България е обявила за нежелано лице (persona non grata) Угур Емироглу, аташе в Генералното консулство на Република Турция в Бургас. Това заявил за Фокус дипломатически източник, който пожелал да не бъде цитиран поименно. Причината за това решение е осъществяването на дейност, несъвместима с Виенската конвенция за дипломатическите отношения.
Турският дипломат Угур Емироглу е бил акредитиран като аташе по социалните въпроси, докато в по-голямата част от времето, прекарано в България се е занимавал с религиозна дейност. Преди да бъде изпратен в България Емироглу е бил имам в голям турски град. Според дипломати намесата на Емироглу в дейността на мюсюлманското вероизповедание в България е напълно несъвместима с дипломатическия му статут. Твърди се също, че той е оказвал натиск върху дейци на определена политическа партия да заемат страната на отстранения й наскоро лидер, което само по себе си е груба намеса във вътрешно-политическия процес в България.
Угур Емироглу е бил в Могиляне и Момчилград на 26 декември м. г., съобщиха за 24rodopi.com отлично осведомени източници. Ще припомним, че по време на поклоненията за годишнината от Възродителния процес турски дипломати и мюфтии подкрепиха Лютви Местан.
Министерство на външните работи отказа да коментира защо Емироглу е обявен за персона нон грата в страната. Говорителят на министерството Бетина Жотева подчерта, че този въпрос няма да бъде коментиран нито сега, нито в бъдеще, съобщи бТВ.
По-късно от Външно излязоха с официална позиция, в която се казва следното: В отговор на силния обществен интерес към появилата се в медиите информация, според която дипломат от турското Генерално консулство в Бургас е бил обявен за нежелано лице (persona non grata) Министерството на външните работи би желало да отбележи, че в съответствие с дипломатическата практика в подобни случаи няма да коментира тази тема нито сега, нито в бъдеще.
По думите на местни граждани Емироглу често е ходел в Шумен, където е посещавал „Томбул джамия”. По-късно е наел там квартира и се е срещал с местните имами, за да ги учи как правилно да отслужват молитвите..
24rodopi.com
На малката снимка: Угур Емироглу на среща с имамите от област Бургас в джамията на село Зайчар, община Руен
Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

27 comments so far,Add yours

  1. Анонимен21/2/16 12:01

    А нещо за френския,немския,британския,американския консул в БГ които всекиииии ден се мешят в политическия живот на БГ........ако е турчин не може,ако е от третия пол на ЕвроГейския съюз може....

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен21/2/16 12:02

    Медиите на Доган бълват огън и жупел! Биттин сен, шерефсиз, биттин!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен21/2/16 13:31

    Намеса на Турция във вътрешните работи на България ТА намеса на Турция във вътрешните работи на България аман вейке !Всевишният от горе ако се намеси какво ще кажете хич незнам?! Сигурно пак турските дипломати и духовниците ще са ви виновни.Аман от това безверие в тази държава.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен21/2/16 13:50

    Още 135 и сме квит (тамам) :D
    Само че разликата е че нашите им хващате къде апартамент, къде къща (Бил Гейтс със 4-те хотела най-много), а вашите са си откровени терористи...
    Хайде Аллах Акбар и весела неделя от мен

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен21/2/16 14:20

    ВЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪН , ДА Е-БА вАШТА МАМА ПОГАНСКА !

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен21/2/16 14:42

    Къде отиде идеала на Кемал Ататюрк за светска държава?Религията се исполва според нуждите.Справка–Хенри 8.Ако чукундурите разбират нещо.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен21/2/16 14:45

    ВЪН ПОДСТРЕКАТЕЛИТЕ !

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен21/2/16 15:20

    Всичко си има алтернатива. Омразата ви към турците също си има алтернатива. Времето се стопля и 1 000 000 емигранти (сирийци, иракчани, афганистанци, кюрди...) са ваши през 2016. Халал да ви са.

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен21/2/16 15:26

    Не им говори на турците за АТАТЮРК,за тях той е само подпис по автомобилите им.Неговите ценности и идеи не им отърват в момента на управляващите в Турция и на повечето турски партии в България.Младите турци в Турция отдавна са разбрали кой е Ердоган и какво иска той.Но за сега не могат да го свалят,понеже парите и страха ,както и азиатската част са с него.Но скоро Турция ще се върне към идеите на Ататюрк и светската държава и всички тези религиозни глупости пак ще са забравени.Скоро.....

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен21/2/16 15:53

    Uidurma...:-)
    Tamam go gledam choveka na hamambair ...

