„През 2008 г. регионът е със силно изразен аграрен профил - добавената стойност от местното селско стопанство се оценява на 235 млн. лв., а индустрията "произвежда" 160 млн. лв. Десетилетие по-късно земеделието се свива с 38%, а индустрията се разраства с най-бързия темп в страната - 133.5%. Разбира се, фактор е ниската база, но за десет години индустриалният сектор на Кърджали успява да се изкачи от 24-то място от 28 области по генерирана добавената стойност до 17-о с 374 млн. лв. Най-видимият инвеститор в региона за последното десетилетие е турската компания за авточасти Teklas, която вече има четири фабрики в Кърджали и по една в Крумовград и Момчилград, приходите й за 2018 г. са 385 млн. лв., а служителите - почти 2500“, пише в анализа.
Институтът за пазарна икономика свързва икономическата активност в района с отчитания през последните години положителен механичен прираст. През 2018 г. например превишението на заселилите се в Кърджали спрямо напусналите областта надхвърля в пъти отчетеното в столицата. "Причина за това може да се търси в няколко посоки - както в еднократни събития (избори например, що се отнася до предишни години), така и в трайни фактори като близостта с Турция и относителното подобрение на доходите и условията на живот през последните няколко години", пише в свой анализ Адриан Николов от Института за пазарна икономика. "Стимулите, които провокират хората да се местят и да мигрират, все още са предимно икономически", казва Петър Ганев от Института.
На снимката: Кърджали, 8 февруари 2020-та. В далечината е кв. „Боровец“, най-бедният в града край Арда. Някои от жителите на махалата работят от години в „Теклас“, а месечното им възнаграждение достига 2 000 лева. Снимка: Гюнер Шюкри
24rodopi.com
Хайде бе 2000 лв. Един обикновен работник няма такава висока заплата
ОтговорИзтриване2000 leva. Dolna laja
ОтговорИзтриване