Изходната ми точка в пилотното проучване на язовир Студен кладенец беше къщата за гости, намираща се непосредствено до стената на язовира, настанена в сграда, част от селището, построено за работниците в изграждането на хидровъзела, по-късно обитавано от служители във ВЕЦ-а и учители в Дома за деца и юноши „Михаил Ив. Калинин“ в село Студен кладенец. Собственикът на къщата за гости Айхан беше моят главен водач с безценната информация, контакти и съвети, които сподели с мен. Той е ремонтирал чудесно къщата, но околните сгради в т.нар. Горно село още пазят духа на общежитието – четири семейства на два етажа. В този „квартал“, наричан Горно село (за разлика от другия до ВЕЦ-а, който е Долно село), все още живеят няколко души, като например Мария, работила като пощаджийка (когато в Горно село е имало поща и фурна) и съпругът й – пенсиониран инженер във ВЕЦ-а. Тя грижливо пази книжката „Изгубеният Стубел“, в която има разказ „Бялата звънарна“. В него се споменава село Дарец, днес намиращо се под водите на язовира.
Щом пристигнах, веднага посетих Абразивните кладенци в Шейтан дере, защото именно там е този студен кладенец (дълбок вир), на който е именувано селото, а след това и самият язовир. В региона има много защитени местности, като намиращата се в непосредствена близост Вълчи дол (всъщност хълм), и привлича любители на дивата природа, която е негостоприемна за хората, но добре пази животните.
На следващия ден се добрах до трудно достъпните села Лисиците и Соколско. Преди построяването на язовира в долината е течала река Арда, край нея е имало път с връзки за всички села в околността. Днес до двете села се стига или по вода, или през най-дългия в България въжен мост, прекосяващ язовира в най-тясната му част, подходящ само за пешеходци. Оставих колата в с. Широко поле, след което, вървейки по жп линията, стигнах до жп спирка Момина скала в близост до моста. Любопитно е преданието за именуването на спирката, което ми разказаха в Лисиците: действието се развива преди 15-20 години; става въпрос за млада учителка „от вътрешността“, която слязла на спирката; била умислена, защото родителите й не й разрешавали да остане в този край да учителства, и не съобразила, че след като тръгне влакът в едната посока, почти веднага идва влакът в другата посока; той я блъска и в нейна памет наричат така спирката.
В двете села, намиращи се в непосредствена близост едно до друго, откъснати от света след завиряването на язовира, живеят общо петнайсетина души. Струва ми се, че само прекосявайки селата, се срещнах с повечето от тях. Разказаха ми за трудния си живот, но и за твърдата си решеност да изживеят старините си на този логистичен остров, от който Кърджали се вижда като на една ръка разстояние. В модернизацията си селата са достигнали до електроснабдяване и един трактор за общо ползване. Гледат всичко за собствено ползване, но и големи стада животни – крави и овце, за месо, тъй като ежедневното изнасяне на мляко е твърде трудно.
Вероятно най-интересното за изследователя място на този „остров“ е мюсюлманското гробище между двете села, потънало в боклук. Мислех, че е довлачен от водите на язовира при повишаване на нивото, но се оказа, че хората – местните и посетителите са го донесли. За моя изненада, проблемът не е да донесеш стоките на това трудно достъпно място, а да изнесеш опаковките от там.
На връщане успях да снимам стария кораб, завинаги акостирал на брега на Широко поле, който в миналото е функционирал като рейс през язовира, свързващ Студен кладенец и Кърджали с няколко спирки по пътя. В близост до него стърчат и пилоните на друг въжен мост, останал в проект. Затова сега, за да се стигне на отсрещния бряг с автомобил, е необходимо да се измине голямо разстояние за поне час и половина. Но автомобилите са за туристите, местните се придвижват с лодките си.
Пътят продължи от спирка Широко поле до с. Перперек – с влак. Това е единственият начин да се стигне до спирка Средна Арда – заедно с няколкото околни вили тя е останка от едноименната махала (преди Гъдърлар) и подстъп към защитената местност със същото название. Впрочем, линията на влака е преместена по-нагоре заради строителството на язовира – предишното трасе остава под водата.
На следващия ден се срещнах със семейство Пилеви, сега живеещи в Стамболово, но иначе с дарецки произход. Според Лозко Пилев акцентът в мисленето за Дарец – единственото християнско селище в района – трябва да е мирното съвместно съжителство с мюсюлманите. Той ми разказа и за едно пътуване, връщане към корените, предприето с един от синовете му с лодка до местността Дъба, важна част от землището на Дарец, останала над водата. От дядо си знаеше за преместването на селото заради питейната вода и за основните занимания на местните – пчеларство и животновъдство. Както се потвърди и по-късно в архивни и библиографски материали, към началото на ХХ век почвите в района са изтощени и се отглеждат предимно тютюн и овощни дървета.
В търсене на кой да ме закара с лодката си до Дарец по съвет на Айхан се отбих в ресторант „Старите кметове“ край селата Гняздово и Калоянци, където – освен че ме гостиха с вкусен пресен местен шаран – ме свързаха с Халил. В ресторанта срещнах и преселник в Измир – той беше единственият, който успя да изреди всички потопени селища. Този списък не можах да открия в пълнота никъде – нито в публикации, нито в архивите, тъй като там информацията е по общини, а тези селища са били най-малко в 4 различни административни района. А този старец си спомняше времето, когато е бил 6-годишен, и селата и махалите са били наричани с турските им имена.
