Има много умряла риба в садковите стопанства в язовир „Кърджали“. Новината на 24rodopi.com потвърждават самите собственици на рибовъдни стопанства пред радиостанция „Кърджали“.
Ако нивото продължава да е така ниско и в следващите седмици, финансовите ни загуби ще са големи, твърдят ощетените, които обвиняват Националната електрическа компания (НЕК) и Министерството на околната среда и водите, до които институции изпратили и писма. Оплакват се, че плановият ремонт на водно-електрическата централа понижил рязко нивото на язовир „Кърджали“. В момента водоемът е под критичната кота от 207 метра, което се отразява на живота в него, твърдят собствениците на садките.

Те обаче мълчат за „нерегламентираните есетрови гробища“, както ги определиха хотелиери и ресторантьори, по бреговете на язовира.
Както вече 24rodopi.com установи и засне,  стотици килограми мъртва риба е изхвърлена на брега на язовир „Кърджали”. Огромни есетри са стоварени, като е направен опит труповете да бъдат скрити с пръст и местата дезинфекцирани с хлорна вар, а смрадта е ужасна. Това установи проверка на екип на 24rodopi.com след десетки сигнали, получени от рибари, ресторантьори и хотелиери в редакцията ни.
„Ако евентуално сега туристите видят какви са пораженията, те повече няма да дойдат тук и ние ще трябва да си "бръкнем в джоба", най-вече заведенията, защото сега сме извън сезона и да дотираме, че работим“, твърди пред радиостанцията собственикът на садково стопанство и на плаващ ресторант Мирослав Шопов.
При ниско намаляване на кислорода във водата трябва да се намали или изцяло да спре храненето на рибите, които се отглеждат в стопанствата. А това се отразява на теглото им, а оттам и на предварително заложения годишен прираст, твърди рибовъдът-ресторантьор.
24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Viber

Post A Comment:

6 comments so far,Add yours

  1. Анонимен3/11/18 10:44

    Хиляди ГМО есетри умрели от недостиг на кислород в допотопната садкова система. После хилядите мъртви ГМО есетри са заровени на брега и покрити с хлорна вар. През декември, когато язовирът се напълнил, тонове хлорна вар ще отиде във водата и хиляди риби, развиващи се нормално в нормална среда, ще умрат.
    Честито ново умрял!!!!!
    Егати и спящата държава!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен3/11/18 15:43

    vsi4kata riba da im izmre ,batarisaha zeliia iasovir,gladnizi.nema li zakoni v taia skapana darjava.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен3/11/18 15:44

    vsi4kata riba da im izmre ,batarisaha zeliia iasovir,gladnizi.nema li zakoni v taia skapana darjava.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен3/11/18 17:12

    Е не може само да се печели бе байно.Ара съра ще има и загуби.Лятото га ядахте кифтета беше много хубаво нали...

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен3/11/18 18:49

    Садкажиите сами си режат клона щото са алчни и не са учили изваждане.НЕК им бил виновен глупости на търкалета.НЕК е виновен че ви дава да правите безброй садки и нищо не плащате а само замърсявате язовира.Сега трябва да ва подкарат с яки глоби да ви дойде поне малко акъл.

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен5/11/18 08:04

    НЕК си гледа работата , ако трябва да прелива язовира заради садките не съм съгласен . Да се махат садките е решението

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.