„Джумхуриет": Кризата с България е на религиозна основа


Под заглавие „Кризата с България е на религиозна основа" влиятелният турски всекидневник „Джумхуриет" коментира напрежението от последните дни между двете държави, пише Бгнес. Отправката към коментара на Джейда Каран е от първата страница на вестника с въпроса „Какво точно се случва в България?". Според авторката политическото управление в Анкара е успяло да се намеси в живота на най-добрия си съсед и да го обърка дотам, че вече няма място за реторика, а изводът е, че проблемът с комшиите е единствено на религиозна основа.
„Месеци наред се прокарват политики спрямо турската диаспора, но резултатът от тях е още едно разделение на турците. Стигна се дотам, че София и Анкара обявиха дипломати за „персона нон грата". Агресивната реторика на медийния небосклон има за цел да внуши, че драмата в България е подправена със сос от Анкара. Но всичко това не е свързано само с реакциите около сваления руски бомбардировач през ноември м.г., а започна много преди това. Всички трябва да са наясно, че дясно-центристкият български премиер Бойко Борисов няма никакво намерение да проваля отношенията на страната с Турция. На 275-километровата граница е налице криза с бежанците. На всичкото отгоре Анкара заплашва да отвори границата. Като страна член на ЕС и НАТО, България държи на баланса в отношенията си и с Русия, след като дълги години споделяха една и съща система и режим. Освен това България си сътрудничи с Москва заради природния газ. Украинската криза от 2014 г. замрази проекта за „Южен поток", а България облекчава визовия режим за руските туристи, които бягат от турските курорти", коментира авторката.
Тя припомня и голямата бежанска вълна от България към Турция през 1989 г. заради асимилационната политика на комунистическия режим, както и че вследствие на това Ахмед Доган създава ДПС, което трайно се настанява на политическата сцена. Обаче в края на 2012 г. ДПС се разцепи и Касим Дал учреди своята НПСД, което стана с подкрепата на Анкара, уточнява Каран в публикацията си. И още, че на изборите вотът за ДПС спадна, но и НПСД не пожъна успех. Когато Ахмед Доган през 2013 г. се оттегли от активната политика, той бе заменен от Лютви Местан. Анкара и Ердоган никак не допадат на Доган, но Местан пое по различен път. Ердоган протегна на Местан една ръка, а той я обгърна с двете си ръце. На 25 ноември м.г. след инцидента със сваления руски бомбардировач Лютви Местан заклейми Русия и прегърна Анкара. Това му спечели тежката оценка на Ахмед Доган за гаф и последвалото на 24 декември отстраняване от лидерския пост , както и мистериозното сваляне на охраната му. Тогава Местан отиде в турското посолство с автомобил, изпратен му от там. Наши медии се позоваха на досието на Ахмед Доган и го обвиниха като агент на КГБ, но за Местан не споменаха нищо. В средата на февруари Анкара забрани на Ахмед Доган и лидерите на ДПС да влизат в Турция. Така в драмата бе въвлечен и Борисов, който пред българския парламент заяви, че турски държавни лидери са му оказали огромен натиск да подкрепи Лютви Местан. Не сме нито туркофили, нито русофили, искаме да бъдем лоялни съседи, подчерта Борисов, цитиран в „Джумхуриет".
Така се стигна и до решението на София да обяви аташето по социалните дейности в консулството в Бургас Угур Емироглу за „персона нон грата" и той бе принуден да напусне страната. Според българските медии Емироглу е оказвал натиск върху турската общност с цел да осигури подкрепа за Местан и освен това се намесвал в религиозните дела. Сега парламентът в София ще разследва има ли намеса на Турция във вътрешните работи на България. В рамките на реципрочност вчера Анкара обяви Зорница Апостолова от генералното консулство в Истанбул за „персона нон грата". Това означава, че имаме и мини-дипломатическа криза. Проектът на Касим Дал се провали. На 27 февруари Лютви Местан ще учреди третата турска партия с името ДОСТ, но трябва да знае, че няма да успее да прескочи 4-процентовата бариера. Изселническите дружества са силно обезпокоени.
Не е работа на Турция да избира нито партийните лидери в България, нито да се намесва в религиозните дела и избора на вероизповедание на съседната държава. Напротив, трябва да се гарантират различните политически възгледи на общностите, както и тяхната идентичност и битие. Обаче пък от София до Шам и Багдад, та чак до индианците от уестърните, отвсякъде наднича Турция. И това категорично е така, заключава авторката.

