Беше необявено официално, неочаквано от хората, важеше за районите със смесено население – танкове, бетеери, милиционери, вътрешни войски /жандармерия/, т.н. Наредба №1, цивилни, въоръжени с калашници, контролно-пропускателни пунктове, проверки през деня и нощта от милицията на коли, автобуси и т.н. и т.н.. Хората се пазеха много, дистанцираха се от властимащите - униформени. Имаше страх, огорчение, възмущение, песимизъм.
Това не можеше да продължи така! Вярваха, че това е ненормално и че правдата ще възтържествува. И така стана! Дойде 29.05.1989 г. - речта на бай Тошо за отваряне на границите с Р Турция. Затвориха се границите след 350 хил. преселение с „Голямата екскурзия“. Хората се оказаха в Турция и други европейски държави – Германия, Швеция и т.н.. Какъв вирус беше??? Неговото действие продължи около 5 години, но хората от Джебел, Момчилград, Груево, Могиляне и други победиха, победи България! Дойде демокрацията, свободата. Пътуваме без проблеми в цял свят, станахме граждани на Европа и света.
Сега заради Коронавирус от нашият парламент официално беше обявено „Извънредно положение“ по предложение на Националният оперативен щаб и на правителството начело с Бойко Методиев Борисов, което ще продължи до 13.05.2020 г.
Както на 13.03.2020 г. започна, така и продължава днес - в града ни цари необичайна пустота, улици и булеварди почти без нашите съграждани, много малко хора на пазара, в магазините за хранителни стоки и аптеките – също броени хора. От хранителните магазини се купува нормално, без да се запасява, от аптеките се търсят традиционните лекарства, плюс спирт, маски, които са кът и т.н.
Знам, че вирусът не може да бъде отстрелян, нито взривен. „Бойците” сега са лекарите, медицинските сестри, учени, полицаите, военните, малкият бизнес и работниците. Нашата почит и уважение към тях.
Хората са стресирани, има паника, има страх, има неопределеност във времето.
Обаче има стриктно подчинение на законите и разпоредбите – затворени кафета, ресторанти, игрални зали, училища, детски градини, ясли, без масови събирания на политическите партии и т.н. и т.н.. Изпълнявайки разумните държавни решения, ние няма да допуснем „да изгорим юргана заради една бълха”.
Внимателно! Хора – икономика, Икономика – хора! Нашият национален капитал!
Значи, ние гражданите уважаваме и зачитаме решенията на държавните ни институции, както преди 1990 г., така и сега. Има дисциплинирани, съзнателни и отговорни наши съграждани. Гордея се с моите съграждани. Значи има държава и държавност. Има и национално отговорна и градивна опозиция, начело с БСП, с председател Корнелия Нинова.
Добре, че президентът излезе от мълчанието си след Шипка и сега е в ход!
И приемливо и неприемливо, с течение на времето /историята/ си казва тежката дума. Видях с очите си и преживях и едното необявено „Извънредно положение“, но действащо по - продължително и не леко /за ограничен кръг от нашите български граждани с турски етнически произход/ и сега за всички ни. Когато е за всички, по-малко боли. Но сега човек не знае откъде ще дойде „невидимият милиционер“, затова трябва да сме единни, сплотени, с един ритъм на сърцето, рамо до рамо, да си помагаме един на друг. Опасността сега е една и съща за всички ни.
Оптимист съм. Заедно ще победим! Изпълнявайте държавните решения!
Хората победиха необявеното извънредно положение, заедно ще победим и сега официално обявеното извънредно положение - Мускетарският принцип - „Eдин за всички, всички за един”, без да се делим по етнически, социален, полов и други признаци.
Назми Мюмюн, бивш зам.-областен управител и изпълнявал длъжността Областен управител на област Кърджали
24rodopi.com















Комунист, Илезир !
ОтговорИзтриванеМного хубава статия, поздравления ! Наистина нашите съграждани се оказаха много съвестни и много изпълнителни, това е и главната причина в България да има най - малко жертви на коварната болест. Значи материала не е чак толкова лош, може би подхода към материала да е бил лош и неправилен !?
ОтговорИзтриванеА съдбата на останете турци беше освен зимата на 1984-85 да изживеем още зимата на 1996-1997 година, когато пак управлявахте вие червени боклуци
ОтговорИзтриванеMladite da znayat eto taka beshe 1984-1989 godina kogato ni smeniha imenata
ОтговорИзтриванеКакво добро видя този народ от Бсп-Бкп ?
ОтговорИзтриванеКакво направи ти за Кърджали?
С изключение на покойния Димчо Михалевски всички вие от Бкп не ставате абсолютно за нищо.
Какво направи поставената кукла-президент освен да плюе от екрана?
Нещастници
Гопод да пази от такива като вас
Allah korusun sizin gibilerden.
За да повдигне духа на хората с "послание за любов, изцеление и надежда" италианският оперен певец Андреа Бочели ще изнесе концерт на 12-и април, когато католиците по света празнуват Великден. Събитието ще бъде в историческата миланска катедрала Дуомо, където заради пандемията няма да има публика, но ще бъде излъчено на живо. То ще бъде достъпно за гледане в YouTube канала на Андреа Бочели от 20 ч. в неделя. "Музика за надежда" – под такъв надслов ще премине концертът, с който тенорът ще поздрави света със своите изпълнения. На орган ще му акомпанира музикантът Емануеле Вианели.
ОтговорИзтриване08.37 Добре, че Кърджали го има! Другаря Назми е естествен и оригинален!
ОтговорИзтриванеKendi milletine eziyet çektiren insan. Cherven bokluk!
ОтговорИзтриване