Припомняме, че с близо 10 000 лева повече приходи на Перперикон бяха отчетен само за месец след като бяха извършени проверки на туристическия обект. Те бяха инициирани през март след редица сигнали от страна на посетители на Скалния град край Кърджали за съмнения при събирането и отчитането на входните такси.
Перперикон попадна „под лупа”, а приходите… рязко скочиха. 18 559 лева са постъпили от посетителски такси през април, сочи отчетът, като за сравнение през март те са били 8785 лева. В зимните януари и февруари са отчетени най-слаби „обороти”, съответно 640 и 113 лева.
През май от таксите за туристи са събрани 21 310 лева, спад се отчита отново през юни, когато и скандалът утихна - 13 572 лева.
Фокусът към темата „Има ли далавера „Перперикон” насочи зам.-председателят на Общинския съвет в Кърджали Кадир Мустафов през пролетта. След редица сигнали от туристи, той отправи питане относно постъпленията от приходи и осъществявания контрол от Общината на Археологически комплекс „Перперикон”, което пък от своя страна доведе до проверки на обекта.
От 2015-та, когато са въведени и нови цени, има спад в приходите на Скалния град от входни билети, паркинг, тоалетна и беседи. През 2015-та са отчетени 169 359 лева, година по-късно са 171 064 лева, а през 2017-та – 145 336 лева и 50 стотинки.
През 2018-та са събрани 149 366 лева - 133 419 лева от продадени билети за вход, 10 127 лева за ползван паркинг, 5 820 лева за платени беседи.
На „Перперикон“ работят четирима служители на Регионалния исторически музей (РИМ) на трудови договори. Регистрирани са 4 касови апарата с БУЛСТАТ на РИМ-Кърджали. От 2017 г. от м. април до м. ноември работят и трима чистачи, отговорни за поддръжката на комплекса. Двама музейни екскурзоводи осъществяват екскурзоводското обслужване на археологическия комплекс.
Контрол по изпълнение на наетите работници се осъществява от РИМ, посочват от Общинска администрация. Ежеседмични, както и внезапни проверки се осъществяват от служители на музея на място, които правят проверка на издадените билети, касовия, апарат и касовите ленти за съответствие.
Репортер на 24rodopi.com потърси за коментар зам.-председателя на Общинския съвет Кадир Мустафов, който повдигна темата за ощетяването на бюджета и порочните практики на входа на Скалния град.
Г-н Мустафов, при Вас постъпвали ли са нови сигнали за „трудната събираемост“ на приходи на Перперикон?
Справката показва, че проблемът не е решен. Когато в един месец е отчетен сериозен скок на приходите и това е след шума – в обществото, медии, Общинска администрация и Общинския съвет, а после има притеснителен спад по отношение на постъпленията, и то в по-топъл месец, това поражда много въпроси. Явно по веригата си казват „Всяко чудо за три дни“ и Перперикон пак пълни нечии джобове. Решението на проблема е в постоянните проверки. За съжаление, такава е ситуацията. Топката е в полето на Историческия музей. Там трябва да предприемат необходимите действия, за да се подобри контрола на събираните финансови средства на дадения за управление археологически обект. Темата няма как да влиза на всеки два месеца в дневния ред на Общинския съвет, за да се стряскат някои наети служители. Необходима е цялостна концепция в управлението на комплекса.
Изненадващи и постоянни проверки и приходите ще растат, това достатъчно ли е?
Те решават проблем и носят приходи на бюджета, но разбира се, че не са достатъчни. Работата на парче не е достатъчна. Трябва да взаимстваме добри практики от съседните ни страни Гърция и Турция, които са еталони в сектор „Културно-исторически туризъм“. Може би и министерствата на културата и туризма също трябва да ни дават по-голяма логистична и експертна помощ. Най-големият ни проблем е, че нито една природна забележителност или археологически обект, освен Перперикон, няма акт за собственост. А без този Акт не може да се кандидатства за финансиране на проекти по оперативните програми на Европейския съюз. Ако обектите се актуват и предадат на общините за управление, може да се увеличат драстично приходите и да се открият нови работни места.
24rodopi.com
Не дават билети-нямало.
ОтговорИзтриванеOnezi ne iskat da reshat problema. 2 kameri ste reshi problema. To kameri veche v banichkite I dyunerite ima tam ne postavyat....
ИзтриванеГолям праз. Айде сега всички вестничета и радия да пренапишат статийката , че и оня Овчаров да интервюрат- Защо бе джанъм няма мъни?!?. Да ви имам новина та и кахъра.
ОтговорИзтриванеНе дават билети,а касови бележки,тъпак такъв
ОтговорИзтриванеТака и не ги смениха тези корумпирани билетопродавачи.. Всички знаем че крадат но така и не ги махат защо чии хора са
ОтговорИзтриванеДокато монопола от с. Горна крепост не се смени, няма да има скок на приходи!
ОтговорИзтриванеПроверете хората, които работят там от 2000г.насам и вижте с какво са се здобили - колко къщи построиха /това са само визуалните покази/ ;)
Не дават билети и това е.. 2/3 от приходите влизат в джобовете на онези на входа кой им търси сметка кой ги контролира много ама много голяма далавера е там Юзеир Овчаров от Горна крепост и Ахмед доктора от Мургово са първенци
ОтговорИзтриванеСлагаите камери за наблюдение и ако тея чакмаци не издадат касов бон, директно под съд. А и аз съм безработен и имам нужда от апартамент за сина и снахата, мен да турят там за 2-3 години. Явно трябва да посетя Караянчева в скоро време. На минимална заплата съм готов да чукам на касовия апарат а и знам как става което е най важното, иначе някой нов от ДПС ще го обучават 2-3 месеца как се работи с касов апарат.
ОтговорИзтриванеМного вярвах на редакцията, но след като не поствате коментарите ми си давам сметка, че и Вие сте като всички медии,просто се заигравате с тези, които са на власт...
ОтговорИзтриване