    ОтговорИзтриване
  11. ХЕНРИ 921/2/16 16:31

    А БЕ РАЗБИРАМЕ, НИЕ ЧУКУНДУРИТЕ, САМО ДЕТО НЕ РАЗБРАХМЕ, КАК СЕ "ИСПОЛВА" !

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен21/2/16 16:37

    Сега Турция да забрани на всички от ДПС да влизат в Турция и работата ще е азър.Да имат право на влизане тези които са истински турци и мюсюлмани като ДОСТ.

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен21/2/16 18:49

    Abe tapungeri bılgaria zaşto se mesi v moldova i ukrayna besarabski bılgari kakvo govori ipravi bılgarslkia konsul v makedonia.Ama te sa bılgari nali

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен21/2/16 19:05

    ДОСТ -Демократи Обединени Срещу Тероризма

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен21/2/16 19:11

    Да се маха барабар с Боко ! Приятеля на Ердоган.

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен21/2/16 19:44

    Какво разбирате от светска държава ататюрк око беше първо щеше да разчисти продажници като кълъчдароглу хора като дениз байкал да неговото послед но иСказване слушай тъпако и ще ти стане ясно

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен21/2/16 19:54

    Abe tova pravitelstvo GERB2 trugna po pistata na rasizma no shte vidim dokade shte stignat

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен21/2/16 20:52

    Сега ли разбрахте,че в Турция хората 90 на сто са мюсюлмани ,както и по времето на Ататюрк.Даже по негово време в Судитска арабия искали да разрушат къщата на пейгамберина и той е реагирал най остро заплашвайки с война.

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен21/2/16 22:22

    Вече няма прошка от страна на Турция. Каквото и да стане занапред, унищожаването на дпс е в ход. Стига са лъгали 26 години бедния гласоподавател, стига са се гаврили със бъдещето на гражданите на България. Стига вече дпс. Не , не и не. В Кърджалийските села млади хора не останаха. Пак твърдо го казвам. Въпреки че 26 години сме гласували за дпс. Занапред каквото и да стане, не , не и пак не за дпс. Обезлюдихте България. Изгонихте в чужбина бъдещето на България.

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен21/2/16 22:36

    Даже европа клекна пред Турция, като ви пусне един милион емигранти, не само ще клякате, ами и ще се надупите, неблагодарници! Защо 90те години не ви помогна европата когато умирахте от глад, ами Турция ви прати с тирове хранителни продукти. Поговорката,* Храни куче да те лае* е българска и точно пасва на вас.

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен21/2/16 23:14

    Аз от политика не разбирам,но такива като Ердоган ги разбирам по-добре.Макар и за кратко като три години съм живял в Турция и мога да ви кажа,че тамушния турчин с тукашния турчин не трябва да се бърка!По-добре с тях да си дост вместо недост,те връщат тъпкано.

    ОтговорИзтриване
  22. Анонимен22/2/16 06:29

    To ve4e v Turziya diploma ne ti tryabva da stanesh konsul stiga samo da si bil imam v nyakva djamiya i si gotov

    ОтговорИзтриване
  23. Анонимен22/2/16 06:45

    Турция скочи срещу Русия и не и пука. Че с едно измислено ДПС в България ли няма да се справи.

    ОтговорИзтриване
  24. Анонимен22/2/16 12:21

    Турция да си гледа задния двор,че се задава един голям Кюрдски ...

    ОтговорИзтриване
  25. Анонимен22/2/16 13:59

    Някой знае ли кога Турция ще оповести списъка които подготвя за имотите на политици,кметове ,активисти от ДПС и свързаните с тях лица в турската държава ???

    ОтговорИзтриване
  26. Анонимен22/2/16 19:42

    6.45
    Не и ли пука?А да видим....Ама след Русия, срещу Турция скочи и Америка,а и кюрдите вече няма кой да спира............Бизнеса пропадна.Анталия,Кушадасъ,Мармарис-всичко,празни.Нашите се връщат от Турция/там -фалит,бомби/........ужас,досега само лятото идваха.........Не се радвай,че Турция скочила-голяма грешка е сторила.Тепърва ще плаща за тая грешка.Само гледай..........Пък ако си тулуп и само знаеш да лаеш-да ти кажа:АКО НА ТУРЦИЯ НЕ И ПУКАШЕ ОТ РУСИЯ,НЯМАШЕ ЕРДОГАН ВСЕКИ ДЕН ДА ТЪРСИ КАК ДА ВЪЗСТАНОВИ ОТНОШЕНИЯТА СИ С НЕЯ.Ама вие за това не говорите ,нали?Щото на ДОСТ не им отърва да го знаят обикновените турци,няма да подкрепят Местан тогава,нали?Хай,гиди...........

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.