Няколко сгради, голи баири или Ардино от 19 век.
Фотография, на която са изобразени правителствени сгради от Османския период. Тя е с надпис на арабски език и е от колекцията на звездната фотография на Абдул Хамид Втори, последният най-значим османски султан. Снимката се съхранява в библиотеката за редки творби на Истанбулския университет.
Колекцията на Абдул Хамид е определена като най-големия визуален архив на 19 век.
Гюнер ШЮКРИ, служител в Общинска администрация Ардино

24rodopi.com
Share To:

24rodopiavtor

Viber

Post A Comment:

9 comments so far,Add yours

  1. Анонимен10/4/20 10:35

    Не се уточнява къде точно в България все още фигурира собствеността на Абдул Хамид II върху въпросните 8 недвижими имоти. Според данните на дирекцията по архивите в Близкия Изток той разполага с 3 482 106 хектара земя, други 1528 395 хектара са прехвърлени на хазната и 7178 хектара са записани на физически лица. В Сирия султанските имоти са 390 на брой, в Ливан – 333, в Палестина – 223, в Ирак – 83, в Арабия – 60, в Израел – 10 и в 8 в Либия, документално вписани в общо 1107 акта за собственост. Директорът на Държавния архив Тюркоглу подчертава, че регистрите за всички тези активи са вписани в три дебели книги и се съхраняват при изключителна сигурност и контрол.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен10/4/20 11:15

      Сянката на Абдул Хамид...
      Апетитът наистина идва с яденето: днес половин Истанбул, утре половин Турция, вдругиден целите Балкани, а защо не и Европа до Виена? Не е луд, който изяжда два зелника, луд е, който му ги дава!

      Изтриване
    2. Анонимен10/4/20 11:50

      Османските архиви....много имат какво да говорят....

      Изтриване
  2. Анонимен10/4/20 10:45

    Периодът на управление на султан Абдулхамид Втори е период от който можем да си извлечем много поуки за днешния ден. Това е бил период на усилия за прогрес, период в който са се строели училища и пътища, установявали са се отношения с далечни страни и народи, следвала се е уравновесена външна политика.

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен10/4/20 11:00

    Султан Абдулхамид Втори е следял отблизо развоя на събитията в европейските страни и е следвал външна политика на равновесието, целяща съхраняването на мира. За постигането на своите цели той се е възползвал и от противоречията между великите сили и между самите балкански страни. За да възпре британските посегателства установява близки връзки с Русия а за да възпрепятства британските амбиции към Египет създава приятелски отношения със Франция. В Северна Африка използва връзките си с Италия за да възпре френските амбиции към този регион. На Балканите се възползва от църковните противоречия между балканските страни за да покаже че само османската власт може да установи равновесието в този регион на света. Срещу опитите на Франция, Русия и Великобритания да наложат давление над империята, султан Абдулхамид дава на Германия правото да стои железопътната линия до Багдат. Опитва се да спре британските провокации и британските опити за раздухване на арабския национализъм, поставяйки на преден план идеята за Панислямизма и позицията на халифата. По този начин осигурява вярността на нетурските мюсюлмани към империята. Индийските и пакистански мюсюлмани се обединяват под неговото халифство срещу британските колониални власти. Изпраща свещенници в Южна Африка, Япония и Китай за да разпространи там ислямската религия. Той се опитва да възпрепятства и създаването на ционистка държава в Палестина и на арменска държава в Източен Анадол.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен10/4/20 11:25

    Nadpisa nee na arabski ezik a na turski po onnova vee turtsite podcast arabskata azbuka

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен10/4/20 11:50

    Османските архиви....много имат какво да говорят....

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен10/4/20 11:55

    Абдул Хамид Втори е бил много умен владетел, по думите на Бисмарк - Ако съберем умовете на всички монарси в Европа и предположим че тежат сто грама общо, деветдесет процента ще е на Абдул Хамид, пет процента ще имам аз, пет процента ще имат всички останали.

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен10/4/20 11:56

    Абдул Хамид Втори е бил много умен владетел, по думите на Бисмарк - Ако съберем умовете на всички монарси в Европа и предположим че тежат сто грама общо, деветдесет процента ще е на Абдул Хамид, пет процента ще имам аз, пет процента ще имат всички останали.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.