24rodopi.com/Общество
Липсата на основни строителни материали по борсите в страната се оказва новата „пандемия“ за строителите. Някои фирми преустановяват работа заради високите цените на стоманата и арматурното желязо, а пък инвеститори вече спират обекти заради недостиг на строителни материали. Има и инвеститори и фирми, които коригират предварителните договори, като бъдещите новодомци са неприятно изненадани – новият им дом се оскъпява с още 100-200 евро на кв. метър.
Както вече 24rodopi.com писа, някои обектите в кърджалийския квартал „Възрожденци“ са „замразени“.
За проблема алармират и от Камарата на строителите. От там уточняват, че голямата липса, която се усеща към момента, е на стоманата. Основната причина е войната в Украйна. След 24 февруари, когато бе началото на военните действия, всички борси у нас са спрели да продават суровината поради факта, че основният й внос е именно от Украйна и Русия. Пандемията около COVID-19, а сега и военната криза в Украйна водят до още един проблем - галопиращата инфлация, която в последната година удари цените на основните строителни материали, които се търгуват на борсите.
„От началото на войната цената на тон строително желязо е скочила от 1450 на 2100 лева (възходящите промени на цената продължават – б. р.), а на пазара вече има и сериозен недостиг. Тръбите и фитингите, които се ползват за водопровод и канализация, са поскъпнали с 31%. Кабелите, оборудването за отопление и гипсокартони - с около 20%, а изолационните материали отчитат ръст над 53%. Паралелно с това поскъпват електроенергията и горивата. С близо 57% са поскъпнали промишленият ток и природният газ, с над 33% - рафинираните нефтопродукти, а с близо 36% - еленергията. Това показват данни на Камарата на строителите. Прогнозите на камарата за ръст в цените на цимента и бетоновите изделия от миналата година също се сбъднаха: основата причина за повишението в цените им - от 11 до 15 процента, също е заради по-високата цена на тока и природния газ. Цената на керамичните изделия също върви нагоре. От КСБ обобщават проблема така: средногодишната инфлация в сектор "Строителство" към момента е около 6-7%“, отбелязва в тема на броя „Марица“. От вестника са потърсили експертното мнение на строителния предприемач Тунджай Гюлер, създател на строителната компания „ГЕРТ груп“, която изгради „Панорама парк Кърджали“ в града край Арда, както и други проекти в региона.
„Задава се много сериозен тест за бранша. Кои „играчи” обаче ще останат на пазара?“, гласи репортерския въпрос.
„Не кои ще останат, коректно е да кажем кои няма да останат. А това са тези, които разчитат на продажби „на зелено“, на големи кредити. „На зелено“ го има като понятие в жилищното строителство, но когато то е водещо в графа „Финансиране“ на даден проект, още на старта реализацията му става рискова.
Сега, в периода на „летящите“ цени на строителните материали, стратегията „С пари от „зеленото“ ще стигна до покрив, че и по-нататък“ се оказва катастрофална и за градящия съответния комплекс, и за тези, които още на картинка са започнали да плащат за бъдещия нов дом. Въобще, стресова е ситуацията в момента при тези инвеститори и строители, които са залагали на двата компонента, които никога не трябва да бъдат водещи - „на зелено“ и на кредити. Все по-често в следващите месеци ще чувате как клиенти са задължени да подписват анекси към предварителни договори със завишение на цените“, посочва Тунджай Гюлер.
Каква е вашата стратегия, като предприемач – така че да не позволите клиентите да бъдат неприятно изненадани от възходящите тенденции?
„В „ГЕРТ груп“ анализираме много сериозно какво се случва и какво ще се случи. Разчитаме на собствено финансиране. Довършваме започнатите комплекси, а и сме гарантирали основните материали за следващите 3 проекта. Това са желязо, дограма, кабели и т.н.
Проблемът с анексите не бива да съществува. При нас няма как това да се случи. Оказва се, че много от градящите жилищни комплекси имат почти хазартен подход към схемата „на зелено“ и настоящата ситуация с цените на материалите разкри дефектите в отношенията инвеститор – новодомец.
Ако с парите на клиентите правиш първа копка и наливаш основи, не ми се мисли какви схеми ще се правят на следващите етапи. Разбира се, в бранша е имало и такива периоди, когато сме ставали свидетели на психоза за придобиване на жилища – нали си спомняте приказката „Купуват апартаменти като топъл хляб“, но сега не е така. Едно е да се продава олио в несигурни времена, друго е да предлагаш жилища, и съвсем различно да държиш на името си в сферата на жилищното строителство“, казва строителният предприемач.
Очаквайте още по темата
Съсипаха този зелен град. 50% от построените жилища П Р А З Н И, Аиптър.
ОтговорИзтриване"Трябва да платите още" ,това е глупост и нямат право
ОтговорИзтриванеАман от вашите строежи ,бомби да ви паднат на строежите....
ОтговорИзтриванеВнимавайте има некоректи стройтели/измамници/.Проверявайте от кой купувате распитвайте в настоящия момент има измамени!
ОтговорИзтриванеСега ще видим кои са истинските строители ....
ОтговорИзтриванеДо главният архитект на Кърджали. Къде децата могат да играят футбол във Възрожденци?
ОтговорИзтриванеNali nyakoy trqbva da pribere parite na emigrantite - pove4eto ot tyah iskat da sa "kasabaliyi"- nikoga ne sa imali apartament v gradovete.Shte ima biznes za stroitelite oshte dalgo vreme-balitsi ima mnogo i shte ima.Na povecheto emigranti detsata nikoga nyama da se varnat ot Evropa = shte ima dosta prazni apartamenti sled godini povecheto ot tyah ste iskat da gi prodavat kogato se osaznayat za greshnata si investicia.
ОтговорИзтриванеShte hvarlyam izboru na DPS
ОтговорИзтриванеЛакомията в един момент се наказва.Един нищо град като нашият на четвърто място по строителство.Но за това си има и причини.Жалко ,че редовите граждани страдаме от това свръх строителство.
ОтговорИзтриванеДА ГИ СЪДЯТ ТЕЗИ ИЗМИСЛЕНИ СТРОИТЕЛИ ГРАБИТЕЛИ НЕНАСИТНИ. ИМАТЕ ДОГОВОРИ И НЕ ОТСТЪПВАЙТЕ.ВОДЕТЕ ДЕЛА СЪДЗЕТЕ ГИ.ДА ФАЛИРАТ ДА ИМ ВЗЕМАТ ВСИЧКО.СУЛЬО И ПУЛЬО СТОИТЕЛИ.ЗАЩОТО ДАЛАВЕРАТА Е МНОГО ГОЛЯМА.НА ЗЕЛЕНО ЗНАЧИ ЧЕ СТОИ С ПАРИТЕ НА КЛИЕНТИТЕ.КЪДЕ ГО ИМА ТОВА И СЛАГАТ НЕИМОВЕРНИ ПЕЧАЛБИ.
ОтговорИзтриване