Традиционно по това време на годината площадът центъра на Кърджали се обагря в бяло и червено. Събират се майсторите на традиционната българска мартеница. Особено впечатление и настроение обаче внася Галя Карапеева, пременена не като кой да е, а като един от най-известните персонажи в българския фолклор и вестител на пролетта…
„Облечена съм като баба Марта. Правя мартенички цяла година и сега дойде моментът, на 1 март да ги подарявам на дечицата. Носията ми е от Дома на културата. От танцовия състав, понеже танцувах там 40 години. И сега ми я дадоха, за да се облека като баба Марта и да радвам хората“, казва с усмивка жената, предрешена като най-обичната от малчуганите старица.
По този начин тя не само продава мартеници, но и дарява усмивки. Множество хора спират само, за да си направят снимка.
„Усмихвам хората. Идват едни такива угрижени и само като видят носията и грейват. Много е приятно чувството!“, казва кърджалийката.
Освен това, хората могат да видят и как се изработват мартениците. Самата тя обяснява на всеки, който иска да научи повече, съвсем нагледно.
„Ето например как се пласти топче от вълна. Слагаме сапунена вода и започваме да въртим, отнема около 10-на минути“, обяснява и в същото време показва.
Какво се търси?
„Естествени материали - вълна, памук, много рядко пластмасови, от тези, китайските. Мен специално ме търсят основно заради изработените от вълна мартеници“, казва Галя и призовава деца и родители да дойдат на площада на 1 март, за да подари мартенички на най-малките, като им ги върже на ръчичките.
Иначе сега купуват основно хора за свои близки в чужбина и изселниците, които са изключително привлечени от родния продукт. И неслучайно, тъй като голяма част от тях, заедно с традиционните Пижо и Пенда, са истинско произведение на изкуството.
24rodopi.com
Много е атрактивна! Днес и аз си направих снимка с нея и естествено си купих и мартенички!
ОтговорИзтриванеНай-хубава и креативна:)
ОтговорИзтриване