24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

32 comments so far,Add yours

  1. Анонимен24/2/16 18:07

    opa ot Angira osetiha kak leko po leko vliza i zavalata sia im doide akala ama gech .Ko stana sia i Vladimir Zidarov ne go harchat mai ??? Ni SOT NI DOT NI DOSLAR aide vseki etnos s paria Tatari , Cherkezi,Kazalbashi,Yourouci,Karamanci.......i kolkoto ste tam .

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен24/2/16 18:27

    Дано Лютви Местан да се вразуми ! Той ще забие поредния нож в гърба на турското малцинство! Аллах няма да му прости!!!!!

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен24/2/16 18:33

    Така или иначе ние турците от Кърджалийско , много отдавна усетихме че Доганчото нищо не направи за нас,, ние като си говорим свободно майчиния си език това дължим нищо на Доган,, самата държава ни призна и даде правата ни, и така се включи в европейския съюз,, много от нас хора осъзнаха че Ахмед Доган нищо не направи за хората от етнически турци, ДОСТ наистина ще надмине ДПС с огромна разлика уверени са хората, ДПС ще се разпадне напълно,, не сме национални предатели след като ще гласуваме за ДОСТ това да е ясно на всеки българин,, не можем да гласуваме за другите партии като в историята по училищата ни учат за турско робство,, щом уж имал турско робство никой българин не би направил нещо хубаво за нас,, именно затова ДПС с години наред е бил трета партийна сила,, Но вече се свърши, край на ДПС ,,,

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен24/2/16 18:34

    Само ДОГАН и ДПС.....по тая логика догодина пак може да се появи поредната партия подред,до сега толкова години къде са били господата Местан и Касим Дал....да бяха казали преди 20 години че не са съгласни с политиката на ДПС.....натрупаха си милионитеее и хоп,а народа някой да е помислил за тези 26 години анархия...?така че Доган е истинския лидер на етническите български мюсюлмани с ДПС

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен24/2/16 19:12

      Преди 26 години нямаха хората на коя друга партия да гласуват, не можеха да гласуват на партии които пряко са били замесени в насилствено преименувано на турското малцинство,, аз съм сигурен че до вчера плюеше на Доган ,, сега държиш на него понеже си щастлив че говори срещу турците,,, до ден днешен Доган нищо хубаво не е правил за кърджалийска област,, хората се принудиха масово да напускат родните си краища за да търсят препитание в Турция или по европата, единственият поминък беше земеделието,, особено тютюна, умишлено се купуваше евтино за да прокудят хората от родопските краища,, и успяха,,

      Изтриване
    2. Анонимен24/2/16 19:25

      Ха сиктир. SEREFSIZ.

      Изтриване
    3. Анонимен25/2/16 13:37

      Şerefsiz derken dikkatli ol, yedi ceddine varıp gelirim senin,,

      Изтриване
  5. Анонимен24/2/16 19:08

    Mestan e masha ie alcen za pari.toy ne e vyarvast. Ama parite na sina na Erdogan. Ako e vyarvast nyama da sazdade partiya.

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен24/2/16 19:11

    Защо достлар,когато нямат интереси виждат жилото, а
    преди - меда?

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен24/2/16 19:20

    Знаем "Джумхуриет" на коя партия е , знаем че и тази партия става все по-слаба в Турция. А дали ще премине четири процентовата бариера ще покаже времето. На рода се пробуди, много хора от ДПС гласуваха за г-н Дал, ГЕРБ, защото нямаше истинска алтернатива, но сега вече има.По отношение на финасирането, парите на ДПС от къде са, нека се замислим?

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен24/2/16 19:59

    DPS bozuntulari 26 sene turklerin onuruYLa,haklariyla oynadiniz ,basta agenti na DS I MOSKVA

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен24/2/16 20:31

    ДПС -се разпада за следващите избори достлар--Осман Октай го каза а той знае много. Ориантирайте се добре ДОСТларъм.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен24/2/16 20:31

