Пътят до крепостта
По пътя от Устрен към Кирково и Златоград има отбивка и черен път. По него са поставени малки указателни табели. Малко над километър е едноименната хижа. От там, около 700 метра следва стръмна планинска пътека. И… между дърветата най-накрая се виждат високите крепостни стени, напомнящи за величието на внушителното фортификационно съоръжение.
Входът се е намирал в най-източната част. От него са съхранени 7 стъпала, издълбани в скалата. Запазени са основите на помещението, служило за дом на охраната на крепостта.
Северната и северозападната част са заети от отвесни скали. Крепостната стена има П-образна форма, дълга 113 м. Веднага се виждат добре обработените камъни, споени с бял хоросан.
История
Крепостта е строена през Средновековието, за да бъде охраняван минаващия от там търговски път. През своето съществуване е била под властта предимно на Византийската империя. Българският цар Симеон обаче я завзема, а след това преотстъпва на Византия, за което е обявен за „василеопатор“. Когато я зърва е възхитен от невероятното разположение и нейната непревземаемост. Това е била може би една от най силните крепости през Средновековието. Поради тази причина я наричат Родопският Царевец.
Всеки тръгнал към Джебел и околностите му, задължително трябва да посети тази невероятна крепост, разкриваща неописуема гледка, разказваща история за отминали, но героични времена…
24rodopi.com
Офчаров да не чуе...
ОтговорИзтриванеОтбивката за крепостта не е по пътя от с.Ъстрен към Златоград е Кирково, а е преди с.Устрен, идвайки от Джебел
ОтговорИзтриванеtochno i niama strumna pateka a opraviai se sam prez djunglata
Изтриванеmnogo pozdravi na Genadi hienata,ot Berlin
ОтговорИзтриванеТова е измишльотина. Явно има льжливо овчарче и в редакцията на Родопи 24. Симеон никога не е минал през Източните Родопи. Това би било просто загуба на време за войската.- Да се разкарва по пусти чукари...
ОтговорИзтриване