Не знам кой е мисирка и кой мисир, но в един курник със сигурност цари по-голям ред от този в лагерите на различните лобитата на улицата. Баста от мен по темата. Може би за доста дълго време".
Така обяснява една млада журналистка разочарованието си от продължаващите вече 36 дни протести против правителството на Бойко Борисов и главния прокурор Гешев.
Докато една част от хората са ентусиазирани и нахъсани в очакване на промяната на статуквото, други са скептични, че макар хората да искат промяна, то те не знаят каква да бъде тя и енергията им се разпилява в разнопосочните искания.
Партийните лидери мълчат по темата. Авторите на новите политически проекти също. Дали на партиите така им отърва, или не го усещат, но на хоризонта се вижда новият профил на избирателя. На площадите има много млади хора. Включително и такива, завършили образованието си и работещи в чужбина. Да се пренебрегва тяхното мнение и да не се обръща внимание на исканията им наподобява "ефекта на щрауса". Колкото и да им се иска на играчите от статуквото по-дълго да се задържат в играта и да не пускат "кокала", вече е ясно, че опасността за тях няма да отмине, като си заровят главата в пясъка. Вече има натрупана критична маса от хора, желаещи да променят статуквото. Политическата система като цяло. И те са предимно млади. Пообиколили свят, видели и други политически и цивилизационни модели. По презумпция знаем, че енергията на младите винаги носи промяната. Разликата в светоусещането се усеща, дори когато младите гурбетчии се завърнат по родните места и почват да променят мисленето на по-възрастните.
Сблъсък на поколенията?
По-скоро не. А плавен преход към по-съвършеното, към по-развитото. Новото винаги побеждава старото. И които партии и политически проекти не го осъзнават, просто "не са в час" по любимия израз на Доган. А тези, които усетят вълната, могат да се възползват от нея, да "яхнат младежката енергия" и да я трансформират в материя. В политики, полезни за България.
Какво искат младите?
Основната опорна точка на управляващите винаги е била, че младите не знаят какво искат, защото иначе биха се организирали в политически проект и биха участвали с него за постигане на желаните идеи. Звучи логично, но не е дотам вярно. Проблемът не е, че младите не знаят каква промяна искат. Проблемът е, че тази промяна е толкова многопластова и комплексна, че не може да се опише с една-две думи или с политически лозунг от типа "Да спасим България!".
И ако обобщаването на всички тези желани промени в синтезирана политическа платформа, както и консолидирането на огромен брой хора около дадена партия е задача трудна, то демокрацията е намерила алтернативата в "гражданското общество ". Хора, които не участват активно в политическия живот на политическите партии, но имат идеи и мнения, които заслужават да бъдат изслушани. Глас народен - глас Божи. Или референдумът като най-пряка форма на демокрация.
Нещата вървят към признанието на Системата и Вечните политици, че младите вече са в час. За някои ще е късно, но за България - не.
(Следва)
Ерхан Алемдар, специално за 24rodopi.com
Бележка: Текстът е предаден на редакцията от автора на 12 август
Младите искат нова Революция и бой и скубане перушината на крадливите,
ОтговорИзтриванеКорумпираните,чумавите КАЛИНКИИИИИИИ-СУДЖУЦИИИИИИИИ...ОСТАВКА ОСТАВКА ОСТАВКА на хунтата и диктатурата герб ЕООД Комерс и Опитомените псевдопатриоти
КУМЕ
ОтговорИзтриванеКОЙ Е ЕРХАН АЛЕМДАР
България през 80г е била на 6 място по износ на зеленчуци и плодове.В момента България е била пак на 6 място,но по внос на зеленчуци и плодове.
ОтговорИзтриванеНа кой им искате оставката и кои ще идват?Малко си направете труда да потърсите в интернет и вижте децата на бивши и настоящи депутати са женени от всички партии взаимно.Станали са като свински черва.Ако не идват нови партии с нови лица, нищо няма да се промени.
ОтговорИзтриванеИ все пак трябва да идват млади хора не дърти комуняги по на 60 - 70 години и със старо крадливо мислене. Ако и те не станат пак ще има нови избори докато конят правилно започне да тегли каруцата. Като се въведе мажоритарното и машинното гласуване ще станат промените. Защо управляващите бягат като дявол от тамян от промените. Щели да променят конституцията. Да си променят мисленето не друго.
ОтговорИзтриване