    SORU GELDİ- CEVAP VERDİM

    DOSTLAR, İLK, DOST PROJESİ BAŞLADI HABERİNDEN SONRA ONLARCA DEĞİL, YÜZLERCE DEĞİL, BİNLERCE İNSAN BANA ŞU DÜŞÜNCE VE SORULAR GELİYOR:
    1. KASIM DAL GİBİ LÜTFİ MESTAN DA AYNI.
    2. LÜTFİ MESTAN "PAVEL" İMİŞ. O DA HÖH'TE İDİ.
    3. BULGARİSTAN MEDYALARI DAİMA OLUMSUZ VE UYDURMALAR SUNUYOR.DOST KURUCULARINI, NEGATİV GÖSTERİYOR.
    DÜŞÜNCE, CEVAPMARIM:
    HERHANGİ BİR YÖNETİCİ, LİDER VEYA İNSANIMIZI KIRMAK, AMACIM DEĞİLDİR. HERKES YER, İHTİYAÇ OLARAK. HERKES EĞLENMEYİ SEVER, AMA "HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZİ KORUYAN" PARTİ, MAALESEF, DAİMA, 25 YILDAN FAZLA SADECE VE SADECE SEÇİMLERDEN ÖNCE VEYA ZOR DURUMA DÜŞÜNCE HALKIMIZA 1 KEZ YEDİRDİ, GEZİ VEYA EĞLENCE DÜZENLEDİ. MAALESEF, TAM ZİRVEYE GİTMİŞ OLSA DA, PARTİYE OY VERENLERE YARARLI GİRİŞİM VEYA İŞLER YAPTIKLARINI, MAALESEF, GÖRMEDİK, HİSSETMEDİK.
    DOST'LAR, HÖH'ÜN YAPTIKLARINI YAPMAYACAK....UMUDUMUZ VAR EN AZINDAN. ALIN TERİYLE LOKMASINI KAZANAN HALKIMIZIN, SADECE SEÇİMLERDEN ÖNCE GÖBEK, KÖÇEK, GEZİ, SOFRALARA İHTİYACI YOK. DOST, HALKIMIZIN İHTİYAÇLARINA UYGUN ÇALIŞACAK, EN AZINDAN HALKIMIZA FAYDALI OLMALARI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAK............ EN ÖNEMLİ NE, BİLİYOR MUSUNUZ? BİRÇOK İNSAN BANA GENELDE LÜTFİ MESTAN "PAVEL"MİŞ DİYOR, LÜTFİ MESTAN, KASIM GİBİ DİYOR. BU İKİ KİŞİNİN OLAYLARI KIYASLANAMAZ, BENCE. UYDURMA ADIYLA "PAVEL", KAYBEDECEĞİNİ BİLE BİLE, GÖREV, PARA, OTORİTE KAYBEDECEĞİNİ BİLE BİLE, KALBİNDE LÜTFİ OLDUĞUNU GÖSTERDİ VE KANITLADI.....O, "PAVEL" OLMASAYDI ZİRVEYE GİDEMEZDİ. BU İNCELİĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURMAK LAZIM......... O, ANAVATANLA DOST OLMAK VE VATANIMIZA HAİN OLMAMAK ŞARTIYLA BU RİSKİ YAPTI. YAPABİLDİ.......... HÖH'TEN KOVULMUŞ PİS KEDİ GİBİ DEĞİL, KAHRAMAN OLDUĞUNU GÖSTERDİ, BAŞARILI LİDER OLDUĞUNU KANITLADI................. ONUNLA BİRLİKTE AYRILAN VE ETRAFINDA OLAN KİŞİLER, AZ DEĞİLDİR. HALKIMIZA AYKIRI İŞ YAPMA GİRİŞİMİNDE BULUNSA DA HALKIMIZA OLUMSUZLUKLAR YAPMASINA İZİN VERMEZLER. AYRILANLAR DA KAHRAMAN. BUGÜNE KADAR KİRLENMEDİLER. PARA, GÖREV, POZİSYON ONLARI YANLIŞ YOLA SAPTIRMADI.......... ŞAHSİ YAŞADIKLARIMLA İLGİLİ ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM. BENİM ÇOK ZOR DURUMLARIMDA, HAKSIZ YAŞADIĞIM OLUMSUZ OLAYLARIMDA, ONLAR TEMİZ OLDUKLARINI BANA GÖSTERDİLER. BU ÇOK ÖNEMLİDİR. HALKIMIZA DA GÖSTERECEKLERİNE EMİNİM. SADECE, HAKLARIMIZI EDİNMEK İÇİN BİRAZ DAHA ÇALIŞMAK VE ZAMAN LAZIM. DERİN KÖK SALMIŞ BİR OLUMSUZ, AMA GÜÇLÜ SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEK, HAK KAZANMAK KONUSUNDA DEVRİM YAPMAK KOLAY MI? ...................BEN, GÜÇLÜ OLANLARI SEÇMEDİM. BEN DOĞRU YOLDA OLANLARI SEÇTİM.......SİYASET YAPMIYORUM DİYEN BİRİYDİM. NASIL OLDU DA BİRDEN BİRE SİYASET YAZILARINA ÇOK ÖNEM VERMEYE BAŞLADIM BİLEMEZSİNİZ? BENİM YAŞADIKLARIMI YAŞAMAYAN, BU KARARIMIN NEDENİNİ ANLAYAMAZ, BİLEMEZ....... BEN, ÖMÜR BOYU KÜLTÜR YAPTIM. TARAFSIZ OLARAK YAPTIM. AMA KARARIM KARARDIR. SİYASET KÜLTÜRÜ, "BUKET KÜLTÜRÜ" YAPMA TARAFTARI DEĞİLİM, ÇOCUK VE GENÇLERİMİZİ SADECE SEÇİMLERDEN ÖNCE OYNATMA TARAFTARI DEĞİLİM. KALIN ÇİZGİYLE ŞUNU SÖYLÜYORUM: BEN, ÇOCUK VE GENÇLERİMİZE, TÜM BASKI VE ENGELLERE RAĞMEN, KİLTÜR, TARİH, DİN, SPOR, EDEBİYATIMIZLA İLGİLİ "OYNATMAK" DEĞİL, BİLGİ VERMEK TARAFTARIYIM, KÜLTÜR VE ÖZELLİKLERİMİZİ KORUYABİLME AÇISINDAN KÖSTEK DEĞİL, DESTEK VERME TARAFTARIYIM.....BEN BEN BEN DİYORUM, ÇÜNKÜ BEN, KARAR ALDIM. BAŞKALARINI KONUŞMAK İSTEMİYORUM.........BEN, KÜLTÜR SİYASETİ YAPACAĞIM. SON KESİN KARARIM BUDUR. TANIDIK VE ARKADAŞLAR, HERHANGİ BİRİLERİ VEYA BİZE KATILMAYAN BAŞKA TANIDIKLAR, DOST OLMASA DA, YA DA DOST OLDUKLARINI, ÇIKARILARI VE BEKLENTİLERİ İLE İLGİLİ, GÖSTEREMESE DE, ONLAR KALBİMDE DOSTTUR. ONLAR, GÖSTEREMESE DE, KALBİNİN DERİN, ÖZ OLAN BİR YERİNDE, DOSTTUR. BU, BİZİM AYIRIMCILIĞI, BİZİM SIKINTILARIMIZI YAŞAYAN İNSANLARIN HEPSİ, KALBİNDE DOSTTUR.
    CESURLU, BEKLENTİSİZ, HALKINA FEDAKAR OLAN, ÇIKARISIZ ÇALIŞAN DOST DOSTLARIMA, BİR GÜL, TEŞEKKÜR BORCUM OLSUN!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен25/2/16 07:39

