На днешния ден (10 ноември) се навършват 82 години от кончината на основателя на турската република Мустафа Кемал Ататюрк.

Големият политик и държавник  издъхва на 57-годишна възраст в двореца "Долмабахче" на брега на Истанбулския пролив,  точно когато часовникът отброява 9.05 часа.

Винаги на 10 ноември, точно в 9.05 часа, сирените в Република Турция започват да вият, националните знамена са спуснати. Така страната отдава почит към личността и делото на

Ататюрк, който основава нова държава от остатъците на Османската империя и оставя дълбока следа в живота на турския народ. В столицата Анкара, до мавзолея на Ататюрк, се провежда традиционният възпоменателен ритуал на държавното и военното ръководство на Турция с поднасяне на венци и поклонение, в което участват всички политически лидери.

Мустафа Кемал е роден в Солун през 1881 година в турскоезично семейство.  Тъй като по това време в Османската империя няма практика да се регистрират ражданията, не е известна точната му дата на раждане. Майка му си спомня, че е роден в един пролетен ден, а по-късно той сам решава да приеме за свой рожден ден 19 май.

Баща му Али Ръза ефенди е по произход от западномакедонското турско село Коджаджик, но много автори го определят като албанец. Съществува хипотеза, според която майка му Зюбейде ханъм произхожда от торбешко семейство от Голо Бърдо.

Роден като Мустафа, второто му име Кемал (което означава „съвършенство“, „зрялост“), според неговата осиновена дъщеря Айше Афет Инан, му е дадено от негов учител по математика като признание за постиженията му в учението или просто за да различава двама ученици с името Мустафа.

В ранните му години майката на Мустафа го изпраща в местно религиозно училище, което той посещава за кратко и без желание. Родителите му искат той да получи търговско образование, но, без да ги пита, на 12-годишна възраст той се явява на приемните изпити за основното военно училище в Солун, а три години по-късно постъпва в средното военно училище в Битоля. На 18-годишна възраст вече е приет във висшето военно училище в Цариград, което завършва през 1902 година.

Военната си кариера започва, служейки в кавалерията срещу италианците в Либия през 1911 г. и срещу България в Балканската война. За около година (1912-1913) е военен аташе в София.

Звездата на Кемал изгрява по време на Първата световна война, когато той успешно командва турските войски в битката за Чанаккале  (известна и като Галиполска или Дарданелска операция) и от март до август 1915 година нанася поражение  на англо-френската ескадра, която се опитва да премине през пролива Дарданели. След тази победа Мустафа Кемал бързо се издига във военната йерархия на Османската империя, стигайки до чин генерал и командващ на армия.

На 30 октомври 1918 година, обаче, Османската империя на практика капитулира с подписването на Мудроското примирие. То заставя империята да пристъпи към разоръжаване и разформироване на армията. Ататюрк се завръща в Истанбул, където започва работа в Министерството на отбраната.

На 22 юни 1919 г. в град Амасия той публикува декларация която гласи, че независимостта на страната се намира под заплаха, и също така обявява свикване на депутати на конгрес в Сивас, провел се от 4 до 11 септември същата година. Организира съпротивата срещу следвоенното разкъсване на Турция и особено срещу опитите на Гърция да завземе Смирна (Измир) и нейните околности. На 8 юли 1919 г. Мустафа Кемал се уволнява от османската армия, а правителството на султана издава заповед за ареста му, като впоследствие е осъден задочно на смърт.

След окупацията на Истанбул от съюзническите войски и разпускането на османския парламент (16 март 1920 г.), Мустафа Кемал свиква в Анкара собствен парламент – Велико национално събрание на Турция, чието първо заседание е открито на 23 април 1920 г., а самият Кемал е избран за председател на парламента и глава на правителството на Великото национално събрание, което не е признато от нито една друга държава. (Продължава...)

На 7 юни 1920 г. Анкарското правителство анулира всички предишни договори на Османската империя. В допълнение на това правителството, чрез военни действия, прекъсва ратификацията на подписания на 10 август 1920 г. Севърски мирен договор между правителството на султана и Антантата.

