24rodopi.com/Общество
Състав на Софийския апелативен съд (САС) е отменил постановлението на Военно-окръжната прокуратура - София, с което тя прекрати следствието за „възродителния процес“, съобщава сайтът desebg.com. С определението си от 22 декември САС връща делото на прокуратурата за продължаване на процесуално-следствените действия. Определението на съда не подлежи на обжалване.
В края на май тази година Военно-окръжната прокуратура – София прекрати делото, след като два месеца по-рано почина последният обвиняем по него – бившият комунистически министър-председател Георги Атанасов.
Делото е заведено от Прокуратурата на въоръжените сили през 1991 г. за установяване на виновните за насилствената смяна на имената на турското малцинство в Народна Република България.
В своето определение САС е подчертал, че с постановлението на Военно-окръжната прокуратура – София „са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, ограничаващи правата на пострадалите“. Съдебният състав е отменил определението на Софийския градски съд, с което първоначално е потвърдено постановлението на Софийската военно-окръжна прокуратура за прекратяване на разследването по „възродителния процес“.
САС е приел, че СГС не е изпълнил задължението си да изясни дали всички пострадали, които имат право на жалба, са уведомени надлежно за прекратеното от прокуратурата дело.
„Смъртта на обвиняемия позволява наказателното производство да бъде прекратено спрямо починалото лице, но не дава възможност за прекратяване на цялото наказателно производство, без прокурорът да се е произнесъл по това дали има извършено престъпление, какво е това престъпление и има ли други лица, които биха могли да носят отговорност за престъплението, ако такова има. Едва след отговор на тези въпроси и то, след като разследването по досъдебното производство е приключило по съответния ред, прокурорът би могъл да прекрати изцяло наказателното производство, ако приеме, че престъплението е само това, за което са били обвинени лицата Тодор Христов Живков, Георги Иванов Атанасов и Димитър Иванов Стоянов“, се казва в мотивите на Апемативния съд.
На снимката: Бивши лагерници от Белене, които са били в затвора през 1985-1986 г.
Share To:

24rodopi

Post A Comment:

14 comments so far,Add yours

  1. Анонимен27/12/22 18:44

    Кой ще съдиш вече няма кой те или са починали или са изживели последния си живот,тук трябват големи обезщетения за хората които изгубиха живота си,и само на приказки и говорене не става а действия от управлението висше стоящите

    ОтговорИзтриване
  2. Анонимен27/12/22 19:14

    Kopeletata не можаха от 1991 год . до сега не можаха да открият поне един убиец - комунист за наказание ! А те са толкова много все още !

    ОтговорИзтриване
  3. Анонимен27/12/22 20:13

    Защо не платите обещетение на всички турци, на които сменихте имената със силата на оръжие.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен30/12/22 21:02

      Защо Турция не плати обезщетение на изселените от домовете си Българи от Одринска Тракия????

      Изтриване
  4. Анонимен27/12/22 20:13

    Защо не платите обещетение на всички турци, на които сменихте имената със силата на оръжие.

    ОтговорИзтриване
  5. Анонимен27/12/22 20:46

    За насилствено смяна на имената трябва да се плаща обезщетение на всички хора подложени на това дивашко изтезания

    ОтговорИзтриване
  6. Анонимен27/12/22 21:13

    koga 6te bide priznato TURSKO MALTSINSTVO

    ОтговорИзтриване
  7. Анонимен28/12/22 10:15

    Това бе ответения удар на партията на 500 годишно робство- а там кой ще обезщети хилядите откраднати деца и пленени жени…. “Око за око”…

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Анонимен28/12/22 12:22

      По време на Османското владичество нямало такава насилствена асимилация. Стига сте се оправдава ли с Османската тържава.

      Изтриване
    2. Анонимен28/12/22 13:12

      Малко ли семе дадох на половинката ти !

      Изтриване
  8. Анонимен28/12/22 11:48

    10.15 Открит неофашист, шовинист, туркомразец въшльо! Историческо отмъще ние! Нютон:Всяко действие има противодействие. Казваш, че турците в България са под съвременно българско робство заради османския период.Много жалко! Зъб за зъб, око за око...... Историята ако се повтори........?!!!

    ОтговорИзтриване
  9. Анонимен28/12/22 14:52

    Българите изчезват доста по бързо

    ОтговорИзтриване
  10. Анонимен28/12/22 19:03

    Делото за възродителният процес е пълен смях. Обвинение в расова и национална омраза. 1 те не са чужда раса(монголоидна или от негроидната раса) отпада.
    2 България е еднонационална държава. Не може да се каже, че решението на правителството е насочено срещу някоя друга националност. И това не минава.

    ОтговорИзтриване
  11. Анонимен28/12/22 20:43

    95% от живущите в Турция още носят звучните си български имена, и на тях ли трябва да се изплатят обезщетение

    ОтговорИзтриване

Съдържанието на 24rodopi.com и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права. Всички статии, репортажи, интервюта и други текстови, графични и видео материали, публикувани в сайта, са собственост на 24rodopi.com, освен ако изрично е посочено друго. Допуска се публикуване на текстови материали само след писмено съгласие на 24rodopi.com, посочване на източника и добавяне на линк към 24rodopi.com.
Използването на графични и видео материали, публикувани в 24rodopi.com. е строго забранено. Нарушителите ще бъдат санкционирани с цялата строгост на закона.
24rodopi.com не носи отговорност за съдържанието на коментарите под публикациите.
Администраторите на блог-форума запазват правото да ограничават или блокират публикуването им. Призоваваме ви за толерантност и спазване на добрия тон.


24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK I 24rodopi - FACEBOOK

Важно: Ползвайте материалите в 24rodopi.com, но ако уважавате труда на репортерите ни, които търсят новините на терен, цитирайте сайта. Ако поставите и линк към 24rodopi.com, нищо няма да загубите.

Администраторите на форума на rodopi24.blogspot.com пък призовават за толерантност и спазване на добрия тон под дописките. Те запазват правото си да ограничават или блокират публикуването на мнения.