      Onlar ötekiler gibi ,deil diyorsun.Mestan mı fakir,Ahmed Hüsein mi fakir,yoksaCebel beledie.başkanı mı.Bence Türkiye de olan zenginliklerini koruyorlar.Burada olanlar etmiyor.

      Изтриване
  11. Анонимен24/2/16 21:09

    ДОСТ влиза в парламента, ДПС 3.9%( от купени ромски гласове и крадливи депесари) и разследване след падането на имунитета. И мечтата на цяла България става реалност - Доган и Пеевски в затвора.

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен24/2/16 21:59

    18.33 няма турско робство=няма възродителен процес...Тогава къв ти е проблема?Уж имал турско робство,ама друг път.........ДОСТ в Турция......чакат те.....ще видиш тогава праваисвободи

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен24/2/16 22:20

    21:09 Ако доживея деня, в който тия двамата да влязат в затвора, ще има курбан в градската градина. Поканен си предварително като почетен гост.

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен24/2/16 22:35

    24/2/2016 18:33
    цитат от анонимен в 18:33!
    ...щом уж имало турско робство никой българин не би направил нещо хубаво за нас... ако си дечко бих ви простил(а), но ако си голям мъж едва ли. да предположим, че си второто. българинът е толерантен човек. през соца и след 1989 година винаги сте били еднакво уважавани, дори смея да кажа много повече от християните. не може да се отрече. изключвам възродителният процес. една истина. когато моята колежка през 1989 година замина за Турция ми каза следното: знаеш ли, началникът ни колко агнета е изял у нас...идваше на работа. по цял ден ходеше в една съседна стая и там с една нейна приятелка й минаваше деня, а аз по цял ден блъсках да работя... след работа ходеше в едно близко селце до града да бере и ниже тютюн. много примери мога да ви дам в тая насока, но няма смисъл.

