„Нито една болница, отделна клиника или медицинска дейност в областите Кърджали и Смолян, в това число психодиспансерите и лабораториите по инвазивна кардиология, няма да бъдат закрити. Нещо повече, нито една болница няма да загуби нито лев от достигнатите през миналата година обеми". Това обяви на работна среща в Смолян министърът на здравеопазването д-р Петър Москов. Инициативата за провеждането й бе на народните представители Цвета Караянчева и д-р Даниела Дариткова и областните управители Илия Илиев и Недялко Славов, а целта – да бъде обяснена философията на новата национална здравна карта и да бъдат защитени интересите на лекари и пациенти в областите Кърджали и Смолян. На срещата присъстваха заместник-министърът д-р Адам Персенски, кметове, директори на болници, РЗОК и РЗИ от двата региона, представители на Българския лекарски съюз и др.
„Смисълът на националната здравна карта /НЗК/ е не да се режат болнични легла и медицински дейности, а те да бъдат изпълнени с реално съдържание и достъпът на пациентите до тях да бъда гарантиран", посочи Москов. По думите му, НЗК не е константна величина, а инструмент за планиране на здравната помощ на всички нива, макрорамка, която чертае посоки и се съобразява с потребностите по места, затова е подложена на публично обсъждане. На срещата стана ясно, че НЗК е изработена на база сериозен анализ на здравната мрежа, като е отчетена различната осигуреност на населението с медицинска помощ и дефицита на кадри в отделните региони, разликата в капацитета на отделните болници да извършват високоспециализирани дейности, както и базовите потребности на населението. По европейските стандарти един общопрактикуващ лекар обслужва около 1 500 пациенти, което означава, че у нас са необходими 4 856 джипита, а в момента те са 4 476, заявиха от МЗ. При леглата за активно лечение, средноевропейската норма е 4 на 1 000 души. Сега наличните у нас активни легла са 38 334, като новата НЗК предвижда те да останат 35 302, като съкращението е за сметка на хирургията и терапевтичните специалности и е направено на база отчетена използваемост и потребности на хората. Около 7 000 легла за продължително лечение, каквито досега нямаше, са предвидени в новата НЗК, 4 100 са психиатричните и 10 на сто рехабилитационните. Данните изнесе д-р Ивелина Георгиева, директор на дирекция „Медицински дейности" към МЗ.
По отношение на хоспитализираната заболеваемост, област Кърджали поддържа добри показатели за реална използваемост на болничните легла спрямо потребностите на населението, докато в област Смолян се наблюдават отклонения при някои заболявания, като например декомпенсирания захарен диабет, при който броят на болните е 2,5 пъти над средното за страната.
Областният управител Илия Илиев и директорът на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски" изложиха аргументите на комисията за изработване на областна здравна карта с 526 легла за активно лечение, като се позоваха на спецификата на регион Кърджали като инфраструктура и демография, затрудненото медицинско обслужване, недостига на специалисти в доболничната помощ, профила на кадрите и техническата обезпеченост на болничните заведения. Стана ясно, че предложението на комисията и варианта на МЗ се разминават само с три легла, а нанесените промени са козметични и касаят вътрешното разпределение на леглата по специалности, но не и общия им брой. Позицията на министерството е в областната здравна карта да бъдат заложени активни легла за клинична хематология, въпреки, че болницата не извършва такава дейност, защото такава заболеваемост има и пациентите търсят лечение другаде. Д-р Москов бе категоричен, че всяко мотивирано предложение за промяна в НЗК, което отговаря на реалните потребности, ще бъде разгледано и взето под внимание.
24rodopi.com
Значи така...Пише по-горе, че ще има само козметични промени и господата Илиев и Черкезов са съгласни със здравната карта, защото се намаляват само 3 легла. Обаче преди десетина дни Илиев каза "Този вариант е неприемлив за нас. Ще настоявам на най-високо ниво областната здравна карта да бъде одобрена във вида, който прие областната комисия и който бе подписан без забележки от всички заинтересовани страни - общините, РЗИ, РЗОК, съсловните организации."
ОтговорИзтриванеКакво става? Кое е вярното? Някой баламосва ли ни?
Областният управител и неговият политически кабинет дължат отговори на тези въпроси
oSIGUREN SI PAK KIHAJ KATO ARABIN.ZRAVNATA SISTEMA NI E NULA
ОтговорИзтриванеGERB MAFIA
ОтговорИзтриванеСъгласен съм с мнението на 15:48!И аз прочетох същото!!Какво е това разминаване , г-н областен управител???Кое е вярното??Наясно ли е какво защитава?
ОтговорИзтриванеГн.москов имах въпрос? Окръжна болница е "атанас дафофски " психиатрията няма ли да има вече има,или няма на кой да я кръстите??
ОтговорИзтриване