„Какво ли не става от дървото, то е в основата на човешкият живот, но малко хора се замислят върху това… Като започнем от огъня на който се топлим и на който си готвим храната, минем през къщите, които си строим, хартията от целулоза на която пишем и какво ли не и какво ли не.
Някои разправят, че не от всяко дърво ставало свирка, не е вярно! От всяко дърво става свирка… Всички ние в по-ранна възраст сме използвали дървесни листа, за да свирим с тях. Аз лично съм свирил на листа от всякакви видове дървета. Така че… от всяко дърво става и свирка, стига да умееш“…
Саджид Исмаилов от Ардино е категоричен, че от всяко дърво става свирка и докато говорим в парка, се оглежда за подходящ храст, от който да откъсне листо и да засвири. Майсторът на интарзия (Интарзията е вид приложно изкуство, представлява изящна мозайка от дървени парченца или фурнир, залепени върху дървена плоскост, полирана и лакирана) е завършил техникума по дървообработване в Смолян през далечните 1965-66 година. Не е забравил учителя си Иван Иванов от Пирдоп, който му е отворил очите за многообразието на дървесните форми, за невероятната пластичност на този материал и за неговото многостранно приложение….
Многообразието на фурнирите и тяхната многофункционалност се развиват основно в Германия, където немците започват да ги прилагат и като украса в мебелната си промишленост. Гардероби, шкафове и различни домашни кухненски секции започват да се покриват с разнообразни като цвят и размери фурнири. Постепенно този изящен материал започва да се използва и от дърворезбари, но за създаване на пейзажни, тематични и импресионистични картини, пана и интериорни фонове… Интарзията се превръща в изкуство!
Саджид е първият майстор в района, който започва да използва фурнира като приложно изящно средство. Развитието му не спира с усвояването на мебелното производство и интарзията. В края на 70-те години на миналия век в Общинското читалище „Родопска искра“ се разкрива кръжок по дърворезба. Води го именитият дърворезбар от Кърджали Димитър Ванев. Саджид с удоволствие усвоява техниките на този вид дървообработка. В читалищните фоайета се организират и няколко изложби на произведения на кръжочниците. Но Саджид търси по-нататъшно развитие на естетическите си виждания за приложението на дървото. И намира реализация на творческите си търсения във фладерната пластика на дървото.
„Когато срежеш напреки едно дърво на десет години, дърво на петдесет години и дърво на сто години, виждаш невероятни картини в неговата сърцевина. Виждаш образи, лица на хора, силуети на животни, природни картини, езера, реки и какво ли не. Но за да ги покажеш на хората трябва да знаеш как да ги обработиш. Да ги „изчистиш“ така че всеки любител на това изкуство да ги види“, тези разяснения Саджид Исмаилов ми дава в експозиционния салон на общинския музей, където е подредена поредната му изложба.
Събитието е по програмата на общинското ръководство по повод честване на Коледните и Новогодишни празници в Ардино.
Фладерната пластика на едно сто годишно дърво е силно впечатляваща, защото дори и човешкото въображение трудно може да изрисува пластичните форми, които ни дава природата. Но с намесата на майсторското око и ръката на Саджид Исмаилов, дървото наистина се превръща в истинско изящно изкуство.
На снимките: Фладерпластиките "Годзилата" и "Родопска невеста". Авторът им Саджид Исмаилов
Христо КРАСИН
24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

6 comments so far,Add yours

  1. Гюрсел25/12/19 14:25

    Саджид е безпорен майстор, творец! Хубаво е, че в Ардино се раждат и живеят такива таланти! Чест прави и на писателя Красин, че пише за такива хора, които са гордост за нас, ардинчани... Очакваме от Саджид и следващи изложби!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен25/12/19 17:47

    Отдавна съм чувал за този майстор Саджит, но не знаех кой е! Сега от снимката го познах. Виждам го в града.Радвам се, че имаме такива таланти в Ардино... Дано да има ученици, които да наследят уменията му някой ден. А защо в читалището да не се организира кръжок, който той да води, да обучава мераклии? Както разбирам от статията едно време е имало такъв. Ама това днешно читалище май е умряло...

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен26/12/19 10:14

      Какво читалище, там само ядат пият и се е....бат! Ако бай Саджит стане предсетадел на читалището, тогава там ще има живот... Щеи има кръжоци, певчески групи, театри и всичко както имаше преди години. Сега всичко е умряло... Получават си заплатите и си чешат ...някои работи! Баща ми свиреше на саз и участваше в ансамбала за турски фолклор ръководен от бай Хасан Кочолу... Бай Хасан беше голям човек и цигулар. Беше направил страхотен ансамбал... Ама читалищните шефове бяха сърцати,и ташаклии-ден и нощ тичаха за читалищните дела... Сега всички са заплатаджии, защо ги държат незнам... Харачат нашите пари!

      Изтриване
  3. Анонимен26/12/19 11:59

    Може би не всяка народна поговорка е на почит, но при тази поговорка тълкуването се отнася за изработването на някои музикални инструменти и за по специалните усилия, род и даденото от Господ Бог при развитието на таланта при хората

    ОтговорИзтриване
  4. Гюлджан26/12/19 19:16

    Този майстор Саджит не може ли да предлага тези неща на пазара-толкова са хубави! Той знае ли колко много хора ще си купят...

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен26/12/19 19:19

    Ами да, да отвори магазин, каквото изкара на тезгяха ще се продава... Той къде е "спал" до сега. Да ги рисува тези работи и да ги продава.Хората ще се радват.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.