместила пътя в склона, който се намира в устойчиво състояние.
Най-плитко е свлачището в село Кобиляне. Затова говори и фактът, че не са разрушени и чешмите, които попадат в зоната му.
Дълбоки дренажи и други технически мероприятия са необходими и за укрепването на филиала на Пловдивския университет", посочи доц. Стефчо Стойнев.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

0 comments so far,add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.