Възпроизводството на трудоспособното население се характеризира чрез коефициента на демографско заместване, който показва съотношението между броя на влизащите в трудоспособна възраст (15 - 19 години) и броя на излизащите от трудоспособна възраст (60 - 64 години).
Към 31.12.2019 г. това съотношение е 66 и остава непроменено спрямо 2018 година. За сравнение, през 2001 г. 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, са били замествани от 124 млади хора. Най-благоприятно е съотношението в областите Сливен - 88, Варна и София (столица) - по 74 лица. Най-нисък е този показател в областите Смолян - 42, Перник - 48, и Кърджали, където 100 лица, излизащи от трудоспособна възраст, се заместват от 49 лица, влизащи в трудоспособна възраст.
24rodopi.com
.. Не обичам България ...!?
ОтговорИзтриване... заради тотално пустеещите й села с изкорубените къщи в тях, буренясалите гробища. Сакаш някакво невидимо бедствие е минало и с един замах е заличило живота в тези къщи. А къщите са като хората: няма ли кой да ги сгрее с присъствието си, изгасват в тиха самота.
Не обичам България заради безхаберието и нихилизма и най-вече заради мълчанието, с което посрещаме всичко случващо се в последните 30 години.
Като демограф, ще кажа, че това са години с най-тъжната статистика. Това са 30 години, в които България не излезе от тройката на държавите в Европа с най-висок отрицателен естествен прираст. Обиден и тъжен, срамен е фактът, че България е на първо място в Европа по обща смъртност - 15,2 промила, като има и общини в някои части на страната, където общата смъртност надхвърля 30 промила. Такава смъртност има само в райони с военни конфликти или поразени от мащабни епидемии в Африка и Азия. У нас коефициентът на демографско заместване е също повече от тревожен.