Докато не завърша училище и не придобия правоспособност, няма да карам автомобил. Това заявил в съда ученикът М. А. Х., обвиняем за управление на МПС без да притежава свидетелство. Задържан е от пътни полицаи два пъти.
„Обещавам, че това няма да се повтори", казал ученикът от Професионална гимназия по облекло и дизайн „Евридика"- Кърджали.
М. Х. бил неправоспособен водач на МПС и нямал придобита нито една категория за правоуправление, тъй като бил непълнолетен.
Въпреки това, на датата 18 май м. г., той решил да се придвижи от дома си в село Иванци до хранителния магазин, който се намирал в село Рани лист с лек автомобил марка „Опел Вектра". Седнал зад волана и подкарал колата. Минути по-късно вече бил на път 50057 км.8, в землището на село Солище в посока Рани лист. По същото време там се намирала патрулна кола на полицията. Дежурният полицай забелязал, че „Вектра"-та се управлява от М. Х., за който знаел, че е неправоспособен водач на МПС.
В последвалата проверка ученикът представил само лична карта. Полицаят се свързал с дежурния в РУ на МВР- Кърджали, където била извършена справка за дееца. Установило се, че той е неправоспособен водач, при което на място бил изпратен служител на КАТ- „Пътна полиция". Последният след като пристигнал, съставил срещу обвиняемия Х. акт за установяване на административно нарушение по чл.150 от Закона за движението по пътищата.
По делото е установено, че ученикът е бил санкциониран и на 16 март м.г. по административен ред, че управлява МПС без да е правоспособен водач.
Неприятната среща на ученика с полицая край Солище не е първата
Съдът констатирал, че деянието е осъществено в едногодишния срок на наказването му. Извършено при пряк умисъл. Обвиняемият е съзнавал обществено опасния му характер, предвиждал е обществено опасните му последици и е искал тяхното настъпване. Причините за извършване на деянието се коренят в неуважение на дееца към закона и ниско правосъзнание.
„Съдът като взе предвид степента на обществена опасност- типична, предвид на големия брой извършвани такива престъпления; като отчете наличието на смекчаващи обстоятелства- чистото съдебно минало, добри характеристични данни, младата възраст, съжалението и разкаянието от извършеното и пълните самопризнания, които прави на досъдебното производство, както и разпоредбата на чл.78а, ал.6 от НК касаещо непълнолетни извършители, какъвто е и настоящия казус, намира, че едно административно наказание при превес на смекчаващи отговорността обстоятелства, а именно „обществено порицание", което да бъде изпълнено чрез прочитане на решението пред учителския и ученическия колектив на училището, в което учи- Професионална гимназия по облекло и дизайн „Евридика"- Кърджали, ще изпълни целите на чл.36 от НК", се сочи в мотивите за решението. Ученикът ще плати и 131 лева и 10 стотинки, които разходи са за вещо лице.
Над 1/4 от нарушителите на пътя, чиито шофьорски книжки са били отнети, се качват на кола отново, преди да изтече срокът на наказанието им
Това става ясно от отговор на вътрешния министър Румяна Бъчварова на депутатски въпрос. Статистиката е стряскаща, тъй като показва освен големия брой нарушения и че провинилите се нямат никакъв страх от наказание. Това създава голяма несигурност на пътя, защото не се знае колко неправоспособни се намират в трафика, а и няма гаранция, че контролът на КАТ изобщо действа.
През 2015 г. МВР е отнело книжките на 22 851 шофьори - от 3 месеца до 1 година, а 5739 от тях са хванати отново да карат кола в периода, в който нямат право да шофират. Сред тях има и още по-драстични случаи - шофьори с отнета книжка, които след като веднъж вече са глобени, че карат без свидетелство, отново са седнали на волана. Този рецидив е особено тежък случай, който се преследва като престъпление. Според НК, който шофира в срока на изтърпяване на наказанието и след като е глобен за това, се наказва с до три години затвор и глоба от 200 до 1000 лв.
Тук обаче има проблем заради противоречивата съдебна практика. Преди дни Върховният касационен съд образува тълкувателно дело, което трябва да отговори на въпроса трябва ли шофьорът да носи наказателна отговорност при шофиране без книжка, ако преди това е бил глобен за същото провинение, но постановлението от КАТ не му е връчено. В момента има проблеми в случаите, когато шофьорите не могат да бъдат открити на посочените от тях адреси, за да им се връчи документ, че са глобени. Тогава върху постановлението се отбелязва, че то се смята за връчено, и започва да тече едногодишният срок на действието на наказанието. Част от съдиите обаче смятат, че не може да се води наказателно дело, ако шофьорът не знае, че е санкциониран да не кара една година.
24rodopi.com
добре че е народа за да може управляващите да си правят гаргара и да измислят закони...имам чувството че сядат на маса ...напиват се като магарета и почват да мислят как ще се гаврим сега с бедния български народ...
ОтговорИзтриванеКакво обещава след две бири пак е зад волан пикльото ....затвор там да му ....проверят халката докато не е блъснал невинен Човек
ОтговорИзтриване