Кметове: Ха си преместил детето, ха си без работа!



Битката за школски раници, носещи по близо 1500 лева на година, вече започна в Родопите. Закъсали за деца училища в Кърджали дадоха старт на офанзивата. Учители вече обикалят селата в общината като основната им цел е да спечелят доверието на родителите, които да запишат бъдещите първолаци именно в представляваното от тях школо. Закъсали за попълване на паралелките в 1-ви клас са няколко училища в града. Техни „скаути" от няколко години вече трансферират и ученици от квартал „Боровец", разказаха за 24rodopi.com родители на деца в началния образователен етап.
„Учители се свързаха с нас и започнаха да хвалят своето училище. Осигуряват дори безплатен превоз от селото до града. „Друго е детето да учи в Кърджали, отколкото тук на село. Средата е друга, възможностите също. Нашата база е отлична, учителите са на друго ниво". Това са думите, с които ни увещават", разказаха жители на Перперек, Широко поле и Пенево. В същото време обаче, местни кметове в региона държат децата да учат в селското школо, като по този начин се превръщат в единствени спасители на приходите от делегираните бюджети, които са в размер на близо 1500 лева на година за всеки един ученик. Кметове дори упражнявали натиск върху свои подчинени с „ха си преместил детето, ха си останал без работа", разказват жители на села край Кърджали. Битката обаче се води не само за първолаците, но и за всеки един ученик. Гаранцията е само една-в града детето ще завърши дори да не идва в час. „Има момчета, които за цяла година са стъпили общо около 20 пъти в училище. Помагат на полето, с животните. Нямат проблем нито с отсъствия, нито с оценки. Нищо, че не са отличници", разказват за случаите „ученик на документи" жители на Широко поле.
В кърджалийския квартал „Боровец" пък схемата се осъществява с помощта на местни „големци и уважавани хора", които убеждават родителите да записват децата си в точно определени школа.
1 377 са били първолаците в цялата област през настоящата учебна година, като за община Кърджали те са 735, сочат данните на Регионалния инспекторат по образование. Миналата година те са били 1 300, а предишните две-съответно 1 296 и 1 375. Според експертите в инспектората, през годините се поддържа една тенденция на ръст и спад в рамките на 50-70 ученици за година. „Надяваме се на увеличение, но предвид демографските и миграционни процеси в региона, ще се радваме и да задържим тези нива", заяви пред 24rodopi.com началникът на образователния инспекторат Гроздан Колев.
24rodopi.com
На снимката: Щастливи първокласници от учебната 2014/2015, които дори не подозират каква „война" се води това лято за присъствието на ученици по училищата
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.