С лодката на Халил и благодарение на него стигнах до Дарец и се запознах с Митко (когото в медиите наричат Попа, но това на място не се потвърди) – той се грижи за построения от братята Пешо и Митко Борисови параклис, посветен на св. Георги (в близост до съществуващ оброк), и е построил със собствени средства и труд хижа до параклиса за тези, които искат да пренощуват или не могат да си тръгнат. На Дъба в миналото жителите на Дарец са идвали на Геегьояден и други празници и са правили общи трапези. Трябва веднага да кажа, че и тази местност е достъпна само по вода и Митко, както и останалите виладжии, пренасят всички строителни материали, обзавеждане и продоволствия с лодките си. На брега също е пълно с боклуци.
Навремето в района е имало бунгала на ГОРУБСО, но днес те вече са безнадзорни и неизползваеми. Част от ловното стопанство пък е т.нар. Остров на муфлоните, в който навремето завъдили такива животни за отстрел, но при някое от понижаванията на нивото на язовира, те избягали от острова. Друга важна точка в района е лобното място на летците Дойчин Бояджиев и Емил Тодоров, загинали тук на учебен самолет МиГ-21 през януари 1992 г. На мястото днес се издига малък мемориален комплекс и ежегодно се организират възпоменателни посещения.
Когато си в средата на язовира на самотна лодка гръмотевичната буря не е съвсем безопасна и изследователският ден бързо приключи. На следващия ден се опитах да открия материали за района в читалището в Крумовград, но се оказа, че такива няма. Някои от потопените селища в миналото са били в Крумовградска община, включително и самото село Студен кладенец. Пътуването продължи към с. Зорница (преди Донгулар) – или по-точно към руините на единствената незалята махала от някога голямото селище. След дълъг преход стигам до нова модерна ферма в близост до каменните купчини – някога основи на къщи.
Особено ползотворна беше работата ми в Държавния архив в Кърджали и благодаря на любезните колеги в читалнята. Открих много документи от община Дарец, както и от строителите на язовира. Благодарение на новите правила в ползването на архивни документи успях да заснема толкова материали, които в течение на седмици да чета и анализирам.
Проучването ми завърши с величествено изкачване на една от височините край стената на язовира и с посещение на гара Малево, където според публикации е било разтоварището за материали за строежа на язовира и е имало общежитие за работници, тъй като се е работело денонощно на три смени.
Няколкодневната работа в района на Студен кладенец, както и предполагах, се оказа недостатъчна. Останаха много места за проучване, включително кварталите в Кърджали и Момчилград, в които изселените семейства намират нов дом. Пътищата са ремонтирани и поддържани, но заради релефа пътуването отнема дълго време, а до много места не съществува модерна пътна инфраструктура, защото селищата, до които някога е имало черни пътища, са спрели да съществуват. Никъде не са запазени старите гробища, за да могат да се открият имена и родове – още повече че повечето са мюсюлмански и подобна информация не е релевантна. Предстои и още работа в Държавния архив.
(Обновяване 10.10.2019 г.) След допълнителни разговори и архивни справки достигнах до пълния списък на залетите или пострадали села – ето го и него:
1. с. Дарец (Юглюк) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
2. с. Крояци (Терзи кьой) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
3. с. Зорница (Донгурлар) – единствената останала от селото мах. Темска през 1959 г. е призната за наследник на с. Зорница и преименувана на Зорница, днес с 0 жители
4. с. Петлите (Хорозлар) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
5. с. Средна Арда (Гадърлар) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
6. с. Дъхово (Мюсюмлер) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
7. с. Османово (Осман Пашалар) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
8. с. Желязна врата (Хисар алтъ) – залято, заличено през 1956 г. поради изселване
9. с. Соколско (Шахинлар) – съществува и до днес, но е откъснато от света, по последни данни има 5 жители
10. с. Лисиците (Тилкилер) – съществува, но откъснато от света, по последни данни има 21 жители
11. с. Гняздово (Юлалар) – преместено поради заливане, на новото място съществува и до днес
12. с. Островица (Аша Ада) – преместено поради заливане, на новото място съществува и до днес
Текст и снимки: Лина Гергова
24rodopi.com
Браво и благодарим за споделената информация
ОтговорИзтриванеНе стана ясно какво точно е изселдава госпожата след като цялата тази информация на нас ни е отдавна известна! Известна е и в Икономическата география на България, какво всъщност ни казва тази дама! Ако е искала да се похвали, че е ходила до село Лисиците и се е върнала, можело е да го каже с две, три изречения:Ходих до село лисиците, минах по въженият москт, а после се върнах в Кърджали! Ясно, точно и кратко!...
ОтговорИзтриванеПрав си dayı чижденци вин ИЗ селата
ИзтриванеТрябваше първо да почнете изследването на фолклорната песен за влюбена двойка от споменатите села останали под водите на язовира. "arda boylarında kırmızı erik........."
ОтговорИзтриванеСтахотно...задълбочено ...детаилно изследване..научно обусновано...
ОтговорИзтриванеНаучи се "обусновано" да пишеш!
ИзтриванеДа изследваш вече известното си е преливане от пусто в празно! Нищо ново ненаучаваме...
ОтговорИзтриванедо 10.31 Абе Мишко нещастна,сигурен съм,че единственото нещо което можеш..да направиш добре е да напишеш правилно обоснован....Това ли е най важно ..Не коментираш иронията ....за пасквила който вероятно ти написал(а(
ОтговорИзтриване