Учени от Българската академия на науките (БАН) изследват състоянието на морската среда по крайбрежието ни, биоразнообразието и популацията на морските организми. Със специални уреди учените мерят параметрите на водата, сред тях – солеността ѝ, температурата, съдържанието на хлорофил и кислород. След това сравняват данните с тези от предишните години, разказа д-р Димитър Беров, океанолог към Академията, пише агенция „Блиц“.
„Ако има заустване на замърсени води, ще го видим в повишената концентрация на амонии и нитрати. До 2015 г., когато нямаше пречиствателна станция, отпадните води се изсипваха в залива до пристанището. И ето тук – до „Златна рибка“ беше една зона, която беше силно замърсена“, разказва още д-р Беров в телевизионно интервю. Наблюденията на учените са, че последно време запасите на риба значително намаляват.
„Балансът е рационална експлоатация. Риболовните групи правят оценка на тези промишлени видове риба. На базата на тези референтни стойности има оценки, които трябва да се спазват“, разказва ихтиологът д-р Йоана Георгиева.
През 80-те години е регистрирано сериозно замърсяване на крайбрежието ни най-вече от индустрията и градовете, както и от големите реки, които се вливат в Черно море, като например Дунав, сочат специалистите.
„Разбира се, през лятото има цъфтеж на фитопланктона и водата е по-мътна, но това е по-скоро, че Черно море е много продуктивно море. То е богато на хранителни вещества и когато водата се стопля, започва един бурен растеж на водорасли, цъфтеж на планктони и това създава впечатление, че морето е мръсно. Да, има локални проблеми там, където няма пречиствателни станции“, обяснява д-р Беров.
Според океанолозите Егейско и Черно море са две несравними екосистеми. „Всъщност Черно море е наситено с живи организми и с продукти от техния жизнен цикъл. И това, което ние виждаме като замърсяване, всъщност не е замърсяване. Това са живи организми. Микроскопични организми – мъртви водорасли и вещества, които те изхвърлят във водата и всъщност това остава усещането за замърсяване. Сравнявайки го с Егейско море, то е класифицирано като олиготрофно море. Море с ниско съдържание на хранителни вещества. Там просто няма как да се развият тези организми. Тоест, ако трябва да сме коректни, то е една пустиня, докато Черно море е много продуктивно“, пояснява д-р Беров.
На снимките: Морето - пустиня и продуктивното море
24rodopi.com


Share To:

24rodopi

Post A Comment:

18 comments so far,Add yours

  1. Паротакис28/6/20 10:52

    Включиха ги всички в тази акция, но всички дедовци и бабички от БАН почиват на Егейско море

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен28/6/20 22:55

      Феодалните старчета от БАН в акция и винаги наведени в услуга на власта.

      Изтриване
  2. Мисирков28/6/20 11:55

    Щом цитирате от агенция БЛИЦ тези който най много се опитват да фнушат лъжите си , ясна е работата

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен28/6/20 12:25

    Cherno More e po bogato na Layna. Tova si go znaem.😜...

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен28/6/20 12:42

    Хахахахахахаххахаха простотията не ходи по дърветата или по моретата :)) жалки.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен28/6/20 12:47

    Щом има толкова л@йна в Черно море, значи някой ги сере, т.е има живот. Мноого живот!

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен28/6/20 12:57

    да но в Гърция не изхвърлят отпадните води в морето както у нас. и там има доста видове риба не е вярно, че няма живи организми

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен28/6/20 13:02

    Kafalar gıcır :)))))

    ОтговорИзтриване
  8. Анонимен28/6/20 13:36

    Еее, старците от БАН откриха топлата вода. Егейско море е 3 пъти по- солено от Черно, затова е и нормално твърдението. Със същият успех можеха да направя сравнение и с Мъртво море, там промилите са многократно повече.

    ОтговорИзтриване
  9. Прав е професора.В лайната в черно море действително има живи организми.Бактерии и други гадости.

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен28/6/20 15:50

    Рибар съм ловил съм риба и на Черно и Егейско море защо рибата от Егейско е по вкусна.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен28/6/20 20:16

    Абсолютно - Егейско и Черно море не могат да се сравняват, Черно море е било езеро, благодарение на Мраморно и Средиземно/Егейско море днес е море, чрез Босфора. Смешни опити да оправят имиджа на черноморието. И каква наука само! Океанолог бил.. :)) Който предпочита лайняно море с мъртви водорасли и техните отпадъци, и кучешко отношение си ходи на черно море. Ние си ходим па на пустинното :)))))

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен28/6/20 21:18

    fake news. kolko gradusa e temperaturata na vodata za pluvane v nea roda? ami na vazduha? kolko i kakav viatar duha dnes? :-)))

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен28/6/20 23:30

    i kato e po-produktivno, kolko evro sa pensiite na bg kamerierkite, na bg kelnerite, na bg gotvachite, na bg hlebarkite, na bg zemedelskite rabotnici, na bg barmanite, na profesionalnite ribolovci, na profesionalnite messari?! kolko evro sa danacite sgradi i taksite smett na po-produktivnite ceniteli na diamanti? :-)))

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен29/6/20 08:17

    За водораслите е вярно, но за животинските видове -не. В Егейско море има много повече видове /също и количество/ риби, скариди, мекотели, миди. Последните десетина години Черно море е мъртво море-не се вижда живо същество във водата/освен медузи/

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен29/6/20 16:39

    Внушението, което иска да предизвика статията е смехотворно. Фактите, дори и да са верни, така са завъртян в описанието, че да предизвикат объркване и видите ли- бая море и ний имаме, ей)))
    Доста се посмях)

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен30/6/20 22:30

    Продуктивното на лайна море - черно море ! Едвам спасихме детето си преди 3 г. от разтройство и повръщане , обезводни се до припадък, слезнахе от магистралата в Ямбол по спешност да му влеят система .Никога повече няма да стъпим там , отглеждайте си продуктивните бактерии

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.