Със смартфон до главата в спалнята, със смартфон в тоалетната, по-добре с устройство в ръка отколкото с гадже в скута…

„Мамооо, батерията ми пада!“, ужасен вик на малко момиче в един от централните паркове в родопски град. Паника в очите, водеща почти до сълзи.

„Покарай колело, нали за това сме дошли!“, отговаря родителят, докато в същото време не изпуска своя телефон от ръка.

Класически случай на “номофобия” (от англ. no mobile phone phobia). Страх от спирането на работата на мобилното устройство.

14% от британците предпочитат да пропуснат дори секс, но не и използването на смартфона си. В същото време, близо 5% от анкетираните млади европейци заявяват, че са готови да се откажат от партньора си, отколкото от смартфона, а в държава като Дания този процент дори е 6%.  Във Финландия 13% от младите хора са по-склонни да задържат телефона си, отколкото автомобила си, а близо половината нидерландци (44%) с лека ръка биха се разделили с шоколада, но не и с мобилното си устройство.

Това сочат резултатите от анкета, поръчана от китайски технологичен гигант и  проведена сред аудитория 18-35 години в голяма част от европейските държави. Анкетата изследва начина, по който локдаунът се е отразил на навиците на младите хора по отношение на използването на смартфоните. Според обобщените данни, повече от 95% от анкетираните млади европейци вече оставят смартфоните си в същото помещение, в което спят. Всеки осми от десет анкетирани предпочита устройството да му е в непосредствена близост по всяко време на денонощието, като 77% от допитаните посягат към смартфона си в рамките на първите 15 минути от събуждането си.

Изследването показва, че понякога младите хора сами се поставят в непредвидими и рискови ситуации, за да спестят батерия - 13% от анкетираните предпочитат да не отговорят на някое съобщение, само и само да спестят живот на батерията, а 7% от тях са склонни абсолютно нищо да не правят на смартфона в даден момент, за да не останат без батерия. Участниците в допитването споделят и някои решения за справяне с номофобията, като например да помолят някой друг да им услужи с телефон - 9% от анкетираните. Едва 6% от допитаните са на мнение, че биха се застраховали с употребата на резервна, платена телефонна услуга, за да могат да се свържат с някой, ако се наложи.

Обобщените резултати от проучването определят нарастването на тази тенденция сред младите хора в цяла Европа…

24rodopi.com

Share To:

24rodopiavtor

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.