24rodopi.com/
Общество

Жителите на Одрин най-много мразят петъците. Ако няма неотложна работа, едирнелията „не стъпва“ в центъра на града, тържищата и мола. Местните не ходят по магазини, а в аптека влизат само по спешност.

Петък е денят на българите. Понякога броят на преминалите "Капъкуле" за алъш вериш надхвърля 12 хиляди.

-Беш опаковка аспирин!

Българо-турското желание на клиента е в една от оборотните аптеки в центъра на Одрин. Сиреч, 5 опаковки аспирин.

В България аспирин има колкото щеш, но купувачът обяснява на опашката, че „турският аспирин е по-добър за туршията от българския аспирин“. Усмивката на лицето на фармацевта иде да рече, че е разбрал защо почти всеки трети клиент от България купува аспирин или ацетизал.

-Комшу, вер аспирин… - обявява желание №1 в дългия си списък доволна нашенка. Обслужват я точно 16 минути и 30 секунди. Изпълнявала чужди поръчки, почти извинително обяснява тя. Но коректно трябва да отбележим, че причините са други – аптекарят знае толкова български, колкото клиентите да му се порадват, че е научил техния език; клиентката знае турски, колкото да не си изяде боя; снимките на български лекарства или старите опаковки не са достатъчни да се издирят турските им еквиваленти.

Когато си на опашка в одрински аптека, научаваш артък много за българските обекти за продажби на лекарства. В 90 на сто от разказите – лоши. Най-гръмкото гласи: „Нали знаете каква е разликата в гръцкия „Лидъл“ и българския „Лидъл“!? Гърците ядат по-качествена храна. Така е и с лекарствата – турските са по-ефективни от нашите, при нас дори някои от добрите лекарства ги спряха от продажба и производство. Нали чухте, че аспиринът им е по-добър за туршията от нашия аспирин!“.

А защо е тази „българо-турска битка за аспирина за туршията“?

Аспиринът е съставката, която действа магически върху трайността на любимата ни зимнина.

Едно от най-познатите лекарства се извлича от кората на върбата и помага при различни болежки, като болкоуспокояващо и противовъзпалително средство, дори при ревматизъм. Също така аспиринът разрежда кръвта и предпазва клетките от съсирване.

Добавен в правилната доза, той не позволява на самите зеленчуци в туршията да се размекнат и да станат на каша. Действа като естествен консервант, без да вреди на организма.

Още по темата: „По-светнатите“ подминават Одрин и отиват на друго място да си харчат парите…. Четете тук

Share To:

24rodopi

Post A Comment:

2 comments so far,Add yours

  1. Анонимен8/10/22 20:15

    Браво! Дори и гащите ви дават. Иначе тука - мизерия, без гащи...

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен9/10/22 16:46

    Бай Ганьовци... Голяма сензация.. Не могат да се обяснят като отидат в Турция. Правят се на много важни. А не са наясно как им зе присмиват

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.