Тракийци от дружествата в Пловдив, Бургас, Айтос, Варна, Кърджали, Момчилград, Джебел и др., водени от Българския съюз на тракийските организации, поднесоха венци и цветя пред паметниците на жертвите от 1913 година в с. Аврен и на Мемориалния комплекс на Илиева нива. Те направиха и шестчасов пеши преход  до подножието на връх Ветрен и обратно по стъпките на мъчениците бежанци от 1913 г.

След избухването на Междусъюзническата война, Турция се възползва от спора  между съюзниците  от Балканската война и на 6 юли, същата година, започва реокупация и прочистване на Тракия от българското население, като очевидната цел е в бъдеще  България да няма претенции  към земите, в които то е живяло. В началото на м. септември 1913 г. селата Сачанли, Манастир и Доганхисар все още успяват да удържат на набезите на турския башибозук и остават неопожарени. На 4 срещу 5 септември 1913 г., срещу зле въоръжените и малобройни бранители на селата Сачанли и Манастир, е насочен многохиляден башибозук и положението им става критично. По предварителна договорка цялото население на Манастир се насочва към Сачанли, за да оцелее, като води обща отбрана. Но по средата на пътя то попада на предварително устроена засада и дава много жертви, а една част от него –42 жени и деца, която след няколко седмично криене по горите, е заловена и отвлечена. Месеци наред те са крити по околните села и чак в средата на февруари 1914 година са открити, жестоко избити (месец по-рано) в местността Мъгленик до с. Аврен, община Крумовград. Останките им са събрани и погребани  в общ гроб в центъра на село Аврен и им е издигнат паметник.

След погрома на всички български села в Западна Тракия част от останалите живи тракийци  са събрани в Дедеагач и на 23 септември 1913 г. са поведени от башибозука към гр. Фере и река Марица. Тракийският войвода Димитър Маджаров, заедно с войводата Руси Славов, успяват да освободят колоната бежанци от нейния конвой и в постоянно преследване от башибозука, с многобройни жертви,  я превеждат в България, през р. Арда, до Маджарово. По този мъченически път загиват и над 200 невръстни деца. За тях е издигнатият паметник на Илиева нива, близо до с. Глумово, общ. Ивайловград.

24rodopi.com

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен8/9/21 08:13

    Бог да ги прости!Поклон!

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен8/9/21 08:26

    нормално е да има жертви. все пак е война нали?

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.