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен24/2/16 23:26

    Аз не твърдя че българина не е толерантен господине,, ние живеем в България , ние сме родени тука, обичаме си страната,но !! За робство да не говорим,, за турско робство докато свят светува никога няма как да вярваме, не се излагай, робство е имал по английските колонии и към Америка ,, имал турско владичество окей,, ама няма за какво да се лютиш, питайте Германия също дали е имал робство,, само България ли е била под турско робство, имал е още куп държави под турско владичество, те не твърдят чеса били роби,,, как е имал тогава българи чорбаджии,,,, след като е имал синджири о окови,, извинявайте ама не се свързва нещо,,

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен25/2/16 07:15

    Мили братя и сестри, от 26години ДПС държеше своя електорат под чехал и насилствено подчи-нение, избирателите на тази партия са най-бедни и жалки ,вижте кметовете на Общини ,народните представители , които на 4г. нито веднъж не се появават сред избирателите а да не говориме за Доган диктатора, мошенника ,който мисли само за своите сараи а не за своя народ......?

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен25/2/16 07:59

    ДО 22.35 ВИЕ РАЗСИПАХТЕ БЪЛГАРИЯ СЪС ВАШИТЕ РУШВЕТИ А СЕГА СЕ СЪРДИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ.....

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен25/2/16 13:06

      Хей помак не се навирай между шамарите,, кой се сърди на българите бе,, теле такъв,,

      Изтриване
  18. Анонимен25/2/16 07:59

    ДО 22.35 ВИЕ РАЗСИПАХТЕ БЪЛГАРИЯ СЪС ВАШИТЕ РУШВЕТИ А СЕГА СЕ СЪРДИТЕ НА БЪЛГАРИТЕ.....

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен25/2/16 09:06

    ДО 24/2/16 18:33 времето ще покаже!

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен25/2/16 09:41

    ДОСТ никога няма да влезе в българския парламент!

    ОтговорИзтриване
  21. Анонимен25/2/16 10:33

    На изборите ще се срещнем.

    ОтговорИзтриване
  22. Анонимен25/2/16 11:58

    Заради ДПС аз гласувах за ГЕРБ,но сега имного като мене ще гласуват за ДОСТ.На изборите от раз ще прескочат бариерата, то и за АБВ-то така се пишеше и видяхме.Даже ДОСТ по вече гласове ще изкара само напред...

    ОтговорИзтриване
  23. Анонимен25/2/16 12:22

    Дали ще гласуваш за ДОСТ, Герб,АБВ... все тая за обикновеният човек. Те си живеят. Вземат си големите заплати и не ги еня за човечеца без доходи, без препитание, че стои на студено, че печката, бойлера, хладилника не ви работят и имате нужда от тях. А да продължавам ли?!, че човек се разболява и има нужда от пари, лекарства... И това не ги интересува, а ни казват. Оправяйте се сами, кой както може. Не всеки турчин, мюсюлманин,християнин е беден. Това до болка ни е познато, но 80% от народа в провинцията живее зле. Ама бати ви, кака ви горе в парламента си мисли за нея, семейството си, за шуробаджанака си, но не и за гласоподавателя. Ще ви дадат 100 лева, ще ви дадат обяд в някое заведение... да гласувате за определена партия и след това..., започвате да се оплаквате, че през лятото имахте работа, а през зимата сте без работа...Всеки има рамене на главата и да мисли.... Прочетох един цитат, който ми допадна и искам да го споделя с вас: Те (депутатите) ще се избият за сребърници, хвърлени на мазния тезгях. Няма идеология, няма партия, няма нищо. 25 години няма национална доктрина...

    ОтговорИзтриване
  24. Анонимен25/2/16 13:03

    До 11:58,, прав си напълно приятел че имам и аз много познати които са гласували за ГЕРБ , не че имат очаквания от бодигард на Живков,, но дотам издокараха хората, всички земи парцели ниви сгради и разни имоти си ги разделиха от ДПС служителите , нямаше един коректен търг, все на свои хора ги дадоха, ГЕРБ или ДПС все тая или някоя друга партия, депутатите от народното събрание до един са далавераджии това е факт,, най добре е да се спасиш от тази страна ,,, бягаш и се спасяваш, който не може да напусне от една или друга причина страната, господ да му помогне ,,

    ОтговорИзтриване
  25. Анонимен25/2/16 16:52

    PAK SHTE IMA DA VIKAME NA MITINGITE NA TAQ IZMISLENA PARTIQ DOST HIRSIZ VARRRRRRRRRRRRRRRRR

    ОтговорИзтриване
  26. Анонимен25/2/16 18:25

    13.06 Е,тва пък откъде го изкара?Сега помаците що се появиха тука?

    ОтговорИзтриване
  27. Анонимен25/2/16 22:51

    Този дето е писал този дълъг ферман за достовете, да не си мисли че някой го чете!

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.