Това стана ясно по време на мероприятия, организирани от Голяма Бурсенска община, по повод 30-годишнината от „изселническата вълна“. Дори затворът в Белене бе експониран в имиграционния музей. Кметът на Бурса Алинур Акташ откри изложбата „Самоличност“ в културния център „Меринос Ататюрк“.
Кметът Акташ, който откри изложбата в културния център „Меринос Ататюрк“, в която има документи и вещи на турци и мюсюлмани, заяви, че познава тези години много добре като младо момче на 18-19 години. За около 100 години е имало различни имиграционни процеси, но най-голямото изселване е през 1989-та, когато 350 хиляди души пристигат в Турция, подчерта той и добави: „Можете ли да си представите какво са преживели тези хора? Мигрирате, оставяйки дома си, роднините си, съпруг или съпругата си и децата си. Изтриваш миналото си и започваш живота отново”.
„Трябва да видим тази изложба с тази психологическа нагласа. Кърджали е регион, в който живеят основно турци. Дори днес в България има около 1 милион турци и мюсюлмани. Ако не беше тази изселническа вълна, днес в България можеше да има президент или премиер с турско потекло. За съжаление по подобни причини хората трябваше да напуснат регионите, в които са живели. Хората умряха в лагера Белене, някои пропиляха живота си тук. Дано Всевишният не дава такава скръб отново”, каза кметът на Бурса.
За „Възродителния процес“ говори и Мухаммет Гьолджуклю, изселник от България, лежал в затвора в Белене. Той подчерта, че бившият комунистически диктатор на България Тодор Живков е започнал политика на асимилация срещу мюсюлманите, които съставляват 10 процента от населението на страната.
„Единственото ми престъпление беше, че съм мюсюлманин. Прекарах част от живота си в Белене, бях подлаган на различни форми на изтезания. В лагера бяха въдворени много хора, защото са мюсюлмани“, твърди бившият лагерник.
Той разказва и за последните си дни в България.
„Една нощ, беше около 23:00 часа, полицията ни прибра. След това ни депортира в Австрия. От там на 1 юни стъпихме на територията на Република Турция. Благодаря на Всевишния. Тук съм щастлив. 15 години бях кмет на изселническия квартал „Гьорюкле“. Спокоен съм“, казва Мухаммет Гьолджуклю.
24rodopi.com
Вълка козината си мени, но нрава не! 30-те години на миналия век фашисткото правителство на България гони стотици турци, 50-те години по указание на Й. В. Сталин, БКП гони хиляди турци, мюсюлмани в Турция, 1989 г. се провежда етническо прочистване с изгонването на над 350 х турци. В каква държава живеем, ние я обичаме, а тя.....
ОтговорИзтриванеTiq 35000 xilqdi si opravixa jivota a nas ne ni pysnaxa da otidem i da se oredim i nie
ОтговорИзтриванеКак и на кого да вярваме,заминаха и се върнаха половината изселници с оплаквания, че са били изнудвани от работодателите в Турция
ОтговорИзтриванеКакви изнудвания .Турците от България са работливи и тях ги приемаха с предимство на работа в частния сектор.Ще кажеш че работят евтино не е вярно.А защо се върнаха.Върнаха се в своята родина след като Живков падна и причината за изселванията загуби своя смисъл.
ИзтриванеA koi tyrski politik kaza che te ne sa tyrchi i iskashe da si gi varne v Balgariq?
ОтговорИзтриванеhubavo e kazal ,kakvi turci sa te sa CHP komunisti
Изтриване