Решаващо значение за военните успехи на Ататюрк има значителната финансова и военна помощ, оказана от болшевишкото правителство на Руската федерация, започнала от есента на 1920 г. и продължила до 1922 г. Още през 1920 г., в отговор на писмо на Кемал до Ленин от 26 април с молба за помощ, правителството на РСФСР изпраща на кемалистите 6 хиляди винтовки, над 5 млн. патрона, 17 600 снаряда и 200,6 кг златни слитъци. При сключването на Договора за дружба и братство на 16 март 1921 г. в Москва между двете страни също така е постигнато съгласие за оказването на анкарското правителство на безвъзмездна финансова помощ, както и помощ под формата на оръжие, в съответствие на което руското правителство изпраща на кемалистите в течение на 1921 г. 10 млн. златни рубли, над 33 хил. винтовки, около 58 млн. патрона, 327 картечници, 54 артилерийски оръдия, над 129 хил. снаряда, саби, противогази и голямо количество друго военно снаряжение.

През втората половина на 1920 г. Кемал планира създаването на контролирана от него турска комунистическа партия – за получаването на финансиране от Коминтерна, но на 28 януари 1921 г. цялото ръководство на турските комунисти е ликвидирано по негова заповед.

В тези тежки времена Мустафа Кемал успява да  обедини остатъците от турската армия и елит около себе си и започва национално-освободителна борба.

На 18 август 1922 г. Кемал започва решаващо настъпление, на 26 август позициите на гърците са пробити и  остатъците от гръцката армия се оттеглят в Измир, където

Ататюрк навлиза на 9 септември начело на турската армия. Той намира  гръцките и арменските части на града напълно унищожени от пожари.

На 11 октомври 1922 г., държавите от Антантата  подписват с кемалисткото правителство Муданийското примирие, към което 3 дни по-късно се присъединява Гърция. А на 24 юли 1923 г. в Лозана е подписан договор, който окончателно слага край на войната и определя границите на съвременна Турция на запад.

Мустафа Кемал ликвидира султаната и халифата и създава Турската република на 29 октомври 1923 г., когато е избран за първия президент на страната.

През следващите 2 десетилетия Мустафа Кемал Ататюрк е основна фигура в политическия живот на новосъздадената Република Турция. През своя 15-годишен мандат като президент, продължил от 1923 г. до смъртта му през 1938 година, той провежда радикални реформи в политическата, социалната, съдебната, икономическата и културната сфера по западен образец, превръщайки остатъците от бившата Османска империя в светска национална държава. Принципите на реформите на Ататюрк, на базата на които е създадена модерна Турция, са известни като кемализъм.

Ерхан Алемдар, специално за 24rodopi.com

 

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

31 comments so far,Add yours

  1. Анонимен10/11/20 13:56

    Родители са помаци,майчиния език български,няма турскоезично семейство като военно аташе на Турция в България никога не е ползвал преводач,между другото най добрите военни генерали в Турската армия са помаци.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен10/11/20 17:58

      Абе Овца смотана, отивай Пещерско шосе да те лекуват.

      Изтриване
    2. Анонимен11/11/20 11:42

      Помашка нация ли има
      Или Помашка държава

      Изтриване
  2. Анонимен10/11/20 13:58

    BUYUK SAYGIYLA VE MINNETLE ANIYORUZ! YASASIN KEMALIZIM!

    ОтговорИзтриване
  3. зафер ертюрк10/11/20 14:12

    "Mustafa Kemal, İngilizleri yeninceye kadar Tanrıyı da İngiliz zannederdim..."

    Mahatma Gandhi.

    ОтговорИзтриване
  4. Анонимен10/11/20 14:26

    Най Големият Революционер,Нур ичинде уйу АТАМ,Винаги щеси ни в сърцата.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен10/11/20 14:31

    Сам си избира името "Ататюрк" (баща на турците), титлата „гази“ и званието "маршал" след победата при Сакария и като параван използва "Великото национално събрание на Турция", което сам си е назначил.

    Избран е за първия президент на страната пак от същия "парламент"

    Никога не пита никого за нищо

    Който не е съгласен с реформите му, бива обесен по дърветата

    През втората половина на 1920 г. планира създаването на контролирана от него турска комунистическа партия – за получаването на финансиране от Коминтерна, но на 28 януари 1921 г. цялото ръководство на турските комунисти е ликвидирано по негова заповед.

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен10/11/20 14:33

    Велик българин! По-точно македонец!
    Отвсякъде македонец-и етнически, и географски...

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен10/11/20 14:35

    Реформите, които прави, променят езика, писмеността, почивните дни, начина на живот, облеклото, религията. Забраняват се молитвените храмове, езана. Въобще има промени във всички навици на хората. С насилствени методи и смърт.
    А ние наричаме диктатор Ердоган затова, че забранил някакви Интернет платформи!!!

