Краят на 2019-та година в Кърджали бе белязан от един притеснителен факт: липсата на достатъчно общопрактикуващи лекари. От необходимите 100 по здравна карта, заети са едва 50 практики. Не по-различно е положението със специалистите в различни направления в болничните заведения в общината и областта като цяло.
Връщайки се назад във времето става ясно, че градът е имал далеч по-трудни моменти, отнасящи се до здравеопазването. Разбира се, те са в унисон с тогавашните условия и време.
Добре е да се знае историята на здравеопазването на Кърджали и нейното начало.
Връщаме се назад във времето…

***
Името на един лекар завинаги ще остане в историята на кърджалийското здравеопазване – д-р Атанас Дафовски – патронът на Многопрофилната болница в Кърджали.
1959 година – Кърджали е обявен за окръжен център, болницата става окръжна. Разширява се поликлиничната и стационарната дейност. 1960 година, главен лекар става д-р Атанас Дафовски.

Медикът от семейство на родопски абаджии

Той е роден на 8 април 1919 година в с. Петково, Смолянско. Най-малкото от четирите деца в семейство на абаджии. Основното си образование получава в родното си село. По-късно се мести в Кърджали, където завършва гимназия. Отбива военната си служба в 47-ми полк в Ардино, след което отново се връща в Кърджали, където работи като касиер в т.нар. Популярна банка до 1944 г. Причината е, че след обявяването на Отечествената война е мобилизиран на фронта. Година по-късно постъпва в Медицинския факултет в София. Завършва през 1951 г. и отново се връща в Кърджали, където започва работа като участъков терапевт. От 1954-та до 1956 година е старши ординатор във Вътрешно отделение на Окръжната болница. Само няколко години по-късно става неин главен лекар и така в продължение на цели 23 години.

Той е създател на терапевтичната помощ

в Кърджалийската болница и на съвременната база на здравеопазването в града. В основата е да се изработи проект за нова болница край Арда. Предприема всички необходими действия, за да убеди властите да проектират и построят сградата. Когато това става факт, той лично ръководи проектантските и строителните работи до завършване на обекта. Първоначално, проектът е бил за шест етажа, но впоследствие се променя на десет.
И така на 17 януари 1971 година е направена първата копка на новата болница.
В историята на здравното заведение е отбелязано:„При посещението тогава, на заместник-министъра на Народното здраве, Сибила Радева, тя отбелязва: „Какво е това чудо, ние нямаме случай в България да нямаме оплакване от главен лекар на болница, било от персонал, било от населението, а досега нямаме нито едно оплакване от д-р Дафовски, какъв е тоя човек?“.
По този повод неговият брат Димитър Дафовски казва: „Той беше сдържан, изслушваше всички, от лекарите и сестрите до чистачките“.

6 000 000 лева за строежа, 1000 души персонал

На 29 април 1977 година е откриването на новия корпус. Капацитетът на болницата става 900 легла. Този факт дава възможност да се разкрият нови звена - Гастроентерология, Детско инфекциозно отделение, Урология, Травматология, Ендокринология и др. Персоналът наброява 1000 души. Средствата за построяването на болницата са в размер на 6 000 000 лв.
За тези моменти от историята на здравното заведение, проф.-д-р Тодор Черкезов отбелязва: „В този важен етап, д-р Атанас Дафовски предприема всички необходими действия и за модерното обзавеждане и медицинско оборудване на сградата. И така на входната пътна артерия на града извисява снага най-мащабната и модерна сграда за своето време – истински дворец на здравето, с архитектурна идея на отворена книга, обърната на юг – там, където се раждат, живеят и се трудят хората от пробудения и преобразен кърджалийски край“.

Проект за нова поликлиника

За разлика от новата болница, поликлиниката вече е твърде малка и недостатъчна да задоволи нуждите на населението. Д-р Дафовски се заема със задачата да се изгради и нова поликлиника в Кърджали. За целта тръгва из страната, за да открие най-подходящата за родопския град. Харесва току-що откритата на пет етажа поликлиника в Търново. Взема проекта, като настоява същият да се преработи и таванският етаж да стане нормален – шести етаж на сградата. Поликлиниката сега изпълнява функциите на диагностично-консултативен център и придоби междуобщинско значение.
За заслугите си д-р Атанас Дафовски е награждаван многократно. Сред отличията са: сребърен, златен орден, орден „Червено знаме на труда“, орден „Народна Република България – I степен“, орден „Георги Димитров“. Той е първият лекар в цяла Южна и Югоизточна България, получил отличието „Заслужил лекар на НРБ“.
Умира на 15 април 1996 година.
Три години по-късно, през април 1999 година, по случай 80-годишнината от рождението му, медицинският съвет приема предложението Многопрофилната болница да носи името на д-р Атанас Дафовски – име оставило незаличима следа със своя професионализъм, трудолюбие, скромност и всеотдайност към болните си. Главен лекар на болницата с удивително дълъг стаж, и най-важното – инициатор за строежа на тази модерна крепост на Здравето в родопския град.
Любимата му фраза остава: “Един лекар си уплътнява времето като чете медицинска литература. Дори и в работно време. Това не е повод за упрек, а за похвала”.
Снимки: Архив на МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски"
Мария Калоянова, 24rodopi.com
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен10/2/20 13:40

    toi hubavo go e napravil no kakvo da pravim dne6nite lekari koito gledat na bolnite kato BANKOMAT

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен10/2/20 19:21

    ГОЛЯМ ЧОВЕК И ЛЕКАР.НЕКА БЪДЕ СВЕТЛА ПАМЕТТА МУ.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.