Връщайки се назад във времето става ясно, че градът е имал далеч по-трудни моменти, отнасящи се до здравеопазването. Разбира се, те са в унисон с тогавашните условия и време.
Добре е да се знае историята на здравеопазването на Кърджали и нейното начало.
Връщаме се назад във времето, малко след Освобождението…
Коремен тиф, антракс, заушка…
На 3 януари 1878 г. този край е освободен от отряда на руския генерал-майор Григорий Фьодорович Чернозубов. Със Санстефанския договор Кърджали е в границите на България. Берлинското решение поставя града в пределите на автономната българска област Източна Румелия. Именно в онези години в Кърджали се установява и първият лекар - д-р Садък Ефенди Хаджиюсеинов. Завършил медицина в Цариград, той вероятно е бил роден тук, защото е изпратен в Кърджали от самия генерал-губернатор на Източна Румелия Алеко Богориди. Нужда от медицинско лице със сигурност има. По онова време в района са върлували епидемии и масови заболявания от петнист и коремен тиф, туберкулоза, антракс, заушка, дифтерит, сифилис, дори вариола. Обществената хигиена е била на много ниско ниво, а д-р Садък е бил съвсем сам, но се е отзовавал навсякъде, където го повикат. Дълбоко уважаван от местните хора, той е избиран и за кмет, и за техен народен представител през 1909г., но скоро след това, умира.
Стара сграда става Дом на здравето
Идва 1912 година-Балканската война. Градът е освободен от Хасковския отряд, начело с ген.Васил Делов и окончателно остава в България. Първият околийски лекар след Освобождението на града е… фелдшер: Атанас Петров. Роден в с.Маломирово, Ямболско. Завършил санитарна школа в Сливен. През 1913 г. е назначен на длъжността околийски лекар в град Кърджали. Всъщност, именно Атанас Петров поставя началото на околийската здравна служба в града. Архивите разказват как той с големи усилия намира една стара сграда, където разполага здравната служба и семейството си – там преглежда и сам приготвя лекарствата. Постепенно идват и лекари.
Кои са те? Четете в поредицата „Зората на здравеопазването в Кърджали“
На снимката: Д-р Хаджиюсеинов (вляво) и фелдшерът Атанас Петров
24rodopi.com
Един ден поетесата попада на обява за продажба на линейка, купува я и я превръща в „спешен поет“, като пътува из цялата страна и предписва стихове от линейката. Тя смята, че изкуството „може да бъде интимна връзка за някого, който е преминал през трудни моменти. След като ги е преодолял и е взел живота си в ръце, за него стихотворението може да бъде молитва, любовно обяснение, заклинание“.
ОтговорИзтриванеДумите, подредени в стих, са като храна за душата.
ИзтриванеIdiot
ИзтриванеОт 5000 години ме има!....
ОтговорИзтриванеНедей ме нарича огуз, османлия....
Турчин съм и това е над всяка титла!!!!
Пий си хапчетата, преди 5000 години е имало само Металика и Лили Иванова, не теб осман туркаеца
ИзтриванеТук времето е относително – каза на новопристигналия "металист " в ..?
ИзтриванеЕдин швед беше признат за неработоспособен поради „зависимостта си от хеви метъл музиката“ и му беше изплатена помощ за инвалидност.
ИзтриванеТи да видиш
ОтговорИзтриванеНората се гордеят
5000 години
А тези ....потомците на траки ....прабългари ...славяни и още много други
Те къде са бе горделивецо ?
От къде се излюпи
Живи са още хора кой си и за какво се бориш
И за жалост поне засега успяваш
Един швед беше признат за неработоспособен поради „зависимостта си от хеви метъл музиката“ и му беше изплатена помощ за инвалидност.
ОтговорИзтриване