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. А, да преди Ататюрк те говореха на различен език и се молеха по различен начин, прав си. Ако не беше този човек вероятно днес вместо Турция щеше да съществува някоя британска колония начело с някой "могъщ" султан.

      Изтриване
    2. Анонимен10/11/20 22:28

      maloumnik negovorim za hitler.dai edin primer za nasilie i smart. i ezana e promenen da se 4ete na turski a ne zabranen....eto do tova vodqt socialnite mreji...i kakvo-edin den i vasil levski i hristo botev i mnogo drugi geroi 6te se prevarnat na nasilnici i daje 6te im promenat naciqta nali levski znae turski ezik.eto vi osnovanie

      Изтриване
  8. Анонимен10/11/20 14:37

    Тюх да му се не види. И Ататюрк се оказа македонец. А това, че не са открити древно монети на територията на Македония е доказателство, че още тогава са ползвали кредитни карти

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен10/11/20 14:59

    Буквално за няколко години хората са принудени да се лишат от всичките си навици и всичко познато дотогава-писмеността, езика, религията, облеклото, начинът на живот... Всичко!!!

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен10/11/20 15:10

    Велик човек! Поклон!

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен10/11/20 17:56

    Her zaman kalbimizdesin Atam! Ne mutlu turkum diyene....

    ОтговорИзтриване
  12. Анонимен10/11/20 18:41

    Тези, които коментират велик човек и т. н. въобще прочетохте ли текста? Вие сте от онези, които вярвате сляпо, а не знаете нищо за живота на Ататюрк. Само култ към личността без покритие!

    ОтговорИзтриване
  13. Анонимен10/11/20 18:43

    Този текст е написан специално, за всички поддръжници за Ататюрк, които не могат да кажат и 2 реда за биографията му. Но едва ли пак ще прочетат. Най лесен е култът към личността. Велик е! И лайняр да е, и боклук да е, той е нашият вожд!

    ОтговорИзтриване
  14. Анонимен10/11/20 18:44

    Той е нашия вожд, никой нищо да не дума, хоощ! Така турците се отнесоха и към религията, отделяйки я от науката. Сляпо вярване, сляпо подражателство.

    ОтговорИзтриване
  15. Анонимен10/11/20 19:33

    velik covek no tova veli4ie izcezva vseki den po malko ot nekadarni jurnalisti i politici koito iskat da se izka4at na po visoko nivo izpolzvaiki go za stapalo go opisvat po razli4en na4in.primerno toi nezabranqva ezana a promenq da se 4ete na turski a ne na arabski ezik.tova 4e e pomak balgarin ili ot turski proizhod neka vseki se zapita ako ne si ot turski proizhod bi li se boril za togava6na turciq???

    ОтговорИзтриване
  16. Анонимен10/11/20 19:41

    İzindeyiz Atam!
    Без спор един от най-големите държавници минали през този свят! Никога няма да го забравим! Неговата идеология е най-голямото богатство на всеки Турчин!

    ОтговорИзтриване
  17. Анонимен10/11/20 22:16

    Ататюрк е мразен най много от последователите на ислямистките религиозни секти, които в момента са на власт в Турция. 82 години след смъртта му те още продължават да се опитват да го "убият" и изтрият от съзнанието и сърцата на хората. Напоследък и в България се навъдиха нещастници Български Турци, които плюят и псуват Мустафа Кемал Ататюрк. Лошото образование,липсата на семейно възпитание, некачествените колбаси и долнопробният алкохол примесен с феодално мафиотските привички и начин на живот превърнаха внуците на едновремешния трудолюбив и добродушен труженик в безгръбначни и полуинтелигентни индивиди с неясен пол,които дърдорят и бълват глупости на търкалета. За съжаление това се котира доста високо. Простотията се е превърнала в новата манна небесна. В един вид нова религия на кретените.

    ОтговорИзтриване
  18. Анонимен10/11/20 22:30

    eto do tova vodqt socialnite mreji...i kakvo-edin den i vasil levski i hristo botev i mnogo drugi geroi 6te se prevarnat na nasilnici i daje 6te im promenat naciqta nali levski znae turski ezik.eto vi osnovanie

    ОтговорИзтриване
  19. Анонимен11/11/20 15:18

    Да превърнеш Турция в модерна страна, която по-късно разрушиха и превърнаха отново в работническа диктатура. Много е жалко, че няма вече лидери, които да поставят народа си пред себе си.

    ОтговорИзтриване
  20. Анонимен11/11/20 21:38

    Atam Izindeyiz. Her aksam 5-6 yeni Raki (mastika) Cana atiyoruz.

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.