Въпреки тъжната гледка а ла „Призрачни блокове" нощем във „Възрожденци", в Кърджали се наблюдава оживление относно строителство на жилищни сгради. Вече и в периферията...
„Логиката на строителя е „Сега е евтино, да строим – все ще продадем". Теглят се кредити, прехвърлят се свежи пари от друг бизнес в градежа на кооперации. За съжаление психозата „Юруш от селата да купуваме жилища в Кърджали, че цените щели да станат като в Европа" вече е под един процент и търсенето на имоти е в пъти по-малко от предлагането, която тенденции ще се запази до случването на някакво икономическо чудо. А такова не се очертава до края на този живот. Сиреч, ще се строи и ще се продава, но „призрачните блокове" ще ги има още години напред", коментира пред 24rodopi.com брокерът Иван Сталев, който работи към голяма национална агенция за недвижими имоти. „Ние имаме клиенти, които търсят имоти по пътя за Маказа, но получаваме оферти и за жилища и офиси в Кърджали. Интересното за града е, че след психозата купувачът вече е по-разумен. Не казва „Да купя на всяка цена нещо в Кърджали, а избира с мисъл за утрешния ден", посочва брокерът.
Докато през изминалите години кърджалийци предпочитаха имоти в многолюдния квартал „Възрожденци", днес с предимство при търсенето са изгледът и тишината. Именно тези два фактора вече оказват влияние на пазара и на строителните предприемачи при определянето на продажната цена. Затова на апартамент с една и съща площ може да има разлика в цената за квадратен метър, именно заради изгледа.
Проучване на 24rodopi.com показва, че крайните квартали "Гледка" и "Байкал" се разрастват скоростно. Крайградските села Главатарци, Резбарци и Петлино стават все по-предпочитани за гурбетчиите, които решават да инвестират заработените пари в недвижими имоти. Цените им се определят от локацията и инфраструктурата.
Новото строителство в Кърджали върви от 400 до 600 евро за квадратен метър. Старите панелки варират от порядъка на 300 евро на квадрат. Все повече от купувачите предпочитат да купуват на зелено вместо готово жилище заради предимството да избират разположението на имота, като етаж и изглед. Нормалната продължителност на строителството е от 18 до 24 месеца. Брокери препоръчват  предварителните договори да се заверяват нотариално, за да могат купувачите да предявят иск пред съда при неспазване на условията.
24rodopi.com
На снимката: Крайните квартали се разрастват скоростно
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

3 comments so far,Add yours

  1. Анонимен5/8/16 08:45

    Тия са луди,в "Байкал" има поне 15 хубави къщи ,които се продават,те строят по тепетата!!!!

    ОтговорИзтриване
  2. Продавач5/8/16 10:16

    Купувайте че цените ще скочат много

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен5/8/16 14:34

    Човек трябва да е най-малкото олигофрен,че да купува имот в Кърджалъла.?!?

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.